Національна валюта України зараз на невеликому підйомі. Курс долара поступово опускався на міжбанківському ринку в згідно з великою пропозицією. Але така ситуація буде зберігатися недовго. Як тільки закінчиться зайва валюта, а продавцям буде не потрібно купувати собі гривню для податків, долар знову поповзе вгору. І для цього достатньо причин. Загрози для гривні зберігаються досить довго, але і загострення.
Які загрози для гривні існують на даний момент
національну валюту держави впливає далеко не тільки активність продавців або покупців на міжбанку. Звідки-то валюта береться. Тому варто звертати увагу на канали її надходження. У першу чергу на що ними може статися. А сьогодні занадто багато чого може виявитися згубним для валютного ринку України та курсу гривні.
Найбільш небезпечний фактор, що викликає загрози для гривні дефіцит валюти. І він може статися, якщо раптом щось станеться з експортерами або самими каналами постачання. Хоча і інші причини теж активно впливають. У зокрема, обслуговування державного боргу.
Блокада Донбасу
цьому регіоні блоковані залізничні шляхи, автомобільні траси і інші шляхи сполучення активісти перекривають всі шляхи для постачання вугілля на підконтрольну уряду територію. &Nbsp;суті, у Донбасу немає особливої зв'язку з Україною від нього не надходить сировинних продуктів, які необхідні Україні для підтримки економіки. У блокаді Донбасу активно беруть участь кілька народних депутатів.
першу чергу страждають металурги, яким життєво необхідні енергоносії для діяльності. Дефіцит донецького антрациту для металургії катастрофа. Обсяги виробництва будуть падати. Отже, і зовнішня торгівля сировиною теж опиниться під загрозою. І це для України надзвичайно погано.
Суть в те, що саме металургія зараз грає величезну роль в експорті держави. І якщо з-за блокади Донбасу металурги почнуть скорочувати виробництво залишиться менше сировини для продажу за рубіж. Не буде торговельних відносин з іншими державами не буде валюти, яку можна продавати на міжбанківському ринку. І це буде мати наслідки в вигляді загрози для гривні, тому як дефіцит долара зараз абсолютно не до місцем, адже він витрачається на:
- Нарощування золотовалютних резервів НБУ.
- Забезпечення державного боргу.
- Закупівлю енергоносіїв для забезпечення населення теплом і електрикою.
Отже, з-за дефіциту долара почнеться стрімка девальвація гривні. Але не відразу. Експерти обіцяють, що ситуація може стати загрозливою з невеликою затримкою. Падіння виробництва у металургів і менша їх частка в експорті України проявить себе приблизно через 1-2 місяця. &Nbsp;попередніми оцінками, гірничорудні компанії і металурги будуть недоотримувати близько $100-130 мільйонів за один місяць. Якщо дефіцит вугілля буде зберігатися доведеться закуповувати його за кордоном. І на це буде витрачатися близько $45 мільйонів на місяць.
розрахунками Національного банку України, частка експорту продукції металургів за 2016 рік в валюті становила близько $8 мільярдів. Це майже чверть від сукупного експорту України. Зрозуміло, що удар по металургії прямий шлях до девальвації із-за дефіциту долара. Після падіння цієї опори одні лише аграрії і інші, більш дрібні експортери, не впораються з утриманням курсу гривні.
даний момент з 15 лютого в енергетиці введений режим надзвичайного стану, активно знижуються обсяги використання антрациту. Він направлений, за словами глави Міненерго Ігоря Насалика, на мінімізацію використання антрациту. Причому навіть з скороченим споживанням вугілля з-за блокади Донбасу повинна зберігатися стабільна робота системи.
Погана економічна ситуація
тільки проблеми з металургами можуть призвести до дефіциту валюти. До жаль, економіка України принципі знаходиться не в найкращому стані. Як видно з міжбанківських торгів, обсяги купівлі-продажу зберігаються на досить низькому рівні. У середньому за день торгується $150 мільйонів, якщо судити за час, що минув 2017 року. Наприклад, в 2016 році середній обсяг торгів за весь рік виливався в $250 мільйонів. А якщо взяти 2013 рік тут обсяги вище в кілька разів середнє значення було на рівні $1215 мільйонів.
