Привіт всім, хто заглянув на сайт популярного інтернет-журналу ! З вами Денис Кудерин, експерт і автор статей.
Тема нової публікації – повернення боргів. Матеріал буде корисний всім, хто коли-небудь давав гроші в борг і стикався з проблемою повернення коштів. Багато цікавого знайдуть у статті і самі боржники.
які дочитали до кінця чекає огляд найбільш компетентних російських компаній, які допоможуть повернути гроші швидко, грамотно і цивілізовано.
- Коли виникає необхідність повернення боргів?
- Які існують способи повернення боргів – 3 основних способи
- Як відбувається повернення боргів – 7 основних етапів
- Етап 1. Вивчення документів, які підтверджують наявність заборгованості
- Етап 2. Отримання інформації про активи боржника
- Етап 3. Оповіщення боржника про необхідність погасити заборгованість
- Етап 4. Відправлення претензій на адресу боржника
- Етап 5. Проведення переговорів з боржником і вироблення рішень за умовами повернення боргу
- Етап 6. Залучення правоохоронних органів
- Етап 7. Перерахування боргу заявнику
- Професійна допомога при поверненні боргів – огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
- Які можуть виникнути труднощі при поверненні боргів – огляд основних проблем
- Нестандартні способи повернення боргів – обряди білої магії
- Висновок
1. Коли виникає необхідність повернення боргів?
Невблаганна статистика свідчить: непогашені кредити має сьогодні кожен другий дорослий росіянин. Це приблизно 39 млн осіб, при цьому враховуються тільки офіційні борги, підтверджені договорами. З побутовими боргами цей показник буде ще вище.
Кожен кредитор – будь то комерційний банк або пересічний громадянин, позичив другові 25 000 до зарплати – чекає, що його борги будуть повернені вчасно і у повному обсязі. Однак на практиці ситуація не завжди буває настільки райдужною.
Іноді повернення боргів перетворюється в марудна і невдячна захід, витратна для нервів і особистого часу. І якщо у банків вже є відпрацьована технологія стягнення, то звичайні кредитори змушені боротися з недобросовісними боржниками власними коштами.
А оскільки в останні роки у громадян значно знизився рівень життя і платоспроможності, це неминуче позначилося на можливості своєчасно виплачувати кредити і борги. У скрутних ситуаціях виявилися обидві сторони – і позичальники, і боржники.
Спочатку давайте розберемося, що таке борг з юридичної точки зору.
Борг – грошова сума, взята однією особою в іншої на певний термін і на умовах обов'язкового повернення.
Якщо між кредитором і боржником укладається договір, їх відносини стають матеріально-правовими і регулюються Цивільним Кодексом РФ. Неповернення боргу в строк тягне за собою штрафи та інші санкції, визначені умовами угоди.
Причини затримки виплат бувають різні. Але найчастіше це відсутність елементарної фінансової грамотності у боржників. Деякі люди просто не знають, як правильно співвіднести свої доходи з витратами.
Іноді причина затримки виплат дійсно поважна – хвороби, звільнення, інший форс-мажор. В цьому випадку кредитору варто увійти в становище боржника та обговорити разом з ним зміна умов повернення.
Читайте статтю за суміжній темі на нашому сайті «Стягнення боргів».
Боргові спори бувають різними. Іноді прострочена заборгованість погашається боржником добровільно, в інших ситуаціях – стягується в примусовому порядку.
найефективніший спосіб отримати свої гроші назад – це суд, але цей же метод – довгостроковий. Скільки буде тривати позовну виробництво, залежить від безлічі факторів – завантаженості суду, наявності доказів по справі, грамотної організації процесу з боку позивача.
Обом сторонам вигідніше вирішити конфлікт у досудовому порядку, але такий варіант підходить далеко не для всіх ситуацій.
Іноді у боржника дійсно немає можливості розплатитися з позикодавцем в обумовлений термін чи він категорично не згоден з сумою боргу. У цьому випадку конфлікт дозволяє третя сторона, а саме цивільний або арбітражного суду.
Бажаючим заглибитися в «боргову» тему рекомендую до прочитання статтю «Стягнення боргів з фізичних осіб».
2. Які існують способи повернення боргів – 3 основних способи
В поверненні боргів, як в любові, всі засоби хороші – зрозуміло, якщо вони не виходять за рамки закону. Головне завдання сторін – досягти повної згоди і взаєморозуміння.
Якщо домовитися не виходить, допомагають вирішити спір суди або спеціальні організації, які професійно займаються борговими спорами – колектори, юридичні та адвокатські контори, служби медіації.
