Дайте відповідь на просте питання – яка довгострокова мета окремо взятого комерційного проекту? Правильно – приносити прибуток, розвиватися і процвітати. Добре, коли ваш бізнес цілком задовольняє цим умовам. І погано, коли отримання прибутку і розвитку заважають локальні і глобальні проблеми.
Що робити в таких випадках керівництву? Змінювати структуру компанії? Звільняти одних співробітників і наймати інших? Залучати нові інвестиції? Вводити на підприємстві режим економії?
Розумніше та ефективніше звернутися за допомогою до досвідченим і знаючим людям. А точніше, залучити до співпраці консалтингові компанії. Саме про ці організації я, Денис Кудерин, і розповім в новій статті.
які дочитали до кінця чекає огляд найбільш авторитетних і надійних консалтингових фірм, а також поради з вибору надійних консультантів.
- Що таке консалтингова компанія
- Чим займається консалтингове агентство – огляд основних послуг
- Як вибрати консалтингову компанію – покрокова інструкція для новачків
- Які агентства пропонують вигідні умови для співпраці – огляд ТОП-3 консалтингових компаній
- На що звертати увагу при виборі консалтингової компанії – 4 головних критерії
- Висновок
1. Що таке консалтингова компанія
Професійний консалтинг спрямований на оптимізацію і розвиток діючого бізнесу. Консультанти вирішують загальні питання та конкретні завдання, поставлені замовником. Наприклад, вони допомагають клієнтам зменшити виробничі витрати.
У консалтингових компаніях працюють штатні консультанти – спеціалісти з тих чи інших питань бізнесу.
Радники вносять зміни в структуру управління фірми, вирішують кадрові питання (кого звільнити, кого, навпаки, найняти), оптимізують бухгалтерський облік, автоматизують бізнес-процеси, дають цінні рекомендації юристів та фінансистів компанії.
Самі співробітники говорять про консалтингових компаніях так: це концентрація дуже розумних і знаючих людей в одному місці.
Консалтингові фірми бувають універсальними, як супермаркети, бувають вузькоспеціалізованими – займаються конкретними напрямками, наприклад, управлінським консалтингом або юридичним.
Позначимо типові ситуації, при яких компанії потребують консалтингових послугах:
- керівництву необхідно вирішити складні і неоднозначні питання щодо реорганізації підприємства;
- освоюються нові напрямки розвитку, а власних знань, щоб розрахувати ресурси, не вистачає;
- на підприємстві намітився спад, і керівництво хоче вийти з кризи з найменшими втратами;
- у компанії проблеми з персоналом та підбором кадрів;
- потрібно провести незалежну ревізію на підприємстві;
- необхідно грамотно розподілити доходи підприємства (інвестиційний консалтинг);
- фірма відкриває нову філію, але не має досвіду в таких заходах.
Це лише приблизний перелік завдань, які делегуються стороннім організаціям. Насправді, будь-яку штатну або позаштатну ситуацію можна вирішити з залученням сторонніх консультантів. Потрібно лише знати, де шукати таких фахівців.
У будь-якому місті є консалтингові фірми. У мегаполісах таких компаній десятки, якщо не сотні. Від правильного вибору партнера залежить ефективність рішення задачі. Про те, за якими критеріями вибирати консультантів, я розповім в наступних розділах.
Читайте також оглядову публікацію на цю тему – «Що таке консалтинг».
2. Чим займається консалтингове агентство – огляд основних послуг
Консалтинг – це будь-яка допомога фахівців з боку, спрямована на підвищення ефективності роботи компанії-замовника.
Однак експерти виділяють кілька основних різновидів консалтингових послуг, які ми і розглянемо.
Послуга 1. Проведення аналізу стану бізнесу
Це базова форма діяльності консалтерів. Підготовлені та досвідчені співробітники всебічно аналізують діяльність клієнтської компанії, виявляючи сильні і слабкі сторони, досліджуючи ринки збуту, з'ясовуючи причини падіння доходів.
Консультанти використовують при цьому об'єктивні наукові методи і власні технологічні розробки. Аналіз дозволяє надати замовникам список рекомендацій щодо покращення роботи, модернізації та розвитку підприємства. Консалтери виявляють також вразливі місця і пропонують заходи по їх посиленню.
