Як скласти бізнес-план: докладна інструкція від практиків (частина 1 з 3)

У цій статті ми детально розберемо, що таке бізнес-план, для чого він потрібен і як правильно його скласти

Вітаю вас, дорогі читачі! На зв'язку Олександр Бережнов. Сьогодні будемо говорити про бізнес, а точніше про бізнес-плануванні.

Як відомо, будь-який бізнес або проект розпочинається з бізнес-ідеї. Але сама по собі вона не несе великої цінності, так як більшість людей народжують десятки ідей кожен день.

Про це говорять багато знамениті підприємці, видатні люди в області навчання менеджменту, лідерства і планування. Це Брайан Трейсі, Стівен Кові, Джон Максвелл, Володимир Довгань, Олексій Яновський, Тоні Роббінс та інші.

Напевно у вас були ситуації, коли народжувалася ідея, але втілити її в життя не вистачало сил і часу, а головне, ви не знали з чого почати.

Дана стаття буде корисна як новачкам, так і діючим підприємцям, адже, як відомо, будь-яка процвітаюча компанія або проект завжди має план досягнення поставлених цілей.

Планування економить час і гроші


Коли я сам проходив тренінги в області бізнес-планування, то добре запам'ятав слова одного з тренерів:

Мрія від мети відрізняється тим, що вона не має чіткого плану по її досягненню!

Іншими словами, якщо не мати хорошого плану по досягненню мети, навряд чи вона стане чимось більшим для вас, ніж просто мрією навіть через багато років.

У цій статті я розкрию питання, що стосуються бізнес-планування, так як сам маю досвід написання бізнес-планів для власних підприємницьких проектів. А для того, щоб донести інформацію доступною мовою, перед написанням статті я поговорив з двома своїми знайомими, які професійно займаються написанням бізнес-планів для підприємців на замовлення з метою залучення стороннього капіталу в бізнес своїх клієнтів. Хлопці допомагають допомогою написання професійних бізнес-планів підприємцям в отриманні кредитів, грантів і субсидій.

Дорогі читачі, звертаю вашу увагу на те, що в цих статтях ми будемо розглядати спрощену модель написання бізнес-плану для відкриття малого бізнесу. А якщо перед вами стоїть завдання написати бізнес-план для великої компанії, то раджу скористатися послугами професіоналів, які спеціалізуються на цьому.

Не буду більше забирати ваш дорогоцінний час, починаємо...

1. Що таке бізнес-план

Що таке бізнес план

У будь-якого терміна є безліч визначень. Тут я наведу своє власне, воно досить коротке і відображає основний зміст поняття «бізнес-план».

Бізнес-план – це документ або по-іншому керівництво, яке описує ідею проекту, бізнес-процеси та механізми їх реалізації з метою досягнення цілей, заявлених автором документа (бізнес-плану).

Взагалі у бізнес-планування, як і у будь-якого процесу має бути мета, в цьому випадку успіх проекту залежатиме від 3-х ключових факторів:

 1. Усвідомлення вашого рівня на поточний момент часу (точка «А»);
 2. Чітке уявлення кінцевої мети де ви і ваша компанія плануєте виявитися (точка «Б»);
 3. Чітке розуміння послідовності кроків, щоб перейти з точки «А» в точку «Б».

2. Для чого потрібний бізнес план

Зі своєї практики скажу, що бізнес-план потрібен глобально в 2-х випадках, і в кожному випадку його написання певним чином відрізняється.

Ось ці випадки:

1. Бізнес-план для інвесторів (кредиторів, грантодавців, органів, що надають держпідтримку у вигляді субсидій і т. д.)

Бізнес-план для інвестора

Тут основною метою бізнес-плану є довести спроможність проекту та ефективне використання коштів. Причому не грає ролі, чи будете ви їх повертати, якщо це кредит чи ні, якщо це субсидія або грант.

В ситуації, коли ви думаєте, як написати бізнес-план для інвесторів, необхідно зробити наголос на логічність дій, які ви плануєте зробити, можливо навіть блефувати щодо певних моментів, які допоможуть вам отримати фінансування. При написанні бізнес-плану, ви можете прикрасити, але головне не захоплюйтеся.

Одним словом, ваш готовий план повинен бути чистим, акуратним, логічним. В ньому має бути все гарно розписано, дані пояснення наведених вами фактів і так далі.

