Взяли кредит і хочете швидше повернути банку гроші? Не поспішайте, такий крок не завжди може бути правильним. Банки не люблять боржників, але і виплата позики раніше терміну ними не вітається. У цій статті ми з'ясуємо, чи вигідно гасити кредит достроково?
Дострокове погашення кредиту: кому вигідно
Вітчизняні банки зазвичай пропонують виплачувати кредит аннуїтетним або диференційованим платежем. У першому випадку клієнт щомісяця вносить певну суму, в яку входить частина боргу і відсотки. Такий спосіб вигідний кредитору, так як він заробляє більше. Борг гаситься повільно, а фінансове навантаження на початковому етапі виплати мінімальна.
Для виплати аннуитентными платежами банки пропонують такі варіанти:
- скорочення щомісячних платежів (щомісячна навантаження на бюджет знижується);
- скорочення терміну кредитування (кредит виплачується швидше).
Диференційований платіж передбачає виплату боргу рівними частинами та нарахування відсотків на залишок суми боргу. Щомісячні платежі зменшуються, тому що відсотки розраховуються на постійно скорочувалося тіло позики. Такий спосіб дострокового погашення кредиту – повна протилежність ануїтету. В початку виплати фінансове навантаження на клієнта більше, зате на відсотках можна заощадити. Вигода диференційованих платежів залежить від відсоткової ставки і доходу позичальника. Якщо зарплата стабільна – такий спосіб дострокового погашення кредиту ідеальний для клієнта, але банки не завжди дозволяють їм користуватися.
Виверти кредиторів
чи Вигідно буде вамгасить кредит достроково, потрібно думати ще до його отримання. Чому? Банки часто практикують комісії і штрафи за дострокове повернення боргу, тому потрібно уважно читати договір. В ньому прописуються всі умови погашення кредиту раніше часу, найчастіше вони виглядають так:
- дострокове погашення кредиту можливе не раніше, ніж пройде певний час (три місяці, рік тощо);
- дострокове погашення боргу дозволено тільки в певній сумі (не більше 2 - або 3-кратного щомісячного платежу);
- за дострокове погашення кредиту нараховується комісія;
- погасити борг достроково не можна (можна, але тільки з урахуванням усіх процентів і комісій, установлених графіком на весь період повернення позики, не заощадивши нічого).
Бажання швидше віддати гроші банку може обернутися для клієнта не дуже приємними наслідками, тому будьте уважні. Кредитору не вигідно, щоб позику повертали раніше обумовленого терміну, а ось клієнтам такий варіант кращий.
Корисні поради тим, хто збирається гасити кредит достроково
- Оформляючи кредит, дізнайтеся у кредитного інспектора, є можливість вибирати способи виплати позики (ануїтетні або диференційовані) і дозволено дострокове повернення боргу взагалі.
- Визначтеся, що для вас важливіше – зменшити суму виплати або термін виплати кредиту. Не забувайте, що з економічної точки зору зменшення терміну повернення боргу вигідніше.
- Вирішивши, що вам вигідно погасити кредит достроково, зверніться в банк особисто і попросіть представити документ, в якому вказано залишок позикової заборгованості за відсотками на поточну дату. Тільки після письмового підтвердження суми боргу можна її оплачувати. Не телефонуйте в банк, щоб дізнатися залишок позики – не всі банки сумлінні.
- Зберігайте всі документи (чеки і виписки з банку), що підтверджують остаточне дострокове погашення кредиту.
Вигідно гасити кредит достроково? Так, але тільки якщо це дозволено кредитним договором.Будьте уважні при виборі виду платежу і зберігайте всі чеки!