Що таке фінансовий консалтинг   повний огляд поняття та основних етапів консалтингової діяльності + 4 золотих правила для користувача послуг фінансового консалтингу

Що таке фінансовий консалтинг для фізичних осіб? Які існують види фінансових консультацій? У яких компаніях можна замовити послуги фінансового консалтингу?

Привіт всім, хто завітав на наш сайт! На зв'язку Денис Кудерин – штатний автор проекту .

Людська психологія – штука складна. Психологія бізнесу удвічі складніше. Буває, що директор компанії відмінний стратег і геніальний управлінець, але повний профан в питаннях взаємодії з фінансами. А якщо на підприємстві неправильно розподіляються фінансові потоки, це створює грошовий дефіцит, знижує прибутку і в кінцевому підсумку призводить до неминучого розорення.

Хочете цього уникнути – звертайтеся до кваліфікованих фінансових консультантів. Такі фахівці приведуть в порядок грошові справи компанії, оптимізують витрати, налагодять діловодство і підвищать прибутку. Про те, що таке фінансовий консалтинг і в яких випадках він необхідний, я докладно розповім в новій публікації.

Отже, приступимо!

Фінансовий консалтинг

Зміст
  1. Що таке фінансовий консалтинг
  2. Які існують види фінансового консалтингу – 3 основних види
  3. Що включає в себе фінансовий консалтинг – огляд основних послуг
  4. Як здійснюється фінансова консалтингова діяльність – 7 основних етапів
  5. Професійна допомога у проведенні фінансового консалтингу – огляд ТОП-3 компанії з надання послуг
  6. Як замовляти послуги фінансового консалтингу – 4 золотих правила
  7. Висновок

1. Що таке фінансовий консалтинг

Біблійна мудрість вчить: «Немає пророка в своїй вітчизні». У додатку до бізнесу ця фраза набуває особливого сенсу. Співробітники компанії майже завжди критично ставляться до змін, що йде зсередини.

Поширені ситуації, коли спроби керівництва змінити існуюче положення справ на підприємстві натикаються на залізобетонну перешкоду неприйняття, погіршують в колективі психологічний клімат і руйнують корпоративний дух.

Інша причина, по якій самостійні спроби покращити структуру бізнесу терплять крах, — це елементарна відсутність у штатних працівників необхідних знань, умінь і навичок.

У такій ситуації запрошення сторонніх фахівців бачиться найбільш розумним і доцільним способом вирішення проблеми. Досвідчені консультанти, запрошені зі сторони беруть на себе функції неупереджених арбітрів, які розбираються в справах компанії неупереджено, тверезо і зі знанням справи.

Сказане повною мірою відноситься до фінансового консалтингу як до способу проаналізувати, скорегувати і стабілізувати бізнес-процеси окремо взятої компанії.

Фінансовий консалтинг – комплекс заходів, спрямованих на поліпшення фінансового становища фірми-замовника, оптимізацію її бухгалтерського і податкового обліку, зміна інвестиційної політики та інших процесів, пов'язаних з обігом грошових коштів.

Не всі підприємства середнього і навіть великого бізнесу можуть дозволити собі містити спеціальні відділи по фінансовому плануванню. На Заході фінансовий консалтинг – поширена практика, до якої вдаються навіть найвідоміші і цілком успішні фірми.

Мета роботи запрошених фінансових аналітиків – не просто виявити у клієнта помилки і недоліки, але і при потребі повністю змінити грошову політику фірми, зробивши її більш ефективною та економною. Можливі втрати і збитки зводяться до мінімуму, що підвищує загальну прибуток і призводить до економічного оздоровлення компанії.

Перерахуємо локальні завдання фінансового консалтингу:

  • повноцінний аналіз (аудит) всіх виробничих напрямків підприємства;
  • реорганізація фінансового планування;
  • аудит та оптимізація діловодства;
  • розробка нових методів розвитку і зміцнення фінансової системи;
  • робота з податковими відрахуваннями компанії;
  • інвестиційний консалтинг – контроль вкладень і пошук нових, більш перспективних об'єктів інвестування;
  • консультації по всіх фінансових питань;
  • повний супровід кредитних угод компанії.

