Привіт усім відвідувачам сайту ! З вами Ганна Медведєва.
Усі, кому доводилося стикатися з недобросовісними боржниками, знають, яка це невдячна і нелегку працю повертати борги. Однак є ефективні способи і засоби, які можуть у цьому допомогти. Наша нова стаття про те, як стягнути борги з допомогою нотаріуса.
Інформація згодиться насамперед тим, хто намагається повернути кошти, видані в борг. Однак і для боржників вона теж буде корисна щоб знати, які дії можуть піти ваші кредитори.
- У чому особливості стягнення боргів через нотаріуса?
- Переваги і недоліки стягнення заборгованості на підставі виконавчих написів
- Порядок стягнення боргів по розписці через нотаріуса — 6 основних етапів
- Етап 1. Кредитор повідомляє боржника про те, що він звернеться до нотаріуса
- Етап 2. Кредитор надає нотаріусу документи, що підтверджують факт заборгованості
- Етап 3. Нотаріус перевіряє факт оповіщення боржника і готує виконавчий напис
- Етап 4. Нотаріус повідомляє боржника про вчинення виконавчого напису
- Етап 5. На підставі виконавчого напису боржник може звернути стягнення на майно боржника
- Етап 6. Якщо боржник не згоден з такими діями, то він може оскаржити їх в суді
- Професійна допомога при стягненні боргів через нотаріуса огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
- В яких випадках неможливо стягнення боргу за виконавчим написом нотаріуса огляд основних ситуацій
- Висновок
1. В чому особливості стягнення боргів через нотаріуса?
Далеко не всі боржники повертають борги вчасно. Деякі не повертають їх взагалі. Кредитори скрупульозно вивчають законодавство і вишукують способи повернути свої кошти. Держава, в свою чергу, підтримує їх, чим може. Зокрема, приймає відповідні закони.
Можливість стягнути борги через нотаріуса виникла не так давно. З 1 липня 2016 року в законі про Нотаріат з'явився пункт про те, що нотаріус уповноважений ставити виконавчий напис на іпотечному договорі. Наявність нотаріального напису дає кредиторам законне право на примусове стягнення боргу.
Виконавча напис нотаріуса — це офіційний документ, який дає право на отримання грошей з боржника з допомогою судових приставів, минаючи стадію судового розгляду.
Хто може стягнути борг на цій підставі:
- банки — коли в договорі є пункт про позасудове стягнення;
- громадяни та юридичні особи — коли договір, за яким є заборгованість, заздалегідь був нотаріально завірений.
Випадки, коли борги можна стягнути за допомогою виконавчого напису:
№ | Тип угоди | Умови |
1 | Оренда рухомого майна | Необхідно, щоб оплата за оренду була визначена у твердій сумі платежів, що вносяться частинами або одноразово. |
2 | Оренда нежитлового приміщення | Власник приміщення юрособа або ВП. Якщо це фізична особа, процедура неприйнятна. |
3 | Купівля-продаж, поставка, перевезення, надання послуг, зберігання, договір підряду | По-перше, потрібно мати документ, що підтверджує визнання боржником боргу. По-друге, потрібно письмово повідомити боржника про рішення діяти через виконавчий напис. |
Опублікована на нашому сайті стаття «Стягнення боргів» розповість вам більш докладно про особливості й етапи цього процесу.
2. Переваги і недоліки стягнення заборгованості на підставі виконавчих написів
Щоб вам простіше було визначитися з рішенням, варто починати дану юридичну процедуру, ми розпишемо плюси і мінуси цього способу.
Доцільний він у вашому конкретному випадку зрозуміти можете тільки ви самі.
Переваги:
- Порівняно невисока вартість послуги. Вчинення нотаріального напису зазвичай обходиться в 0,5% від суми, що стягується, не більше 20000 руб. і за юридичні послуги від 3000 руб.
