Атестація працівників — як провести атестацію працівників на відповідність займаній посаді: 5 основних етапів + поради щодо отримання об'єктивних результатів атестації

У чому користь атестації соціальних працівників? Які особливості атестації медичних працівників на категорію? Що регулює положення про атестацію на відповідність займаній посаді?

Прийшовши на роботу, ви дізнаєтеся, що в колективі відбулися кадрові перестановки! Головний економіст Марія Іванівна терміново збирається на пенсію. Старший бухгалтер Наталія світиться від щастя — вона тепер заступник головбуха. А ось провідний економіст Людочка вся в сльозах   з сьогоднішнього дня вона просто економіст.

Виною всьому атестація працівників, якої ще два тижні тому ніхто не надавав особливого значення. Як бачимо, дарма!

Щоб не потрапити в халепу і бути у всеозброєнні, знати всі плюси і мінуси цієї процедури, я, Алла Просюкова, підготувала для вас нову статтю на тему атестації персоналу!

Як завжди в кінці публікації   корисні поради та огляд надійних компаній, що пропонують послуги з атестації персоналу!

Атестація працівників

Зміст
  1. Що таке атестація працівників і для чого вона проводиться?
  2. Які бувають форми атестації працівників — 3 форми проведення
  3. Як проводиться атестація працівників — 5 основних етапів
  4. Хто надає послуги по проведенню атестації працівників   огляд ТОП-3 компаній
  5. Як отримати об'єктивні результати атестації працівників — 3 корисні поради
  6. Висновок

1. Що таке атестація працівників і для чого вона проводиться?

З кожним роком керівники підприємств і власники бізнесу все більше уваги приділяють персоналу компанії. Крилатий вислів «Кадри вирішують все!» нарешті стало набувати практичну значимість.

Щоб залишатися конкурентоспроможними, компанії повинні володіти високопрофесійними кадрами, рівень підготовки яких відповідає її масштабами.

Як визначити цей рівень правильно? Дуже просто   провести атестацію!

Атестація працівників — це періодичне обстеження персоналу на профпридатність та відповідність займаній посаді.

Цілі цього заходу бувають різні. Деякі з них ми представили на нашій схемі.

цілі атестації персоналу

Законодавчо періодичність атестаційного заходу передбачається не рідше 1 разу в 3 роки. Виходячи з цього, кожна компанія самостійно затверджує прийнятні саме для неї терміни. Вони закріплюються в локальному акті, що регулює цей процес, розробленому і затвердженому всередині фірми.

Слід знати, які категорії працівників не атестуються:

  • працюють в організації менше року;
  • співробітники віком від 60 років;
  • співробітниці, які очікують дитини;
  • робітниці-отпускницы по вагітності та пологах;
  • жінки, які оформили відпустку по догляду за дитиною до 3-х років.

Зараз атестація стала популярна і в сфері соціальної роботи. Огляд професіоналізму соціальних працівників дозволяє сформувати штат висококваліфікованих фахівців, що позитивно позначається на якості надаваних ними послуг.

Також важливо пам'ятати про особливості атестації деяких видів співробітників. Наприклад, атестація медпрацівників на категорію. Ці працівники мають право самостійно ініціювати іспит на присвоєння категорії. Добровільність випробування — його особливість.

Іспити подібного роду проводяться експертною групою спеціально сформованої комісії.

2. Які бувають форми атестації працівників — 3 форми проведення

В залежності від цілей підбирається і спосіб проведення атестації. Найбільш відомі 3 форми цієї процедури. На практиці їх значно більше, адже часто відбувається змішання і в результаті виходить комбінований формат.

У рамках цієї публікації я пропоную розглянути лише основні з них: дві усні (індивідуальне та колегіальне співбесіда) та письмове тестування.

Форма 1. Усна у вигляді індивідуальної співбесіди

Індивідуальну співбесіду проводить, як правило, керівник підрозділу, в якому працює співробітник. Результати служать основою для складання відгуку-характеристики.

У процесі з'ясовується ставлення кожного до роботи. Визначаються проблеми, що виникають у працівника при виконанні трудових обов'язків.

Форма 2. Усна у вигляді колегіального співбесіди

Колегіальне співбесіда проводиться затвердженої для цих цілей комісією. Спочатку вислуховують звіт самого випробуваного про його обов'язки в рамках посади, позитивних і негативних моментах роботи. При необхідності задаються уточнюючі питання.

У процесі бесіди визначається рівень профподготовленности фахівця і його відповідність посаді.

