Для нашої країни завжди був звичним диференційований вид платежу, в той час як у країнах заходу давно використовувався ануїтетний. Обидва платежу мають одне і те ж властивість – допомога громадянам у дотриманні своїх кредитних зобов'язань (сплата боргів).
Диференційований платіж та його позитивні і негативні сторони
Основною особливістю диференційованого платежу є те, що закінчення кредитування виплати знижуються. Це відбувається з-за того, що спочатку позичальник виплачує основну частину боргу («тіло кредиту»), вносячи рівні частки відповідно до умов договору. Відсотки на початковому етапі більш ніж відчутні, адже їх нарахування відбувається на весь кредит. Так як «тіло кредиту» зменшується, разом з ним скорочуються і процентні виплати. Так, до кінця зазначеного терміну, обсяг виплачуваної суми стає менше. Для того щоб зробити собственноручный розрахунок диференційованого платежу слід знати:
- Загальну суму кредиту;
- Термін;
- Річні відсотки.
Розмір основного платежу вираховується з допомогою розподілу (сума кредиту ділиться на кількість місяців). Нараховані відсотки можна дізнатися, якщо помножити залишок по кредиту на річну процентну ставку, і отримане значення розділити на 12(кількість місяців у році). Дізнатися залишок за кредитом можна, якщо зробити множення основного платежу, на кількість минулих періодів, і суму, яку вдасться відняти від загальної суми кредиту. Нагадаємо, що протягом всього строку погашення, розмір основного платежу незмінний (крім дострокового погашення кредиту, умови якого обумовлюються з банком) .
Диференційований платіж має свої плюси і мінуси. Основним позитивним моментом є те, що можна уникнути переплати за кредитом. Негативним же можна назвати великий розмір початкових внесків, тому даний вид платежу нерідко називають кредитом для забезпечених людей, так як деякий час потрібно вносити значні суми, і не всім це може бути під силу.
Ануїтетний платіж, його плюси і мінуси
Ануїтетний платіж є самим популярним і затребуваним видом платіжної системи в банках. Це все, тому що платіж, який потрібно вносити кожен місяць, залишається незмінною протягом усього строку кредитного, що дає можливість позичальникам повною мірою розрахувати свій бюджет і це більш зручно і практично. Для того щоб зробити самостійний розрахунок процентної ставки по ануїтетному платежу слід залишок кредиту помножити на річну процентну ставку і поділити на 12 (загальна кількість місяців у році).
Зрозуміло, що до позитивній стороні даного платежу відноситься прозорість цифр і рівномірний розподіл платежів по місяцях. Найважливішим мінусом цієї системи є більша кількість виплат, так як тут, в першу чергу погашаються відсотки, а не споживчий кредит.
Кожен з цих платежів має свої переваги і недоліки, і кожен має право вирішувати, як йому буде зручніше і простіше виплачувати свій позику, без нанесення збитку своєму фінансовому стану.