Привіт всім! На зв'язку Денис Кудерин – автор і за сумісництвом редактор популярного інтернет-журналу .
Власник компанії «Сантехніка» інвестує прибуток у нові технології. Великий бізнесмен Смирнов за порадою друга вкладає вільні гроші в золотодобувну промисловість. Рада директорів мережі супермаркетів «Авоська» скуповує акції «блакитних фішок».
Хто з них у підсумку отримає більший прибуток? І чи взагалі доцільно інвестувати гроші, грунтуючись на особистих уподобаннях і туманних припущеннях?
Виявляється, можна розпоряджатися грошима більш розумно. Для цього потрібно всього лише замовити авторитетної компанії професійний інвестиційний консалтинг. Досвідчені консультанти краще знають, як інвестувати кошти таким чином, щоб вони працювали. Про те, що собою являє інвестиційне консультування, я і розповім в новій статті.
Отже, приступимо!
- Що таке інвестиційний консалтинг і коли він необхідний
- Які послуги включає в себе інвестиційний консалтинг – 4 основні послуги
- Як проводиться інвестиційний консалтинг – 6 основних етапів
- Хто надає послуги з інвестиційного консультування – огляд ТОП-3 консалтингових компаній
- Як правильно вибрати консалтингову компанію з питань інвестування – 3 корисні поради
- Висновок
1. Що таке інвестиційний консалтинг і коли він необхідний
В умовах нестабільної економічної ситуації складно зрозуміти, в якому напрямку рухається фінансовий ринок. У багатьох підприємців, особливо представників малого та середнього бізнесу – справжній хаос в голові. Концепції та тенденції змінюються мало не щодня – зорієнтуватися у них без професійної підготовки практично неможливо.
Куди вкладати гроші, щоб їх зберегти і примножити? Як правильно розрахувати ризики інвестування? Як скласти грамотний інвестиційний план?
На всі ці питання детально і докладно відповість інвестиційний консультант. Більше того, він сам займеться розробкою і реалізацією вашого інвестиційного проекту.
Інвестиційний консалтинг – система заходів, розроблених професійними консультантами та спрямованих на отримання прибутку з фінансових вкладень замовника.
Фахівці з інвестування вміють обґрунтувати, розрахувати та реалізувати на практиці перспективні фінансові вкладення.
Консультанти вирішують цілий ряд поточних завдань:
- підбирають найбільш ефективні схеми інвестування;
- складають прогноз руху капіталу;
- вибирають об'єкти інвестування;
- ведуть переговори з партнерами, банками, страховими фірмами;
- розробляють бізнес-плани і ТЕО – техніко-економічне обгрунтування інвестиційного проекту.
Іноді керівництву фірми достатньо лише загальних рекомендацій від фахівців, в інших випадках вони повністю передають у руки консалтерів управління інвестиційним портфелем підприємства.
Позитивна динаміка в розвитку бізнесу залежить не тільки від успішного виконання виробничих завдань, але і від умілого розпорядження вільними грошима компанії.
Незважаючи на те, що в останні роки фінансові можливості більшості підприємств істотно знизилися, питання розумного інвестування капіталу залишається актуальним. Більш того, в умовах тривалої кризи компаніям життєво необхідно отримувати доходи від перспективних грошових вкладень у сторонні проекти.
Професійні консалтингові агентства займаються не тільки оцінкою інвестиційних перспектив замовника, але і самі залучають інвесторів для співпраці з клієнтом, якщо перед ними ставиться таке завдання.
Хочете дізнатися більше про засади професійного консультування – читайте оглядовий матеріал по цій темі «Що таке консалтинг».
Питання вибору надійного інвестиційного партнера допоможе вирішити Міжнародний центр інвестиційного консалтингу. Ця організація займається сертифікацією російських компаній – виявляє сумлінних постачальників інтелектуальних та інших послуг і заносить їх до офіційного реєстру.
