Стеження за допомогою мобільного телефону: чому і навіщо

Більше 200 тис. українців, за даними мобільних операторів, стежать за своїми рідними і близькими за допомогою мобільного телефону. Це на 42% більше, ніж у вересні минулого року. Почім сьогодні віддалене спостереження і чи виправдані ці витрати?

Двоє зі скриньки

Основними «шанувальниками» сервісів спостереження (згідно з даними мобільних операторів та компаній, що продають альтернативне обладнання) є батьки, контролюючі переміщення своїх чад. На другому місці — громадяни, які спостерігають за літніми родичами. При цьому вибір послуг для любителів дистанційного спостереження поки що небагатий. До літа 2009 р. сервіс стеження за допомогою стільникового телефону був доступний приватним клієнтам всього лише однієї компанії («Київстар»). Послуга «Маячок» надавала можливість дізнатися, де в даний момент знаходиться SIM-карта абонента, а, отже, і сам абонент. У червні минулого року аналогічний сервіс «Дитина під наглядом» запустила компанія «МТС-Україна». В обох випадках спостереження ведеться тільки між абонентами одного оператора, а сам сервіс заснований на так званій технології LBS (Location Based Services) — обчислення відстані від sim-карти шуканого людини до базової станції компанії.

Обидва оператори позиціонують сервіс як сімейний. Варіантів підключення до послуги два. Перший — через sms-запит з номером, який буде підключений до стеження. В цьому разі вимагається підтвердження від абонента, за яким клієнт хоче спостерігати. Другий варіант — підключення номера без попередження абонента про майбутню стеження. Для цього спостерігач повинний прийти в офіс оператора і написати письмову заяву, вказавши номер, за яким він хоче стежити. При цьому він повинен обґрунтувати, що має право на відстеження координат певного номера. Наприклад, такими документами можуть бути контракт, оформлень батьками дитини, і свідоцтво про народження.

Тарифи на послугу залишилися торішніми — 2,13 грн. за sms-підключення. Стільки ж коштує кожен sms-запит про місцезнаходження абонента. При цьому з'єднання явилися пільгові умови. Скажімо, в цьому році «Київстар» розпочав безстрокову акцію з продажу запитів оптом: сплативши 15 грн./міс. абонплати, абонент-«контрактник» може зробити 120 нетарифікованих запитів. Для абонентів, які користуються припейд-пакетами, абонплата становить 0,5 грн./добу за чотири «шарових» запиту. В результаті для тих, хто користується сервісом постійно, акційний оптовий тариф у 18 разів вигідніше, ніж стандартний. Конкуренти пільг бережливим користувачам поки не пропонують, так як считают поточну вартість цілком доступну, а максимально прості умови підключення — і без того привабливими. «Вартість послуги невисока. Для використання ж сервісу досить додати номери дітей в список сервісу, і при необхідності відправляти запит на визначення місця розташування», — вважає Олександр Квашук, експерт «МТС-Україна».

Знайди мене

Ми протестували послуги стеження, підключивши до сервісів «Маячок» і «Дитина під наглядом» журналістів редакції. Сама процедура активації зайняла менше п'яти хвилин: досить було відправити sms з запитом на короткі номери МТС і «Київстар».

Потім на номери людей, за якими ми хотіли встановити стеження, прийшли sms з проханням підтвердити: чи хочуть вони, щоб за ними спостерігали? Виславши підтвердження, ми почали дізнаватися місцерозташування своїх журналістів р. Києву. Причому, як абонент МТС, так і абонент «Київстар», за якими ми вирішили поспостерігати, не отримували ніяких подальших sms-повідомлень (наприклад, про те, що хтось вже цікавився їхнім місцем розташування).

Перша ж проба показала високу ступінь похибки. Згідно інформації від МТС, один журналіст перебував на вул. В ячеслава Чорновола, 37, а другий, за даними від «Київстар», перебував на вул. Тургенєвській. Обидва репортера в цей час сиділи в редакції, на вул. Павлівській, 29.

МТС «промахнувся» на один квартал, «Київстар» — на два. Повторення експерименту призвело до тих же результатів. Поки журналіст знаходився в будівлі Кабміну (вул. Грушевського, 12), МТС «запевнив», що об'єкт перебуває в елітному житловому будинку «Липська вежа» за адресою вул. Інститутська, 18.

«Наша послуга дозволяє зрозуміти, пішов дитина в заплановане місце, а не дізнатися точну адресу, — прокоментував ситуацію Олександр Квашук. — Похибка в місті може становити 200-500 м, за містом — до 2 км. Така похибка проявляється внаслідок обмежень технології Sell ID, використовуваної зараз українськими операторами. Дана технологія допомагає обчислити відстань від базової станції оператора до SIM-карти в телефоні.

