Регіональний материнський капітал – що це таке, як його отримати і на що витратити в 2017 році: вся правда + практичне застосування регіонального мат капіталу в регіонах

Як одержати і витратити регіональний мат капітал в 2017? Яка сума регіональних виплат при народженні дитини? Чи можна в законно отримати готівку регіональний сімейний капітал?

Ласкаво просимо на сайт «.ua»! Вас знову вітає Едуард Стембольский, економіст і постійний експерт сайту.

Ми продовжуємо підбірку статей, присвячених материнському капіталу. Тема нової публікації – регіональний сімейний капітал, його одержання і використання.

Матеріал буде цікавий всім батькам, у яких народжується друга, третя або наступна дитина, а також сім'ям, які тільки планують заводити дітей.

Друзі, ми починаємо!

Регіональний материнський капітал

1. Що таке регіональний материнський капітал

Державну підтримку федерального рівня мають право отримати батьки (громадяни ), які народили або усиновили другого або наступної дитини пізніше 01.01.2007.

Розмір допомоги становить 453 тис. руб. Сума не видається на руки і може бути витрачена тільки на певні потреби.

Про федеральному материнський капітал можна почитати в окремій статті нашого журналу.

Крім єдиного державного заохочення сімей, працює програма регіонального материнського капіталу (для стислості – РМК). Керівництво суб'єктів РФ вправі виділяти додаткові кошти з бюджету для матеріальної підтримки дітей і батьків.

Власні програми регіонального сімейного капіталу працюють майже у всіх областях, округах і краях РФ. Спеціальні проекти розробляються також у містах федерального значення – , Петербурзі, Севастополі.

Регіони мають право визначати:

 • умови отримання додаткових коштів;
 • суму допомоги;
 • список напрямків для розпорядження коштами.

ці пункти багато в чому залежать від рівня соціального і економічного розвитку суб'єкта та добробуту його жителів.

Хто має право на регіональний капітал

В даний час на території діє близько 70 регіональних програм. У більшості регіонів батьки отримують право на одноразову допомогу у встановленому розмірі після народження третього (іноді другого) дитини.

Регіональна програма була запущена в 2011 році. Всі батьки, яких дитина народилася не раніше 01.01.2011 року, мають право на отримання сертифіката на обласний (іноді його називають також крайової чи губернаторський) капітал на додаток до федеральних.

Хто конкретно може претендувати на допомогу:

 • Матері, які народили або усиновили другого (третього або наступного) дитини обмежені законом терміни;
 • Чоловіки, які є єдиними батьками або усиновлювачами дитини.

Відповідно до законодавства, отримати сертифікат можна в будь-який час після народження дитини (строки звернення у відповідні органи не регламентовані). Скористатися посібником можна тільки після триріччя малюка, на якого оформлений регіональний капітал.

2. Чим регіональний мат капітал відрізняється від «звичайного»

Основна відмінність регіональної програми від федеральної – в джерелі фінансування. «Звичайний» сімейний капітал – це активи гроші з федерального бюджету. Регіональні дотації – це кошти області, краю або міста, якими розпоряджаються місцеві влади.

Відрізняються також суми допомоги. Розмір федерального МСК – 453 026 рублів. Ця сума суворо регламентована і однакова для всіх сімей від Калінінграда до Хабаровська. Розмір регіональних виплат визначається безпосередньо на місцях.

Місцеві органи влади визначають також напрями використання маткапитала. В цілому способи витрачання допомоги в різних регіонах аналогічні, але є і відмінності, іноді досить значні.

Приклад

В Іванівській області сім'я отримує одноразову виплату в 50 000 рублів і може розпоряджатися грошима на будь-які потреби.

В Калінінграді розмір дотацій становить 100 тис. руб., і витрачати ці гроші на покупку житла, освіту дитини, придбання автомобіля.

В Мордовії допомога на третю дитину становить 123 000 рублів, а на четвертого малюка – ще 148 тисяч. Витратити кошти можна на поліпшення умов житла або на освіту дітей.

Регіональні програми фінансування сімей з двома та більше дітьми стали відповіддю на пропозицію президента підтримати на місцях федеральний проект МСК.

Державна допомога, хоча і становить майже півмільйона рублів, все-таки не може покрити всі витрати сімей в умовах економічної нестабільності в країні. 100-150 тисяч додатково до посібника – непогана підмога у придбанні житла чи вирішенні інших нагальних проблем російських сімей.