Учасники рейтингу – високоефективні і надійні установи, що надають юридичні, фінансові, консультаційні та інші послуги юрособам і пересічним громадянам. Сертифікація в Міжнародному центрі – добровільна. Пройти процедуру має право будь-яка компанія, впевнена в якості своїх послуг і продуктів.
З інвестиційним консультуванням тісно пов'язаний бізнес-консалтинг, про який на сайті є окрема публікація.
2. Які послуги включає в себе інвестиційний консалтинг – 4 основні послуги
Отже, головне завдання інвестиційного консалтингу – допомогти клієнту знайти найбільш вигідну схему реалізації проектів або фінансування основної діяльності.
У рамках цієї задачі консультанти надають ряд самостійних послуг. Розглянемо детальніше найбільш затребувані з них.
Послуга 1. Розробка інвестиційних проектів
Це основна послуга інвестиційного консалтингу. Консалтери створюють проекти інвестицій, розробляють схеми їх впровадження, прогнозують напрямок і зростання фінансових потоків і аналізують ризики.
Приклад
Кілька років тому велика мережа ресторанів в розробила нову стратегію, згідно з якою планувалося відкривати по 2-3 нових ресторану щорічно в різних районах столиці. Після першого року впровадження стратегії, з'ясувалося, що план не працює – відкриті ресторани виявилися збитковими.
Акціонери компанії прийняли рішення змінити інвестиційну політику і запросили для розробки нової програми фахівців з консалтингової фірми. Консультанти ввели нову формулу оцінки рентабельності об'єктів і запропонували свою систему інвестиційних розрахунків.
В результаті впровадження інноваційної політики помилки в інвестиціях вдалося звести до мінімуму, що дозволило не тільки поліпшити справи компанії, але і оптимізувати процес відбору потенційних об'єктів фінансування.
Кваліфіковані консультанти мають у своєму розпорядженні новітні технологічні та методологічні розробки, що дозволяють їм робити вклади «по науці», а не на підставі особистих уподобань та інтуїції. Такий підхід на порядок знижує ризики.
Послуга 2. Рекомендації з оптимального способу фінансування
Радники дають обґрунтовані і корисні рекомендації замовнику щодо фінансування проектів та поточної діяльності. Далеко не всі керівники вміють раціонально розпоряджатися власними активами.
Вміла оптимізація бюджету часто вивільняє більше вільних коштів, ніж доходи від розширення виробництва або виходу на нові ринки.
Консультанти проаналізують фінансові справи фірми і дадуть пораду, в якому напрямку рухатися – збільшити акціонерний капітал, змінити його структуру, випустити облігації, отримати банківський кредит. Вибір стратегії залежить від довгострокових цілей клієнта.
Читайте статтю за суміжній темі – «Фінансовий консалтинг».
Послуга 3. Оцінка ефективності напрямів інвестицій
Ефективність напряму або галузі інвестування визначається за допомогою складних економічних розрахунків, в яких обов'язково враховуються ризики майбутніх вкладень та їх довгострокова перспектива.
Консультанти допоможуть клієнту з'ясувати, чи варто зараз вкладати гроші в будівництво нових об'єктів, вигідно розширювати виробництво та нарощувати темп, варто випускати акції компанії і т. д.
Послуга 4. Пошук і залучення інвесторів
І нарешті, компанії займаються власне пошуком і залученням інвесторів для своїх замовників.
У цьому випадку консультанти не шукають об'єкти інвестування для клієнта, а залучають грошові потоки. У фахівців свої канали взаємодії з потенційними інвесторами плюс вони вміють домагатися найкращих умов для замовника – визначають оптимальні суми і строки інвестицій, домовляються з банками, страховиками і навіть органами влади.
