Здрастуйте, шановні читачі! З вами Денис Кудерин – штатний автор популярного мережевого видання .
Головна цінність будь-якого діючого бізнесу – людські ресурси. Якщо на підприємстві проблеми з дисципліною і мотивацією співробітників, якщо керівництво не в змозі самостійно вирішити кадрові питання, отже, ситуація вимагає термінового стороннього втручання.
Вирішити будь-які проблеми з персоналом допоможе професійний кадровий консалтинг. Про те, що це таке, я докладно розповім в новій публікації.
Крім іншого, я поясню, за якими ознаками можна відрізнити професійного HR-консалтера від дилетанта. Отже, приступимо!
- Що таке кадровий консалтинг і навіщо він потрібний
- Коли необхідний кадровий консалтинг – огляд основних ситуацій
- Які використовуються методи роботи з клієнтом при кадровому консалтингу – 4 головних методу
- Як замовити послугу кадрового консультування – покрокова інструкція
- Професійна допомога у проведенні кадрового консалтингу – огляд ТОП-3 консалтингових компаній
- Як зрозуміти, що ви працюєте з професіоналами – 4 ознаки успішного кадрового консалтингу
- Висновок
1. Що таке кадровий консалтинг і навіщо він потрібний
Слоган «кадри вирішують все!» приписують В. В. Сталіну. Вождь компартії і генералісимус вимовив ці слова в 1935 році, але досі вони застосовні до будь-якої колективної діяльності.
Мало хто знає, але в тій же промові Сталін виголосив ще одну фразу, яку можна сміливо застосувати у сфері кадрового консалтингу: «найцінніший капітал – це люди!». З цим твердженням важко не погодитися.
В бізнесі людські ресурси відіграють особливо важливу роль. Будь-яке комерційне починання неможливо без досвідчених, відданих справі і компетентних партнерів.
Приклад
У підприємця Віктора Смирнова є перспективна ідея – налагодити у великому російському місті продаж систем «Розумний будинок». Він купує саме передове обладнання, знімає розкішний офіс у діловому кварталі, запускає дорогу рекламну кампанію.
Однак коли справа доходить до реалізації проекту, з'ясовується, що неможливо знайти кваліфікованих фахівців, знайомих на практиці з системою «Smart Home».
Нікому встановлювати і обслуговувати програмне забезпечення, нікому усувати несправності в разі поломки. Перспективний проект «зависає» на початковому етапі.
Що робити бізнесменові? Звернутися в консалтингову фірму і доручити пошук та підготовку персоналу знавців цієї справи. У будь-якого агентства такого роду є своя база даних найрізноманітніших фахівців, у тому числі унікальних.
Не менш серйозні кадрові проблеми виникають у керівників, коли на великому виробництві розладнується дисципліна, співробітники втрачають мотивацію до роботи, хороші спеціалісти звільняються, а між відділами порушується оперативна взаємозв'язок.
У такій ситуації кадровий консалтинг (або HR-консалтинг) – єдиний спосіб врятувати компанію від банкрутства.
Кадровий консалтинг – система заходів щодо діагностики, корекції та покращення організаційної структури та корпоративної культури підприємства з метою підвищення виробничих показників, оптимізації робочої обстановки, посилення мотивації співробітників.
Синонім кадрового консультування HR-консалтинг. Термін походить від англійського словосполучення «Human Resource», який дослівно перекладається, як «людські ресурси».
Консультуванням з питань персоналу займаються як універсальні консалтингові компанії, так і вузькоспеціалізовані кадрові агентства. Фахівці з HR-консалтингу усувають будь-які недоліки організаційної роботи на підприємстві і тим самим сприяють розвитку бізнесу.
З кадровим консультуванням тісно пов'язаний стратегічний консалтинг, який коригує діючу бізнес-модель, виявляючи її недоліки і переваги в порівнянні з конкурентами.
Щоб налагодити роботу з персоналом, фахівцям нерідко доводиться повністю перебудовувати управління компанією. У цьому відношенні кадрова робота перетинається з управлінським консалтингом.
Кадрові консалтери вирішують різні завдання:
- організують діяльність служби по роботі з персоналом з нуля;
- підвищують ефективність діючої в компанії кадрової служби;
- розробляють конкретні стратегії по оптимізації роботи з кадрами;
- налагоджують систему мотивації співробітників;
- створюють або покращують корпоративну культуру компанії;
- налагоджують роботу кадрового діловодства;
- проводять тренінги, семінари та інші види практичних занять із співробітниками.