У деяких регіонах допускається використання РМК до досягнення трирічного віку. Таке право надається батькам, яким потрібно терміново внести гроші за іпотечний кредит або погасити позику, взятий на будівництво (реконструкцію) будинку.

У таблиці нижче я наочно порівняв федеральний і регіональний материнський капітал

Критерії порівняння Федеральний материнський капітал Регіональний материнський капітал
1 Джерело коштів Державний бюджет Обласний, районний чи міський бюджет
2 Розмір 453 026 рублів (фіксований) Не фіксований (від 30 000 до 300 000 рублів)
3 Терміни видачі Після 3 років Після 3 років, але в деяких регіонах раніше
4 Умови отримання Єдині для всіх (головна умова – народження другої дитини) Варіюються в різних регіонах

3. Як отримати сертифікат на регіональний сімейний капітал – умови і покрокова інструкція

В основному умови отримання регіонального сертифіката аналогічні таким при видачі «звичайного» документа на право розпорядження державними коштами.

Особливих складнощів з отриманням сертифіката у тих, хто має на неї законне право, не виникає. Оформляється документ в регіональних відділеннях органів соцзахисту.

Мамам зовсім не обов'язково бігти в цю організацію відразу після пологів. Терміни оформлення документа не обмежені. Допускається також присутність довіреної особи, а не самого батька. У цьому питанні влада йде назустріч родинам.

Далі – покрокова інструкція з отримання сертифікату.

Крок 1. Збір документів

Якщо батьки вже отримували федеральний мат капітал після народження 2-го дитини, вони повинні знати, які документи потрібні для оформлення сертифіката.

У списку присутні наступні пункти:

 1. Паспорт заявника.
 2. Свідоцтва про народження всіх дітей в сім'ї.
 3. Свідоцтво про усиновлення (якщо воно має місце).
 4. Страхове пенсійне свідоцтво.

Допускається надання документів у вигляді копій, оскільки оформлення сертифіката триває близько місяця. Жителі віддалених селищ можуть надіслати документи поштою.

На нашому сайті є докладна стаття, як оформити материнський капітал.

Крок 2. Подача заяви

Заява складається за встановленою формою. Важливо надати повні та достовірні дані щодо складу сім'ї, місця проживання і прописки, статусу заявника.

Заявка подається разом з копіями документів. Підписи на заяві повинні належати безпосередньо особі, на яку видається іменний сертифікат.

Крок 3. Очікування рішення і отримання сертифіката

Перевірка достовірності документів і фактів, наданих заявником, займає в середньому 3-4 тижні.

За цей час співробітники фонду зобов'язані перевірити, не притягався заявник до відповідальності за протиправні діяння щодо дитини, чи не мав місце факт позбавлення батьківських прав. Перевіряються також відомості про інших наданих у заяві даних.

згідно з підсумками перевірки співробітники виносять рішення про видачу сертифіката. Потрібно розуміти, що сам документ лише надає право на розпорядження регіональними засобами, але не передбачає отримання готівкових грошей.

4. На що витратити регіональні виплати при народженні дитини – ТОП-5 популярних способів

Куди спрямувати кошти регіонального мат капіталу? Питання, актуальне для всіх сімей, які здобули право на отримання допомоги.

Зазвичай при появі третьої дитини особливо актуальним стає питання про розширення житлової площі.

Житлові потреби – найпоширеніше направлення використання бюджетних коштів. Це не дивно, враховуючи брак доступного і комфортного житла для сімей у великих містах.

Крім придбання (будівництва чи реконструкції) квартир і будинків, «губернаторські» гроші витрачають на освіту, розвиток і навчання дітей. В окремих регіонах можна придбати автомобіль на регіональні сімейні активи, купити меблі і техніку для всієї родини.

Розглянемо п'ять найпопулярніших способів розпорядження регіональним мат капіталом.

Спосіб 1. Поліпшення житлових умов

Як вже говорилося вище — це самий популярний спосіб використання бюджетних коштів.

Є кілька способів поліпшити з допомогою регіональних грошей своє житлове становище:

 • купити квартиру, будинок або котедж;
 • побудувати будинок власними силами чи за допомогою підрядчиків;
 • провести реконструкцію будинку;
 • взяти позику (іпотеку) під мат капітал на покупку квартири в новобудові або придбання житла на вторинному ринку.

У деяких областях можна отримати гроші на житлові потреби до 3 років.

