Фріланс для початківців: де шукати і які підводні камені
Prosto багатьом хочеться піти від регулярної роботи – у "вільне плавання" виконавця окремих разових завдань, працюючого коли хочеться, а іноді при тому ще й в самих різних місцях світу. Про базові засади фріланс-діяльності, небезпеки, що підстерігають на цьому шляху і кращих інтернет-сайтах, що дозволяють в середині 2010-х років знайти завдання для такої діяльності для новачків в Україні – розповідає Bigenergy.com.ua. Ми розповімо, як працювати і заробляти на фрілансі
Слово freelance значить «вільний спис» і в середні віки означало лицаря, готового воювати за наймом на будь воюючій стороні. У ХХ столітті це слово (фріланс або фрілансерство) стало позначати регулярне професійне виконання працівником тих або інших робіт без зарахування в штат якої-небудь компанії і без створення власної фірми. А в ХХІ столітті з розвитком інтернету фріланс отримав два основних види:
- «віддалена робота» за допомогою інтернету (distance jobs, remote jobs, online jobs);
- «фізична», оффлайновое виконання нерегулярних завдань, перебування яких (а для замовників – знаходження аутсорсингових виконавців яких) теж в абсолютній більшості випадків тепер відбувається в Мережі.
За визначенням віддалений фріланс з точки зору законодавства не має відношення до трудового законодавства – а є роботою на підставі цивільно-правового договору«замовник» та «виконавець») або на підставі усної домовленості, до якої можна віднести і різного роду електронну переписку та реєстрацію на сайті.
У зв'язку з цим на соціальний захист, законодавчо притаманну «регулярним» працівникам, а також і на будь-яку іншу державну захист своїх трудових прав фрілансер претендувати не може. Захищений правом він буде тільки в тому випадку, якщо укладав повноцінний договір з печаткою замовника та підписом його повноважного представника. Правда, і в цьому випадку умови договору можуть містити можливість приписування порушень самому фрілансеру, що, згідно з текстами інших договорів, цілком законно дає право замовнику не виконувати зобов'язань перед виконавцем – так що потрібно бути уважним навіть при цілком «чинному благородній» укладення договорів.
Читайте: Статті про кращих бізнес-ідеї
З точки зору оподаткування у випадках офіційної документальної реєстрації виконуваних ним робіт фрілансеру найефективніше залишатися фізособою (у цьому випадку прибутковий податок за нього платить державі замовник, роботодавець). Або ж можна безкоштовно зареєструватися як ФОП на спрощеній системі оподаткування та звітності (але тоді останню слід і подавати самому фрілансеру).
Проте на даний момент, чим менше вартість робіт, тим більше ймовірність, що фрилансерская робота замовляється і оплачується за межами легального документообігу та грошових потоків замовника при укладанні договорів з підписами – вони, наприклад, можуть оформлятися у вигляді угоди або розписки двох фізосіб (співробітника компанії-замовника і фрілансера-виконавця).
У будь-якому випадку, юристи радять фрілансерам, по можливості, дізнаватися назва компанії-замовника. І, якщо мова йде про української компанії, перевіряти інформацію про них на порталі колишнього Держреєстру (у майбутньому – реєстру Мін'юсту) або ж аналогічного реєстру в інших країнах. Підозрілими в цьому випадку можуть бути такі моменти: дата реєстрації компанії за кілька днів або тижнів до спроб найму фрілансерів, реєстрація за даною адресою довгого ряду компаній, підозрілий адреса реєстрації (вид міського об'єкта) для даного профілю діяльності замовника.
Види обману фрілансерів
Те, що в недавні часи іменувався грубим жаргонизмом «лохотрон» – було і залишається, найчастіше, спробами обдурити саме початківців фрілансерів. Найбільш активними і поширеними у 1990-х-2000-х роках були схеми обдурення вільних працівників, маркерами яких служили такі факти в пропозиціях замовників:
- Замовник просить виконавця спочатку перевести гроші за навчання або за матеріали, необхідні для роботи; іноді у формі відправки СМС-повідомлення (дорогого, про що може не бути попереджень) – майже напевно замовник після цього зникає;
- Пропонується на подив проста механічна робота кшталт сортування листів або фото, розсилки листів, набору текстів чи збору ручок. А в реальному житті ручки повністю робляться конвеєром (варто попрацювати знайти відео пропонованого вам нібито «ручного» процесу). Жодних потреб у масових наборах текстів давно «не існує в природі». Листи та фото сортуються і надсилаються секретарями або іншими працівниками з більш широкими обов'язками.І навіть незаконна спам-діяльність має високу ступінь автоматизації «ботів»;
- Пропонується діяльність, яка не має економічного сенсу, а базується на якихось нібито помилках, проколах різних складних систем («чарівні гаманці», повертають більше, ніж на них покладено, тощо);
- Пропонується пірамідальна схема, пов'язана з залученням в діяльність можливо більшого числа знайомих і друзів виконавця (і часто – знову-таки економічно безглузда);
- Набираються виконавці без зазначення в оголошенні профілю, галузі виконуваної діяльності та/або вимог до виконавця;
- Пропонується цілком нормальна невелика віддалена робота, але в надтерміновому режимі, буквально з терміном в кілька годин – фрілансер з-за поспіху втрачає пильність і відсилає готовий результат роботи, не контролюючи, кому він це робить; оплати за роботу потім зазвичай не отримує. Як це «лікується»: в таких термінових випадках спокійно вимагайте передоплату перекладом на карту – для замовника це більш-менш безпечно, оскільки банківський картковий рахунок служить ідентифікаційним способом знайти виконавця в разі чого;
- Пропонується заробіток на кліків по рекламних оголошеннях на інтернет-порталах – клік-ботам нібито щедро заплатять агентства, які отримують гроші за кліки від зацікавлених у збільшенні цього типу трафіку. Заробити подібним чином фрілансеру-одинаку можна – але жалюгідні копійки, оскільки основні веб-рекламні системи вирахують масові кліки з одного комп'ютера досить швидко. В результаті без «живої» передоплати може виявитися, що вашу плату за кліки, якщо вона піде на електронний гаманець, зовсім неможливо оперативно перевести в готівку із-за дуже малої суми.