Отже, зараз експортери не мають багато валюти, щоб продавати її на міжбанку. Особливо якщо порівнювати з рівнем чотирирічної давності. Немає можливості, що вони просто її економлять 65% обов'язкового продажу ніхто не відміняв. То є видно, що обсяги експорту поступово знижуються. Тривожний сигнал, здатний з часом викликати дефіцит валюти.
При цьому готівковий і тим більше чорний ринок продовжують поступово знижувати курс долара. Населення зараз не потрібна валюта що ніхто не купує. Мало того, її і продають на чорному ринку і в банківських обмінниках валюти курси падають саме через бажання населення продавати, а не купувати. Тому серйозного попиту на міжбанку для виводу на готівкові ринки немає. Але це тільки поки ближче до літа українці можуть почати скуповувати долар заради поїздки закордон на відпочинок або для створення валютних накопичень. Адже американська грошова одиниця до цього традиційно дешевшала до льоту.
міжбанківському ринку за досить малих обсягів валютної торгівлі за добу дуже багато залежить від дій великих гравців. У зокрема, Нацбанку. Тому регулятор і став менше з'являтися на торгів будь-яке втручання у тимчасово утворилося крихка рівновага може призвести до перекосів у курсі. Поки валюти всім вистачає. Але якщо з'являється незначне підвищення попиту або пропозиції починаються зміни у котируваннях.
Проблеми з траншем МВФ
Україна повинна була отримати транш від Міжнародного валютного фонду ще в минулого року. Однак з-за не проведених реформ і політичних проблем він був перенесений на січень 2017 року. Але вже кінець лютого. Скоро почнеться весна. Не помітно, щоб транш був перерахований в початку січня, як запевняли в Нацбанку України.
поточний момент навіть не узгоджений меморандум. Хоча його повинні були підписати ще кілька тижнів тому. Уряд України і керівництво Міжнародного валютного фонду намагаються досягти певного консенсусу, але поки що виходить погано.
Поки не буде підписаний меморандум, в якому відображені всі необхідні умови для отримання траншу і подальшого співробітництва Рада директорів навіть не подивиться в бік українського питання і не призначить засідання за його приводу. А терміни виплат боргів поступово наближаються — тільки Міжнародного валютного фонду Україна повинна перерахувати $1 млрд за 2017 рік. Необхідність виплати боргів своїми силами принесе вагомі девальваційні загрози для гривні.
Незважаючи на запевнення уряду, що, крім цього мільярдного траншу, який держава не може отримати вже кілька місяців, і інші валютні перерахування від МВФ, варто розглянути найгірший варіант.
даний момент Україна не в змозі виділити мільярд доларів на покриття боргів, враховуючи, що ЗВР Нацбанку перебуває не в найкращому стані, а дефіцит долара може наступити в будь-який момент. Отже, почнеться серйозна девальвація гривні. Тому співпраця з МВФ не можна розривати в найближчим часом необхідно час, щоб економіка України стала на ноги і могла самостійно забезпечувати державний борг.
Наслідки девальвації гривні
Девальвація національної валюти не призведе ні до чого доброго, вважають експерти. Безліч товарів і сфер життя зараз залежить від курсу долара. Якщо він буде підвищуватися будуть рости ціни, падати якість обслуговування, і так далі.
першу чергу постраждає вартість бензину. Україна імпортує практично 80% нафтопродуктів. Подорожчання долара. на 10 копійок викличе зростання ціни на бензин на 7 копійок. Зростання цін на більшість інших продуктів пояснюється також тим, що розраховується ціна в іноземній валюті. А якщо товар імпортний, то також доводиться вважати переведення на поточний курс гривні. Адже товар спочатку купувався в доларах і євро. Тим більше разом з девальвацією гривні будуть зростати податки отже, ціна буде поступово рости слідом за падінням котирувань.