Це лише приблизний список завдань. Насправді їх набагато більше – стільки ж, скільки різновидів фінансових проблем буває у комерційних компаній.

Професійні консалтери, як досвідчені лікарі – вміють виявляти і діагностувати проблеми замовника і призначати грамотні і ефективні лікувальні процедури.

Про те, які прийоми і методи використовують радники, ви дізнаєтеся з подальших розділів.

Більше інформації з теорії та практиці консалтингу ви знайдете в оглядовій статті «Що таке консалтинг».

2. Які існують види фінансового консалтингу – 3 основних виду

У міжнародній і російській практиці консалтингових послуг використовується кілька різновидів фінансового консалтингу.

Розглянемо три найбільш затребуваних і популярних види консультацій.

1 Вид. Навчальний консалтинг

Замовник отримує від консультантів корисну інформацію, яка допомагає впровадити в практику нові форми фінансового контролю. Знання передаються у формі тренінгів, рідше тематичних лекцій.

найефективніший спосіб донести до клієнта потрібну думку – це показати йому, як отримані відомості застосовуються на практиці.

Також в консалтингу особливою популярністю користується коучинг. Володіє цією навичкою фахівець допомагає замовнику знайти найкраще рішення самостійно.

Вигляд 2. Експертна консалтинг

Такий консалтинг передбачає розробку конкретних експертних рішень та їх впровадження в діяльність компанії замовника.

При цьому обов'язково проводиться аналіз бізнес-процесів на підприємстві та діагностування існуючих проблем. Консалтерів важливо не тільки виявити симптоматику, але і виявити причину поточного стану справ.

Приклад

Молода компанія, яка виросла з успішного стартапу і орієнтована на масового споживача, має офіс у і намагається просунути свої послуги на федеральний рівень. У керівників немає досвіду роботи у такому масштабі.

Директор запрошує консультантів, які розраховують бюджет компанії і визначають приблизні витрати, необхідні для розширення сфери впливу. Консалтери вже займалися такою діяльністю в минулому, тому знають, як уникнути типових помилок і мінімізувати витрати.

Перехід на новий формат під керівництвом досвідчених радників проходить безболісно для замовника, оскільки консалтери впроваджують на підприємстві інноваційну фінансову систему.

Експертний консалтинг

Експертний фінансовий консалтинг – дорога послуга, але витрати на нього майже завжди окупаються. З цієї різновидом консультаційної допомоги тісно пов'язаний бізнес-консалтинг, про який на сайті є окрема публікація.

Вигляд 3. Проектний консалтинг

Такий вид консалтингу передбачає тісний контакт консультантів з персоналом фірми. Радники розробляють масштабний проект з оптимізації бізнес-процесів і починають послідовно впроваджувати його на практиці.

Суть в тому, щоб кожен учасник процесу розумів сенс і кінцеву мету нововведень. Якщо ця умова дотримується, віддача від проекту буде максимальною.

3. Що включає в себе фінансовий консалтинг – огляд основних послуг

Кінцева мета консалтингу – фінансова стійкість підприємства. Бізнес замовника стає ефективніше і прибутковіше. Збиткові напрямки і галузі підприємства або оптимізуються, або ліквідуються. Діловодство спрощується або автоматизується, керівники і співробітники працюють у новому форматі.

Однак у кожного бізнесу – свої труднощі. Замовляючи консалтинг в сторонньої компанії, керівники компаній орієнтуються на конкретні послуги, які найбільше підходять для поточної ситуації.

Пропоную огляд найбільш затребуваних послуг на сучасному ринку фінансового консалтингу.

Послуга 1. Аналіз фінансового стану компанії

По суті, компанія замовляє незалежну ревізію своєї діяльності з метою виявити найбільш збиткові або, навпаки, найбільш прибуткові напрямки, співвіднести витрати з доходами і створити відправну точку для побудови нової стратегії розвитку.