Подібних схем маса – та, в принципі, вітчизняному фрілансеру у разі віддаленої роботи, на жаль стоїть за умовчанням спочатку підозрювати всякого потенційного замовника в нечесності, бути напруженим і готовим до втрат. І лише ретельно переконавшись у прозорості схеми роботи та її оплати, можна погоджуватися на виконання завдання.
Виконавцям оффлайнових робіт, особисто контактують з замовником, безумовно, дещо спокійніше – але активно шукати підступи або вимагати передоплати необхідно і тут.
Де шукати роботу для фрілансера
Як і при пошуку постійної роботи, фрілансери можуть знаходити завдання двома шляхами:
- пошук оголошень замовників;
- пропозиція виконавцями інформації про свою кваліфікації (резюме, портфоліо) – яка шукається замовниками.
Звісно, перший спосіб зазвичай дає більш швидкий ефект – але опускати другий спосіб було б стратегічно невірно. Перш, ніж ми скажемо про спеціалізованих сайтах для фрілансерів, зазначимо, що для інформування про себе потенційних замовників виконавцям варто не соромитися активно використовувати:
- соціальні мережі (особливо створену саме для ділових контактів мережа LinkedIn) – як свої особисті акаунти, так і групи, в яких ви зареєстровані або що ви самі створили. Якщо не хочеться змішувати особисте з робочим – просто створіть окрему групу (спільноту) у всіх соцмережах про себе як виконавця тих чи інших завдань, наповніть її контентом-портфоліо, запрошуйте в неї потенційних замовників;
- блог-платформи і форум-аккаунти – якщо ваша діяльність має візуальну або текстову складову, сміливо публікуйте в особистих блогах пости з видимими плодами своїх праць (до них можна ставити єдиний метатэг, щоб потенційний замовник легко «відсіяв» ваше портфоліо від інших повідомлень блогу). Зауважимо, що крім загальновідомого livejournal.com свої «професійні» блоги є на порталах для фрілансерів і на сайтах для фахівців вашої професії – в цілях самопросування ними теж не варто нехтувати;
- платформи безкоштовних оголошень (olx.ua і будь-які інші), сайти збереглися до наших днів газет безкоштовних оголошень (aviso.ua і їй подібні) – всі вони містять розділи про працю, в тому числі, разовою.
- резюме з пропозиціями разових робіт (особливо віддалених IT-робіт) доречно розмістити і на «стандартних» порталах пошуку працівників/роботодавців (rabota.ua і багато інших);
- особистий сайт – якщо ви маєте такий.
Крім того, ставши на шлях фрілансерства, не полінуйтеся створити, зберігати і поповнювати список е-мэйлов всіх ваших хороших замовників, ні в якому разі не втрачайте їх контакти після оплати роботи. Адже час від часу доречно здійснювати розсилку з пропозицією своїх послуг максимально більшій кількості потенційних споживачів.
Найбільш ефективно для знаходження замовників користуватися фрилансерскими порталами, через які і знаходять один одного більшість фрілансерів-виконавців і замовників, які бажають отримати разове аутсорсингове виконання завдання. Найчастіше, нинішні портали мають як безкоштовні економ-функції, так і платні преміум-можливості просування себе як виконавця завдань. Для України, Білорусі та в цій якості варто, в першу чергу, відзначити потужні, добре структуровані багатопрофільні портали:
- freelance.ua;
- freelance.com.ua;
- u-freelance.in.ua
- weblancer.net;
- work-zilla.com;
- fl.ru (колишній free-lance.ru);
- freelancejob.ru;
- itfreelance.by;
- freelancehunt.com (переважно IT, дизайн, статті);
- freelancerbay.com (переважно IT, дизайн, маркетинг);
- globalfreelance.ua (академічні завдання в точних і гуманітарних дисциплінах).
Наостанок зауважимо, що крім цих «всеїдних» порталів існують профільні біржі фріланса для дизайнерів, фотографів, програмістів, копірайтерів та інших працівників – а також веб-агрегатори, що збирають фріланс-оголошення відразу з декількох бірж. Один з найбільш повних актуальних каталогів таких порталів створив і оновлює на своєму сайті kadrof.ru Сергій Антропов, автор вельми корисною в даному контексті книги «Я – фрілансер». А побачити десятки посилань на інтернет-біржі фріланса, зібрані цим невтомним популяризатором, можна тут.