Форма 3. Письменна у вигляді тестів

Найбільш об'єктивною формою вважається тестування. Атестаційне тестування вимагає серйозної підготовки.

По-перше, необхідно сформувати і затвердити тестові питання. Вони повинні повною мірою відповідати спеціальності та кваліфікації, атестуються співробітників.

По-друге, заздалегідь слід визначити % правильних відповідей для визначення успішного проходження випробування.

Атестація персоналу з допомогою тестування значно знижує конфліктні ситуації в процесі її проведення, так як всі відповіді фіксуються і в будь-який момент можуть бути представлені на експертизу.

3. Як проводиться атестація працівників — 5 основних етапів

Така серйозна і важлива процедура, як атестація працівників, вимагає ґрунтовної підготовки.

Щоб результати цього заходу мали цінність і практичну значущість, необхідно знати деякі його організаційні тонкощі і особливості проведення.

Етап 1. Складання локального нормативного акту

Головним документом, що регулює порядок атестування, служить «Положення про атестації працівників».

Його приблизна структура представлена в таблиці.

Приблизна структура і склад розділів:

Розділ Короткий зміст
1 Поняття, цілі, завдання зазначаються конкретні цілі та завдання саме для компанії, яка затвердила Положення (наприклад, формування кадрового резерву)
2 Перелік категорій персоналу, які не підлягають атестації законодавчо встановлені не аттестуемые категорії працівників (вагітних, які працюють менше року і т. д.)
3 Терміни проведення планова, позапланова, частота і тривалість проведення
4 Форми атестації індивідуальне або колегіальне співбесіда, тестування
5 Склад і повноваження комісії вказується склад комісії з закріпленими за ними функціями
6 Порядок проведення атестації максимально повний опис всіх етапів процесу, перелік документації, що представляється, список відповідальних за підготовку документів
7 Критерії оцінки кількість балів для успішного проходження тестування, відповідність виконуваної роботи співробітника його службових інструкцій та інше
8 Види підсумкових висновків відповідає/не відповідає займаній посаді, не відповідає займаній посаді і рекомендований для зарахування в кадровий резерв

Локальний акт затверджується керівником компанії. Після чого весь персонал ознайомлюють з ним під підпис. Згодом знову працевлаштовані знайомляться з положенням аналогічним чином.

Етап 2. Формування атестаційної комісії

Комісія затверджується наказом по організації.

До складу входять:

  • голова;
  • заступник голови;
  • секретар;
  • члени комісії.

Кількість членів законодавчо не обмежується. Мінімально — 3 людини. Обираються з числа найбільш професійних працівників, начальників відділів, головних спеціалістів.

Якщо у фірмі діє профспілка, то до складу комісії необхідно включити його представника. В іншому випадку результати атестації можуть визнати недійсними.

Етап 3. Підготовка необхідних документів для атестаційної комісії

Наказ керівника про проведення атестації виданий. Розроблено та затверджено графік її проведення. Настає черга підготовки документації для комісії.

Перелік стандартних документів:

  • бланк оцінки робітників і ділових якостей;
  • звіти атестуються;
  • кваліфікаційні листи;
  • форма висновку комісії;
  • бланк для обліку пропозицій співробітників.

Етап 4. Проведення атестації

Атестація проводиться комісією строго за графіком. В процесі засідання розглядаються подані документи на кожного атестується, заслуховуються самі працівники, їхні безпосередні керівники.

Етап 5. Отримання результатів атестації

За підсумками атестації комісія виносить вердикт по кожному аттестуемому. Формулювання рішення прописується в локальному акті і зазвичай має вигляд: «відповідає займаній посаді» і «не відповідає займаній посаді».

Атестаційну висновок оформляється у вигляді протоколу. Підсумки формуються в зведений звіт, який потім подається керівникові для прийняття остаточного рішення.

См. статтю за суміжною тематикою «Атестація робочих місць».

4. Хто надає послуги по проведенню атестації працівників   огляд ТОП-3 компаній

Процедура атестації персоналу викликає у вас труднощі, і ви не знаєте з чого почати? Пропоную звернутися до професіоналів.

Ми підібрали компанії, які швидко і якісно проведуть атестацію працівників будь-яких сфер, в тому числі таких, як: освіта, медицина, державна і соціальна служби.

1) HR-ПРАКТИКА

HR-ПРАКТИКА«HR-praktika»   пітерська фірма, провідна більше 20 років свою діяльність на всій території РФ у сфері управління персоналом. За цей період компанія стала експертом в області своїх професійних інтересів.