Така послуга особливо актуальна для тих підприємств, на яких немає власного фінансового відділу або він укомплектований співробітниками без досвіду.

Дізнавшись, як йдуть фінансові справи в компанії, керівництво приймає подальші рішення інвестиційного плану, переглядає кадрову, маркетингову та управлінську політику.

На наступних етапах розвитку фірмі, можливо, будуть потрібні більш цілеспрямована допомога по реорганізації бізнесу. У таких випадках замовляють кадровий або управлінський консалтинг.

Послуга 2. Планування та реалізація інвестиційної політики компанії-замовника

Інвестиційна діяльність компанії формує її майбутнє. Грамотно розпорядившись активами, підприємство отримує додаткову конкурентну перевагу. Стійкий бізнес – це такий бізнес, в якому вільні гроші працюють самі на себе.

Не всі комерсанти, які вміють заробляти гроші, знають, як їх зберегти і примножити. Ще менше бізнесменів в курсі, як скласти довгостроковий інвестиційний план, щоб справа розвивалося й приносило гарантовані прибутки в майбутньому.

У таких ситуаціях допомогу досвідчених фінансових радників неоціненна.

Консультанти роблять наступне:

  • допоможуть вибрати найбільш перспективні об'єкти інвестування;
  • складуть прогноз;
  • розрахують ризики;
  • розроблять детальний бізнес-план.

Фахівці допоможуть і в тому випадку, якщо у підприємства не вистачає власних активів для реалізації планів. Фінансові консультанти знайдуть інвесторів, проведуть з ними переговори, розроблять вигідну для замовника схему використання сторонніх засобів.

Послуга 3. Раціоналізація схеми фінансових потоків

Кожна компанія розпоряджається активами, як вміє. Часто цього вміння недостатньо для отримання стабільного прибутку і розвитку.

У таких випадках потрібно раціоналізувати схему фінансових потоків і оптимізувати саму структуру управління капіталом.

Послуга 4. Розробка нової фінансової стратегії

Фінансова стратегія визначає довгострокові перспективи. Можливо, консалтери порадять керівництву змінити співвідношення власних і позикових коштів компанії або спрямувати наявні кошти в інші виробничі галузі.

Послуга 5. Контроль фінансових питань після реалізації стратегії

Добре, коли нова стратегія приносить відчутні результати у вигляді підвищення прибутків або збільшення темпів виробництва. І погано, коли проект пробуксовує на стадії практичного виконання і вимагає залучення додаткових людських і матеріальних ресурсів.

Щоб стратегія працювала, потрібен професійний контроль за її реалізацією. Досвідчені консалтери проведуть корекцію проекту, якщо помітять помилки та перешкоди на виконавчому етапі.

У таблиці користь послуг фінансового консалтингу представлена в наочному вигляді:

Послуги Користь
1 Аналіз фінансового стану Замовник отримує повну картину фінансових справ на об'єкті
2 Допомога в інвестиційних проектах Консалтери розробляють план прибуткових вкладень
3 Раціоналізація схем фінансових потоків Грошові потоки компанії розподіляються більш оптимально
4 Розробка нової фінансової стратегії Радники покажуть, як розпоряджатися грошима з більшою користю
5 Контроль проектів Практична допомога на стадії реалізації нової стратегії

Більше відомостей про консалтингових послугах – у спеціальній статті на цю тему.

4. Як здійснюється фінансова консалтингова діяльність – 7 основних етапів

Як і будь-який інший складний інтелектуальний процес, консалтинг – процедура тривала і поетапна.

Попередня стадія – вибір консалтингової компанії. Вибирати фірму потрібно так само вдумливо і грунтовно, як ви вибираєте клініку для лікування. Від цього залежить майбутнє вашого бізнесу.

Головні критерії вибору – досвід, професіоналізм, кількість закритих проектів, рівень конкретних консультантів.

