Бізнес-стратегія створення туристичної фірми: базові нюанси і особливості
Prosto привабливим здається туристичний бізнес багатьом підприємцям з боку – але мало хто знає весь комплекс аспектів, з якими він пов'язаний. Про засади стратегічного планування відкриття туроператора та організації турагентства c урахуванням тенденцій 2010-х років розповідає Bigenergy.com.ua. Дізнайтеся, як відкрити туристичне агентство в Україні - основні етапи.
Перш складання бізнес-плану майбутньої туристичної компанії слід визначитися з форматом ведення бізнесу. А саме, чи буде це туристичний оператор (компанія, яка організовує, контролює свої тури і продає їх посередникам-турагентствам), туристичне агентство, турагент (компанія, що продає тури інших операторів) або така турфірма, яка спочатку частина турів організовує, а для частини – виступає посередником (в турбізнесі це прийнято називати «змішана діяльність»).
Слід зазначити, що до цієї третьої моделі належить більшість успішно закріпилися на ринку туристичних підприємств. Адже вони бажають охопити якомога більше країн, курортів, готелів, перевізників, російськомовних співробітників по всьому світу і інших аспектів рекреаційного бізнесу – але, звичайно ж, не мають можливості особисто укладати договори з багатьма десятками тисяч контрагентів у багатьох десятках країн. А тому і виступають в якості агента по багатьом ще неразработанным своїми співробітниками напрямами. В результаті у турагентів такого оператора ряд турів має в своїй основі ланцюжок субагентських відносин – коли турагент у туроператора «бере» тур, який і для оператора вже є не своїм, а агентськими.
Крім того, новостворений туроператор, на відміну від магазину, не може «купити товар», «обладнати торгову точку» і негайно почати продавати. Він повинен комплект хоча б з декількох турів розробити, залагодити, домовитися, все це – чималий час і великі витрати або аутсорсингові витрати (яких, до речі, і полягає головна відмінність бізнес-плану нового туроператора). Щоб компанія в момент розробки нових турів не мала суцільних збитків, а отримувала в цей же час хоч якийсь дохід, туроператори в 1990-х-2000-х роках спочатку бралися виконувати і агентські функції.
Читайте про книги «Турфірма. З чого почати, як досягти успіху»
Тим не менш, для туроператора-стартапу ХХІ століття, якщо мова йде про серйозний інвестиційний проект з капіталом від мільйона доларів, найбільш ефективно починати бізнес виключно з перевірених своїми співробітниками «власних» готелів, перевізників, супроводжуючих співробітників, з якими укладені прямі договори, є канал постійної звітності і налагоджена оперативна зв'язок; крім якій туроператор регулярно контролює інші всілякі показники цих контрагентів для прогнозування, планування, запобігання форс-мажорів.
Тільки при власному повному контролі першого продається компанією пакета турів новачок у цьому бізнесі (якщо у нього є амбіції вийти в лідери ринку) запрацює реноме надійної компанії, яка швидко без всяких субагентських ланцюжків на все реагує. А це вкрай важливо як для будь клієнтоорієнтованої діяльності, так і для бізнесу, який представляє собою тісний пульсуючу взаємозв'язок відразу десятків і сотень бізнесів в різних світових юрисдикціях (туроператори – взагалі великі споживачі b2b-послуг).
Якщо ж у вас або у вашої первинної команди творців фірми немає схильності або можливості до такого особистого якісному контролю продаваних турів – краще почати входження в бізнес зі скромною посередницької позиції турагентства. А до розробки своїх турів перейти згодом – з наймом топ-менеджерів, готових цим впевнено зайнятися, а то й з зміною власних підходів до цього бізнесу.
Вивчайте: Туроператори України
Про турах «тільки в готель»
В пострадянських країнах під туром всередині країни, на жаль, до цих пір іноді розуміється суто продаж місць у готелі або путівок у будинки відпочинку і санаторії – без включення в послугу проїзду і локального трансферу. Останнє, деколи, і організовується турфірмою додатково, але цілком кустарним методом – співробітник туркомпанії на загальних підставах купує квиток або наймає транспорт для клієнта.
Цей підхід був історично зумовлене двома причинами: по-перше, можливістю доїхати власним автомобілем у відносно невеликій країні до будь-якої її точки, а по-друге, схильністю громадян самостійно купувати квиток на потяг. Усім цим і користувалося безліч клієнтів, які купували такі «тури» всередині країни у 1990-х-2000-х роках.
Однак з розвитком сайтів готелів посередницькі послуги турфірм, які полягають лише в продажу путівки, неабияк втрачають сенс – все більше мандрівників бронюють і купують путівки через інтернет самі. Принаймні, для поїздки у вітчизняні будинки відпочинку і санаторії – це серйозна тенденція.
Крім того, з розвитком сервісу недорогий оренди авто самостійні многосоткилометровые переїзди в один пункт призначення в містах всього світу швидко втрачають популярність. Навіщо трудитися за кермом, платити за бензин, ризикувати на трасах, зношувати машину – якщо можна в дорозі відпочити, а на курорті одразу ж орендувати машину? Коли-небудь цей тренд захопить і Україну, і інші пострадянські країни.