Покупка квартири на вторинному ринку має певні нюанси: не кожен власник нерухомості згоден отримувати частину коштів відрахуваннями з місцевого обласного бюджету.

Ситуація ускладнюється тим, що рішення про переведення грошей працівники органів соцзахисту виносять не відразу, а через 1-2 місяці. Детальна інструкція про те, як купити квартиру вже є на нашому сайті.

Ті ж труднощі виникають при купівлі будинку. Деякі власники сертифіката вирішують питання шляхом одноразової позики в банку: цими коштами вони розраховуються з продавцем, після чого повертають борг у фінансову компанію з рахунку маткапитала.

Маткапитал і позику в банку

При будівництві та реконструкції є два варіанти використання державної допомоги:

 1. Перевести кошти до початку робіт.
 2. Покрити витрати на будівництво або реконструкцію заднім числом.

У другому випадку радимо оформляти всі стадії будівельних робіт документально і зберігати чеки на покупку будматеріалів та оренду обладнання.

Детальніше про будівництво будинку на материнський капітал в спеціальній статті журналу.

Спосіб 2. Оплата освіти

Кошти регіонального МК приймаються в якості оплати в більшості освітніх установ – як державних, так і приватних. Головна умова – вік дитини не повинен перевищувати 25 років.

Оплатити можна не тільки навчання у вузі, але і заняття в музичних та художніх школах, факультативне навчання, послуги приватних дитячих садків та інших навчальних і розвиваючих організацій, якщо у них є відповідна ліцензія.

Спосіб 3. Придбання землі

Купити землю за федеральний мат капітал не вийде, але можна зробити це на регіональні дотації. Щоправда, таку можливість надають сім'ям далеко не всі області РФ.

Зазвичай купівля земельної ділянки передбачає подальше будівництво на ній будинку або дачі. Попереджу читачів, що придбати дачу на бюджетні гроші непросто.

Будинок, придбане на кошти регіонального материнського капіталу, повинно бути повноцінним житловим об'єктом з усіма зручностями та комунікаціями. Так що купити літній дачний будиночок, швидше за все, не вийде.

Спосіб 4. Лікування дитини

Закон передбачає використання федеральних бюджетних коштів тільки на реабілітацію дітей-інвалідів. Обласні та крайові гроші можна направляти на інші види лікування, в тому числі, високотехнологічні методи терапії в профільних медичних центрах.

Перерахувати кошти за платні лікувальні процедури і послуги можна не у всіх регіонах РФ. Серед суб'єктів, що допускають таке використання фінансів,   Калмикія, Комі, Хакасія, Приморський і Хабаровський краю, Воронезької, Новгородська, Ростовська області та кілька десятків інших країв і округів.

Приклад

Примітно, що в деяких галузях (наприклад, в Якутії) кошти можна направити на високотехнологічне і санаторно-курортне лікування за межами регіону.

В республіці Комі батьки і діти мають право щороку отримувати одноразові виплати у розмірі 25 000 рублів на санаторне лікування (включаючи проїзд до місця надання послуг).

Допомога надається при наявності офіційних медичних показань, наданих співробітникам органів соцзахисту у встановленій формі.

Спосіб 5. Купівля автомобіля

Купити машину на гроші обласного (окружного або крайового бюджету можна тільки в деяких регіонах. Зокрема, така можливість є у жителів Калінінградської і Новосибірської областей.

Придбати авто вітчизняного виробництва на регіональні гроші мають право сім'ї, в яких третій (або наступна дитина) з'явився на світ після 01.01.2011. При цьому сумарний дохід родини не повинен перевищувати обласної прожитковий мінімум більш ніж в 3,5 рази.

У зазначених областях купити на дотації регіону можна не тільки авто, але і меблі, а також інші товари тривалого користування – наприклад, побутову техніку, комп'ютери і електроніку.

5. Чи можна легально отримати готівку регіональний мат капітал в

Правила використання сертифіката однакові для столиці і населених пунктів з обласним статусом. Ці правила не дозволяють перетворити регіональний капітал в живі гроші.

Іншими словами, витратити фінанси, забезпечені сертифікатом, можна тільки на встановлені законом потреби. Перенаправлення коштів здійснюється шляхом банківського переказу.

Переказати гроші можна на рахунок:

 • банківських установ;
 • продавців квартир і будинків;
 • будівельних організацій;
 • лікувальних, профілактичних, освітніх установ.

