Вітаємо вас на сайті «Хитрий Бобер»! З вами Марія Даровська постійний автор журналу.
Податковий кодекс в вступив в дію ще в 2000 році, але за останні 16 років поправки до нього вносилися більше 200 разів, що створює додаткові труднощі в трактуванні цього і без того непростого в прочитанні закону.
Багатьох бізнесменів хвилює питання: як скласти податкову звітність? Як вчасно її здати? Як уникнути надмірних сум податкових зборів? Дати відповіді на ці та інші питання і є завдання податкових консультантів.
Поїхали!
- Що таке податкове консультування і коли в ньому є потреба?
- Які послуги включає в себе податковий консалтинг — 5 основних послуг
- Як проводиться податкове консультування — 5 основних етапів
- Де замовити податкове консультування огляд ТОП-3 компаній
- Як вибрати податкового консультанта — 3 корисні поради
- Висновок
1. Що таке податкове консультування і коли в ньому є потреба?
Факт великої кількості змін і складність самого закону про податки як раз і створюють актуальність послуги податкового консалтингу. За консультаціями в консалтингові фірми звертається великий і малий бізнес.
Податкові консультації як окремий тип діяльності законом не закріплені. Цю послугу надають адвокати, юрконсультанти і економісти, укладаючи договір надання послуги у вигляді оплатній консультації або надання юридичних послуг. У цьому договорі консультант іменується як «виконавець», а клієнт як «замовник».
Свою компетентність консультанти підтверджують шляхом здачі спеціального іспиту в Палаті податкових консультантів та отримання атестата. Але врахуйте, що цей статус держава не визнає. Такий атестат лише спосіб клієнта впевнитись у компетентності найнятого фахівця, а для консультанта спосіб бути конкурентоспроможним.
З 2004 року в Держдуму вже неодноразово вносили проект закону про податкове консультування в . Але він поки що так і не був прийнятий. У грудні 2016 року його в черговий раз відправили на доопрацювання.
Можливо, його все-таки затвердять в тому чи іншому вигляді в 2017 році, але поки законодавчо такі консультації, на жаль, не регулюється. Податковий консультант не розглядається судом як самостійний правовий суб'єкт.
Приклад
При податковому спорі платник податків не може посилатися на отримання знань про законодавчі норми у свого податкового консультанта, так як за законом він повинен самостійно займатися обчисленням податків.
Про очікувані до 2017 року змінах в податковому кодексі ви можете дізнатися в цьому відео.
Зараз податкових фахівців готують у 80 ВУЗах країни, дотримуючись єдиної програми. Як зміниться підготовка та атестація консультантів після прийняття закону, поки невідомо.
У зацікавлених осіб часто виникає питання — не аналогічні за своєю суттю податковий аудит і податкове консультування?
Експерти вважають, що це різні поняття.
Аудит комплекс заходів, мета яких упевнитися у фінансовому становищі підприємства. Для цієї мети проводять перевірку, в тому числі аудиторську, в ході якої аналізують бухгалтерську і фінансову звітність.
Послугу податкового аудиту виконує аудиторська фірма. Консалтинг здійснюють приватні консультанти або консалтингові фірми. Буває, що компанії поєднують обидва види діяльності. Нерідко податковий аудит передбачає отримання податкової консультації після проведення перевірки з її результатами.
Мета аудиту виявити відповідність (або невідповідність) податкових сум нормативам і законодавчим актам.
Результат податкового аудиту звіт про уразливості в податковій політиці підприємства, формування чіткої позиції фірми перед податковою перевіркою, надання даних щодо оптимізації обчислень в скарбницю.
Якщо ви хочете дізнатися більше про консалтингові послуги, то на нашому сайті є про це окрема стаття.
2. Які послуги включає в себе податковий консалтинг — 5 основних послуг
Послуги податкового консультування надають не тільки приватні фахівці, але і компанії, в основному аудиторські і консалтингові.
На консультаціях розглядають схеми скорочення податкових платежів, а також займаються підготовкою паперів та врегулюванням податкових спорів.
Послуга 1. Консультування та розробка рекомендацій
Експерти проводять консультації щодо сплати та розрахунку податків, можливостей використання пільг.
Консультанти розкажуть, як захистити інтереси клієнта у разі порушень податкового законодавства.
Послуга 2. Допомога у виборі системи податкового обліку
Консультанти виберуть для клієнтів найбільш оптимальну систему податкового обліку із всіх доступних.