Компанія надає послуги в сфері управління персоналом за наступними напрямками:

  • аудит;
  • аутсорсинг;
  • навчання;
  • консультації;
  • проектні роботи.

Керівники та власники бізнесу, здобувачі та працівники компаній, фахівці кадрових служб — все знайдуть корисну інформацію на корпоративному інтернет-ресурсі компанії «HR-praktika». Отримати первинну консультацію можна за телефоном або залишивши заявку на сайті.

2) Гермес

Гермес«Гермес»   ліцензійний центр з р. Москва створений в 2006 році. Компанія має всі необхідні сертифікати і ліцензії для здійснення заявленої діяльності.

Послуги ТОВ «Гермес»:

  • сертифікація менеджменту якості;
  • ліцензування;
  • допуски СРО;
  • курси підготовки та перепідготовки різної спрямованості;
  • атестація: персоналу, атестація робочих місць за умовами праці;
  • продаж готових фірм з ліцензією МНС і КГИОП.

3) Кадри є!

Кадри єПочавши свою діяльність у далекому 2006 як підрозділ холдингу, компанія «Кадри є!» стала окремою бізнес-одиницею з широкою мережею спеціалізованих агентств.

Рекрутингові та консалтингові послуги — це основні напрямки діяльності фірми. Найбільш затребуваними у клієнтів стали атестація персоналу та спеціальна оцінка умов праці.

Результати проведених заходів висококласними фахівцями агентства «Кадри є!» дозволяють замовникам:

  • виявити причини неефективної роботи персоналу;
  • визначити напрями оптимізації кадрово-організаційної роботи;
  • розробити заходи, що підвищують мотивацію і продуктивність праці;
  • переглянути службові обов'язки і заробітні плати;
  • провести перерозподіл трудового навантаження серед фахівців.

5. Як отримати об'єктивні результати атестації працівників — 3 корисних ради

Об'єктивність   важлива складова атестаційного огляду персоналу.

Уникнути проблем у цьому питанні допоможуть наші поради.

Порада 1. Максимально розширюйте склад

Як я вже писала, кількість членів атестаційної комісії не обмежується. Включайте до складу стільки фахівців, скільки потрібно для якісного проведення процедури.

Головна умова: усі члени комісії повинні мати авторитет, бути компетентними у фахових спеціалізацій атестуються. Такий склад викличе більше довіри і знизить ризик конфліктів.

Приклад

У процесі атестації в ТОВ «Альбатрос» виникла конфліктна ситуація при оцінці професійних компетенцій сисадміна Федора Кузькіна.

Комісія прийняла рішення знизити Кузькіну категорію. Федір написав на ім'я директора компанії скаргу, в якій звертав увагу на некомпетентність членів комісії у питаннях системного адміністрування.

Справді, у комісії не було жодного спеціаліста з даного напрямку, і, отже, вони не могли оцінити належним чином професійні якості сисадміна Федора.

Директор ТОВ «Альбатрос» погодився з доводами Кузькіна і рекомендації атестаційної комісії прийняті не були.

Порада 2. Проводите атестацію лише в присутності працівника

Незважаючи на те, що законом передбачені випадки проведення атестації за відсутності працівника (безпричинна неявка, небажання проходити огляд), краще її проводити в його присутності.

Так ви знизите ризик конфлікту та оспорювання підсумків з боку оцінюваного працівника.

Порада 3. Довіряйте проведення атестації стороннім компаніям

Якщо ви хочете отримати дійсно якісні результати атестації і позбутися від головного болю з цього приводу, рекомендую замовляти проведення цього заходу в спеціалізованих компаніях.

Таким компаніям можна довірити не тільки атестацію персоналу, але і, наприклад, спецоцінку умов праці (СОУТ).

Потрібна додаткова інформація по темі? Подивіться відеоролик!

6. Висновок

Атестація працівників   корисна і потрібна процедура для всіх компаній незалежно від масштабів і видів діяльності.

Якісно проведена оцінка дозволить компанії вирішити багато проблем: підвищити зацікавленість працівників, оптимізувати виробництво, створити кадровий резерв і т. д.

Питання до читачів

А у вас на виробництві проводилася атестація персоналу? І якщо так, то в якій формі це відбувалося?

Я розповіла про основні моменти цього процесу. Якщо вам цікава тема атестації, читайте інші статті з цієї серії на сайті проекту.

Всього вам найкращого! Пишіть відгуки на статтю, коментуйте, задавайте питання!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Атестація працівників — як провести атестацію працівників на відповідність займаній посаді: 5 основних етапів + поради щодо отримання об'єктивних результатів атестації