Робота консалтерів – це в першу чергу наведення ідеального порядку в компанії замовника. Хороший консультант схожий на годинникаря – він оглядає пошкоджений механізм, змінює вийшли з ладу деталі, змащує, де треба, заводить і запускає.
Послуга 2. Ревізія діяльності організації-замовника
Консалтингові фірми проводять незалежну ревізію підприємства. Цю роботу ніхто не виконає краще, ніж неупереджені фахівці, які вже проводили такі заходи десятки разів.
Приклад
Керівництво ТОВ «Алтайський Молокозавод» виявляє, що виробництво з кожним місяцем стає все більш збитковим. Внутрішні ревізії не допомагають з'ясувати причину такого стану справ.
Директор вирішує залучити сторонніх спеціалістів з компанії «Консалтинг і аудит». Співробітники цієї фірми швидко проводять перевірку виробничої діяльності і знаходять слабо ланка: технолог цеху з місяця в місяць нераціонально, розподіляє сировину для виробництва кисломолочних продуктів.
Технолога звільняють, наймають більш компетентного фахівця, прибутку починають рости. Задача вирішена швидко і ефективно.
Консалтингові ревізії допоможуть не тільки оцінити й оптимізувати ресурси компанії, але і виявити розкрадання на підприємстві, якщо такі присутні.
Послуга 3. Прогнозування
Професійний економічний прогноз дозволяє попередити можливі проблеми і усунути їх ще до виникнення. Така послуга допоможе оцінити перспективи нових напрямків і розробок компанії і визначити їх рентабельність.
наприклад, фірма хоче відкрити філію в іншому місті або запустити нову лінійку продуктів. Однак штатні фахівці ніколи не стикалися з таким завданням і не можуть об'єктивно оцінити ймовірні матеріальні витрати. Професіонали зроблять це чітко і в короткі терміни.
Про те, як грамотно розпоряджатися грошима компанії, вам повідає стаття «Фінансовий консалтинг».
Послуга 4. Тренінги для персоналу
Успішний бізнес – це, насамперед, злагоджена робота компетентних і відданих справі людей. Комерційний успіх компанії багато в чому залежить від підготовлених кадрів. Якщо рівень професіоналізму співробітників не дозволяє виконувати належним чином ділові завдання, значить, цей самий рівень необхідно підвищувати.
Для цього потрібно викликати фахівців, які візьмуть на себе вирішення такої задачі. Хороший груповий тренінг здатний дати компанії більше, ніж навіть кадрові перестановки.
Професійні консалтери не обмежуються голою теорією, вони обов'язково покажуть, як застосовувати отримані знання на практиці.
Послуга 5. Консультації співробітників і керівників
Це найпоширеніший вид послуг, які надають консалтингові фірми. Саме слово «консалтинг» взагалі-то переводиться як «консультування». Консультації дають директорам, керівникам усіх рівнів, начальникам відділів, рядовим співробітникам.
Приклад
На раді директорів великої компанії піднімається питання: чи варто фірмі йти в роздрібний бізнес? Половина членів ради – «за», інша половина – «проти».
Голова вирішує запросити консультанта, який подивиться на ситуацію з боку і озвучить свою незалежну думку. Радник завжди бачить далі, ніж на кілька місяців або навіть років, і змальовує перспективи розвитку обґрунтовано і доказово.
Таблиця допоможе наочно зрозуміти, які завдання вирішує консалтинг:
№ | Послуги | Результати |
1 | Аналіз бізнесу | Незалежна оцінка бізнесу, рекомендації по оптимізації |
2 | Ревізія діяльності | Перевірка ресурсів та документів фірми |
3 | Прогнозування | Професійний економічний прогноз |
4 | Тренінги для персоналу | Підвищення кваліфікації співробітників |
5 | Консультації | Допомога у вирішенні конкретних завдань |
Більше інформації по темі розділу – в публікації «Консалтингові послуги».
3. Як вибрати консалтингову компанію – покрокова інструкція для новачків
Вибрати компетентних виконавців завжди непросто. Подвійно важко вибирати, коли справа стосується інтелектуальних продуктів.
