Фінансова грамотність необхідність у сучасному світі. Але освоєння починається не тільки з пізнання якихось основ і правил, які можуть допомогти заощадити трохи не мільйони. У першу чергу необхідно проаналізувати самого себе і зрозуміти деякі дуже важливі речі. Це допоможе зрозуміти, як бути фінансово грамотним правильно. Це дозволить розправитися з проблемою браку грошей. А вже пізніше можна почати інвестувати чи правильно і довгостроково вкладати фінанси.
Як бути фінансово грамотним, коли немає грошей
Неможливо відкладати гроші, коли їх і так немає. Кілька гривень у день або сотень місяць не допоможуть стати фінансово стабільним людиною. Тому необхідно розібратися, що ж може бути причина того, що грошей постійно немає. А розібравшись з цим, легко буде позбутися першопричини бідності і в надалі вивільнені кошти вкладати в себе і своє майбутнє.
Що заважає економити?
першу чергу повинен допомогти аналіз того, що ви робите і як ви це робите. Є кілька часто поширених проблем, здатних змусити людину витрачатися і не відкладати нічого. При цьому він сам не буде помічати, як фінанси випаровуються. А якщо і помітить не зрозуміє, що ж справа. Де знаходиться та сама фінансова діра, яка постійно приносить проблеми.
- Ефект Дідро.
- «Ось це мені точно треба!».
- Бажання жити не засобам.
- Лінь і небажання покращувати своє життя.
- Неправильний аналіз ситуації.
ж полягають ці проблеми? Як вирішити, що важливо, а що ні? І як змусити себе, нарешті, позбутися від всього зайвого і непотрібного, щоб зробити життя кращим?
Що таке «ефект Дідро»
Назву свою цей ефект отримав від імені французького філософа і письменника Дені Дідро. Спочатку цей чоловік був бідняком — він економив буквально на всім. Але в 52 року він видавав заміж свою дочку і не міг забезпечити її хоч якимось приданим. І про це дізналася Катерина II, яка вирішила придбати його бібліотеку і залишити його доглядачем при ній. Природно, за щомісячну платню.
після цього моменту життя Дідро пішла шкереберть. Для початку, купив новий халат дорогий, красивий… потім йому стало здаватися, що не можна ходити в у такому халаті настільки бідній оселі. Не підходить він для нього. Тому філософ почав скуповувати нові меблі, килим, придбав картини… на це стала йти величезна частина його платні.
Якщо осучаснити ефект Дідро, то можна висловити його в короткій формі: купуючи щось нове, людина починає цикл споживання. При покупці нової речі починає здаватися, що до нею потрібно щось ще. Наприклад, чохол до смартфону чи гаманець до сумочці.
Як боротися з ефектом Дідро:
- купувати речі, до яким може знадобитися щось нове.
- Брати те, що підійде до вже наявних предметів.
- Позбавлятися від старих і непотрібних речей.
- Обмежити придбання товарів.
- Ставитися до купівлі нових предметів простіше.
Простий перелік дозволить заощадити достатньо грошей на і додаткових «дуже потрібних» покупках.
Бажання купувати уявної необхідності
принципі, воно дуже схоже на ефект Дідро. Однак суть трохи в іншому, і ґрунтується це бажання на банальних людських примхи і пристрастях.
Наприклад, ми бачимо щось, що дуже нам сподобалося. Для дівчини це може бути нова сумочка для чоловіка класний смартфон. Здавалося би, що це «щось» у нас вже є. Але починаємо шукати у наявному недоліки: «а ось тут є скол, це не працює, це застаріло…». Так ми вмовляємо себе купити нову річ. Хоча стара цілком ще може послужити. Природно, це не стосується випадків, коли покупка дійсно необхідна зараз або в майбутньому буде більш вигідною і відповідної запитам.
Чи інша ситуація — коли людина просто скуповує різні дешеві дрібнички. Тут інша форма самообману орієнтування на маленькі ціни. Може здатися, що яка-небудь дрібнички за умовні 20 гривень не зашкодить бюджету. З іншого боку скільки таких дрібничок «набіжить» за тиждень? Місяць?