Крім того, розрахунок вартості газу для населення також тримається на курс долара в Україні. А ціна на цей ресурс тепер переглядається кожні півроку згідно з постановою Кабміну № 90. &Nbsp;оцінками експертів, в у такому випадку вартість кубометра газу зросте до 11 гривень проти нинішніх 6,8 грн.
Якщо говорити про продуктах харчування, то почнуть дорожчати товари, зав'язані напряму з курсом іноземної валюти. То є ті, які не виробляються в Україні взагалі і закуповуються за кордоном (або виробляються в недостатній кількості):
- м'ясо (в першу чергу делікатеси);
- фрукти (банани, цитрусові);
- риба;
- різні сири.
великих придбань для українців стануть помітно дорожче іноземні автомобілі, також зав'язані на курсі долара. Чим дорожче американська грошова одиниця тим більше в гривневому еквіваленті повинен буде викласти покупець. Це ж стосується і ринку нерухомості «вторинці» ціни основному виражаються найчастіше саме в доларах. І вони мінятися не будуть. А ось еквівалент в національній валюті зростатиме.
Прогноз курсу долара на наступну торговельну тиждень
протягом цього тижня курс долара поступово знижувався. І тільки в останній день гривня здала позиції американська валюта подорожчала відношенню до українською, нехай і на три копійки. На даний момент, як відомо, основна пропозиція на ринку роблять аграрії — вони активно готуються до посівним, тому продають валюту. Звідси і більш-менш стабільне рівновагу попиту і пропозиції.
наступного тижня, як вважають експерти, долар знову почне дорожчати. Виявляються нові загрози для гривні на межбансковском ринку:
- Нові виплати ПДВ.
- Закінчення періоду податкових відрахувань.
- Репатріація дивідендів.
Ці три фактори в підсумку можуть призвести до невеликого подорожчання валюти протягом наступного тижня. У понеділок передбачається підйом на п'ять копійок за порівняно з котируваннями закриття міжбанку в п'ятницю.
щодо готівкового ринку: очікується, що серйозного попиту з боку населення як і раніше не буде. Населенню поки не потрібен долар. Так що купити валюту в Дніпрі (Дніпропетровську) і інших містах України можна буде за приблизно аналогічним курсів минулого тижня. Можливо невелике подорожчання слідом за міжбанком.
Прогнози курсу гривні і економіки України на два роки
Експерти зважилися зробити серйозні прогнози на майбутнє. Вони стосуються не тільки зростання курсу валют, але і заробітних плат українців і підйому цін у державі. Прогнози були зроблені МЕРТ і розраховані на 2017-2018 роки. Які положення відображені в прогнозах міністерства:
- Підвищення реального ВВП приблизно на 2-3%.
- Зростання зарплати в доларовому еквіваленті (з $215 поточних до $250 можливих).
- Зниження зростання цін по відношенню до зростання доходів на 12%.
- Інфляція буде перебувати в проміжку 9-12% і коливатися.
- 2017 рік середня зарплата українця зросте до 7000 гривень. У 2018 році до 8000 гривень.
- Зниження безробіття приблизно до 8%.
- 2017 року середній курс долара межах 29 гривень. У 2018 до 32 гривень.
Подібні прогнози, в зокрема, у валютному секторі можливі завдяки грамотній політиці Національного банку України. Зараз регулятор дотримується повільної девальвації гривні гасить валютні коливання в період падіння котирувань гривні міру своїх далеко не безмежних можливостей, спостерігає за ринком і викуповує долар, коли його надто багато. До жаль, до зростання поки перейти не можна поточна ситуація відповідає економічному розвитку держави. Так і загрози для гривні не дозволять національній валюті швидше рости.
Експерти підкреслюють прогноз буде реальним, якщо стабілізувати поточний стан. У зокрема, необхідно нарешті розібратися з корупцією, отримати транш від МВФ і деэскалировать конфлікт в зоні АТО. Якщо цього не зробити загрози для гривні проявляться у всій красі. Показники реального ВВП істотно нижче, а інфляція вища. Про зростанні зарплат теж говорити не доведеться, зате курс гривні виявиться значно нижче конвертувати можна буде у районі 35 грн./$ або далі.