Біржа дорогоцінних металів: курси, ціна
У сучасному світі будь-яка людина, маючи бажання і можливість, може легко дозволити собі володіти власним «золотим запасом». Такий спосіб інвестицій і зберігання вільних коштів, як придбання дорогоцінних металів, набирає все більшу популярність. Але спочатку варто визначитися, що ж таке дорогоцінні метали і які метали мають право вважатися дорогоцінними.
Отже, дорогоцінні метали – це ті метали, які не піддаються окислення і корозії, що значно відрізняє їх від інших металів. До основних дорогоцінних металів можна віднести срібло, золото, платину, а також іридій, паладій, рутеній, родій, осмій. Право називатися дорогоцінними вони заслужили і за те, що запаси їх уже дуже малі і зменшуються з кожним роком.
Але основними на біржі і найчастіше інвестованими стали лише 4 з них:
· золото;
· срібло;
· платина;
· паладій.
Причому попит на ці метали істотно відрізняється. Золото частіше, ніж інші види, використовують безпосередньо в ювелірній промисловості. Платиноидная група, куди відносяться сама платина і паладій, частіше застосовується в автопромисловості. Срібло ж було незамінне в фото і кіноіндустрії, але з настанням цифрової епохи стало менш цінним. Але всі ці благородні метали в даний час представляють впевнену альтернативу яким-небудь валютних заощаджень. Адже будучи реальним товаром, дорогоцінні метали не так сильно піддаються інфляції, як паперові гроші. Це пояснює і те, що дорогоцінні метали найчастіше не витрачають, а інвестують.
Біржа дорогоцінних металів
Існують спеціальні біржі, на яких безпосередньо здійснюється торгівля благородними металами. Цей сегмент ринку веде свої торги з допомогою відкритої купівлі-продажу, уніфікує і впорядковує ринок ресурсів, а також є певним індикатором економіки та розвитку ринку. На біржах, крім встановлення певної вартості дорогоцінних металів, також є всі технічні засоби та умови, необхідні для здійснення різноманітних операцій. Найчастіше угода виглядає як укладений договір і подальша поставка дорогоцінних металів.
На біржах, де практикують роботу з благородними металами, відбувається стабілізація цін на них, що згодом збільшує привабливість дорогоцінних металів в ролі інвестицій. В даний час такі біржі функціонують і в . Юридичні і фізичні особи здійснюють там різні угоди із стандартними зливками, монетами, напівфабрикатами та іншими виробами з дорогоцінних металів.
Авторитетна Лондонська біржа
зараз найголовнішою і авторитетної біржею вважає Лондонська біржа. На ній здійснюють угоди і торгують самі великі і значущі світові фірми, які споживають і виробляють дорогоцінні метали. Саме на цій біржі встановлюються курси дорогоцінних металів. Крім того, на біржі виконується функція хеджування, яка передбачає стійкий захист від різноманітних ризиків, зокрема, падіння в ціні.
Цією біржею керує власний комітет, який і оголошує ціну на день за результатами проведених торгів, що проходять у дві сесії. У кожній з цих сесій торги проходять двічі, завдяки чому виходить 4 торгових кола. Офіційною ціною дня вважається ціна після 2 кола першої сесії.
Учасники біржі можуть інвестувати свої власні капітали, а також спекулювати на різниці в ціні. Між тим дехто з учасників має право проводити необхідні арбітражні операції. Але це доступно не для всіх. Такі права є виключно у тих, хто володіє складським свідоцтвом на розпорядження товаром.
Ціноутворення і курс дорогоцінних металів
Ціна на дорогоцінні метали на всіх майданчиках світу унициированная, наприклад, ціна на золото завжди вимірюється за тройську унцію в доларах США. Англійцям довелося навіть відмовитися від своєї стандартної заходи – тройского фунта. Ощадбанк ж розраховує курс дорогоцінних металів руб/1 грам благородного металу. Після фіксації цін на лондонській біржі встановлюється й вартість в Ощадбанку. Виходячи з курсу долара до гривні, ціна перераховується в грн еквівалент. Так як курс гривні постійно коливається біля позначки, рівній тройської унції, виходить, що в грн грам золота коштує майже стільки, скільки тройська унція в доларах.
Таким чином, ціна дорогоцінних металів на світових торгових майданчиках визначається біржовими котируваннями, але також вона залежить від деяких факторів.
· Видобуток
В даний час у структурі видобутку благородних металів підвищується роль всіх країн, що розвиваються, а частка провідних, навпаки, скорочується. Це відбувається з-за дешевої робочої сили, низьких податків і вартості енергоресурсів. Це якраз ті чинники, які входять в собівартість дорогоцінних металів.
· Запаси держави
Ні для кого не секрет, що більшість країн зберігають свої резерви як раз у вигляді благородних металів. Тому заява якої-небудь країни про продаж частини своїх запасів значно впливає на курс дорогоцінних металів.
· Попит і пропозиція
Зростання автомобілебудування і одночасно обмежена здобич родію – один з прикладів підтримання стабільно високої вартості. Також відзначають цикли злету і падіння на вартість дорогоцінних металів: у лютому ціни максимальні, а в середині літа – навпаки, падають. Це пов'язано з китайським новим роком, адже основним покупцем золотих злитків і прикрас є саме Китай.
Ціни на 2013-2014 рік
Завдяки деякій слабкості євро і долара, монети з дорогоцінних металів продовжують додавати в своїй ціні. А золоті копальні відносяться до найбільш истощимым ресурсів. Все це не дає ціною на дорогоцінні метали значно впасти.
Таким чином, ціни ЦБ на благородні метали за 2013 рік тримаються біля таких відміток:
· золото – 700 грн./р
· срібло – 12 грн./р
· платина – 750 грн./гр
· паладій – 350 грн./р
Експерти запевняють, що чекати будь-яких падінь в ціні на найближче майбутнє не варто. Бо дорогоцінні метали так улюблені інвесторами всіх страх. А якщо правильно і регулярно відслідковувати всі коливання курсу дорогоцінних металів, а саме головне, слухати поради відомих трейдерів, то ви зможете значно примножити власний капітал.
.