Допускаються перекази за іншими напрямами, передбаченими законом. Всі інші транзакції вважаються злочинними: за їх здійснення залучаються до відповідальності і власники сертифіката, і ініціатори незаконного переведення в готівку.

6. Шахрайство з регіональним мат капіталом – як не стати жертвою обману

Хоча регіональний материнський капітал являє собою безготівкові кошти, які бажають незаконно скористатися бюджетними активами предостатньо.

Шахрайства з крайовими (обласними) грошима так само поширені, як і афери з федеральним МСК. Найбільш поширений спосіб обману – фіктивні посередницькі послуги з оформлення іпотеки (позики) банку чи «допомогу» в переведенні в готівку РМК.

Щоб не стати жертвами шахраїв, раджу дотримуватися простих рекомендацій:

1. Що таке регіональний материнський капітал

1. Що таке регіональний материнський капітал

1. Що таке регіональний материнський капітал

Державну підтримку федерального рівня мають право отримати батьки (громадяни ), які народили або усиновили другого або наступної дитини пізніше 01.01.2007.

Державну підтримку федерального рівня мають право отримати батьки (громадяни ), які народили або усиновили другого або наступної дитини пізніше 01.01.2007.

Державну підтримку федерального рівня мають право отримати батьки (громадяни ), які народили або усиновили другого або наступної дитини пізніше 01.01.2007.

Розмір допомоги становить 453 тис. руб. Сума не видається на руки і може бути витрачена тільки на певні потреби.

Розмір допомоги становить 453 тис. руб. Сума не видається на руки і може бути витрачена тільки на певні потреби.

Розмір допомоги становить 453 тис. руб. Сума не видається на руки і може бути витрачена тільки на певні потреби.

Про федеральному материнський капітал можна почитати в окремій статті нашого журналу.

Про федеральному материнський капітал можна почитати в окремій статті нашого журналу.

Про федеральному материнський капітал можна почитати в окремій статті нашого журналу.

Крім єдиного державного заохочення сімей, працює програма регіонального материнського капіталу (для стислості – РМК). Керівництво суб'єктів РФ вправі виділяти додаткові кошти з бюджету для матеріальної підтримки дітей і батьків.

Крім єдиного державного заохочення сімей, працює програма регіонального материнського капіталу (для стислості – РМК). Керівництво суб'єктів РФ вправі виділяти додаткові кошти з бюджету для матеріальної підтримки дітей і батьків.

Крім єдиного державного заохочення сімей, працює програма регіонального материнського капіталу (для стислості – РМК). Керівництво суб'єктів РФ вправі виділяти додаткові кошти з бюджету для матеріальної підтримки дітей і батьків.

Власні програми регіонального сімейного капіталу працюють майже у всіх областях, округах і краях РФ. Спеціальні проекти розробляються також у містах федерального значення – , Петербурзі, Севастополі.

Власні програми регіонального сімейного капіталу працюють майже у всіх областях, округах і краях РФ. Спеціальні проекти розробляються також у містах федерального значення – , Петербурзі, Севастополі.

Власні програми регіонального сімейного капіталу працюють майже у всіх областях, округах і краях РФ. Спеціальні проекти розробляються також у містах федерального значення – , Петербурзі, Севастополі.

Регіони мають право визначати:

Регіони мають право визначати:

Регіони мають право визначати:

 • умови отримання додаткових коштів;
  • умови отримання додаткових коштів;
   • умови отримання додаткових коштів;
   • суму допомоги;
   • суму допомоги;
   • суму допомоги;
   • список напрямків для розпорядження коштами.
   • список напрямків для розпорядження коштами.
   • список напрямків для розпорядження коштами.

   ці пункти багато в чому залежать від рівня соціального і економічного розвитку суб'єкта та добробуту його жителів.

  ці пункти багато в чому залежать від рівня соціального і економічного розвитку суб'єкта та добробуту його жителів.

ці пункти багато в чому залежать від рівня соціального і економічного розвитку суб'єкта та добробуту його жителів.

Хто має право на регіональний капітал

Хто має право на регіональний капітал

Хто має право на регіональний капітал

В даний час на території діє близько 70 регіональних програм. У більшості регіонів батьки отримують право на одноразову допомогу у встановленому розмірі після народження третього

В даний час на території діє близько 70 регіональних програм. У більшості регіонів батьки отримують право на одноразову допомогу у встановленому розмірі після народження третього

В даний час на території діє близько 70 регіональних програм. У більшості регіонів батьки отримують право на одноразову допомогу у встановленому розмірі після народження третього (іноді другого) дитини. (іноді другого) дитини.