Спосіб 1. Досудове стягнення заборгованості
Обійтися без судових розглядів, які невідомо скільки триватимуть, вигідно обом сторонам кредитного конфлікту. Позикодавець виграє у часі та не витрачається на судові витрати, а боржник не перетворюється у відповідача і зберігає статус добропорядного громадянина.
Найбільш прийнятний варіант вирішення спору – реструктуризація кредиту. Сторони змінюють умови повернення боргу по взаємовигідної угоди, а «година розплати» відсувається на більш пізній термін.
Іноді в якості заохочення боржника кредитор скасовує штрафні санкції та неустойки. При цьому ніхто не несе додаткових витрат – не витрачаються кошти на сплату держмита в суді, нуль витрат на послуги професійних адвокатів.
Щоб переконати боржника врегулювати борг в досудовому порядку, кредитору потрібно донести до нього всі неприємні наслідки судового процесу.
зокрема, вказати, що всі витрати у випадку програшу справи відповідачу доведеться оплачувати з власної кишені. А це ще більше збільшить суму стягнення. Кваліфікована юридична допомога на цьому етапі не завадить.
Хочете знати більше – читайте окрему статтю на нашому сайті «Досудове стягнення боргів».
Спосіб 2. Позасудове стягнення заборгованості
Професійні колектори мають свої секретні методики, що допомагають їм досягти потрібного результату. Однак статистика останніх років свідчить, що переуступка прав вимоги (продаж боргів) вже не так ефективна, як раніше.
Громадяни навчилися боротися з колекторами, при цьому повноваження останніх стали суттєво обмежуватися законом. По суті, фахівці по стягненню боргів мають право тільки інформувати боржників і мотивувати їх до якнайшвидшого погашення заборгованості. Ті ж завдання виконують і спеціальні служби банку.
Способи протидії колекторам поповнилися і технічними засобами.
Приклад
Серед громадян з проблемними кредитами стало особливо популярним мобільний додаток «Антиколектор». Воно блокує дзвінки та повідомлення боржникам від колекторських агентств, тим самим зводячи нанівець всі зусилля стягувачів інформувати боржників про їхні фінансові проблеми.
Крім того, закон забороняє колекторам:
- загрожувати здоров'ю, свободі і майну громадян;
- принижувати їх честь і гідність;
- звертатися до літнім людям, вагітним жінкам і матерям дітей до 1,5 років;
- вводити боржників в оману щодо заборгованості;
- дзвонити більше 3 разів на тиждень і т. д.
Все це знижує популярність колекторських компаній. Проте багато банків продовжують призначати таким конторам права на стягнення проблемних боргів.
Більше подробиць – у публікації «Повернення боргів з фізичних осіб».
Спосіб 3. Судове стягнення заборгованості
найефективніший метод повернути позичені гроші – це звернутися з позовом в судові інстанції. Побутовими боргами, не пов'язаними з підприємницькою діяльністю, займаються світові та районні суди. Боргові спори з участю юридичних осіб розглядають арбітражні судові органи.
Якщо у позивача є документальні підтвердження факту заборгованості, ймовірність перемоги в суді дуже велика. Наявність боргу доводять розписки, договори, свідчення, будь-які письмові підтвердження передачі грошей.
Про те, як повернути борг по розписці, читайте у відповідній статті.
У таблиці плюси і мінуси кожного із способів стягнення боргу представлені в наочному вигляді:
№ | Метод стягнення | Плюси | Мінуси |
1 | Досудове | Немає витрат на судові витрати | Повернення не гарантований |
2 | Позасудове | Поверненням боргів займаються професіонали | За свою роботу колектори беруть до 50% від суми боргу |
3 | Судове | Висока ймовірність повернення боргу | Судові розгляди вимагають витрат часу і грошей |
Читайте статтю за суміжній темі – «Стягнення боргів через нотаріуса».
3. Як відбувається повернення боргів – 7 основних етапів
Грамотний повернення боргів – процедура тривала і поетапна.
Щоб не робити зайвих рухів, дотримуйтесь покрокової інструкції.
Етап 1. Вивчення документів, які підтверджують наявність заборгованості
Для початку варто проаналізувати ситуацію і спробувати зрозуміти, чому вона виникла. Можливо, боржник дійсно забув про терміни повернення, і йому слід просто нагадати про його зобов'язання.
Або він не може повернути борг з незалежних від нього причин. У такому випадку краще відразу домовитися про перенесення термінів і скасування штрафних санкцій.
Якщо боржник просто не бажає повертати борги, вам варто підготувати документальні підтвердження заборгованості на випадок судового розгляду.
Етап 2. Отримання інформації про активи боржника
Спробуйте об'єктивно оцінити фінансовий стан боржника. Відомості можна брати тільки з відкритих джерел.