У деяких ситуаціях консультантів досить провести кадровий аудит – проаналізувати на підприємстві замовника роботі з персоналом, дати їй оцінку та виявити слабкі місця.
Детальніше про те, що таке консалтинг і які його цілі, читайте в оглядовій статті нашого сайту.
2. Коли необхідний кадровий консалтинг – огляд основних ситуацій
Економічні умови схильні до постійних змін. Технологічними новинками вже нікого не здивуєш, як і великими фінансовими вливаннями в перспективні комерційні напрямки.
Бо саме люди з їх знаннями, професійними навичками та досвідом стають головною конкурентною перевагою. Хороші фахівці завжди в ціні. Кваліфіковані сантехніки, бухгалтери, керівники, перекладачі, дизайнери і творці контенту – ось головний капітал для розвитку і зростання бізнесу.
А тепер розглянемо найбільш поширені ситуації, при яких компаніям потрібно кадровий консалтинг.
Ситуація 1. Необхідність формування згуртованого колективу
Коли всі співробітники компанії зацікавлені в успішному розвитку бізнесу, це саме по собі рухає справи в потрібному напрямку. І навпаки, якщо в компанії немає розвиненої корпоративної культури, немає загальних цілей і завдань, такий колектив приречений на поступовий розпад.
У кожній організації повинна бути місія – чітко виражена причина її існування. Однак створити гучний слоган компанії і красиво сформулювати її завдання – це ще не все. Необхідно, щоб кожен співробітник, від директора до вахтера, розумів своє професійне призначення в рамках загальної корпоративної мети.
Запрошені фахівці з кадрового консалтингу знають, як створити або покращити філософію і корпоративну культуру і як впровадити цінності компанії у свідомість мас. Це робота не на один день, але зате результат при грамотному виконанні покриє всі витрати.
Усвідомлення співробітниками місії компанії:
- змінює їх підхід до професійних обов'язків,
- формує правильне ставлення до ресурсів фірми;
- розширює зміст роботи і посилює мотивацію.
Є компанії, працювати в яких – одне задоволення, а є ті, з яких хочеться звільнитися в перший же день. Професійний кадровий консалтинг створює правильний мікроклімат в організації, тим самим підвищуючи її конкурентоспроможність, а отже, і прибутку.
Ситуація 2. Зміна порядку управління колективом
Від злагодженої і кваліфікованої роботи управлінських структур безпосередньо залежить ефективність бізнесу. Якщо директор бачить, що в компанії роздуті штати, а взаєморозуміння між різними відділами немає, значить, прийшла пора реорганізації існуючих порядків.
Консалтери допоможуть оптимізувати чисельність керуючого персоналу і виконавців, скоротять витрати часу на виконання рішень, ліквідують зайві потоки інформації, які уповільнюють роботу.
При необхідності деякі процеси будуть автоматизовані. Можливо, на цьому етапі керівництву знадобиться замовити додатково IT-консалтинг або бухгалтерське консультування.
Ситуація 3. Наявність сумнівів у правильності розподілу обов'язків серед співробітників
Керівництво сумнівається, чи правильно розподілені посадові обов'язки, адекватні навантаження можливостям працівників, всі працівники реалізують свій потенціал.
Кадровий консалтинг допоможе правильно оцінити професійні та особистісні якості кожного працівника і розподілити навантаження відповідно з можливостями.
Ситуація 4. Регулярні проблеми з відділу кадрів
Кадрова служба фірми відчуває регулярні труднощі з веденням документації, пошуком, підбором та оцінкою персоналу. На підприємство наймають людей без кваліфікації, звільнення оформляються не за встановленими правилами.
Консалтери з кадрів навчать внутрішню службу вести справи грамотно, при необхідності реорганізують роботу відділу і зроблять її більш ефективною і грамотною.
Додаткові відомості щодо оптимізації бізнесу шукайте у статті «Бізнес-консалтинг».
3. Які використовуються методи роботи з клієнтом при кадровому консалтингу – 4 головних методу
Коротко про методи, які використовують консультанти на практиці.
На ділі таких методів – десятки, але ми розглянемо четвірку найбільш ефективних і популярних.