(іноді другого) дитини.

Регіональна програма була запущена в 2011 році. Всі батьки, яких дитина народилася не раніше 01.01.2011 року, мають право на отримання сертифіката на обласний (іноді його називають також крайової чи губернаторський) капітал на додаток до федеральних.

Регіональна програма була запущена в 2011 році. Всі батьки, яких дитина народилася не раніше 01.01.2011 року, мають право на отримання сертифіката на обласний (іноді його називають також крайової чи губернаторський) капітал на додаток до федеральних.

Регіональна програма була запущена в 2011 році. Всі батьки, яких дитина народилася не раніше 01.01.2011 року, мають право на отримання сертифіката на обласний (іноді його називають також крайової чи губернаторський) капітал на додаток до федеральних.

Хто конкретно може претендувати на допомогу:

Хто конкретно може претендувати на допомогу:

Хто конкретно може претендувати на допомогу:

 • Матері, які народили або усиновили другого (третього або наступного) дитини обмежені законом терміни;
  • Матері, які народили або усиновили другого (третього або наступного) дитини обмежені законом терміни;
   • Матері, які народили або усиновили другого (третього або наступного) дитини обмежені законом терміни;
   • Чоловіки, які є єдиними батьками або усиновлювачами дитини.
   • Чоловіки, які є єдиними батьками або усиновлювачами дитини.
   • Чоловіки, які є єдиними батьками або усиновлювачами дитини.

   Відповідно до законодавства, отримати сертифікат можна в будь-який час після народження дитини (строки звернення у відповідні органи не регламентовані). Скористатися посібником можна тільки після триріччя малюка, на якого оформлений регіональний капітал.

  Відповідно до законодавства, отримати сертифікат можна в будь-який час після народження дитини (строки звернення у відповідні органи не регламентовані). Скористатися посібником можна тільки після триріччя малюка, на якого оформлений регіональний капітал.

Відповідно до законодавства, отримати сертифікат можна в будь-який час після народження дитини (строки звернення у відповідні органи не регламентовані). Скористатися посібником можна тільки після триріччя малюка, на якого оформлений регіональний капітал.

2. Чим регіональний мат капітал відрізняється від «звичайного»

2. Чим регіональний мат капітал відрізняється від «звичайного»

2. Чим регіональний мат капітал відрізняється від «звичайного»

Основна відмінність регіональної програми від федеральної – в джерелі фінансування. «Звичайний» сімейний капітал – це активи гроші з федерального бюджету. Регіональні дотації – це кошти області, краю або міста, якими розпоряджаються місцеві влади.

Основна відмінність регіональної програми від федеральної – в джерелі фінансування. «Звичайний» сімейний капітал – це активи гроші з федерального бюджету. Регіональні дотації – це кошти області, краю або міста, якими розпоряджаються місцеві влади.

Основна відмінність регіональної програми від федеральної – в джерелі фінансування. «Звичайний» сімейний капітал – це активи гроші з федерального бюджету. Регіональні дотації – це кошти області, краю або міста, якими розпоряджаються місцеві влади.

Відрізняються також суми допомоги. Розмір федерального МСК – 453 026 рублів. Ця сума суворо регламентована і однакова для всіх сімей від Калінінграда до Хабаровська. Розмір регіональних виплат визначається безпосередньо на місцях.

Відрізняються також суми допомоги. Розмір федерального МСК – 453 026 рублів. Ця сума суворо регламентована і однакова для всіх сімей від Калінінграда до Хабаровська. Розмір регіональних виплат визначається безпосередньо на місцях.

Відрізняються також суми допомоги. Розмір федерального МСК – 453 026 рублів. Ця сума суворо регламентована і однакова для всіх сімей від Калінінграда до Хабаровська. Розмір регіональних виплат визначається безпосередньо на місцях.

Місцеві органи влади визначають також напрями використання маткапитала. В цілому способи витрачання допомоги в різних регіонах аналогічні, але є і відмінності, іноді досить значні.

Місцеві органи влади визначають також напрями використання маткапитала. В цілому способи витрачання допомоги в різних регіонах аналогічні, але є і відмінності, іноді досить значні.