Якщо ваш опонент у борговому суперечці – юридична особа, то інформацію знайти простіше, якщо це пересічний громадянин, то доведеться задовольнятися непрямими ознаками фінансового статусу.
Приклад
Боржник стверджує, що грошей у нього немає – захворів, витратився, віддав бідному родичу з Бобруйська. При цьому він викладає в Фейсбук або інший соцмережі фото недавнього відпустки у Греції. Кредитору потрібно відстежувати такі факти і використовувати їх проти неплатника.
У крайньому випадку дійте через друзів і знайомих. Допустимі будь-які методи добування інформації, дозволені законодавством.
Етап 3. Оповіщення боржника про необхідність погасити заборгованість
Є безліч способів нагадати про борг – телефонні дзвінки, СМС-повідомлення, електронні листи.
Найпростіше, звичайно, зателефонувати, але боржники, як правило, воліють «не чути» дзвінків від кредиторів. Якщо неплатник категорично не бажає розмовляти, переходимо до наступної стадії.
Етап 4. Відправлення претензій на адресу боржника
Багато кредитори ігнорують цей етап, і абсолютно даремно. Грамотно складена претензія стане в нагоді в суді – це документальне свідчення того, що ви випробували всі варіанти досудового врегулювання конфлікту.
Крім того, красномовно написана претензія сама по собі може мотивувати боржника повернути чужі гроші. Особливо ефектні листи виходять у професійних юристів. Спеціаліст добре знає, чим може закінчитися невиконання умов договору і вміє дохідливо пояснити це боржника.
Етап 5. Проведення переговорів з боржником і вироблення рішень за умовами повернення боргу
Якщо боржник після отримання претензії вийшов на контакт, саме час провести з ним переговори і виробити нові умови погашення заборгованості. Головне – оформити новий договір документально, а не на словах.
Щоб переговори пройшли без зайвої нервозності, користуйтеся допомогою юриста по стягненню боргів.
Етап 6. Залучення правоохоронних органів
Отже, боржник проігнорував всі ваші дзвінки, претензії, повідомлення та відозви. Іншого виходу немає – звертаємося до суду.
Для початку складаємо позовну заяву про стягнення боргів. До документа докладаємо розписки, копії договорів та інші папери, що підтверджують факт заборгованості.
Боргові спори – найпоширеніші справи в цивільних судах. Трапляється, що один суддя проводить в день по 5-7 засідань з приводу невиплат за кредитами і позиками. Проте кожен випадок – індивідуальний, тому строку закінчення процесу вам ніхто не назве заздалегідь.
Етап 7. Перерахування боргу заявнику
Позитивний для позивача результат процесу – виконавчий лист та наказ про примусове стягнення. У будь-якому разі це ще не закінчення справи. Виконавче провадження триває тижнями, місяцями, а то й роками.
Поверненням коштів займаються судові пристави. При необхідності вони мають право арештувати майно боржника з метою його реалізації на аукціоні. Тільки після продажу майна борг буде перерахований заявнику.
Якщо у відповідача є кошти в банку, виконавчий лист можуть переслати безпосередньо в банк. Цей документ також відправляють на роботу неплатнику або в пенсійний фонд, якщо він пенсіонер.
4. Професійна допомога при поверненні боргів – огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
Немає часу або бажання повертати борги самому? Що ж, це цілком справедливо – кожен повинен займатися своєю справою.
Делегуйте стягнення заборгованості професіоналам – зверніться в одну з найбільш надійних і компетентних юридичних фірм, представлених в нашому огляді.
1) Правознавець
Сайт Правознавець надає віддалену допомогу фізичним особам та представникам юридичних компаній. Це дозволяє людям, що потребують правової підтримки, знайти фахівця, не виходячи з дому. Користувачам сайту доступні як безкоштовні консультації, так і платні послуги.
Тут можна дізнатися, як складається позов щодо стягнення, як стягнути борги з юридичних осіб, як повернути гроші з розпискою або без. При необхідності юристи оформлять за вас документи, виступлять представниками в суді і нададуть повну правову підтримку громадянам.
З сайтом співпрацюють тисячі кваліфікованих юристів і адвокатів з усіх регіонів . Поставити своє запитання можна за телефоном або через інтерактивний чат прямо на головній сторінці ресурсу. В останньому випадку вам доведеться почекати 15 хвилин, поки юрист не напише грамотний розгорнуту відповідь.
Портал Правознавець працює в режимі 24/7. Жодних вихідних, перерв і свят. Клієнт отримує допомогу тоді, коли вона йому необхідна.