- Оперативність. Строгих строків на вчинення виконавчого напису немає. Якщо нотаріус працює професійно і не дуже завантажений роботою, виконавча напис оформляється дуже швидко буквально за 1 день.
- Безвихідність становища боржника. У випадку з виконавчим написом ви як кредитор не зобов'язані чекати згоди позичальника з вимогами, які ви йому висунули.
Недоліки:
- Неможливість стягнення процентів, пені та штрафу. Стягнути відсотки можна тільки в судовому порядку. Це ж стосується пені і штрафів, навіть коли про сплату неустойки є відповідний пункт у договорі.
- Неможливість списати витрати на послуги юриста-консультанта на боржника. Відшкодування додаткових витрат, пов'язаних зі стягненням боргу через вчинення нотаріального напису, що також не передбачено законом. Це можна зробити тільки в тому випадку, якщо ви стягує борги шляхом судового розгляду.
- Обмежене коло варіантів. Далеко не у всіх випадках стягнення боргів можна застосовувати нотаріальну напис. Наприклад, якщо у вас на руках договір поставки, то вам необхідний документ, в якому боржник визнає за збій борг. А який же боржник поспішить надати такий папір?
Значна частина спірних випадків виникає саме з договорами поставок. Таким чином, виходить, що більшість подібних спорів без варіантів доводиться вирішувати через економічний суд.
3. Порядок стягнення боргів по розписці через нотаріуса — 6 основних етапів
Порядок стягнення заборгованості через нотаріуса передбачає кілька послідовних кроків.
Подивимося, як потрібно діяти, коли знадобилася виконавчий напис.
Етап 1. Кредитор повідомляє боржника про те, що він звернеться до нотаріуса
Надіслати повідомлення позичальнику потрібно обов'язково. І зробити це потрібно в письмовому вигляді. Перед тим, як взяти і вивчити необхідні документи, нотаріус буде перевіряти, сповістили ви боржника про те, що прямуєте за отриманням виконавчого напису.
Наша стаття «Досудове стягнення боргів» розповість, як вирішити питання, не доводячи справу до судового розгляду.
Етап 2. Кредитор надає нотаріусу документи, що підтверджують факт заборгованості
Щоб отримати нотаріальну напис, доведеться надати нотаріусу деякі документи.
Перелік паперів:
- оригінали та завірені копії документів, згідно з якими виник борг;
- для фізосіб договір про стягнення заборгованості у позасудовому порядку, засвідчений нотаріусом;
- для юросіб окремий документ, в якому розрахована сума боргу за підписом керівника та головбуха;
- два повідомлення позичальника повідомлення, яке встановлює термін виплати заборгованості і оповіщає про намір вдатися до виконавчого напису;
- заяву нотаріусу;
- документ про оплату нотаріального тарифу;
- довіреність (на випадок передачі повноважень представнику).
Етап 3. Нотаріус перевіряє факт оповіщення боржника і готує виконавчий напис
Три роки з моменту виникнення права на позов термін, який допускається оформлення виконавчого напису.
У цьому документі повинні міститися:
- ПІБ і посаду нотаріуса;
- найменування або ПІБ та адресу позикодавця;
- аналогічні відомості про позичальника;
- термін для стягнення;
- список майна або розмір справляється боргу;
- вартість виконавчого напису;
- повна дата оформлення виконавчого напису;
- реєстраційний номер виконавчого напису в реєстрі;
- підпис і печатка нотаріуса.
Етап 4. Нотаріус повідомляє боржника про вчинення виконавчого напису
На повідомлення позичальника про дії нотаріуса законом відведено 3 робочих дні.
Разом з оповіщенням необхідно надати розрахунок суми, пред'явленої до стягнення.
У публікації «Стягнення боргу за розпискою» ви знайдете рекомендації, як повертати борги, маючи на руках розписку.
Етап 5. На підставі виконавчого напису боржник може звернути стягнення на майно боржника
Фактично виконавча напис — це альтернатива судовим рішенням. Отримавши цей документ, кредитор відправляється прямо до судового пристава.
