Планування особистих фінансів — це дуже важливо. Без досвіду правильного планування важко буде скласти адекватний бюджет, обдумано розпоряджатися фінансами і, тим більше, збирати на якусь велику покупку або на справа. Тому важливо знати, як розпланувати фінанси.
жаль, багато людей не замислюються про те, куди вони дівають зароблені гроші. А адже це дуже цікаве питання. Рідко хто планує власний бюджет або витрати сім'ї. Але грамотно складений план здатний позбавити від зайвих витрат і навіть почати збирати на університет дитині або на нову машину не в кредит.
Що потрібно враховувати, щоб розпланувати фінанси правильно
першу чергу не завадило б дізнатися, як витрачалися фінанси за останні три місяці до рішення почати планування. Це необхідно, щоб скласти найбільш точну картину. Потрібно врахувати такі параметри:
- Звідки йде основний і побічні доходи.
- Скільки джерел у сім'ї.
- які потреби витрачається зароблене.
Після складання обліку слід приступити до аналізу витрат. Для цього знадобиться:
- Розбити витрати на групи. Після чого позбутися всього непотрібного або того, що може почекати до появи вільних накопичень.
- Оптимізувати витрати, розділивши їх градації від найбільш термінових і необхідних до не дуже важливих і можуть почекати.
Ця проста процедура допоможе розібратися, що в сімейному бюджеті від'їдає якусь частину просто так, даремно. Наприклад, без нової сумочки або чергового телефону цілком можна обійтися. Отже, зовсім необов'язково бігти обмінювати долари або займати заради цього, коли в гривневому бюджеті грошей немає. А ось якщо у холодильнику повесившаяся миша вже мумифицировалась саме час потурбуватися пошуком їжі.
Як правильно спланувати фінанси
Після обліку і аналізу, як правило, вимальовується певна картина. У неї увійде і те, скільки доведеться витратити на продукти і необхідні щодня предмети, скільки можна заощадити на тому чи іншому чиннику (наприклад, одягнутися на ринку, а не в брендовому магазині), а також багато іншого. У зокрема, всі це дозволить скласти певний бюджет для себе або всієї сім'ї на наступний місяць.
Для початку варто перейматися тим, щоб розпланувати доходи в бюджет. Це дуже важливо, тому що саме з цієї суми надходжень доведеться розраховувати подальші покупки. У першу чергу доведеться скласти список всіх запланованих грошових надходжень. Наприклад, це можуть бути зарплати чоловіка і дружини плюс стипендія їх дорослого сина-студента, а також всі можливі підробки або бонуси з пасивного доходу.
Проте буває так, що неможливо розрахувати точну суму потенційних надходжень. Наприклад, робота нестабільна і залежить від активності в певний період. Або надходить вона в іноземних грошах, і тоді необхідно буде обміняти валюту на гривні. У у такому випадку досить просто скласти всі грошові надходження за півроку і розділити суму на 6. Вийде середній дохід, на і доведеться розраховувати.
Далі витрати. Це вже значно складніше і же час, куди важливіше, ніж доходи. Тут потрібно вся розсудливість і можливість передбачати розвиток подій. Доведеться спочатку оптимізувати витрати, щоб вже точно не вписати в категорію «важливе» покупку якої-небудь відеоігри. Для цього доведеться скласти табличку, якою будуть розцінюватися терміновість і важливість покупки. Наприклад, оплата за навчання сина-студента, яку необхідно внести в цьому місяці, володіє найвищим пріоритетом адже навчання — це важливо. А оскільки терміни підтискають, вона буде мати і найпершу терміновість. Отже, в першу чергу потрібно розібратися з цим. Протилежний приклад нова сумочка. Вона не так важлива, як навчання або купівля продуктів, тому їй можна поставити більш низький пріоритет. І, якщо вже є одна сумочка, яка не планує рватися, то і низьку терміновість. Отже, і гроші на неї будуть витрачатися останню чергу. Але важливо також створювати капітал. Особливо якщо для цього будуть використовуватися долари, євро чи інша стабільна валюта.
таких градацій повинно бути як мінімум три. Але краще більше тоді можна буде більш чітко розпланувати витрати. Взагалі варто звернути увагу на загальноприйняту градацію:
- Термінові і важливі. Сюди входить безліч факторів. Наприклад, погашення кредитів і боргів, створення капіталу та резервів («Подушки безпеки»), термінові витрати на навчання та здоров'я.
- Термінові і не дуже важливі. У першу чергу це продукти і предмети, без яких обійтися не можна. Плюс термінові комунальні та інші платежі (Інтернет, кабельне ТБ і так далі).
- Важливі і не дуже термінові. Сюди можна віднести дострокові виплати за кредитами і погашення не термінових боргів, комунальні витрати та інші обов'язкові платежі, які можуть почекати деякий час.
- термінові і не важливі. А ось сюди входять різні розваги відпочинок, купівля щодо непотрібних речей і так далі.
Особливо рекомендується звернути увагу на першу групу і наведені приклади. Якщо правильно розпланувати фінанси і достатньо грошей виділяти саме на створення капіталу або заощаджень в банку через якийсь час про боргах можна буде просто забути. Фінансова подушка вбереже від них.
Після створення градації терміновості досить розпланувати фінанси категоріям. Але при цьому не можна забувати про непередбачені витрати. На цю категорію витрат варто записати як мінімум 10% всієї щомісячної суми. Якщо нічого не трапиться, а гроші залишаться потім сміливо можна включати в бюджет наступного місяця або відправляти в фінансовий резерв.
Якщо після того, як гроші будуть поділені на перші три категорії, і 10% буде відкладено на непередбачені витрати, гроші в бюджеті ще залишаться, то сміливо можна їх пускати на відпочинок і розваги. Ну або обмежувати себе в і далі, запустивши «вільні» фінанси поповнення свого капіталу.
Важливо пам'ятати, що якщо національна валюта нестабільна або не дуже вигідна, що постійно змушує курс валют змінюватися і рости ціни, то можна розглянути варіант створення капіталу в доларах або євро. Для цього доведеться здійснити обмін валют гривню змінити на долар найвигіднішим курсом. У Дніпрі (Дніпропетровську) для цього існують пункти обміну і банки з зручними котируваннями.