Повернення боргів з фізичних осіб — інструкція як повернути борг за 7 кроків + порядок дій при продажу боргу

У чому особливості повернення боргів з фізичних осіб? Як продати борг фізичної особи і що дає така покупка? Хто надає допомогу в поверненні боргів з фіз. осіб?

Практично всі, хто хоч раз у житті давав гроші в борг близьким або не дуже близьким знайомим, знають, що отримати їх назад не так-то просто. Найчастіше люди стикаються з тим, що позичальник тягне час, намагається віддавати борг частинами або взагалі зникає з поля зору.

Причини неповернення коштів бувають різні, але завдання у кредитора одна   свої кошти потрібно повернути. Як це зробити, витративши мінімум сил, нервів і часу? З чого починати і куди податися за допомогою? Ці та інші питання разом з вами я, Ганна Медведєва, докладно розберу в нашій сьогоднішній статті.

В кінці статті ви знайдете рекомендації щодо повернення своїх коштів за допомогою продажі боргу.

Повернення боргів з фізичних осіб

Зміст
  1. У чому особливості повернення боргів з фізичних осіб?
  2. З якихось причин фізична особа не повертає борг   огляд основних причин
  3. Як повернути борг фізичної особи   покрокова інструкція
  4. Професійна допомога в поверненні боргів з фізичних осіб   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
  5. Як продати борг фізичної особи, якщо вам повинні   порядок дій
  6. Висновок

1. У чому особливості повернення боргів з фізичних осіб?

Отже, ви позичили гроші і тепер не можете дочекатися, коли ж боржник зволить їх повернути.

Як спонукати його до цього?

Способи стягнення боргу з приватного особи можна розділити на 3 групи:

  • досудове вирішення питання;
  • судовий процес;
  • перепродаж боргу колекторському агентству.

Є такий спосіб, коли залучаються кримінальні структури, але про нього ми говорити не будемо. Наші способи   повністю законні й цілком гуманні.

Яким би хорошим знайомим не був для вас людина, яка просить в борг грошей, увімкніть холодний розрахунок і просто оціните його можливості. На жаль, дружба не гарантує повернення ваших грошей. Для цього потрібно як мінімум стабільне матеріальне становище.

Повернення боргів з фізичних осіб значно полегшується, коли кредитор бере розписку. Вона пишеться у 2 примірниках і засвідчується нотаріально. Ця папір і буде тією рушійною силою, яка запускає механізм законного повернення грошових коштів.

Стаття «Як повернути борг по розписці» дасть вам багато корисних порад на цю тему.

Якщо розписку ви не взяли, потрібно отримати визнання боржника, залучити свідків угоди або знайти інші докази.

Приклад

Іванов С. попросив грошей у борг у свого товариша по службі Петрова Ст. При передачі грошей Петров не взяв розписку, і так вийшло, що він віддавав гроші без свідків.

Але угода виявилася заснятой на службову відеокамеру, так як справа відбувалося в стінах установи, де Іванов і Петров працюють в одному відділі. Для доведення факту передачі коштів ця відеозапис являє величезну цінність.

Відмінності повернення боргу по розписці і без неї:

При наявності розписки Без розписки
1 Велика ймовірність успіху Шанси на успіх значно знижуються
2 як докази достатньо тільки розписки Доведеться шукати інші докази: свідків угоди, визнання боржника, зафіксоване на папері, аудіо - або відеозаписи
3 Можна сподіватися на прискорений процес Термін повернення боргу збільшується

За схожою темі читайте публікацію «Стягнення боргів з фізичних осіб».

2. З яких причин фізична особа не повертає борг   огляд основних причин

Ми виділили 3 основні причини.

Напевно одна з них здасться вам дуже знайомим.

Причина 1. Позичальник виявився шахраєм

Такий позичальник спочатку не збирається віддавати кошти, які бере у борг. Його схема складається з двох дій. Спочатку він входить до вас в довіру, створивши собі репутацію серйозного і надійного людини. Потім, отримавши грошовий позику, він зникає.