Звучить загрозливо. Але оптимістично налаштовані фахівці говорять про те, що до таких дій великі кредитори (наприклад, банки) будуть вдаватися тільки у найскладніших випадках. Наприклад, коли позичальник протягом тривалого часу систематично порушує встановлений графік платежів.
Етап 6. Якщо боржник не згоден з такими діями, то він може оскаржити їх в суді
Якщо позичальник вважає дії нотаріуса неправомірними або не згоден з сумою справляється боргу, він має право звернутися до суду. Однак у такому разі він може оскаржити лише дії нотаріуса, а не кредитора.
При цьому варто враховувати один нюанс. Навіть висловлювання незгоди і звернення в суд — не привід зупиняти процес стягнення.
Що робити в тому випадку, якщо юридичні терміни ставлять вас у глухий кут і навіть докладні рекомендації не прояснюють суть справи? Звичайно ж, звертатися до спеціалістів з юридичних питань.
Висококваліфікованих юристів ви знайдете на сайті «Правознавець». Будь-яке питання вирішується швидко і без особливих турбот, оскільки ресурс надає клієнтам можливість вибрати фахівця з 500 щодня працюють в режимі онлайн.
Ви можете отримати безкоштовні рекомендації, якщо юрист буде вільний в даний момент, або замовити платну, більш детальну консультацію, що охоплює весь коло ваших питань. При необхідності фахівці допоможуть скласти претензію боржника, оформити позовну заяву щодо стягнення боргів та інші папери.
Звертайтеся до співробітників через інтерактивний чат, телефонуйте за телефонами, і «Правознавець.ua» неодмінно допоможе вам знайти вихід навіть із самої складної ситуації.
4. Професійна допомога при стягненні боргів через нотаріуса огляд ТОП-3 компаній по наданню послуг
У цьому розділі ми зробимо огляд великих і досвідчених компаній, куди можна звернутися за допомогою в разі стягнення боргу.
Вивчайте послужні списки і вибирайте зручний для вас установа.
1) Центр фінансово-юридичного захисту «Правовий порадник»
Компанія з 20-річним стажем напрацювала такий рівень професіоналізму, що за місяць справляється з 8000 запитів. За весь період існування організації тут успішно проведено близько 25000 справ.
Фахівці центру — це висококваліфіковані юристи, які долають будь-які труднощі з мінімальним ризиком. Вам гарантовані конфіденційність, професійний підхід та висока якість послуг при їх розумній вартості.
Тут вирішується безліч питань, і отримують правову підтримку фізичні та юридичні особи. Безкоштовну консультацію отримати просто зателефонувавши за вказаними телефонами або залишивши заявку на головній сторінці сайту. Офіс компанії знаходиться в .
2) Юридична компанія по стягненню боргів «Консультантъ»
Заклад спеціалізується на стягнення боргів, причому на будь-якій стадії процесу. Вам допоможуть повернути борг і неустойку, а витрати на юридичні послуги гарантують відшкодувати за рахунок боржника.
Система розрахунку дуже вигідна для клієнтів. Аванс ви платите тільки на покриття накладних витрат, основна оплата вноситься після досягнення результату. Таким чином, робота на результат і швидкість вам забезпечені. При цьому компанія дорожить своєю репутацією і використовує тільки легальні методи.
На сайті ви знайдете деякі поради і рекомендації по найбільш поширеним ситуацій. Там же викладена детальна інструкція про те, що можна зробити для списання безнадійного боргу в рахунок збитків. Юристи «Консультанта» працюють оперативно, і вже через 3 години після оформлення заявки ви отримаєте оцінку боргу.
3) Охоронне підприємство «Легіс»
В числі інших послуг компанія займається поверненням боргів і надає консультативну допомогу з юридичних питань. Стаж роботи 24. Стягнення боргів із фізичних і юридичних осіб здійснюється юристами «Легиса» тільки законними способами.