Метод 1. Коучинг
Коучинг – це метод експертного навчання фахівців з метою вдосконалення їх професійних, ділових і особистісних якостей.
Коуч не дає готових інструкцій та рекомендацій – його мета поставити учня в такі умови, щоб він сам виконав поставлене перед ним завдання, знайшов найкраще рішення.
Метод 2. Нейролінгвістичне програмування
Не лякайтеся, НЛП-консалтинг не означає перетворення людей на роботів, справно виконують свої посадові обов'язки.
Це всього лише ефективна технологія впливу на внутрішній досвід людини через моделювання його відчуттів, настроїв і переживань. Виконує НЛП-консалтинг дипломований наставник по нейролингвистике.
Метод 3. Моделювання структур і бізнес-процесів організації
Моделювання бізнес-процесів в рамках кадрового консалтингу актуально при перебудові системи управління компанії та інших структурних змінах.
Приклад
Організація готується до злиття з більш великою фірмою з метою утворення холдингу. Директор бажає передбачити всі наслідки цього заходу щодо кадрових перестановок усередині компанії і наймає консалтерів.
Консультанти розробляють модель майбутніх змін, оптимізують систему управління персоналом, формулюють нові вимоги до працівників, удосконалюють їх навички з урахуванням майбутніх завдань.
У своїй роботі консалтери використовують налагоджені технологічні схеми, наприклад, методологію SADT (structured analysis and design technique) – структурний аналіз і моделювання нового проекту з використанням наочних графічних засобів.
Метод 4. Метод соціальних досліджень
Цей метод найбільш зрозумілий і простий у виконанні.
Консультанти проводять тести, опитування, інтерв'ю співробітників з метою з'ясувати, якими принципами вони керуються при виконанні своїх професійних завдань, наскільки вони мотивовані, готові змінити стиль роботи і т. д.
У таблиці наочно представлена користь кожного методу на практиці:
№ | Методи | Практична цінність |
1 | Коучинг | Допомагає відшукати кращі рішення, спираючись на досвід, накопичений керівниками та експертами самої компанії |
2 | НЛП | Змінюється ставлення персоналу до поточних та довгострокових завдань |
3 | Моделювання | Кадри готуються до змін |
4 | Соціальні дослідження | З'ясовується рівень, мотивація, особисті якості співробітників |
Інші види консалтингових послуг докладно розглянуті у відповідній публікації.
4. Як замовити послугу кадрового консультування – покрокова інструкція
Отже, ви керівник підприємства і хочете замовити кадровий консалтинг. Як це зробити грамотно?
Читайте покрокове керівництво, запам'ятовуйте, впроваджуйте на практиці.
Крок 1. Вибираємо консалтингову компанію і укладаємо договір
Консалтингова індустрія в тільки набирає обертів, тому вибрати серед десятків консультують фірм освіченого і досвідченого партнера – справа непроста.
Орієнтуйтеся на наступні показники:
- досвід роботи на ринку консультаційних послуг;
- кількість реалізованих проектів;
- наявність вузьких спеціалістів з кадрового консалтингу;
- професійний рейтинг компанії.
Питання грамотного вибору детально розглянуто у статті «Консалтингова компанія».
Вибравши фірму, проведіть з консультантами попередню бесіду, переконайтеся, що ви досягли взаєморозуміння по всім пунктам. Після цього уважно прочитайте договір, узгодьте його з юристом і поставте на документі свій підпис.
Крок 2. Стверджуємо технічне завдання для консультанта
Яке ТЗ – такий і результат. Технічне завдання повинно гранично точно відображати ваші задачі.
Розпливчасті формулювання неприпустимі. Якщо ваша мета – підвищити продуктивність на 25% з допомогою налагодження нової системи мотивації співробітників, так і пишіть.
Крок 3. Створюємо умови для аналізу ситуації в компанії
Консалтерів потрібна вичерпна інформація з кадрових питань компанії.
Підготуйте документи і матеріали, забезпечте фахівцям доступ до внутрішніх інформаційних ресурсів. Якщо має бути робота з співробітниками компанії, чітко змалюйте останнім цілі і задачі проведених заходів.
Крок 4. Погоджуємо план реалізації змін і допомагаємо у його здійсненні
Консультанти розробляють план кадрових перестановок або реорганізації структури управління, керівництво знайомиться з цим планом і затверджує його впровадження.