Позбавлятися від згубного бажання купувати, суті, заради самої покупки не тільки можна, але і потрібно. А в це допоможе ведення сімейного бюджету і глибокий аналіз того, що хочеться купити. Інше питання, що не всі готові морочитися з веденням сімейного або особистого бюджету. І в цьому наступна проблема.
Небажання планувати сімейний бюджет і банальна лінь
Хто що говорив, а планування і ведення доходів і витрат необхідність. Хоча деякі люди щиро не розуміють, навіщо це потрібно адже це трата часу, який можна було б використовувати для відпочинку або роботи. Однак на ділі виходить все по-іншому.
Що чекає на людину, яка не веде бюджет?
- Збільшення витрат. Якщо людина знає, що сьогодні він може витратити стільки-то гривень на їжу і інші дрібниці життя — він знає, скільки витрачає в місяць і в рік. І на скільки йому вистачить зарплати, яку отримає на роботі. Людина, яка не вважає гроші, в незабаром може залишитися без копійки в кишені за пару тижнів до зарплати.
- Поступове поява фінансової діри. Виходячи з попереднього пункту, необхідно буде займати, щоб якось дожити до наступного надходження грошей. Або шукати другу роботу або нову підробіток. А це, по-перше, дуже незручно, по-друге, може вести до іншим проблемам.
- Банальне незнання того, що діється в власному гаманці. У будь-якому випадку, хочеться знати, куди йдуть гроші. А без ведення доходів і витрат це нереально тому що тримати все в голові просто неможливо.
Ведення і планування сімейного бюджету допоможе, якщо потрібно скоротити витрати, щоб було що відкладати. Крім того, такі записи дозволять вважати, куди і скільки йде грошей. А якщо вести додатково ще й список магазинів або ринків, де найвигідніше купувати певні товари можна скоротити більшу частину витрат. І заощадити на всім зайвій або занадто дорогий.
Купівля «в мінус»
Головний бич епохи споживання бажання купувати навіть тоді, коли можливостей для цього зовсім немає. Особливо це стосується дійсно статусних речей або дуже дорогих предметів, нехай навіть якщо вони необхідні.
Яскравим прикладом є покупка смартфона або автомобіля кредит. Чоловік для всіх здається дійсно багатим і мають певний статус. Однак на він сидить в борговій ямі, і не вибереться з в неї найближчим часом.
Придбання товару в кредит висмоктує кошти не тільки на купівлю і виплату відсотків. Воно заганяє людину в фінансову кабалу і позбавляє свободи. Кредит необхідно виплачувати тому неможливо відкласти зайву копієчку під відсотки або змінити роботу з жахливими умовами. Адже кредит ж. Так що варто задуматися так чи потрібно купувати новий iPhone обмін на свободу?
Неправильний аналіз
Часто людина, що має невеликий фінансовий заділ, хоче заощадити і примножити гроші, які він зібрав. І що для цього використовується? Найчастіше або банки, або купівля валюти. Однак і і інше зараз потрібно робити з розумом.
Якщо ви хочете використати банк для накопичення і примноження не варто йти в той, що ближче до вдома або чия картка у вас є. Необхідно проаналізувати: яка установа найбільш стабільно і, разом з тим, має кращу процентну ставку? Варто аналізувати банки, які знаходяться на перших місцях рейтингу НБУ. То є гіганти. І, в першу чергу, державні установи. Вони-то точно нікуди не дінуться, як «Платинум» чи «Михайлівський».
у разі обміну валют важливо проаналізувати відразу декілька пунктів:
- Ситуація на безготівковому міжбанківському ринку.
- Поточний тренд підвищення або зниження курсу долара.
- Вартість валюти на чорному ринку, в банки і офіційно.
- Можливість подальшого здешевлення або подорожчання валюти.
Типові помилки людей, які вперше обмінюють валюту, такі: випадково купив долар по невигідному курсу в умовні 28 гривень, йшов додому і побачив продаж 26,5 гривень. Або ж купив валюту, а вона на наступного дня і в протягом наступного місяця почала дешевшати. Це приклади проблем, які можуть з'явитися, якщо не слідкувати за поточним курсом конвертації, його трендом на рівні країни і міста, а також можливостей подальшого розвитку ситуації.
