Як заробити гроші школяру під час канікул
У багатьох хлопців шкільного віку, особливо в старших класах, виникає потреба в купівлі будь-яких особистих речей, багато хочеться побачити, дізнатися, спробувати. Це нормальна потреба підростаючого людини. Природно, що на реалізацію всіх цих потреб потрібні гроші. Основне джерело надходження грошей у школяра – це, звичайно ж, виділяються йому батьками гроші на кишенькові витрати. Але не завжди батьки можуть забезпечити всі "запити" підростаючого чада, адже, чим старше стає дитина, тим дорожче його "іграшки". В такі моменти, цілком природно приходить в голову думка: "Де і як швидко знайти роботу на літо, щоб заробити гроші?".
Рано чи пізно цим питанням задається кожен молодий чоловік і справа не тільки в грошах, адже перша робота - це великий життєвий досвід, досвід в спілкуванні з колегами та роботодавцями, перші успіхи і перші розчарування, усвідомлення того, що ти сам заробив гроші і вніс свій внесок у сімейний бюджет.
Звичайно ж, під час шкільних канікул необхідно відпочити від навчання, набратися сил, оздоровитися, щоб з новими силами і плідно продовжити навчання після канікул. Але у кожного своя ситуація і ті, хто все-таки вирішив спробувати щось заробити, мають з'ясувати і знати деякі особливості.
З якого віку і де можна працювати?
Дуже часто школярів наймають на роботу нелегально, без оформлення будь-яких документів. Все ґрунтується на довірі та усної домовленості. Багато роботодавці просто не бажають займатися тяганиною з документами, хоча в Кзпп України офіційно обумовлені правила прийому на роботу неповнолітніх. Ось витяги з Кзпп України.
Стаття 188. Вік, з якого допускається прийом на роботу.
Не допускається прийом на роботу осіб молодше шістнадцяти років.
за згодою одного З батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу особи, які досягли п'ятнадцяти років.
Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийом на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Стаття 189. Облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років.
На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження.
Стаття 190. Роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років.
Забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
Забороняється також залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також граничні норми підіймання і переміщення важких речей особами молодше вісімнадцяти років затверджуються Міністерством охорони здоров'я України за погодженням із Державним комітетом України по нагляду за охороною праці.
Стаття 191. Медичні огляди осіб молодше вісімнадцяти років.
Усі особи молодше вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щорічно підлягають обов'язковому медичному огляду.
Стаття 192. Заборона залучати працівників молодше вісімнадцяти років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.
найпоширеніші роботи для школярів і можливі заробітки
Тут будуть наведені деякі варіанти найпоширеніших і тимчасових робіт і приблизні рівні заробітків. Так би мовити для первісної орієнтування. Все, звичайно ж, залежить особисто від шукача роботи, домовленості з роботодавцем, виробленого особистого враження. Але, звичайно ж, треба розуміти, що заробляти великі гроші не вийде, а працювати треба серйозно, відповідально і, можливо, важко. Але все це питання відносні.
- Расклейщик реклами – 250 шт., формат А-4 – 40-50 грн.
- Розповсюджувач рекламних листівок, візиток у метро, торгових центрів – 10-15 грн./годину.
- Кур'єр з доставки друкованої продукції, листів в офіси, поштові ящики – 10-20 грн./годину.
- Промоутер по просуванню товарів на вулицях, в супермаркетах – 10-15 грн./годину.
- Фасувальник товарів в магазині – 250-300 грн./тиждень.
- Посудомийник, прибиральник в залах кафе, фаст-фудах – 350-500 грн./тиждень.
- Можна спробувати використати проведення Євро-2012 в особистих цілях (продаж сувенірів, проведення екскурсій для іноземців).
Де шукати роботу для школяра 13, 14, 15, 16 і 17 років?
Найпростіше підходити до однолітків, які вже працюють, і у них цікавитися, як вони влаштовувалися і т. д. Можливо, можуть допомогти батьки або родичі, у яких є можливість на своїй роботі залучити неповнолітніх до виконання нескладних завдань. Необхідно простудіювати інтернет-сайти з працевлаштування (www.rabota.com.ua, www.jobcentre.kiev.ua, www.novarabota.ua, http://www.parta.com.ua/, http://www.silver.kiev.ua/, http://job-student.at.ua і т. д.), спеціалізовані друковані видання («Робота і навчання», «Нова робота», «Пропоную роботу» і т. д.). Також непогано б обійти прилеглі до будинку супермаркети, ринки, офіси, а ще можна звернутися у місцевий центр зайнятості, молодіжний центр праці.
І пам'ятайте, треба бути обережним з використанням всякого роду оголошень на стовпах, зупинках, в інтернеті, тому що завжди є ймовірність нарватися на недобросовісних роботодавців, які просто можуть обдурити, нічого не заплатити і тоді найкраще, що у Вас залишиться – це життєвий досвід.
Усі вищенаведені варіанти роботи не вимагають особливих навичок крім працьовитості, відповідальності і комунікабельності, але якщо дитина дружить з інтернетом, грамотно пише, добре знає іноземну мову, тоді відкриваються інші можливості заробітку на дому.
Про варіанти такого заробітку для школяра я постараюся написати новий блог.
Бажаю всім приємних вражень від виконаного праці!
P. S. Корисні довідник: сайти для отримання додаткового доходу в домашніх умовах:
- Біржі для фрілансерів
- Сервіси опитувань
- Сервіси створення вебінарів