Як юристу заробити в інтернеті: юридичні онлайн-консультації як бізнес

Prosto безліч можливостей для додаткового заробітку допомогою інтернету, зокрема, у юристів. Про законодавчі засади організації юридичних онлайн-консультацій та технології ведення такого бізнесу розповідає Bigenergy.com.ua

Ринок юридичних послуг перекочовує з офісних приміщень в інтернет, а також на телефонні лінії. Останній варіант передбачає, що клієнт сплачує щомісячну абонентську плату, за що отримує необмежений доступ до консультацій фахівців компанії допомогою телефонних дзвінків. Ідея, і головна перевага такого роду послуг, – мобільність надання юридичних консультацій.

Скільки грошей заробляє юрист: Середня вартість надання послуг мобільного юриста складає 200 грн. за місяць, тоді як мінімальна вартість одного звернення до юриста в офісі коливається від 40 грн. (залежно від складності питання).

Доцільність ведення бізнесу за допомогою інтернету пояснюється тим, що в деяких видах права, юристу для роботи потрібні лише надані йому клієнтом документи, детальний опис прецеденту в листі. Найчастіше, особиста присутність клієнта в офісі не потрібно.

Особливо це стосується такої спеціалізації права, як попередження шахрайства, юридичне забезпечення безпеки угод, де в основі лежить замовлення експертиза договорів. У такому разі документи клієнта можна приймати як на паперових носіях, так і електронною поштою, факсом і т. д.

У цілому ж, розглядаючи можливість заробітку на юридичних консультаціях в інтернеті, слід зазначити кілька варіантів ведення бізнесу:

  • Біржі для фрілансерів з надання консалтингових послуг. Ось кілька відомих українських бірж, які допоможуть розмістити своє резюме і портфоліо, знайти клієнтів, а також супутню інформацію: http://freelance.com.ua/; http://jobox.in.ua/. Недоліком роботи фрілансера є досить висока конкуренція на всіх біржах, нерегулярність надходження замовлень, високий відсоток шахрайства з боку замовника. Фрілансеру особливо важливо напрацювати якісне портфоліо робіт.
  • Створення свого веб-сайту для залучення клієнтів і надання юридичних консультацій в інтернеті, де ви також можете збирати відгуки замовників, детальніше написати про себе, свої послуги. Краще вести блог і розповідати про себе, своєї адвокатської, правовій практиці, послуги, збирати формувати постійну базу клієнтів. Згодом, коли напрацюєте постійну базу клієнтів, можете надавати не тільки приватні юридичні послуги в інтернеті, але і створити свою компанію і залучати клієнтів через інтернет в своєму місті чи регіоні. Крім консультацій цілком можливо створення інформаційних продуктів з тієї чи іншої теми: «Оскарження постанов ДАІ / ГИБДД», «Як уникнути позбавлення прав за алкоголь?», проведення своїх курсів.
  • Створення майданчика надання вами і багатьма іншими юристами послуг через інтернет. Для цього вам знадобляться не стільки практика в юридичній сфері, скільки навички розкручування і просування веб-сайту. Ідея полягає у створенні юридичного порталу-каталогу, своєрідного сервісу, де ви зведете між собою клієнтів і юристів.

Ви, як власник сервісу, можете отримувати або відсоток від наданих послуг (наприклад, середньоринкова комісія складає 20% за кожну консультацію), або брати фіксовану щомісячну оплату за рекламу послуг юриста на вашому сайті. Або як варіант, стягувати відсоток від поповнення рахунку на веб-сайті, оскільки розплачуватися за консалтинг можна буде тільки через інтерфейс сайту. Гарним прикладом такої площадки є сервіс Каталог юридичних послуг на порталі Простоправо. Якщо ви володієте інтернет-порталом, можете на платній основі надавати місце під так звану «майданчик», виділивши спеціальну рубрику «Поради експертів-юристів» (ось один з прикладів: http://www.business.ua/consultation/).

Перше, що слід знати майбутньому онлайн-консультанту в юридичній сфері, - це те, що «юридичні послуги не ліцензуються. Якщо онлайн-консультування здійснюється систематично і за плату – реєстрація підприємницької діяльності потрібна. Адвокати, які працюють індивідуально, реєструються в податковій як самозайняті особи», – розповіла Катерина Гутгарц, юрист адвокатського бюро «АБГ».

Що стосується витрат на реєстрацію підприємницької діяльності для здійснення юридичних консультацій, то відповідно словами експерта, вона буде становити:

  • збір за реєстрацію юридичної особи - 170 грн.;
  • ФОП — 34 грн.;
  • довідка з управління статистики — близько 30 грн.

Перевагою надання юридичних послуг в інтернеті також є і відсутність законодавчих вимог до освіти та стажу працівників, засновників фірми (освіта, стаж роботи і т.д.). Розмір статутного капіталу компанії залежить від обраної організаційно-правової форми.