Не зайвим буде підготувати хорошу комп'ютерну презентацію і виступити публічно перед інвесторами.

Тому, коли у мене запитують, як написати бізнес план, я ставлю запитання у відповідь: «Для кого складається бізнес-план? Для себе або для інвесторів?»

2. Бізнес-план для себе (за цим планом ви реально будете діяти для успішної реалізації власного проекту)

Бізнес план для себе

Поясню на прикладі. Якщо при написанні бізнес-плану для залучення фінансування ви пишете, що вам потрібно 300 000 рублів для покупки 10 комп'ютерів, то далі у вигляді таблиці ви розписуєте докладну кошторис:

Найменування витрат Кількість (шт.) Вартість (руб) Сума (крб)
1 Системний блок на базі процесора Intel» 10 20 000 200 000
2 Монітор «Samsung» 10 8 000 80 000
3 Миша 10 300 3 000
4 Клавіатура 10 700 7 000
5 Колонки (комплект) 10 1 000 10 000
Разом: 300 000

тобто вам реально потрібно 10 комп'ютерів для запуску проекту. Ви це пишете. АЛЕ!

Якщо ви складаєте бізнес-план для себе, то швидше за все навіть ця невелика кошторис по комп'ютерам у вас буде виглядати інакше. Ви запитаєте чому?

Приклад

Ви знаєте, що у вас і у вашого партнера, з яким ви зібралися відкривати бізнес, вже є на двох 3 комп'ютера, а у батька на роботі, вдома на лоджії і у бабусі в гаражі можна знайти ще 3, дещо модернізувавши їх.

Це дуже образно, але сенс, думаю, ви зрозуміли. Все це стосується наявних ресурсів, але для інвестора ви будете запитувати кошти на придбання нової оргтехніки, так як вам необхідно буде документально за неї відзвітувати.

Те ж саме, якщо ви зібралися відкривати справу в області вантажоперевезень, то в бізнес-плані для інвестора ви пишете, що необхідно 5 000 000 рублів на придбання 5 вантажних машин. Тоді й інвестору буде легше орієнтуватися в доцільності використання його коштів.

Навіть якщо у вас вже є 1 або 2 подібних вантажних машини, ви просто доповніть ними новий автопарк при отриманні фінансування і всі будуть задоволені.

Тому, що часто буває ситуація, коли в переговорах з інвестором ви говорите, що для успішного функціонування вашого проекту необхідно 5 вантажних машин, але в принципі 2 у вас є... І далі починаєте дезорієнтувати інвестора, кажучи, що одна з цих машин куплена навпіл з вашим другом, а інша належить вашій дружині і вона її може не дати вам для нового проекту і так далі.

Висновок

Пишіть бізнес-план для інвесторів максимально докладно і красиво.

При написанні бізнес-плану для себе робіть упор на ресурси, якими володієте, і пишіть такий план максимально наближений до ваших реалій.

Переходимо до технології написання бізнес-плану...

3. Як правильно скласти бізнес-план

Як правильно скласти бізнес план

Складання бізнес-плану починається з попереднього аналізу поточної ситуації.

Перш ніж перейти до формулювання, опису та наповнення розділів, вам потрібно зібрати воєдино всю інформацію, якою ви володієте, а якщо її не вистачає, то заповнити ці прогалини, скориставшись сторонніми джерелами або звернувшись до фахівців.

Однією з визнаних технологій для попереднього аналізу перед майбутнім бізнес-плануванням є так званий SWOT-аналіз.

Він досить простий в розумінні і чітко структурує всю наявну у вас інформацію.

4. Що таке SWOT-аналіз і як він застосовується в бізнес-плануванні?

Що таке SWOT-аналіз

SWOT – це абревіатура і вона розшифровується так:

 • Strengths – сильні сторони;
 • Weakness – слабкі сторони;
 • Opportunities – можливості;
 • Threats – загрози.

SWOT-аналіз потрібен для того, щоб оцінити внутрішні і зовнішні фактори компанії, склавши об'єктивну картину для майбутнього бізнес-планування.

Наприклад, у вашому випадку це можуть бути наступні показники:

Сильні сторони:

 • Низька собівартість продукції;
 • Високий професіоналізм команди проекту;
 • Продукт (послуга) компанії мають інноваційний компонент;
 • Приваблива упаковка продукту або високий рівень надання послуги компанії.