Стягнення боргу з позичальника   самий складний і трудомісткий процес. У будь-якій ситуації він ускладнюється розшуком   хоч активів позичальника, хоч його самого. А найчастіше — і того, й іншого.

Причина 2. Позичальник просто відмовляється платити

Позичальник не зникає і обіцяє повернути борг, але фактично не робить цього. Він може нескінченну кількість разів просити про відстрочку, давати численні обіцянки і приводити мільйон причин, чому і в цей раз він не зміг повернути борг у строк, на який відсував розрахунок в минулий раз.

Процес стягнення боргу з позичальника тривалий і нудний. Він може тривати до нескінченності і вимотає вам всі нерви. При цьому якщо не почати рішучі дії, свої кошти можна більше взагалі не побачити.

Причина 3. Позичальник зазнає фінансових труднощів

Звичайно, не всі, хто бере гроші в борг, поголовно злісні шахраї. Людина може банально не розрахувати свої можливості. Це говорить не стільки про його безвідповідальності, скільки про те, що він не навчився грамотно планувати свої доходи і витрати.

Чому вам не повертають борг

Таких боржників   більшість. Оскільки більшу частину нашого оточення складають все ж не безсовісні аферисти, а прості люди, які працюють за наймом або є дрібними підприємцями.

У статті «Стягнення боргу за розпискою» ви знайдете поради для юридично грамотного складання розписки та огляд ситуацій, коли розписка вважається недійсною.

3. Як повернути борг фізичної особи   покрокова інструкція

Процес повернення боргу з приватного особи ділиться на 2 етапи   досудовий і судовий. Звичайно, добре б обійтися тільки першим, бо другий дуже складний, довгий і часто неоднозначний.

Але якщо вирішити справу миром не вдалося, доведеться йти до суду. Кожен крок цього процесу ми докладно розглянемо в цьому розділі.

Крок 1. Оцінюємо ситуацію і розраховуємо суму боргу з відсотками

Є 3 варіанти, як це зробити.

Перший. Озброївшись настільним калькулятором, обчислюйте самостійно.

Другий. Якщо з цифрами ви не дружите, зробити це допоможе калькулятор відсотків. В інтернеті можна знайти безліч варіантів таких калькуляторів у відкритому доступі.

Третій. Якщо ви не дуже довіряєте таким можливостям, зверніться до фахівця. Подібна послуга є в переліку будь-якої компанії, яка надає допомогу в поверненні боргів з фізичних осіб.

Крок 2. Повідомляємо боржника про необхідність повернення боргу

Для початку це робиться в усній формі — при особистій зустрічі чи по телефону. В ході розмови вам стане ясно, чому боржник не віддає борг. Буває і так, що у людини дійсно скрутне становище. Тоді справу можна вирішити миром, домовившись про термін, коли він реально зможе повернути ваші кошти.

Якщо боржник не говорить нічого визначеного або ж взагалі нічого не говорить і намагається сховатися, надсилайте йому письмову вимогу повернення боргу. Такий лист пишеться в довільній формі, але з обов'язковим зазначенням адресата, причини звернення і термінів повернення боргу.

Буде чудово, якщо ви отримаєте повідомлення про вручення листа.

Крок 3. Готуємо позов про стягнення заборгованості

У заяві повинна бути чітко визначена головна задача   донести до суду, що конкретна людина повинен вам конкретну суму грошей, а також те, що він відмовляється ці гроші повертати. Дані людини і розмір суми повинні бути обов'язково відображені в тексті.

До позовної заяви потрібно прикласти будь-які наявні у вас документи, що підтверджують вашу правоту:

  • розписку;
  • копії претензій, відправлених боржника;
  • договір чи угоду;
  • аудіо - або відеозаписи;
  • листування по електронній пошті, в соцмережі або через смс і т. д.

Крім цих документів додаються: розрахунок суми з відсотками і судовими витратами і квитанція про сплату державного мита.

Стаття «Позовна заява про стягнення боргу», розміщена на нашому ресурсі, в подробицях розповість вам, як правильно скласти цей документ.