Правильніше спочатку вивчити, що зараз твориться з фінансами держави не дешевшає гривня, не дорожчає долар. Потім подивитися, чи немає чи факторів, які можуть різко вплинути на вартість. І можливості, що незабаром він почне довго і наполегливо дешевшати. А потім вже промоніторити всі обмінники валюти місті. І обмінювати там, де вигідніше всього це робити.
Надмірна економія: головне не перестаратися
якщо все так просто чому не можна відмовитися від всього зайвого, купувати тільки продукти мінімуму і все інше відкладати на майбутнє чи на безбідну старість? Звичайно, це можливо. Але стоїть обмежувати себе дійсно у всім заради ефемерного «завтра»? У всім потрібна золота середина.
Економія на всім шлях до великих витрат
Як не абсурдно це звучить, але це так. Не можна економити на кожному предметі або продукті. Причина проста: те, що дешево, не може бути якісним.
Розберемо на прикладі. Людина здобуває собі телефон. Він думає, що зможе користуватися їм в протягом, скажімо, п'яти років. І з цим впорається тільки якісний девайс йому потрібна досить хороша батарея і, як мінімум, хороший чохол для захисту. Коштувати такий набір буде умовних 3000 гривень. Однак людина має дешеву китайську саморобку, зібрану буквально з сміття. І вона коштує 1500 умовних гривень.
ми маємо через 5 років? З великою часткою ймовірності, смартфон, куплений за 3000 гривень, все ще живе і живе. І не застарів настільки, щоб виявитися непридатним до повноцінному використанню. Адже в ньому встановлені досить сучасні компоненти момент покупки. А гаджет, який купили за 1500 гривень, зламався два-три роки тому, і його довелося замінити. І адже ціни не стоять на місці, тому аналогічну заміну довелося б купувати вже за 2000 гривень, якщо навіть не за початкові 3000 гривень. Коштувало воно того? Навряд .
Приклад дає зрозуміти: купуючи дешеву річ, людина прирікає себе на повторну покупку аналогічної або більш якісною. Тоді як якщо взяти один раз дорогу, але якісну, то витрачатися на неї не доведеться найближчим часом. Це теж економія, але довгострокова. Інвестиція в майбутнє, якщо хочете.
То ж саме стосується одягу, взуття інших предметів. Зайва економія призводить до зайвих розтрат, і цього не можна забувати.
Зациклення на грошах і «грамотної» витрати
варто навіть думати про те, як погано витрачати гроші на не корисне або непотрібне. Звичайно, це необхідно. Але іноді можна зробити виняток і порадувати себе або сім'ю. Тому що гроші мета. Це лише засіб досягнення певних цілей. І людина живе не для накопичення, а для задоволення.
Можна згадати будь-яку ситуацію з дитинства. Можливо, у багатьох таке бувало. Коли вам потрібно було щось, чого хоче будь-яка дитина нова книжка, велосипед, гарний рюкзак школу. А батьки говорили, що вам це «не потрібно», тому що… Просто тому що! І залишалися без нової цікавої історії (книги), без можливості фізично розвиватися (велосипед) або ходили з старим дідусевим «дипломатом», страшенно важким і незручним. Природно, не беремо ситуацію, коли бажання дійсно тимчасова «хочу», або ж грошей дійсно не було.
дорослого життя таке явище може бути наступним — одна футболка на всі випадки життя, або користування старим комп'ютером замість сучасного. Навіщо витрачатися, адже річ вже є. А якщо щось і купили покупка буде викликати почуття провини і жадібності. Як так, витратили скільки там гривень.
Так ось. Не можна зациклюватися і у всьому себе обмежувати. Це знизить якість життя і кількість одержуваного задоволення від неї. Так і кожна покупка буде призводити до поганому настрою, хоча повинно бути навпаки. Грамотна трата грошей не повинна перетворюватися в параною. Адже гроші для того і потрібні, щоб ними користуватися.