Подібні «неточності» при «визначенні на місцевості» компенсуються суттєвими плюсами технології LBS, запевняє Роман Харкалис, редактор тижневика «Компьютерное обозрение»: «Перевага послуги спостереження від українських операторів полягає в тому, що система може працювати з будь-якими телефонами, навіть не обладнаними GPS. Крім того, послуга не вимагає активації на цільовому телефоні. Довівши, що ви маєте право на спостереження за телефоном, ви можете віддалено встановити функцію стеження без згоди іншого абонента».

Розум в апараті

Альтернатива сервісів від мобільних операторів — спеціальні пристрої, обладнані GPS-функцією, визначають свої координати через супутникову систему навігації GPS і передають їх через мобільний зв'язок. Наприклад, GPS-трекер (від 1000 грн.), який об'єкт спостереження повинний носити з собою. Мінус такої стеження — витрати на спецобладнання. Плюси — точність інформації (з похибкою до 15 м), а також можливість спостерігати за об'єднання об'єктом у режимі онлайн. «Через онлайн-сервіс можна дізнатися, скажімо, покидав дитина певну зону. Коли зайшов у школу, в котрій годині вийшов», — пояснює Дмитро Деленский, експерт компанії GPSM. Правда, при роботі в такому режимі пристрій потрібно заряджати кожні 10-12 годин.

В режимі sms-трекінг пристрій функціонує в режимі очікування. Як тільки батьки хочуть дізнатися, де дитина, вони надсилають sms-запит і отримують відповідь у вигляді картки з зазначеними координатами місцезнаходження чада. На думку Романа Харкалиса, аналогічну функцію можуть виконувати і смартфони (від 1500 грн.), благо, майже всі вони сьогодні обладнуються GPS-приймачем. Для активації функції стеження потрібно інсталювати на смартфон спеціальну програму, яка передає координати: через sms, або у вигляді карти.

Крім витрат на обладнання, потрібно розщедритися також на мобільний інтернет. «Для передачі від смартфонів або GPS-трекерів все одно використовується GSM-канал. Місячне обслуговування у стільникового оператора становить близько 100 грн. у середньому по ринку», — попереджує Роман Харкалис. Втім, якщо пошукати акційний тариф, абонплата за стеження через мобільний інтернет може обійтися в 10-23 грн./міс.

Точно в ціль

Головними трендами майбутнього року в сфері мобільного стеження стануть поява нових гравців і вдосконалення сервісу. «Ми аналізуємо і розглядаємо можливість реалізації послуги з визначення місцезнаходження людини», — розповіли в компанії «Астеліт» (ТМ life :). У компанії Beeline інформацію про плани не розголошують, але і не відкидають сценарій запуску сервісу спостереження за абонентами. Точність визначення оператори обіцяють поліпшити за рахунок зміни технології стеження.

«Максимально ефективною щодо пошуку є GPS, яка використовує орієнтування по супутниках. МТС надає таку послугу для корпоративного сегмента, що забезпечує набагато більш широкий спектр можливостей, наприклад, моніторинг за транспортом в онлайн-режимі», — говорить Олександр Квашук. Поки такі технології доступні тільки корпоративним клієнтам мобільних операторів. Але вже в 2011 р. не виключено введення сервісів GPS-спостереження для фізосіб.

Крім того, оператори розглядають можливість запуску послуги з пошуку «чужих» абонентів: наприклад, коли батьки з Beeline зможуть дізнаватися координати дитини, підключеного до «Київстар». Правда, коштувати ця послуга, швидше за все, буде на 15-20% дорожче стандартного мобільного спостереження.

Думка

Ксенія Кафтанова, консультант юридичної компанії «БДО Лігал Україна»

Послуга так званої «стеження» надається мобільними операторами виключно за згодою повнолітньої абонента, за яким будуть спостерігати. Однак, будь-яке правило можна обійти. Візьміть хоча б можливість частого перебування цих двох абонентів в одному будинку або офісі. Неоковирно, відправляючи запит з одного номера, самому ж відправити підтвердження — «згода» з іншого. Але, згідно Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, і кожен має право на свободу пересування. І якщо повнолітня людина підозрює, що за ним стежать» його близькі або товариші по службі, потрібно періодично цікавитися у свого мобільного оператора — закріплена дана послуга за вашим номером.

Сергій Гіпш, голова проекту gipsh.com

Приймаючи рішення про замовлення у мобільного оператора LBS-сервісу, потрібно розуміти, яка точність необхідна замовнику. Якщо абоненту критично знаті точну адресу, за якою знаходиться другий абонент, то LBS-послуги навряд чи допоможуть. Наприклад, батьки, які хочуть стежити за своєю дитиною, будуть отримувати інформацію з високою похибкою у декілька вулиць. І з боку здаватиметься, що дитина може перебувати як у школі, так і через квартал, наприклад, вдома або в кафе. У таких випадках користуватися LBS-сервісами не має сенсу. Інша справа, коли потрібно зрозуміти район знаходження людини — поїхав дитина в спортивну секцію або прогулює в іншому районі міста. Тоді навіть похибка в дві-три вулиці вирішального значення не має.

..

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Стеження за допомогою мобільного телефону: чому і навіщо