Крок 4. Подаємо заяву в суд

Коли ви подаєте позовну заяву, пам'ятайте, що прийняти його повинні у відповідному порядку.

Це означає, що особа, яка приймає документ, повинна:

  1. Зареєструвати заяву як вхідний документ у спеціальному журналі.
  2. Поставити відповідну відмітку про реєстрацію на самому документі.

Подача заяви в суд

Можете попросити, щоб на вашому екземплярі також поставили таку позначку. Це буде вашим доказом у тому разі, якщо заява раптом десь загубиться.

Крок 5. Очікуємо прийняття судового рішення

Попереджаємо, що це буде не швидко. Процес може затягнутися на місяці.

Спочатку вам належить відвідати попереднє засідання, де озвучуються всі обставини і подробиці справи. Потім чекайте судового розгляду, в ході якого нерідко виникає необхідність у додатковій експертизі.

Втім, ви можете розраховувати на проведення розгляду у спрощеному порядку   у тому випадку, якщо по вашій справі призначать наказне провадження. Тоді судове рішення можна одержати вже через кілька днів.

Крок 6. Отримуємо виконавчий лист

Цей документ видається на основі судових актів, які підлягають виконанню. У нього заноситься найменування та адресу суду, номер справи, дата винесення рішення та дата його вступу в законну силу, а також відомості про боржника і взыскателе.

Виконавчий лист обов'язково містить резолютивну частину судового рішення.

Теоретично оскаржити виконавчий лист можна протягом 30 днів, але на практиці в більшості випадків оскарження неможливо в принципі.

Крок 7. Повертаємо борг

Якщо позичальник не намагається оскаржити судове рішення, починається фінальна частина процесу   виконавче провадження. У разі небажання або неможливості боржника віддавати позичені гроші, виконавчий лист надсилається в службу судових приставів, яка займається примусовим стягненням боргів.

Стаття нашого сайту «Повернення боргів» розповість вам про інші способи повернення боргів, а також про труднощі, які при цьому можуть виникнути.

4. Професійна допомога в поверненні боргів з фізичних осіб   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг

Повернення боргів з фізичних осіб допомагають здійснювати спеціальні організації.

Навіть в дуже складному становищі не опускайте руки і звертайтеся до надійним і перевіреним фахівцям.

1) Правознавець

Правознавець руЦе унікальний ресурс, який об'єднав понад 16 тисяч правників з усієї Російської Федерації. Тут можна знайти фахівців будь-якої галузі права, в тому числі і тих, хто надає допомогу в поверненні боргів фізичних осіб.

Якщо паралельно у вас виникнуть питання щодо будь-яких нюансів процесу, то і в цьому ви не залишитеся наодинці зі своєю проблемою. Консультацію доступні в будь-який час доби. Щодня в режимі онлайн знаходиться близько 500 фахівців, і вам обов'язково допоможуть порадою в найкоротші терміни.

Якщо вас не влаштовує режим спілкування через інтернет, телефонуйте за номерами.

Велика перевага проекту — це мобільний додаток. Встановіть його на телефон, і ваш юрист завжди буде поруч.

Сайт «Правознавець.ua» допоміг вирішити вже безліч непростих в юридичному плані ситуацій і продовжує робити це кожен день. Зверніться до професіоналів, і результат виправдає всі ваші очікування.

2) Альянс Системного Консалтингу

Альянс Системного КонсалтингуТут працює понад 40 спеціалістів з великим досвідом. Підбір висококваліфікованих співробітників забезпечує максимальну ефективність процесу   99% ситуацій дозволяється на користь клієнтів.

Разом з юристом ви адекватно оцініть свою ситуацію і розрахуєте суму боргу з відсотками. Ви також отримаєте допомогу в складанні позову про стягнення боргу, заяви і необхідних клопотань до суду. При необхідності компанія самостійно звернутися в правоохоронні органи з відповідною заявою. Витрати за повернення вашого боргу будуть покриті за рахунок боржника.