Місцеві органи влади визначають також напрями використання маткапитала. В цілому способи витрачання допомоги в різних регіонах аналогічні, але є і відмінності, іноді досить значні.

Приклад

Приклад

Приклад

В Іванівській області сім'я отримує одноразову виплату в 50 000 рублів і може розпоряджатися грошима на будь-які потреби.

В Іванівській області сім'я отримує одноразову виплату в 50 000 рублів і може розпоряджатися грошима на будь-які потреби.

В Іванівській області сім'я отримує одноразову виплату в 50 000 рублів і може розпоряджатися грошима на будь-які потреби.

В Калінінграді розмір дотацій становить 100 тис. руб., і витрачати ці гроші на покупку житла, освіту дитини, придбання автомобіля.

В Калінінграді розмір дотацій становить 100 тис. руб., і витрачати ці гроші на покупку житла, освіту дитини, придбання автомобіля.

В Калінінграді розмір дотацій становить 100 тис. руб., і витрачати ці гроші на покупку житла, освіту дитини, придбання автомобіля.

В Мордовії допомога на третю дитину становить 123 000 рублів, а на четвертого малюка – ще 148 тисяч. Витратити кошти можна на поліпшення умов житла або на освіту дітей.

В Мордовії допомога на третю дитину становить 123 000 рублів, а на четвертого малюка – ще 148 тисяч. Витратити кошти можна на поліпшення умов житла або на освіту дітей.

В Мордовії допомога на третю дитину становить 123 000 рублів, а на четвертого малюка – ще 148 тисяч. Витратити кошти можна на поліпшення умов житла або на освіту дітей.

Регіональні програми фінансування сімей з двома та більше дітьми стали відповіддю на пропозицію президента підтримати на місцях федеральний проект МСК.

Регіональні програми фінансування сімей з двома та більше дітьми стали відповіддю на пропозицію президента підтримати на місцях федеральний проект МСК.

Регіональні програми фінансування сімей з двома та більше дітьми стали відповіддю на пропозицію президента підтримати на місцях федеральний проект МСК.

Державна допомога, хоча і становить майже півмільйона рублів, все-таки не може покрити всі витрати сімей в умовах економічної нестабільності в країні. 100-150 тисяч додатково до посібника – непогана підмога у придбанні житла чи вирішенні інших нагальних проблем російських сімей.

Державна допомога, хоча і становить майже півмільйона рублів, все-таки не може покрити всі витрати сімей в умовах економічної нестабільності в країні. 100-150 тисяч додатково до посібника – непогана підмога у придбанні житла чи вирішенні інших нагальних проблем російських сімей.

Державна допомога, хоча і становить майже півмільйона рублів, все-таки не може покрити всі витрати сімей в умовах економічної нестабільності в країні. 100-150 тисяч додатково до посібника – непогана підмога у придбанні житла чи вирішенні інших нагальних проблем російських сімей.

У деяких регіонах допускається використання РМК до досягнення трирічного віку. Таке право надається батькам, яким потрібно терміново внести гроші за іпотечний кредит або погасити позику, взятий на будівництво (реконструкцію) будинку.

У деяких регіонах допускається використання РМК до досягнення трирічного віку. Таке право надається батькам, яким потрібно терміново внести гроші за іпотечний кредит або погасити позику, взятий на будівництво (реконструкцію) будинку.

У деяких регіонах допускається використання РМК до досягнення трирічного віку. Таке право надається батькам, яким потрібно терміново внести гроші за іпотечний кредит або погасити позику, взятий на будівництво (реконструкцію) будинку.

У таблиці нижче я наочно порівняв федеральний і регіональний материнський капітал

У таблиці нижче я наочно порівняв федеральний і регіональний материнський капітал

У таблиці нижче я наочно порівняв федеральний і регіональний материнський капітал

Критерії порівняння Критерії порівняння Критерії порівняння Федеральний материнський капітал Федеральний материнський капітал Федеральний материнський капітал Регіональний материнський капітал Регіональний материнський капітал Регіональний материнський капітал
1
1
1 Джерело коштів Джерело коштів Джерело коштів Державний бюджет Державний бюджет Державний бюджет Обласний, районний чи міський бюджет Обласний, районний чи міський бюджет Обласний, районний чи міський бюджет
2

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Гроші » Регіональний материнський капітал – що це таке, як його отримати і на що витратити в 2017 році: вся правда + практичне застосування регіонального мат капіталу в регіонах