Важливо допомогти фахівцям у реалізації необхідних процедур, щоб теорія стала практикою.
Крок 5. Організовуємо систему контролю за процесом змін
Зміни не завжди даються легко. Все нове насилу пробиває собі дорогу. Керівництву фірми необхідно постійно контролювати кадрові нововведення, оцінювати їх ефективність і відстежувати конкретні результати.
5. Професійна допомога у проведенні кадрового консалтингу – огляд ТОП-3 консалтингових компаній
Якщо є труднощі з вибором консалтингового агентства, скористайтеся нашими підказками.
Пропонуємо огляд трійки найбільш успішних фірм .
1) Experiens
Московський консалтинговий Центр Experiens допоможе знайти працівника на будь-яку посаду. У агентства є власна база даних, в якій зібрані контакти фахівців всіх напрямків – починаючи від сезонних робітників і закінчуючи топ-менеджерами.
У списку послуг компанії – підбір персоналу, тренінги, комплексний кадровий консалтинг для замовника, кар'єрний коучинг, мотивація персоналу.
Задавайте питання консультантам на сайті фірми, читайте корисні матеріали з кадрового консалтингу, користуйтеся сервісом огляду заробітних плат.
2) RecSol
Компанія працює з 2004 року. Спеціалізується на кадровому консалтингу і вирішує питання підбору персоналу. Проводить тестування і оцінку співробітників діючих підприємств, діагностує системи управління компаній та оптимізує їх.
У штаті агентства – тільки професійні консультанти з багаторічним досвідом практичної діяльності. На рахунку фірми – сотні успішно реалізованих проектів. Є власна база резюме, в якій міститься понад 200 000 персональних досьє. Компанія націлена на довгострокові контакти і пропонує клієнтам абонементне обслуговування на постійній основі.
3) РосКо
Сфери діяльності компанії – податковий, кадровий та юридичний консалтинг, аудит, бухгалтерське обслуговування. Рік заснування – 2004. Бере участь в рейтингах провідних аудиторських і консалтингових організацій РФ, має вищі індекси А++ за показниками надійності та стабільності. Лауреат всеросійської премії 2015 року «Національна марка якості».
У рамках кадрового консалтингу «РосКо» атестує співробітників компанії-замовника, приводить в порядок кадровий документообіг, оптимізувати управлінську структуру компанії і кількість працівників, розробляє нову систему мотивації на підприємстві, створює з нуля корпоративну культуру і філософію.
6. Як зрозуміти, що ви працюєте з професіоналами – 4 ознаки успішного кадрового консалтингу
Хочете знати, як відрізнити професійного консалтера від дилетанта?
Є ознаки, які дозволять вам безпомилково визначити досвідченого консультанта.
Ознака 1. Мінімізація ризиків і негативних наслідків від перевірок різними інстанціями
Знає радник завжди в курсі, як мінімізувати ризики і убезпечити компанію від негативних наслідків перевірок комісіями з Охорони Праці та податковими органами.
З професійним консультантом по кадрам директорові можна не побоюватися контролюючих органів і ревізій.
Ознака 2. Відсутність конфліктних ситуацій з найманими працівниками
Експерти в області кадрового консалтингу зроблять так, щоб керівники забули про конфлікти з найманим персоналом і жили з працівниками по взаємній згоді і радості.
Ознака 3. Вся кадрова документація відповідає актуальним вимогами трудового законодавства
Кадрове діловодство після роботи консалтера буде в повному порядку. Всі угоди, документи і договори будуть до останньої літери відповідати вимогам трудового законодавства.
Ознака 4. Оптимізація кадрового діловодства
Робота внутрішньої кадрової служби буде поставлено на новий рівень. При необхідності спеціаліст встановить на комп'ютери нове і навчить співробітників новим стандартам і правилам ведення справ.
Рекомендую до перегляду невеликий ролик по темі статті.
7. Висновок
Кадровий консалтинг – корисна і потрібна послуга для тих, хто хоче зробити свій бізнес більш ефективним і прибутковим. Однак важливе значення має правильний вибір фахівців. Ми сподіваємося, що отримана інформація допоможе вам вибрати кваліфікованих і досвідчених консультантів з кадрових питань.
Бажаємо вашому бізнесу стабільності і процвітання! Ставте оцінки, пишіть коментарі і зауваження – нам дійсно важливо знати вашу думку. До нових зустрічей!