Фінансова консалтингова діяльність

Тепер розглянемо основні етапи процесу.

Етап 1. Укладення договору з консалтинговою компанією

Договір – основний документ, що регламентує ваші відносини з консультантами. Підписана угода дозволить вам в разі невиконання підрядником поставленої задачі вимагати гроші назад.

У договорі обов'язково зазначаються:

  • терміни проведення робіт;
  • повний перелік послуг та їх вартість;
  • умови дострокового розірвання угоди;
  • обов'язки сторін.

Великі компанії часто укладають з консалтерами тривалі контракти, згідно з якими фінансові радники перевіряють грошові справи фірми з певною періодичністю – скажімо, раз на півроку або на квартал.

Етап 2. Постановка цілей і завдань

Після підписання договору потрібно остаточно визначитися з довгостроковими цілями заходу і поточними завданнями. Бажано скласти докладний ТЗ з пунктами і підпунктами. Такий документ дисциплінує виконавців.

Етап 3. Фінансова діагностика стану справ компанії

Діагностика поточного фінансового статусу компанії – обов'язкова стадія консалтингу.

Лікар починає лікування, не знаючи причини захворювання. Консультанти не розробляють «план порятунку», не з'ясувавши, як рухаються на підприємстві грошові потоки.

Фінансовий аудит дозволяє з'ясувати, наскільки раціонально підприємство використовує свої ресурси, який рівень конкурентоспроможності об'єкта, як компанія виконує свої зобов'язання перед контрагентами і державою.

Замовивши податкове консультування в рамках фінансового консалтингу або як самостійної послуги, керівництво компанії з'ясує, як насправді йдуть на підприємстві справи з податковими відрахуваннями і як в рамках закону оптимізувати податкове навантаження.

Етап 4. Прогнозування і планування подальшого розвитку фірми

Грамотний фінансовий аналіз – основа для планування подальшої діяльності компанії. На його основі консалтери складуть економічно обґрунтований прогноз, і якщо він несприятливий, вживуть заходів для стабілізації становища.

Етап 5. Пошук варіантів для усунення дефіциту оборотного капіталу

Якщо на підприємстві виявлено дефіцит оборотних коштів, консультанти розроблять комплекс заходів щодо його усунення.

Можливі шляхи:

  • оптимізація поточних витрат – запровадження режиму економії, ліквідація збиткових галузей виробництва, звільнення нероб;
  • отримання кредитів;
  • залучення інвестицій;
  • випуск акцій, облігацій або векселів;
  • радикальна зміна фінансової структури компанії.

Оскільки кожен комерційний проект унікальний, унікальні і шляхи виходу з фінансової кризи.

Етап 6. Оптимізація документообігу та системи внутрішньої звітності

У число завдань консультантів входить наведення на підприємстві повного порядку з документообігом. При необхідності модернізуються і автоматизуються системи внутрішньої звітності, що запроваджується ефективний контроль витрат і доходів.

Етап 7. Надання звіту про виконану роботу замовнику

Фінальний етап процесу – надання замовнику докладного звіту про виконану роботу. Але не забувайте, що всякий документ повинен бути підкріплений наочними результатами. Тільки після досягнення довгострокової мети фінансового консалтингу можна судити про його успішність.

5. Професійна допомога у проведенні фінансового консалтингу – огляд ТОП-3 компанії з надання послуг

Ринок консалтингових послуг у і СНД ще не досяг міжнародного рівня розвитку. Половина російських бізнесменів взагалі не в курсі, що таке професійний консалтинг та з чим його їдять.

Тому питання вибору кваліфікованих фінансових радників для багатьох компаній скрутний. Щоб полегшити завдання підприємцям-початківцям, ми відібрали з числа претендентів трійку найбільш надійних фірм, що спеціалізуються на консалтингових послугах.

Читайте, запам'ятовуйте і вибирайте!