Допомога консультантів також полягає в складанні обґрунтування витрат, розробки нових схем оптимізації та аналізі існуючих.
При необхідності користуйтеся послугами фінансового консалтингу та юридичного консалтингу, про яких є докладні статті в нашому журналі.
Послуга 3. Врегулювання податкових спорів
Завдання консультанта прорахувати податкові ризики заздалегідь, придумати шляхи уникнути їх або хоча б знизити їх ймовірність.
Експерт перевіряє документи ИФНС (Інспекції Федеральної Податкової Служби). При розгляді документації і скарг представляє інтереси компанії. При необхідності консультанти врегульовують спори в судовому порядку, відмінять (або хоча б оскаржать) рішення і дії податкової служби.
Послуга 4. Підготовка податкових документів
Консультанти сформують звіти по обов'язковим платежам згідно необхідним нормам, коректно оформлять акти про порушення закону і скарги.
При перевірці документів ИФНС складаються висновки та заперечення.
Послуга 5. представництво інтересів та ведення справ платника податків
Консультант допоможе відшкодувати ПДВ, супроводить процес відшкодування, оцінить податкові наслідки, розробить оптимальні умови договорів. Проконсультує щодо наслідків, ризиків, порядок обліку, розробити оптимальні системи обліку з точки зору оподаткування.
Читайте оглядову статтю на тему консалтингу — «Що таке консалтинг».
3. Як проводиться податкове консультування — 5 основних етапів
Податковий консалтинг поетапна процедура.
Розглянемо основні кроки цього процесу.
Етап 1. Вибір консалтингової компанії
При виборі компанії зверніть увагу на її репутацію і досвід. Перегляньте інформацію на сайті компанії, обов'язково знайдете відгуки про фірму в пошуковій системі. Якщо консультант атестований, то дізнайтеся у реєстрі Палати податкових консультантів термін дії кваліфікаційного атестата.
Приділіть час і з'ясуйте, реальні реквізити компанії, яка система роботи використовується і застрахована професійна відповідальність консультантів.
Перед тим, як остаточно визначитися, призначте особисті зустрічі, поспілкуйтеся з консультантами, поставте запитання. І лише після попереднього спілкування робіть вибір на користь тієї або іншої компанії.
Не женіться за ціною. Консультант повинен бути насамперед компетентним, орієнтуватися в темі та давати правильні рекомендації. Ознайомтеся з матеріалами сайту, оцініть наскільки компетентно і грамотно вони складені, подивіться список клієнтів, якщо такий є.
Етап 2. Розгляд проблеми та укладення договору
Після того, як ви вибрали консалтингову компанію, укладайте договір.
Для цього на початку потрібно обговорити проблему, рішення якої вам потрібно. В залежності від поставленої задачі змінюється термін договору, вартість послуг, формат їх надання. Саме з цієї причини обов'язок замовника заздалегідь повідомити про майбутній обсяг роботи та її специфіку.
Етап 3. Надання необхідних відомостей і документації
Після підписання договору настала пора надати вашій консультанту більш детальну інформацію для початку роботи над вашою проблемою.
Експерту знадобиться вся замовлена ним документація. Після підписання договору ваш обов'язок надати необхідну в повному обсязі.
Етап 4. Розробка рішення проблеми і складання стратегії захисту
Експерт обробляє отриману інформацію і документи і розробить можливі шляхи вирішення проблеми.
Якщо знадобиться, то наступним кроком стане складання захисної стратегії.
Етап 5. Представлення інтересів платника податків
Якщо виникне така необхідність, консультант як особа, що представляє ваші інтереси, супроводить вас в податкову службу або інші державні органи.
Якщо справа дійде до податкового спору, експерт спробує оскаржити нараховується суму, оскаржувати акти податкової перевірки, підготувати заперечення, заперечити або оскаржити зупинення операцій по рахунках, інші постанови, у тому числі про примусове стягнення.
Як правило, податковими спорами займається Арбітражний суд.
4. Де замовити податкове консультування огляд ТОП-3 компаній
Існує безліч компаній, що забезпечують консультації з податкових питань.
Ми розглянемо кілька фірм, яким можна довірити делікатне питання оподаткування.
1) АІП
Аудиторско-консалтингова група компаній «АІП» існує вже більше 16 років. Спочатку компанія займалася реєстрацією юросіб, але з часом у сферу питань, які вирішують фахівці фірми, увійшли послуги бухобліку та аудиторського супроводу, а також супровід угод з нерухомістю.
