Організаційно-правові форми підприємств: чим відрізняються ФОП, ПП, СПД ТОВ

Prosto заплутатись серед абревіатур ФОП, ПП, СПД та інших видів форм підприємництва . У чому відмінності організаційно-правових форм бізнесу і як підприємцю визначити, яку з них вибрати – розбирався Bigenergy.com.ua. Пропонуємо коротку характеристику особливостей основних форм діяльності підприємств в Україні. Сподіваємося, така інформація допоможе організаціям та іншим установам господарської діяльності зробити правильний вибір.

Фізична особа-підприємець (ФОП), він же суб'єкт підприємницької діяльності (СПД)

Для того, щоб здійснювати підприємницьку діяльність, необхідно або створити юридичну особу, або зареєструватися в якості фізичної особи-підприємця.Останній – єдиний варіант ведення бізнесу без створення юрособи і найбільш проста схема як щодо вимог до реєстрації та здійснення діяльності, так і контролю з боку держави.

- Реєстрація СПД (ФОП) за допомогою юриста теж обійдеться набагато дешевше реєстрації юрособи з його ж допомогою. Реєструвати ФОП потрібно за місцем проживання. Серед інших зручностей – відсутність вимоги мати статутний капітал, печатку, розрахунковий рахунок, а також простота бухгалтерії.

 «Перевагою ФОП (СПД) є мінімальна кількість документів для реєстрації: паспорт, ідентифікаційний код, заповнена форма для реєстрації; і мінімальні витрати (державний збір у 2014 році – 34 грн.)», – розповідає Катерина Гутгарц, головний редактор сайту Prostopravo.com.ua.

Основний недолік такої організаційно-правової форми підприємства – підвищена відповідальність. «ФОП відповідає по своїм бізнес-зобов'язаннями усім своїм особистим майном. Крім того, вивіска, наприклад, «Фізична особа-підприємець Іванов В. І.» виглядає не так солідно, як, скажімо «ТОВ «Іванов і партнери», – пояснює Катерина Гутгарц.

Читайте: Реєстрація суб'єкта підприємницької діяльності, не відходячи від комп'ютера

Приватне підприємство (ПП)

Один з варіантів створення юридичної особи – приватне підприємство. Його може заснувати як один, так і декілька учасників.Найголовніше перевага такої організаційно-правової форми – розмежування відповідальності підприємства і його учасників. Іншими словами, творці-фізособи не відповідають своїм майном за зобов'язаннями свого НП – на відміну від описаного вище фізособи-підприємця.

Другий істотний плюс ПП – те, що законодавство не встановлює ниминимальный розмір статутного капіталу, ні строк його внесення. На практиці це означає, що ви можете створити статутний фонд для свого НП в розмірі хоч 10 гривень, і внести його в будь-який час.

Ще однією зручністю такої організаційно-правової форми називають слабке законодавче регулювання його діяльності. Це значно розширює можливості засновників, дозволяючи внести у статут підприємства все, що вони вважатимуть за необхідне. Однак цей же показник експерти вважають і ахіллесовою п'ятою ПП.

 «Основним мінусом є законодавча неврегульованість цієї форми здійснення підприємницької діяльності, у зв'язку з чим на практиці виникає багато питань щодо спадкування прав учасника, розділу їх між подружжям. Державний збір за реєстрацію складає 170 грн. Документів також більше, ніж у ФОП: потрібні ще рішення засновника, статуту (у ньому обов'язково варто прописати всі спірні, неврегульовані законодавцем моменти)», – додає Катерина Гутгарц.

Читайте: Хто тепер "малий бізнес" і які його переваги

Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ)

Другий варіант юрособи, який дозволить вести малий бізнес – товариство з обмеженою відповідальністю своїх учасників за претензіями до суспільства, скорочено ТОВ. Компанії з такою організаційною формою іноді додають до своєї назви скорочення Ltd (по-англійськи limited –«обмежений»).

Мінімальний розмір статутного капіталу ТОВ законодавчо не визначений, як і в ПП, однак його потрібно сформувати протягом року з дати реєстрації. Статутний капітал розділений на частки, розмір яких визначає статут товариства, і формувати які можна не тільки грошима, але і майном. До речі, учасники становлять собою вищий орган управління ТОВ є збори засновників, який контролює й обмежує виконавчий орган підприємства.