Щоб не помилитися, користуйтеся нашим покроковим керівництвом.
Крок 1. Визначаємо точну мету звернення в консалтингову компанію
Для початку визначте конкретну мету звернення до консультантів. Що саме ви хочете від них отримати – загальні рекомендації і поради, конкретні рецепти по вирішенню поточних завдань?
Якщо замовник сам толком не знає, чого він хоче, недобросовісні виконавці запросто нав'яжуть йому купу додаткових, найчастіше зовсім непотрібних послуг, за які доведеться платити з бюджету компанії.
Тому заздалегідь визначте перелік проблем, що потребують вирішення. Завдання формулюйте максимально конкретно.
Неправильно: «хочемо підвищити продажі».
Правильно: «хочемо підвищити продажі на 25% протягом 3 місяців».
Чим ясніше завдання, тим легше оцінити результат.
Далеко не всі консалтингові фірми володіють відповідним рівнем підготовки фахівців. Іноді обіцянки багаторазово перевищують реальні можливості консалтерів. Конкретика при постановці завдання відразу відсіє дилетантів і новачків – вони просто побояться брати на себе непосильний тягар.
Крок 2. Плануємо параметри майбутнього проекту
Вкажіть терміни виконання консалтингових робіт і розрахуйте, скільки грошей ви готові заплатити за послуги (максимум). Це теж дисциплінує виконавця.
Крім того, є консалтингові агентства, які працюють лише з великими підприємствами. Їх послуги обходяться в солідні суми – від $100 000 за місяць роботи. Є і більш демократичні організації, які взаємодіють з дрібним і середнім бізнесом.
Крок 3. Складаємо список консалтингових компаній
Складіть список кандидатів. Шукайте консалтерів в інтернеті, за рекомендаціями ділових партнерів, за оголошенням у спеціалізованих виданнях.
Ніхто не розповість про компанії краще, ніж її колишні клієнти. Відшукайте таких, розпитайте про рівень сервісу і компетенції фірм, про результати співпраці.
Вибираючи фірму, звертайте увагу на:
- кількість реалізованих проектів;
- рівень підготовки окремих фахівців;
- досвід роботи в цій сфері.
Спеціалізовані напрямки, зокрема IT-консалтинг або податкове консультування, вимагають ще більш вдумливого та ґрунтовного вивчення.
Крок 4. Формулюємо комерційну пропозицію
Правильно сформульоване питання – гарантія конкретної відповіді.
Чим точніше ви викладете комерційна пропозиція, тим більш оперативними і результативними будуть консультаційні послуги.
Крок 5. Порівнюємо пропозиції різних компаній і вибираємо одну
Залишилося тільки порівняти кілька кандидатів і вибрати з них найбільш підходящого. Знавці радять обирати не тих, хто пропонує готові рішення, а тих, хто каже: «давайте подивимося, як у вас справи, а потім вирішимо, що будемо робити далі».
Хороший консультант – доктор. Якщо лікар після 3 хвилин бесіди пропонує вам рецепт на таблетки, перед вами – агент фармацевтичної компанії. Хороший фахівець спочатку проведе обстеження і тільки потім поставить діагноз. І вже на підставі діагнозу призначить лікування. Подібний алгоритм використовує в своїй роботі і професійний консалтер.
І ще одна порада
Вибирайте тих, хто орієнтований не стільки на генерацію ідей, скільки на їх впровадження. Хороший консультант – не теоретик, а практик. Його головні завдання – збільшити прибуток на практиці, а не на папері.
Хочете знати більше про консультування – читайте матеріал «Бізнес консалтинг» на нашому сайті.
4. Які агентства пропонують вигідні умови для співпраці – огляд ТОП-3 консалтингових компаній
Якщо у вас немає часу або бажання самому займатися вибором консультує компанії, скористайтеся нашим оглядом.
Представляємо трійку найбільш авторитетних і надійних організацій, що спеціалізуються на консалтингових послугах.
1) Конкол
Більше 10 років «Конкол» вирішує завдання, пов'язані з побудовою ефективного і прибуткового бізнесу. У штаті агентства – 100 кваліфікованих фахівців. Число реалізованих за роки роботи повномасштабних комерційних проектів – 2 500. Компанія має 7 філій у 5 регіонах .