У таблиці практична користь послуг представлена в наочному вигляді:
№ | Послуги | Користь |
1 | Розробка інвестиційних проектів | Розробка проектів від стадії планування до стадії підписання інвестиційних договорів |
2 | Рекомендації з оптимального способу фінансування | Замовник отримує практичні поради з фінансових питань |
3 | Оцінка ефективності інвестицій | Консультанти оцінюють потенційну прибуток інвестицій і контролюють ризики |
4 | Пошук інвесторів | Радники шукають інвесторів для фінансування діючого бізнесу і стартапів |
Інші види консалтингових послуг докладно розглянуті у відповідній статті нашого журналу.
3. Як проводиться інвестиційний консалтинг – 6 основних етапів
Якщо ви – бізнесмен або керівник компанії і потребуєте в грамотному управлінні інвестиціями, то наступний розділ – для вас.
Правильна схема взаємодії з консалтинговими агентствами позбавить від типових помилок і допоможе залучити до роботи кваліфікованих радників.
Етап 1. Вибір компанії і отримання консультації
Де шукати інвестиційних консультантів? Кращий варіант – знайти їх за рекомендаціями ділових партнерів.
Якщо у ваших колег по бізнесу ще не було досвіду взаємодії з радниками з інвестицій, доведеться йти більш складним шляхом.
А саме – терпляче і ретельно вибирати компанію через інтернет, переглядаючи сайти, розмовляючи з консультантами, вивчаючи відгуки та професійні рейтинги.
Більше відомостей про те, як вибрати консалтингову компанію, ви знайдете в тематичній статті на нашому порталі.
Етап 2. Діагностика об'єкта інвестування
Ви знайшли фірму і провели з її представниками попередню бесіду. Вас задовольнив рівень компетенції радників, сподобався послужний список компанії і її рейтинг в професійних колах. Ви підписали договір.
Далі настає час активної взаємодії. Для початку консультанти проведуть аналіз діяльності вашої фірми, потім оберуть підходящий об'єкт для вкладення коштів і проведуть його всебічне дослідження.
Консультанти оцінять ризики, розрахують потенційні прибутки, при необхідності перевірять документацію об'єкта і проведуть попередні переговори з контрагентами.
Етап 3. Формування бізнес-плану проекту
Подальший крок – розробка детального бізнес-плану проекту. У цьому документі описуються довгострокові цілі інвестування, умови співпраці, економічне обґрунтування проекту.
Без ретельно продуманого і детального плану вкладати кошти або, навпаки, залучати інвестиції – небезпечно і нерозумно. Більше того, без такого документа бізнес-партнери навіть не стануть розмовляти з консалтерами.
Етап 4. Розробка пропозицій альтернативних напрямів інвестицій
Попутно консультанти розробляють альтернативні напрямки вкладів.
Професіонали знають, що поміщати всі гроші замовника в один проект – ризиковано і недоцільно. Тому у радників завжди є в запасі кілька детально опрацьованих напрямків інвестування.
Етап 5. Передінвестиційна підготовка
Інвестиції вимагають попередньої підготовки. Необхідно перевірити об'єкти вкладень, зібрати документацію, ще раз проаналізувати ризики та розрахувати прибутковість.
Етап 6. Супровід впровадження інвестиційного проекту
Консультаційний супровід проекту необхідно для своєчасної корекції інвестиційного процесу.
Якщо щось піде не так, радники допоможуть виправити ситуацію, при необхідності приймуть заходи по виведенню активів.
4. Хто надає послуги з інвестиційного консультування – огляд ТОП-3 консалтингових компаній
Якщо у вас немає часу на вибір консалтингової компанії, скористайтеся нашим оглядом.
Представляємо трійку надійних і перевірених організацій, що займаються питаннями ефективного інвестування бізнес-активів.
1) Особистий капітал
Рік заснування компанії – 2002. Слоган – «Ваші гроші працюють на вас». Девіз – «Ви знаєте, як заробляти гроші, як їх зберігати і примножувати». Фірма надає послуги з планування бізнесу, інвестування коштів, страхування вкладів.
Фахівці допомагають в управлінні особистими фінансами і активами юридичних суб'єктів. Кожен клієнт компанії отримує індивідуальне рішення з урахуванням цілей і фінансових можливостей. Радники складуть інвестиційний план, сформують інвестиційний портфель і мінімізують ризики. Компанія вкладає гроші замовника тільки в перевірені проекти з гарантованою дохідністю.