Заснування та діяльність товариства з обмеженою відповідальністю врегульовано жорсткої законодавчої базою. Правда, до складання і подання спеціальної звітності, законодавчих вимог немає.

Хоча кожен учасник ТОВ теоретично може в будь-який момент покинути його, забравши свою частку, на практиці це неможливо без доброї волі інших вкладників. Справа в тому, що будь-яка зміна учасників небезпечна для суспільства повною перереєстрацією з внесенням відповідних змін в установчі документи.

Враховуючи вищеперелічені недоліки інших організаційно-правових форм ведення бізнесу, не дивно, що саме ТОВ найбільш поширене в Україні. «На сьогоднішній день найбільш оптимальною є така форма здійснення підприємницької діяльності як суспільство з обмеженою відповідальністю. Учасники відповідають за боргами ТОВ у межах своєї частки. Крім того, є можливість реєстрації ТОВ з використанням модельного статуту, що знижує витрати на його розробку і спрощує сам процес», – перераховує Катерина Гутгарц.

Читайте: Як отримати свідоцтво платника ПДВ?

Коротко про АТ

Ще один варіант підприємства – акціонерне товариство. Його статутний капітал поділено на акції однакової номінальної вартості і за законом має бути не менше еквівалента 1250 мінімальних зарплат на момент реєстрації (1 522 500 грн станом на 28.07.2014 року).

Акціонери не відповідають своїм майном за зобов'язаннями АКЦІОНЕРНОГО товариства, але несуть ризики збитків у межах вартості своїх акцій.

Приватні акціонерні товариства (ПРАТ) можуть здійснювати лише приватне розміщення акцій і мати не більше ста учасників, а публічні акціонерні товариства (ПАТ) – розміщувати їх ще й на біржах і мати необмежену кількість акціонерів. Створення і реєстрація акціонерного товариства займає набагато більше часу, ніж в інших організаційно-правових форм.

Що стосується інших організаційно-правових форм, то вони зустрічаються порівняно рідко і не знадобляться починаючому бізнесменові. Серед них – повне товариство, товариство з додатковою відповідальністю, командитне товариство (товариство на вірі).

Читайте: Створюємо фермерське господарство: установчі документи, землевідведення, реєстрація

Загальні правила

загалом, вибираючи організаційно-правову форму ведення бізнесу, звертайте увагу не тільки на законодавче регулювання, але і на інші чинники. Приміром, скільки у вашого підприємства засновників, які ваші можливості по встановленню статутного капіталу

Ще один визначальний показник, якою діяльністю займається ваше підприємство. «Деякими видами діяльності можуть займатися тільки суб'єкти господарювання, створені в певних організаційно-правових формах, встановлених законом – як, наприклад, банки можуть створюватися лише у формі публічного акціонерного товариства або кооперативного банку», – пояснює Катерина Гутгарц.

Експерт наводить й інші приклади цього правила:

  • туроператори – повинні бути виключно юридичними особами (будь-якого підвиду);
  • страхові компанії – створюються виключно у формі АКЦІОНЕРНОГО товариства або товариств з додатковою відповідальністю, командитных товариств і повних товариств;
  • трасти – тільки товариства з додатковою відповідальністю;
  • ломбарди в майбутньому (закон в проекті) – зможуть бути лише повними товариствами, якщо вони не є комунальними або державними підприємствами.

Нарешті, останній важливий фактор при виборі організаційно-правової форми ведення бізнесу – система оподаткування. «Для будь-якої організаційно-правової форми можна вибрати як загальну, так і спрощену систему оподаткування. У спрощеній є шість груп: три для ФОП, три для юросіб, крім того вони відрізняються розміром річного обороту, кількістю найманих співробітників, деякі обмежені видами діяльності», – зазначає Катерина Гутгарц, головний редактор сайту Prostopravo.com.ua. Втім, оподаткування різних форм здійснення підприємницької діяльності – це вже тема окремої статті.

Також про те, як вибрати оптимальну організаційно-правову форму для вашого бізнесу – дивіться у відеокоментарі:

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Бізнес » Організаційно-правові форми підприємств: чим відрізняються ФОП, ПП, СПД ТОВ