Інвестиції в цінні папери: актуально в 2013-2014 році

вкладення у цінні папериЯк тільки у людини з'являються великі грошові суми, незмінно виникає питання: як вигідніше їх використовувати, щоб отримати додатковий прибуток? Один із способів змусити гроші працювати – інвестиції в цінні папери. Адже за своєю суттю цінні папери – це той капітал, тільки не в грошових одиницях.

Цінні папери мають властивості, які виражають їх економічну сутність.

  1. Це одна з форм капіталу, така ж як виробництво, товар або грошові одиниці. Їх можна продати, подарувати, залишити в спадок і т. д. Основні операції з цінними паперами здійснюються на фондових ринках або ринках цінних паперів.
  2. Всі однотипні цінні папери, випущені в одній серії, мають рівні права та однакову вартість. Згідно з законодавством вони визнаються державою, мають юридичну силу і можуть брати участь в економічному регулюванні.
  3. Цінні папери володіють ліквідністю, тобто їх можна повернути в грошову форму за ринковими (або близьких до них) цінами.
  4. Оскільки вони є одним з інструментів фондового ринку, їм притаманні ризики, які впливають на їх вартість, прибутковість і ліквідність.

Для багатьох людей вкладення в цінні папери – це свого роду бізнес. Тому їм важливо знати, яку прибутковість і ризики мають цінні папери, а також яка їх ліквідність.

Боргові (облігації) і часткові (акції) цінні папери приносять своїм власникам наступні види доходів:

  • акції – дивіденди;
  • облігації – виплати за купонами;
  • і ті і інші – дохід від їх продажу за ринковою вартістю.

У всьому світі цінні папери мають тенденцію до постійного зростання. Причому їх номінальна прибутковість в рази перевищує доходи від інших інструментів фондових ринків (валюти, дорогоцінних металів, нерухомості, інфляції). Наприклад, у США середньорічна дохідність становить:

  • 1,4% — від інфляції;
  • 1,7 % приносить золото;
  • 4,3 % — казначейські векселі американських банків Bils;
  • 4,9 % — облігації американського державної позики Bonds;
  • 8,3 % — акції американських компаній Stocks.

В нашій російської дійсності інвестування в цінні папери також приносить прибутки, які значно перевищують прибуток від інших твердих активів, таких як дорогоцінні метали, валюта, нерухомість та інфляція. Про це свідчить довгострокова прибутковість індексів міжнародних валютних бірж. Так, наприклад, фондові індекси ММВБ принесли власникам цінних паперів наступні річні прирости грошових коштів:

— номінальний – 20,3 %;

— реальний – 8, 2 %.

Це означає, що за період з 2000 по 2012 рік, кожні 100 рублів як інвестиції у цінні папери збільшилися у вартості більше ніж у дев'ять разів. І їх ціна на даний момент становить понад 900 рублів. І це без обліку дивідендів. І хоча їх величина не так велика (всього 2-3 % в рік), але в перерахунку на довгостроковий період вона дала б істотну надбавку до підсумкової прибутковості. Так як оцінка ефективності інвестицій у цінні папери здійснюється з урахуванням складного відсотка.

Якщо розглядати прибутковість від вкладення в окремі цінні папери (наприклад, акції якого-небудь банку), то можна отримати вражаючі результати. Однак таке інвестування дає дуже високі ризики. Якщо, приміром, акції Ощадбанку в період з 2000 по 2012 рік могли дати дохід у розмірі 43,8 % річних, то вкладення в акції банку ЮКОС зробили б людину банкрутом. Тому найоптимальніший варіант – оцінювати ефективність інвестицій у цінні папери через фондові індекси.

Щоб краще уявити, як це виглядає, заглянемо в порівняльну таблицю середньорічної дохідності різних активів у відсотках за період з 2000 року по 31.12.2012-го.

Вид активу Номінальна, % Реальна, % Від 100 руб. вкладення, Крб. Підсумковий результат за 2012 р.
WMR (рубль) 0 -12 немає 0
WMZ (долар) + 1,5 -10,8 +19 + 5,7
WME (євро) + 3,7 — 8,6 + 54 + 3,4
Прибуток від інфляції + 12,2 0 + 96 + 6,0
Драг. метали (золото) +17,5 + 5,3 + 585 +18,0
Драг. Метали (срібло) + 16,5 + 4,5 + 540 — 9,0
Житлова нерухомість + 20 + 8 + 775 + 16,2
Фондові індекси + 20,4 + 8,5 + 820 — 16,7
Боргові цінні папери (облігації) + 20,
6
+ 9,8 + 990 + 8,3
Часткові цінні папери (акції) + 22 + 10,0 + 1020 — 26,4
Інвестиційний портфель + 24, 1 + 12,1 + 1280 — 0,2

Варто зазначити, що фондові цінні папери мають різну дохідність. Найчастіше це залежить від інвестиційних ризиків. На ринку цінних паперів діє закон – найвища вартість акцій і облігацій тоді, коли вище ризик. Що це означає?

На фондових ринках найнадійнішими вважаються облігації (зобов'язання по боргах). При нормальному розвитку економічних відносин вони практично не піддаються ніяким ризиків. Тобто їх повернення в грошові одиниці гарантований. Тому їх прибутковість завжди нижче, ніж прибутковість акцій. Але в період кризових ситуацій, коли ризик невиконання боргових зобов'язань державою різко зростає, зростання вартості облігацій також йде вгору. При цьому їх ліквідність (можливість швидкого продажу за високою ринковою ціною) знижується. Інвестиційні ризики – один з вирішальних чинників, від яких залежить прибутковість вкладення в цінні папери.

Одним з інструментів, що дозволяють встановити рівновагу між величиною ризику і прибутковості інвестиції цінні папери, а також підвищити їх ліквідність, є диверсифікація – розподіл фінансових вкладень з кількох активів, що мають певні ризики. Цей процес отримав назву «інвестиційний портфель». В нього входять відразу кілька інструментів, використовуваних на ринках цінних паперів: облігації, акції і т. д. Щоб отримувати високі доходи, необхідний правильно сформований портфель. І для цього потрібні не тільки знання економічних законів ринку і уміння аналізувати ситуацію, але і власна інтуїція, здатність передбачати можливість виникнення ризиків та ін.

Як видно з таблиці, прибутковість інвестиційного портфеля за всіма показниками виявилася вище інших активів фондових ринків. І це з урахуванням того, що підсумковий результат за один рік вийшов в мінус.

Виникає цілком закономірне питання: наскільки актуальні інвестиції в цінні папери в 2013-2014 роках і які види переважніше вибирати? Згідно з прогнозами експертів, 2013 рік в цілому сприятливий для такого вкладення капіталу. Однак вони застерігають, що максимального ризику можуть піддатися інвестиції у акції підприємств нафтової промисловості.

А ось прибутковість від акцій Ощадбанку, текстильної, металургійної та хімічної промисловості буде досить високою. Також прогнозується стрибок прибутковості і ліквідності акцій підприємств харчової промисловості. Разом з тим фахівці фондових ринків попереджають: якщо капітал не надто великий, не варто піддавати себе ризиків. Адже тільки великі фінансові вкладення в фондові цінні папери допоможуть отримати пристойний прибуток.

Переваги інвестицій у цінні папери

  1. Можливість передбачати динаміку цін.
  2. Надійність повернення грошових коштів, висока ліквідність.
  3. При інвестуванні капіталу в цінні папери є можливість застрахуватися від ризику падіння цін на фондових ринках.
.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Банки » Інвестиції в цінні папери: актуально в 2013-2014 році