Основний профіль компанії допомога підприємцям, і зокрема фінансове консультування з питань мінімізації фінансових і правових ризиків, у тому числі і в податковій сфері.
Компанія «АІП» входить в ТОП найбільших аудиторсько-консалтингових компаній РФ, значиться членом СРО, представлена в більшості регіонів країни. «АІП» член міжнародних асоціацій, має сертифікацію, а також акредитована в Казначействі РФ, має ліцензію ФСБ на право роботи з держтаємницями.
2) РЕМ Консалтинг
«РЕМ Консалтинг» компанія, що надає комплекс послуг, серед яких юридичні, аудиторські, бухгалтерські, податкові. Представляє інтереси клієнтів в Арбітражному суді.
Послугу податкового консалтингу компанія надає як безпосередньо в господарській діяльності, так і при плануванні або реалізації проектів. Фірма займається також питаннями відшкодування ПДВ.
Завдання фахівців фірми забезпечити законну і при цьому ефективну податкову політику для фірм клієнтів.
3) БухгалтерияПлюс
«БухгалтерияПлюс» працює на ринку консалтингу більше 7 років, надає професійну допомогу в кадрових питаннях, податки, бухгалтерії. Співробітники компанії атестовані в Палаті податкових консультантів .
Компанія проводить перевірку фірми клієнта перед ревізіями держструктур, в тому числі податкової служби, на предмет порушень.
Компанія несе матеріальну відповідальність за свою роботу, так як її профдіяльність застрахована. Вся поступаемая від клієнтів інформація ретельно захищена, оскільки «БухгалтерияПлюс» використовує власні стандарти безпеки.
Більше про консалтингових компаніях ви прочитаєте в нашому матеріалі на цю тему.
5. Як вибрати податкового консультанта — 3 корисних ради
Вибір податкового консультанта питання відповідальний. Адже від кваліфікації консультанта залежить фінансове благополуччя і правова безпека вашого підприємства.
Ми підібрали для вас кілька рекомендацій, дотримуючись яких ви зможете вибрати кваліфікованого фахівця.
Порада 1. Консультуйтеся тільки у атестованих фахівців
Хоча атестація Палати податкових консультантів не визнана державою, саме до проходження цієї процедури готують молодих спеціалістів у ВУЗах.
Атестація гарантія того, що знайдений вами фахівець обізнаний у питаннях податкового обкладення, знає законодавства і фінансову сторону питання. Завжди перевіряйте наявність атестації у обраного експерта.
Порада 2. Вивчайте відгуки клієнтів
Обов'язково приділіть час прочитання клієнтських відгуків. Якщо у когось був негативний досвід роботи з цим фахівцем, велика ймовірність, що він напише про це в інтернеті.
Пошук в інтернеті не займе у вас багато часу, але допоможе відсіяти некомпетентних претендентів.
Порада 3. Враховуйте специфіку своєї організації
При виборі консультанта враховуйте специфіку своєї компанії.
Якщо вас цікавлять питання, пов'язані з міжнародною діяльністю (імпортом, експортом, офшорами і так далі), то вам варто звернути увагу на компанії з міжнародною практикою.
Іноземні експерти, знайомі з правовими системами різних країн, наприклад, російськими і європейськими, зможуть надати більш кваліфіковану допомогу, ніж експерти, які працюють виключно всередині .
У цій таблиці ви дізнаєтеся недоліки вітчизняних і зарубіжних консалтингових компаній з питань оподаткування у :
№ | Зарубіжний консультант | Російський консультант |
1 | Висока ціна послуг | Відсутність ваги на міжнародному ринку |
2 | Високі вимоги до рівня надання послуг та підготовки клієнта | Недолік знань в зарубіжній практиці |
3 | Зарубіжний досвід, стандартні підходи | Непереконливість рекомендацій |
4 | Недолік в знаннях російської специфіки | Недостатня випробуваність використовуваного інструментарію |
6. Висновок
Сьогодні ми розібрали, як вибрати консалтингову компанію з податкового консультування, на що звернути увагу при виборі консультанта, ніж податкове консультування відрізняється від інших видів консалтингу.
Питання до читачів
А ви стикалися з досвідом податкового консультування? Які результати це дало захід?
Бажаємо вам завжди вибирати компетентних контрагентів, отримувати правильні рекомендації і не стикатися з податковими проблемами. До нових зустрічей! Будемо вдячні, якщо ви поділитеся враженнями від матеріалу і власним досвідом в коментарях і оцінках до статті.