3) Група компаній «Легіс»

ЛегісАльянс існує вже майже чверть століття. Створений як охоронне агентство, поступово він розширив перелік послуг і тепер, крім охоронних, надає різні юридичні послуги.

Тут допоможуть стягнути борг з фізичних і юридичних осіб, при необхідності нададуть послуги з розшуку майна боржника, послуги детектива і візьмуться за судове стягнення боргу на будь-якій стадії.

Компанія представляє інтереси своїх клієнтів і в різних державних органах (податкових, пенсійних фондах, антимонопольній службі та ін).

5. Як продати борг фізичної особи, якщо вам повинні   порядок дій

Купівля боргів фізичних осіб третьою особою допускається законом.

Виняток становлять 2 випадки   виплати аліментів та відшкодування завданої шкоди здоров'ю.

Тому, якщо ви позичили комусь солідну суму грошей і не знаєте, як її повернути, ви можете звернутися в колекторське агентство.

крок 1. Знайдіть колекторське агентство і надайте всю інформацію про боржника та заборгованості

Продати борг фізичної особи можна тоді, коли у вас є документи, які підтверджують, що людина повинна вам грошей. Коли гроші займає фізична особа, доказовим документом найчастіше виступає розписка.

Ці докази потрібно надати в організацію, яка надає також колекторські послуги. Крім цього, надати максимум інформації про боржника, яку маєте: де він проживає, контактні телефони, який має джерело доходу і майно і т. д.

Дія 2. Дочекайтеся перевірки інформації аналітичним відділом організації

Фахівці організації, з якою ви вирішили співпрацювати, повинні перевірити та уточнити обґрунтованість вимог і претензій, які ви пред'являєте боржника.

Крім того, переуступка права вимоги боргу буде законною, тільки якщо факт заборгованості підтверджено судом. Тому, крім документа, що підтверджує обов'язок, ви повинні надати в колекторське агентство виконавчий лист і судове постанову.

Дія 3. Узгодьте умови продажу боргу

Щоб вибрати відповідну колекторскую компанію, відправте пропозиції про продаж відразу в декілька агентств. Таким чином ви зможете зробити раціональний вибір.

При узгодженні умов продажу боргу, якщо ви сумніваєтеся у своїх силах, запросіть на зустріч незалежного юриста.

Дія 4. Підпишіть договір переуступки прав вимоги заборгованості

В юриспруденції такий документ називається договором цесії. Чітких вимог до такого договору немає, він навіть може бути складений у вільній формі. Тут вам знову знадобиться допомога стороннього юриста.

Коли договір підписаний, його необхідно завірити у нотаріуса.

Дія 5. Повідомте боржника про перехід прав вимог

Коли ви переуступаете право вимоги боргу третій особі, отримувати згоду боржника не потрібно. Він може оскаржити цю дію з вашого боку лише тоді, коли в договорі був пункт про те, що переуступка заборонена.

Тому, оформивши договір з колекторським агентством, ви просто повідомляєте боржнику цей факт, відправивши йому нотаріально завірену копію договору цесії. Однак якщо ви упустите цей пункт, за законом боржник буде зобов'язаний повернути борг того, кому він давав розписку.

Про те, які бувають способи повернення своїх коштів, читайте нашу публікацію «Стягнення боргів».

На додаток теми пропонуємо переглянути відеоролик, де відомий адвокат розповідає, як вибрати порядне колекторське агентство і не довіряти шахраям.

6. Висновок

Підведемо підсумки.

Повернення боргів з фізичних осіб можливий як при наявності розписки, так і без неї. Однак навіть якщо ви позичаєте гроші близьким знайомим, радимо підстрахуватися і скласти розписку.

А ще краще   взагалі не давати і не брати грошей у борг. Бережіть свої гроші, нерви і час і не псуйте карму! Бажаємо всім успіхів і будемо вдячні за оцінку статті!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Повернення боргів з фізичних осіб — інструкція як повернути борг за 7 кроків + порядок дій при продажу боргу