1) Особистий капітал

Особистий капіталФірма «Особистий капітал» позиціонує себе як першу в РФ компанію, яка зробила консалтингові послуги доступними. Засновник організації – Володимир Савенок, перший незалежний фінансовий консультант в країні. Місія компанії проста і зрозуміла – допомагати клієнтам грамотно управляти своїми активами. Пріоритетний напрямок діяльності – пошук вигідних напрямків інвестування.

Слоган фірми – «Ваші гроші працюють на вас». У своїй роботі співробітники ставлять інтереси клієнтів на перше місце, намагаючись для кожного замовника вибрати найбільш оптимальний спосіб збереження і множення оборотних коштів.

2) Финаудитсервис

ФинаудитсервисАудиторсько-консалтингова група «Финаудитсервис» діє на ринку з 1995 року. Це найстаріша в РФ консалтингова компанія. Найважливіші принципи роботи – дотримання професійної етики, незалежність, об'єктивність і конфіденційність.

Основний ресурс компанії – це її професійна команда. Фірма постійно розширює кількість наданих послуг і підвищує їх якість, використовуючи в своїй роботі інноваційні технології, прогресивні методики і досвід.

3) Капітал Консалтинг

Консалтинг КапіталКомпанія пропонує своїм замовникам максимально вигідні способи вкладення оборотних коштів та надійні фінансові програми. При необхідності співробітники допоможуть клієнтам знайти нові джерела фінансування для підтримки бізнесу та стартапів.

Основний напрямок діяльності організації – допомога в інвестиційних проектах. Консультанти вибирають для замовників тільки надійні, прибуткові і високо ліквідні об'єкти для довгострокових і короткострокових інвестицій.

6. Як замовляти послуги фінансового консалтингу – 4 золотих правила

Фінансовий консалтинг – послуга недешева. Хочете заощадити ваші гроші і уникнути типових помилок початківців бізнесменів, обов'язково прочитайте цей розділ.

Використовувати на практиці золоті правила експертів з консалтингу.

Правило 1. Не купуйте консалтинг на останні гроші вашого бізнесу

Марно замовляти фінансове консультування, коли бізнес перебуває в стані незворотного регресу.

Якщо фірма близька до банкрутства, радник їй не допоможе, а ви влізете в борги.

Правило 2. Не робіть ніяких попередніх оплат

Передоплату за консалтинг, результати якого далеко не завжди передбачувані, беруть або непрофесіонали, або шахраї. Платите тільки за результат, відповідний умовам укладеного договору.

Правило 3. Не погоджуйтеся на послуги першого зустрічного фінансового консультанта

Вибирати першого ліпшого в гугл-пошук консультанта – нерозумно і небезпечно. На ринку повно дилетантів, новачків та аферистів.

найоптимальніший варіант – знайти фірму за рекомендаціями колег по бізнесу. Якщо не виходить, виділіть для пошуків вільний день і займіться вдумливим вивченням сайтів, відгуків, професійних рейтингів. Відсівати фірми, які вселяють сумніви.

Вибравши 5-10 кандидатів, переходите до безпосереднього контакту з представниками.

Правило 4. Перевірте можливість отримання консультації по скайпу

Сучасні технології дозволяють отримати загальні фінансові консультації віддалено. Допомога по скайпу буде на порядок дешевше, ніж приїзд співробітника на об'єкт.

Проте далеко не всі питання можна вирішити на відстані. Найчастіше візит консультантів на підприємство та вивчення ситуації на місці – обов'язкові.

Дивіться цікавий ролик про роботу фінансового консультанта.

7. Висновок

Отже, панове, тепер ви знаєте, що являє собою фінансовий консалтинг та навіщо він потрібен. Ми сподіваємося, що наша стаття допоможе вам вести бізнес більш розумно, грамотно і прибутково.

Бажаємо фінансового благополуччя! Будемо вдячні за оцінки та коментарі до прочитаного. До нових зустрічей!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Що таке фінансовий консалтинг   повний огляд поняття та основних етапів консалтингової діяльності + 4 золотих правила для користувача послуг фінансового консалтингу