2) АКМ
Компанія пропонує клієнтам повний спектр правових послуг – переговори, стягнення дебіторської заборгованості, представлення інтересів в судах, допомога на стадії виконавчого та наказного провадження, стягнення з родичів боржника.
За допомогу у вирішенні конфліктних ситуацій фірма бере винагороду в розмірі від 5 до 25% від суми боргу. Передоплати не потрібно. Так як співробітники особисто зацікавлені в позитивному результаті справи, врегулювання відбувається в найкоротші терміни.
Організація використовує власні методики і технології стягнення коштів. Повернення коштів ведеться до повного погашення заборгованості.
3) Альянс Системного Консалтингу
АСК – об'єднання професіоналів, які мають досвід у вирішенні складних правових ситуацій. Для співробітників не важливо, в чиїх інтересах вони діють – приватного особи або великої комерційної компанії – справи ведуться однаково ретельно і з повним дотриманням правових норм.
Середній стаж роботи експертів – 15 років. Фахівці допоможуть вам розрахувати суму боргу з відсотками, виберуть грамотну тактику ведення справи, допоможуть залагодити спір до суду або виступлять представниками на судовому процесі.
Дивіться невеликий ролик, в якому розповідається про те, як правильно вести переговори з боржниками.
5. Які можуть виникнути труднощі при поверненні боргів – огляд основних проблем
Ті, хто хоча б раз стикався з проблемою стягнення боргів, знають, наскільки це невдячна і непередбачуване захід.
Розглянемо огляд основних труднощів, які виникають перед кредиторами.
Проблема 1. Необґрунтовані поступки
Кредитор, бажаючи якнайшвидше повернути гроші, йде на постійні поступки боржника, а останній користується цим в своїх інтересах. У підсумку позикодавець не тільки прощає неплатнику відсотки і штрафи, але і погоджується на часткове повернення заборгованості, керуючись народною мудрістю: з паршивої вівці – хоч вовни жмут.
Тактика в корені невірна, особливо якщо у вас є документальні докази передачі грошей і при цьому сума боргу – солідна. За власні гроші ви маєте повне моральне і законне право боротися до кінця. Не заспокоюйтесь, поки не повернете повну суму.
Проблема 2. Емоційна складова
Нерідко ефективного повернення боргів заважають емоції. Кредитор відчуває злість, роздратування, нетерпимість до боржника, що заважає приймати зважені рішення. Цим успішно користується несумлінний позичальник.
Іноді навпаки – кредитора охоплює співчуття. Почуття самі по собі гідні, але в нашому випадку вони працюють на шкоду власному благополуччю.
Не впевнені в емоційній адекватності – дійте через посередників.
Проблема 3. Неадекватність загроз і невідповідність їх сумі боргу
З самого початку кредитор вибирає невірну тактику поведінки. У першому ж листі він повідомляє про максимально суворі наслідки і загрожує небесними карами.
У підсумку діловий тон спілкування втрачається, а боржник не сприймає погрози серйозно.
6. Нестандартні способи повернення боргів – обряди білої магії
Часи, коли справи з повернення боргів доручалися представників кримінальних структур, минули. Тепер навіть колектори використовують у своїй роботі виключно цивілізовані методи впливу.
Тим не менш, є люди, які вірять в альтернативні способи повернення коштів. Мова не про допомогу «братків», а про звернення до магічних обрядів і ритуалів.
Деякі громадяни вважають, що потомствені чаклуни», а також всякого роду шамани і знахарі володіють більшою силою, ніж професійні юристи та адвокати. Напевно, кожен зустрічав в інтернеті оголошення типу «Поверну борги з допомогою білої і чорної магії» або «Ефективний ритуал на повернення боргів».
У результаті дорослі люди займаються ритуальними практиками, магією вуду та іншими сумнівними маніпуляціями з метою заговорювання боржника або виконання «кармічного вироку». У списку найбільш ефективних «магічних» процедур – обряд з віником, з сірниковим коробкою, зі свічкою, з чорною куркою.
Звичайно, професійні маги, якщо вони є, навряд чи будуть займатися вибиванням боргів. Це їм просто ні до чого. Стало бути, обрядами займаються аферисти та шахраї. Не попадайтеся на їх хитрощі, будьте розумними.
А найсильніший змова на погашення заборгованості – це грамотно складене позовну заяву.
7. Висновок
Настав час підсумувати сказане. Повернення боргів – непроста, клопітка і знервований захід. Запорука успіху в справі погашення заборгованості – юридично грамотні і послідовні дії плюс емоційний спокій.
Бажаємо вам фінансового благополуччя і душевної рівноваги! Будемо раді коментарями і оцінками до статті. До нових зустрічей!