Пріоритетні напрями – створення бізнес-проектів, розробка концепції розвитку підприємства, автоматизація бізнес-процесів, кадровий консалтинг. Фахівці допоможуть оптимізувати чисельність компанії, розроблять нову систему мотивації співробітників.
2) Аудит Ескорт
Методологія, оптимізація, аудит, юридичне обслуговування бізнесу. Бухгалтерський та податковий консалтинг, допомога в управлінні підприємством, проведення тренінгів, семінарів та вебінарів з метою підвищення кваліфікації співробітників.
Досвід роботи з 1996 року. Фахівці спочатку детально досліджують бізнес-процеси, потім пропонують конкретні заходи щодо зменшення витрат і підвищення ефективності.
Пріоритетний напрямок – допомогу будівельним організаціям: бухгалтерський облік, оподаткування, робота з забудовниками, підрядниками та будівельними холдингами.
3) IPT Group
Агентство працює з 2005 року. Слоган: «Зберігаючи суть, стимулюємо прогрес». Сфери діяльності – управлінський та інвестиційний консалтинг, юридична допомога компаніям, складання бізнес-планів для стартапів.
Послугами організації постійно користуються 250 великих комерційних компаній. Штат складається з 1500 консультантів різної спеціалізації. Головний принцип роботи фахівців – створення успішного бізнесу шляхом впровадження в практику новітніх технологій управління і автоматизації бізнесу.
5. На що звертати увагу при виборі консалтингової компанії – 4 головних критерії
Консультаційна допомога, як і медична, повинна бути своєчасною і професійної. Неправильна терапія тільки шкодить здоров'ю. Не менш небезпечна допомогу консалтерів-дилетантів.
Тому не зайвою буде додаткова інформація по питанню вибору консультантів.
Критерій 1. Досвід роботи консалтингової компанії
Ідеальний вибір – велика міжнародна компанія. У ринок професійного консультування лише набирає обертів. За кордоном це розвинена індустрія з мільярдними оборотами.
Інтернаціональні консалтингові агентства користуються у своїй роботі більш просунутими методиками, так і бюджети у великих фірм відповідні. При виборі таких послуг доведеться додатково доплачувати за бренд. Однак практика показує, що авторитетні гравці завжди відпрацьовують свою зарплату.
Критерій 2. Вартість послуг
Як я вже писав вище, є агентства, які працюють тільки з великими клієнтами – з річним оборотом від $100 млн. Розцінки у таких консалтерів відповідні.
Інші фірми працюють для середнього сегмента бізнесу і більш помірковані в питаннях цінової політики.
Критерій 3. Терміни реалізації проекту
Терміновість завжди вимагає додаткової оплати. Щоб не переплачувати, консалтинг краще замовляти не тоді, коли клюнув смажений півень і проблема набула загрозливих обрисів, а коли з'явилися тільки перші ознаки регресу і загнивання.
Час роботи консультантів залежить від конкретних завдань. Іноді досить 48 годин, іноді співпраця триває тижнями. Великі фірми укладають з агентствами довгострокові контракти на періодичне обслуговування.
Критерій 4. Штат консультантів
Добре, якщо у штаті працюють випускники міжнародних економічних шкіл, колишні топ-менеджери провідних компаній, радники зі стажем роботи 10-15 років. Це говорить про грамотному підході агентства до підбору кадрів.
Чим більше співробітників у штаті компанії, тим вище ймовірність знайти спеціаліста потрібного профілю. Погано, коли на фірмі працюють лише кілька консультантів-універсалів і ще гірше, коли агентство користується послугами позаштатників.
Пропоную подивитись цікаве відео по темі статті.
6. Висновок
Зробимо висновки. Якщо вашому бізнесу потрібні нові ідеї або ви потребуєте у вирішенні конкретних фінансових і виробничих завдань, запрошуйте професійних консультантів. Консалтингова компанія допоможе підвищити прибуток підприємства та зробити роботу більш впорядкованою.
Наш журнал бажає читачам фінансового благополуччя і нескінченного розвитку! Будемо вдячні за коментарі та оцінки. До нових зустрічей!