2) Финконсалт-центр
Центр інвестиційного консалтингу надає кваліфіковану допомогу в фінансових і юридичних питаннях. Компанія працює з 2009 року і, крім професійного консультування, займається оцінкою бізнесу, нерухомості, нематеріальних активів.
Відповідальність перед клієнтами застраховане компанією на 100 млн рублів. Клієнти «Финконсалт-Центру» Ощадбанк, Ростелеком, РосАтом. В компанії впроваджена міжнародна система менеджменту якості.
Консультанти фірми розроблять поетапний бізнес-план, створять фінансові моделі та підготують для клієнта інвестиційний меморандум – документ, наочно пояснює, чому вкладення вигідні, і який дохід вони принесуть.
3) Тимофєєв/Черепнов/Калашников
Юридична компанія «Тимофєєв/Черепнов/Калашников» працює на ринку більше 10 років. Фірма займається інвестиційним консалтингом, судовими спорами, бухгалтерськими послугами, податковим консультуванням, реструктуризацією активів підприємства, питаннями банкрутства і багатьом іншим.
Пріоритетний напрямок – комплексне супровід зарубіжних і російських інвестиційних проектів. Фахівці знають, як мінімізувати будь-які правові та фінансові ризики, щоб клієнт отримав максимальний прибуток.
5. Як правильно вибрати консалтингову компанію з питань інвестування – 3 корисних ради
Щоб інвестиційний консалтинг досяг своєї мети, потрібно вміти вибирати зовнішніх радників. У ринок консультаційних послуг тільки входить у стадію прогресуючого розвитку, тому професіоналів екстра-класу знайти не так-то просто.
Дотримуйтесь експертним радам, і помилок при виборі консультує компанії буде на порядок менше.
Порада 1. Вибирайте компанію з високим рейтингом
Рейтинг від незалежних агентств вказує на об'єктивну позицію компанії у своїй професійній ніші. Найбільшим авторитетом в РФ користується РА «Експерт», складає списки надійних компаній у всіх сферах діяльності, в тому числі і в сфері фінансового консультування.
У першому розділі статті я вже розповідав про Міжнародному центрі інвестиційного консалтингу. Інформацію про цікавлять вас суб'єктах варто пошукати і там. Якщо компанія є в реєстрі центру, це значить, ви маєте справу з перевіреною, чесної і надійної організацією.
Порада 2. Не економте на інвестиційному консалтингу
Економити на послугах інвестиційних радників – нерозумно. Від якості проведеної фахівцями роботи залежить майбутнє вашого бізнесу.
Професійні послуги коштують на порядок дорожче, ніж допомога новачків або дилетантів, але зате такі витрати майже завжди окупаються. Іноді в тисячократному розмірі.
Порада 3. Записуйтеся на консультації
Будь-яке поважаюче себе консалтингове агентство дає клієнтам безкоштовні консультації. Не нехтуйте можливістю краще пізнати потенційних партнерів.
Попередня бесіда допоможе відсіяти некваліфікованих виконавців і дасть загальне уявлення про принципи роботи компанії, її корпоративні цінності і рівень клієнтського сервісу.
У цьому короткому ролику розповідається про те, яку роль відіграє інвестиційний консалтинг в країнах розвиненого капіталізму.
6. Висновок
Підведемо підсумки, панове. Інвестиційний консалтинг – складна інтелектуальна робота, яка допомагає бізнесу розвиватися, рости і процвітати. Щоб скористатися всіма перевагами такої послуги, потрібно взаємодіяти тільки з досвідченими радниками і перевіреними компаніями.
Команда журналу бажає своїм читачам надійних бізнес-партнерів і фінансового благополуччя! Будемо вдячні за оцінки, коментарі, міркування і приклади з вашої практики. До нових зустрічей!