Що стосується сфери права, яка є найбільш затребуваною у клієнтів, то за словами Катерини Гутгарц, «вона досить широка і обумовлена актуальністю тієї чи іншої теми на даний момент часу, наприклад:

  • право пенсійного та соціального забезпечення,
  • кредитні правовідносини,
  • сімейне право (розлучення, аліменти, майнові відносини подружжя, права батьків та дітей і т. д.),
  • право власності (зокрема, оформлення і реєстрація прав на нерухомість),
  • земельні спори,
  • створення бізнесу (реєстрація, ліцензування, оподаткування),
  • перевірки і відносини з контролюючими органами, ДТП, трудове право».

Організовуючи юридичну онлайн-консультацію, слід звернути увагу на надання послуг IT-юристами у області інтернет-права. Це досить нова, але затребувана сфера юридичних послуг.

Ефективність роботи онлайн-консультацій безпосередньо залежить від масовості надаваних юридичних послуг. Такий показник може бути досягнуто шляхом залучення фахівців з різних галузей права, так і шляхом залучення клієнтів у найбільш затребуваних областях (цивільне, сімейне, кримінальне житлове права).

За словами Катерини Гутгарц, надавати онлайн-консультації може й одна людина. Кількість працівників залежить від тих галузей права, які є бажання охопити.

Підвищення рівня конкурентоспроможності компанії юридичних онлайн-консультацій досягається за рахунок зниження собівартості послуг, адже не потрібно платити за оренду офісу, технічний персонал, канцелярію.

Дохід від юридичних консультацій виходить з таких параметрів: експертиза в мегаполісах коштує від 400 гривень (1,5 тисяч російських рублів), розробка договору – від 800-1200 гривень (3-5 тисяч рублів), аналіз судової справи – від 800 гривень (3 тисяч рублів).

Що стосується спектру послуг, що надаються юридичною компанією, слід сказати, що на початкових етапах бізнесу, доцільно проводити нескладні юридичні операції. У нижче наведеній таблиці вказана середньоринкова вартість послуг за даними компанії «Простобанк Консалтинг» на 15.04.2013 рік:

Опис послуги

Вартість, грн

Консультація (Обгрунтовану відповідь на ваше питання із посиланнями на норми законодавства і вказівкою на можливі варіанти дій в конкретних обставинах).

40

Складання запитів, звернень, скарг (в порядку Закону україни «Про звернення громадян», «Про захист прав споживача»)

50

Складання позовної заяви, заперечення на позов, процесуальних скарг, апеляційних, касаційних скарг і заперечень на них (Складання процесуального документа)

95

Як відзначають експерти, надання безкоштовної юридичної допомоги спільно з громадськими правозахисними організаціями є одним з найбільш ефективних методів реклами онлайн-сервісу.

Також слід багато уваги приділяти оптимізації сайту онлайн-консультацій, в тому числі, його наповнення актуальними статтями, аналізом розділу «Відгуки», впровадження пошукової рядки і т.д.

Справедливо відзначити і те, що в даний час існує достатня кількість безкоштовних юридичних консультацій в інтернеті, які, в основному, являють собою лише короткі відповіді на запити клієнтів, іноді у вигляді посилання на законодавство, без роз'яснень по застосуванню. До того ж експерти часто ігнорують всі можливі дедлайни. Платних юрконсультацій в інтернеті мало. При цьому, частина з них відрізняється складністю процедури отримання відповідей (наприклад, оплата через банк, складна реєстрація на сайті), а частина – перейняла недоліки в «якості» і «оперативності» у безкоштовних онлайн-порталів.

Тому юридичній фірмі дуже важливо зробити онлайн-сервіс надання консультацій максимально повноцінним і зручним для користувача. Так, стандартна процедура оформлення заявки клієнтом, включає в себе наступні етапи:

  1. заповнення форми, яка містить дані: ПІБ, контактні дані, суть юридичної проблеми, з якою звертається клієнт;
  2. після отримання заявки від клієнта, йому на пошту повинно бути надіслано інформаційний лист від компанії, в якому буде підтверджено прийом заявки на надання правової допомоги, зазначені номер замовлення та інструкції щодо його оплати;
  3. протягом певного часу після підтвердження заявки, юрист компанії повинен надати консультацію клієнту.

Важливим питанням в процесі роботи компанії є спосіб оплати послуги (чим більше варіантів – тим краще). Серед основних форм оплати послуг можна назвати наступні:

  • через свій гаманець WebMoney;
  • за допомогою платіжної карти Visa або MasterCard;
  • готівкою за допомогою платіжного терміналу.

Якщо Ви в майбутньому збираєтеся розміщувати у себе на сайті листування з клієнтами, в якості прикладу, слід заздалегідь попередити про це клієнта, щоб уникнути непорозумінь.

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Бізнес » Як юристу заробити в інтернеті: юридичні онлайн-консультації як бізнес