Слабкі сторони:

 • Відсутність власних торгових приміщень;
 • Низька пізнаваність бренду серед потенційних покупців.

Можливості і загрози являють собою характеристики зовнішнього середовища, на які прямо не може вплинути компанія, а отже, вони можуть впливати на результат її роботи в майбутньому.

Такими факторами можуть бути:

 • Економічна і політична обстановка в країні або регіоні;
 • Соціально-культурна середовище (особливості менталітету споживачів);
 • Рівень розвитку технологій на території ведення бізнесу;
 • Демографічна ситуація.

Згідно аналізу поточних умов, можна виділити потенційні можливості майбутнього проекту.

Можливості:

 • Впровадження нових матеріалів і технологій для виробництва продукту компанії;
 • Отримання додаткового фінансування на проект;
 • Адаптація дизайну продукту під культурні та вікові особливості регіону.

Загрози:

 • Високі мита на сировину для виробництва товару;
 • Сильна конкуренція в даному сегменті ринку.

Після того, як SWOT-аналіз буде проведений, можна переходити до опису розділів бізнес-плану. Нижче я опишу кожен з них, поясню свою точку зору, і в 3-їй частини даної інструкції в стислій формі наведу приклади заповнення кожного розділу. Це допоможе наочно побачити вам технологію написання бізнес-плану.

А щоб мої приклади не були загальними фразами типу «краще бути здоровим і багатим, ніж бідним і хворим», буду розкривати питання «Як написати бізнес-план» на прикладі відкриття антикафе або по-іншому time-cafe *.

Антикафе (або time-cafe) – новий формат культурно-розважальних закладів, які вперше з'явилися в в 2010 році.

Їх суть полягає в тому, що відвідувачі не замовляють собі їжу і напої за гроші, як у звичайному кафе, а платять щохвилини за час перебування в закладі. За цю плату вони отримують можливість грати у настільні ігри (наприклад, дуже популярна гра «Грошовий потік»), грати у відеоігри ігрової приставки X-BOX, організовувати власні заходи: дні народження, корпоративи, вечірки, а також користуватися безкоштовним WI-FI Інтернетом.

Тут відвідувачі також можуть брати участь у розважальних та навчальних заходах: музичних і театральних вечорах, тренінгах, клубах іноземних мов, проходити навчальні курси по грі на музичних інструментах і так далі.

до Речі, особисто мене, як людини, яка веде здоровий спосіб життя, радує, що в цих закладах не дозволяється розпивати спиртне і курити.

5. Які розділи повинні бути в бізнес-плані

Для того, щоб зрозуміти структуру бізнес-плану вам необхідно визначитися з його розділами. Запропоную вам свій варіант, який є класичним для більшості бізнес-планів.

Розділи бізнес-плану:

 1. Вступна частина (резюме);
 2. Опис товарів і послуг;
 3. Аналіз ринку та маркетингова стратегія;
 4. Виробничий план;
 5. Організаційний план;
 6. Фінансовий план (бюджет);
 7. Очікувані результати та перспективи (заключна частина).

Приступаючи до розробки бізнес-плану, рекомендую вам провести невеличкий «мозковий штурм», описавши свою ідею на 1-2 аркушах формату А4. Це потрібно для того, щоб зрозуміти картину в цілому і тільки потім переходите до докладного опису вищезазначених розділів.

Важливий момент!

Перед тим, як докладно заповнювати розділи, зберіть максимум інформації з теми вашого проекту (бізнесу).

Це можуть бути:

 • Аналіз галузі з кількісними показниками;
 • Способи просування ваших товарів або послуг;
 • Діючі конкуренти на ринку;
 • Розмір податкових відрахувань для вашої компанії;
 • Технології, що застосовуються в галузі вашого майбутнього бізнесу.

Крім цього, оцініть ресурси майбутнього проекту (грошові, інтелектуальні, часові, кадрові і так далі).

Все це допоможе вам максимально ефективно написати бізнес-план самостійно і не шукати попутно матеріал для його розділів. Так ви заощадите значну частину часу і отримаєте гарні результати.

У другій частині розберемо детальніше, як заповнювати розділи бізнес-плану.

>> читати продовження статті (частина 2)


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Як скласти бізнес-план: докладна інструкція від практиків (частина 1 з 3)