Вам допоможуть врегулювати будь-які спори і погасити конфлікт на ранній стадії, не доводячи справу до суду. Тут беруться вирішувати найскладніші питання і успішно з цим справляються.
Офіси компанії знаходяться в , Санкт-Петербурзі і Краснодарі. Зі своєю проблемою звертайтеся безпосередньо туди, або зв'яжіться з консультантом по телефону або електронною поштою. Конфіденційність гарантована.
5. В яких випадках неможливо стягнення боргу за виконавчим написом нотаріуса огляд основних ситуацій
Отже, алгоритм повернення боргу за нотаріальною розписці ми розглянули. Але підводні камені є скрізь.
Тож тепер приділимо увагу ситуацій, в яких такий спосіб повернення заборгованості неприйнятний.
Ситуація 1. У договорі про кредитування немає відповідного пункту
Щоб можна було вимагати повернення боргу на підставі виконавчого напису, у кредитному договорі повинен бути пункт аналогічного змісту.
Якщо такий пункт відсутній закон не на вашій стороні. Доведеться діяти іншим способом стягнення заборгованості, тобто шляхом судового розгляду.
Це ж умова буде на руку тим, хто бере кредит. Яким чином?
Приклад
Коли Іван Смирнов оформляв договір на кредит, пункту про позасудове стягнення заборгованості в контракті не було. Через деякий час банк став наполягати на додатковому угоді, але Іван категорично відмовився.
Непорядні клерки спробували оформити такий договір самостійно, але Іван подав до суду і зажадав експертизи підпису. Експертиза довела, що підпис була виконана не його рукою.
Публікація «Стягнення боргів з юридичних осіб» на нашому сайті описує всі нюанси повернення коштів, взятих у кредит юрособою.
Ситуація 2. Кредитором виступає МФО
Закон про виконавчого напису не діє, коли кредитором виступає мікрофінансова організація. У цьому розумінні банки отримали більше повноважень. Мікрофінансові організації повинні звернутися до суду, щоб стягнути борг.
Тому якщо ви заборгували певну суму мікрофінансової організації, вам можна не побоюватися стягнення через нотаріуса. Але не поспішайте радіти борг можуть вимагати через суд.
Ситуація 3. Термін невиконання кредитного зобов'язання становить більше 3-х років
Для позичальників, які люблять накопичувати заборгованості, це безсумнівний плюс за старі борги можна не турбуватися. Принаймні, новий спрощений спосіб їх не торкнеться.
Для банків та інших кредиторів ця поправка в законі означає, що виплати по кредитах, неоплачуваною більше двох років, доведеться, як раніше, вимагати через суд.
Ситуація 4. Нотаріус не повідомив боржника про вчинення виконавчого напису
Письмове повідомлення позичальника неодмінна умова дії нотаріального напису. Його відсутність законний спосіб уникнути примусового стягнення.
Крім того, протягом 10 робочих днів позичальник може направити письмове заперечення. Тоді нотаріус повинен виписати постанову про скасування виконавчого напису. Зробити це потрібно не пізніше 3 робочих днів з того дня, коли надійшло заперечення.
У статті «Стягнення боргів з фізичних осіб» викладено інші поради, як полегшити повернення боргу.
Якщо у вас залишилися питання по темі, радимо подивитися відеоролик.
6. Висновок
Отже, підіб'ємо підсумки.
Стягнення боргів через нотаріуса на підставі виконавчого напису порівняно новий спосіб отримання боргів. При певних умовах він гарантує швидке повернення коштів, а боржників робить досить уразливими перед законом.
Дорогі друзі! Ми бажаємо вам не потрапляти в ситуації, коли доводиться брати (і особливо повертати) кредити! Будьте успішні і грамотно розпоряджайтеся своїми засобами! Якщо вам сподобалася стаття залишайте коментарі та оцінки.