Своя валюта ближче: які країни ЄС досі не перейшли на євро?

Якщо ви забули, скільки країн використовують євро як національної валюти, а які країни-учасниці Євросоюзу раніше зберегли свої національні валюти, читайте наш огляд.

eurozone

Тільки 19 з 28 країн ЄС використовують євро як валюти. Фото: minval.az

В цей день в 1946 році в Угорщині була введена національна грошова одиниця — форинт. Незважаючи на те, що країна є членом єс з 2004 року, основною валютою у зверненні тут залишається форинт, а не євро. Редакція Payspace Magazine вирішила нагадати, які ще країни Євросоюзу зберегли свої національні валюти.

Країни єврозони

Після введення в обіг євро в 1999 році, ця валюта замінила національні гроші у 19 з 28 країн ЄС:
Австрія — з 1 січня 1999, стара валюта австрійський шилінг;
Бельгия — з 1 січня 1999, стара валюта бельгійський франк;
Німеччина — з 1 січня 1999, стара валюта німецька марка;
Греція — з 1 січня 2001 року, стара валюта грецька драхма;
Ірландія — з 1 січня 1999 року, стара валюта ірландський фунт;
Іспанія — з 1 січня 1999 року, стара валюта іспанська песета;
Італія — з 1 січня 1999 року, стара валюта італійська ліра;
Кіпр — з 1 січня 2008 року, стара валюта кіпрський фунт;
Латвія — з 1 січня 2014 року, стара валюта латвійський лат;
Литва — з 1 січня 2015 року, стара валюта литовський літ;
Люксембург — з 1 січня 1999 року, стара валюта люксембурзький франк;
Мальта — з 1 січня 2008 року, стара валюта мальтійська ліра;
Нідерланди — з 1 січня 1999 року, стара валюта нідерландський гульден;
Португалія — з 1 січня 1999 року, стара валюта португальський ескудо;
Словаччина — з 1 січня 2009 року, стара валюта словацька крона;
Словенія — з 1 січня 2007 року, стара валюта словенська толар;
Фінляндія — з 1 січня 1999 року, стара валюта фінляндська марка;
Франція — з 1 січня 1999 року, стара валюта французький франк;
Естонія — з 1 січня 2011 року, стара валюта естонська крона.

europe zone currency

Європейські країни, які використовують і які не використовують євро. Фото: Wikipedia

Євро також є національною валютою ще дев'яти держав, сім з яких розташовані в Європі. Приміром, Чорногорія, яка не входить в Євросоюз і не має власної грошової одиниці, офіційно використовує євро.

Всі країни, що входять до складу Європейського союзу, мають право увійти в єврозону. Умовою для цього є виконання критерій конвергенції, встановлені Договором про Європейський союз. Вони також відомі як маастрихтські критерії. Рада ЄС ухвалює рішення про відповідність макроекономічних показників країни критеріям конвергенції, після чого це рішення стверджує Європейська Рада. Для нових членів Європейського союзу вступ у зону євро є природним кроком на шляху до повної інтеграції в ЄС. Наступне розширення єврозони відбудеться не раніше 2019 року.

Країни-члени ЄС, які не перейшли на євро

Деякі з країн Європейського союзу не тільки продовжують використовувати в якості основної грошової одиниці свої національні валюти, але і не планують перехід на євро. До таких країн належать, в першу чергу, Великобританія (валюта — фунт стерлінгів), Дания (валюта — данська крона) і Швеція (валюта — шведська крона).

denmark

Фото: nahnews.org

При підписанні Договору про Європейському Союзі Великобританія і Данія в спеціальному протоколі обумовили своє право не переходити до третього етапу Економічного та валютного союзу ЄС, який передбачає введення єдиної валюти. У Швеції і Данії відбулися референдуми, на яких більшість жителів висловилися проти прийняття євро. А в березні 2013 року міністр фінансів Швеції Андерс Борг заявив, що введення євро в Швеції не планується.

З 2002 року курс лева, національної валюти Болгарії, прив'язаний до євро. Тобто, він був встановлений на певному рівні і підтримується протягом всіх цих років. Така прив'язка потрібна для стабілізації місцевої валюти, підвищення її надійності та, в деяких випадках, для подальшого переходу країни на євро.

bolgariya2-11

Фото: telegraf.com.ua

Згідно з останніми дослідженнями, 74 % населення Болгарії категорично висловлюється за болгарський лев, і тільки 9 % підтримує перехід до єдиної валюти ЄС. Країна також відмовилися від встановлення певного терміну переходу на євро. Проте нещодавно Президент Болгарії оголосив введення євро стратегічним завданням.

Однією з найбільших економік Східної Європи є Польша. Ця країна також досі користується власною валютою, що носить назву польський злотий. Перехід Польщі на єдину валюту ЄС відкладається як мінімум на п'ять років, адже більше 70% жителів країни виступають проти цієї ідеї (за — близько 25%).

З тієї ж причини продовжує використовувати національну валюту (чеську крону) і Чехия. Незважаючи на те, що країна виконує всі Маастрихтські критерії, уряд не планує конкретних термінів приєднання до єврозони.

poland

Фото: innovasiya.com

Угорщина, яка сьогодні відзначає 70-річчя з дня введення національної валюти — форинта, ще не готова до вступу в єврозону, на думку Європейської комісії. Ця, а також деякі інші країни-учасниці Європейського Союзу, зараз не виконує повністю всі визначені критерії, які необхідні для переходу до євро.

Румунія (національна валюта румунський лей), у якої дуже велика частка єврооптимістів серед населення, перейде на євро 1 січня 2019 року. Про плани переходу на єдину європейську валюту оголосила Хорватія (офіційна валюта хорватська куна). Жителі цієї країни наповнять гаманці банкнотами євро, як очікується, вже до 2020 року.

ДОВІДКА PAYSPACE MAGAZINE

Сама неймовірна деномінація за всю світову історію сталася в Угорщині в 1946 році, коли, як вже говорилося раніше, був введений в обіг форинт. Після завершення війни інфляцію стало неможливо контролювати і гроші знецінювалися зі швидкістю 400% на добу. Тоді в обігу перебували пенге, а найбільшою банкнотою був секстиллион. Але навіть її було недостатньо, щоб впоратися з інфляцією. Уряд вже було готове випустити банкноту номіналом 100 секстиллионов, однак валюта була вчасно замінена на форинти.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Топ-10 найменш цінних валют у світі

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄЦБ припиняє друк банкнот в 500 євро


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Своя валюта ближче: які країни ЄС досі не перейшли на євро?