Нарешті, порталів-агрегаторів для порівняння цін, умов і фотографій готелів різних вітчизняних регіонів (з функцією замовлення туру в інтернеті вже вистачає. Нова турфірма навряд чи запрацює бонуси на одному широкому асортименті добре представлених на її сайті агентських контактів з будинками відпочинку та санаторіями.
Висновок: фокусування на бізнесі у вигляді простої «продажі путівок» не виглядає перспективним і вигідним напрямком у ХХІ столітті. Пафосно кажучи, інтернет вже «вбив» такий бізнес для вітчизняних готелів. А знання нашими співвітчизниками іноземних мов укупі з інтернетом підкосять такий бізнес і для турів в готелі всього світу.
Вивчайте: де зупинитися туристу в Україні – довідник всіх видів готелів
А от якщо ви доповніть договір з готелем в Україні власним перевізником – з мегаполісу прямо до входу в будинок відпочинку, скажімо, у Яремчі чи Затоці, а також контактом з компаніями «rent car» там же – у вас є шанс домогтися високого валу продажів для среднеклассового покупця. Як говориться, «повний транспортний пакет» – це вже зовсім не «доїдете самі як вам зручно».
Єдиним винятком – приводом навіть зараз заснувати агентство з продажу путівок – є робота в невеликому райцентрі або сільській місцевості зі слабкою охопленням інтернетом. Втім, це ненадовго: через 5-10-15 років всесвітня комп'ютерна мережа, безсумнівно, прийде і туди.
Які розділи бізнес-плану фірми особливо відрізняються
Отже, туроператор закладає в план великі початкові витрати на організацію турів (в подробицях цей складний захоплюючий процес у даній статті ми не розглядаємо).
Так і надалі регулярні витрати на організацію нових, «правка» та контроль наявних турів, а також на вивчення юридичних і економічних нюансів різних юрисдикцій повинні бути досить великі, якщо компанія амбітна.
Крім того, закон пропонує оформити не тільки ліцензію на туристичну діяльність, але і банківську гарантію для турагента/туроператора. А загальноприйнятим у банках запорукою для такої гарантії найчастіше є депозит в розмірі трохи вище суми гарантії. Крім цього офіційного резерву компанії або її власникам слід завжди мати і більш великі стратегічні резервні суми на випадок форс-мажорів, пов'язаних з переміщеннями десятків людей – і відобразити величину і розміщення цих сум в бізнес-плані. Не виключено і використання турфірмами різних страхових програм для бізнесу.
Вивчайте: прокат автомобілів в Україні: сайти, телефони, адреси
Також важливо спочатку детально розписати додаткові послуги, які надаються практично всіма турагентами і туроператорами – оформлення віз, закордонних паспортів, дозволів на вивезення цінностей, страхування, підготовка документів для тих чи інших цілей, послуги індивідуального гіда, послуги супроводжуючого, послуги перекладача, продаж путівників, реалізація подарункових сертифікатів, прокат туристичного спорядження, продаж квитків, замовлення лімузинів і багато іншого аж до фотостудийной роботи.
Як, скільки, в яких регіонах і з якою широтою асортименту, з якими технологіями, кількістю персоналу та оргтехніки всі ці послуги будуть оформлятися, реалізовуватися – теж потрібно відобразити в бізнес-плані.
В цій сфері теж деколи шикуються субагентські ланцюжка – багатьом турокомпаниям простіше отримати весь пакет додаткових послуг від одного-двох посередників, які вже домовляються з виробниками послуг безпосередньо. До речі, це окрема перспективна стартап-ідея – стати таким комплексним суперпоставщиком всіх додаткових послуг для турфірм.
Крім цього, не слід забувати, що офіс турфірми несе значні представницькі, статусні функції – прямо впливають на довіру покупців, а отже, і на рівень продажів (погодьтеся, в мегаполісі турфірма з офісом в підвалі на задньому дворі багатоповерхівки на околиці навряд чи продасть багато турів, навіть якщо всередині офіс зробили розкішним і затишним).
Відповідно, офіс в цьому бізнесі, навіть якщо співробітників одиниці – вимагає серйозного рівня «підходів і витрат». Для офісу туроператора, в ідеалі, використовуються послуги професійного дизайнера інтер'єру – і виконується створений цим професіоналом дорогий проект оформлення. Все це з самого початку повинно бути в бізнес-плані.
І нарешті, у бізнес-плані туроператора відбивається схема взаємодії з турагентами; а в бізнес-плані турагента – з туроператорами.
Вивчайте: допомога в оформленні віз в Україні: сайти, телефони, адреси
Останній нюанс: всі ці головні відмінності планування туристичного бізнесу – укупі зі стандартними головами, притаманними плану будь-якого бізнесу і наявними в кожному бізнес-плані – складуть ледь не половину його об'єму.
Другу половину бізнес-плану фірми повинен зайняти маркетинг! В першу чергу – інтернет-маркетинг.
І тут ми відсилаємо читача до докладного матеріалу «Бізнес-план інтернет-магазину: чим він відрізняється» – адже портал турфірми (і вся вона продає суб'єкт) в наш час є, як не дивно, цілком традиційним інтернет-магазином. Вся маркетингова (і аналітичну, і рекламна) складова описаної у зазначеній статті бізнес-плану інтернет-магазину має бути і в бізнес-плані перспективною успішної сучасної фірми.
І так буде вам прибуток!
.Інші цікаві бізнес-стратегії ви можете знайти тут.