Нова пошта запустить платіжну систему: Інтерв'ю

В липні Нова пошта запустила послугу миттєвих грошових переказів. Про її конкурентних перевагах і планах оператора на ринку фінансів розповів Андрій Кривошапко, директор компанії Посаду Фінанс (FORPOST), яка входить до складу групи «Нова пошта»

forpost

Андрій Кривошапко, директор Пост Фінанс (FORPOST) Фото: Нова пошта

На українському ринку грошових переказів вже досить багато гравців. Як ви збираєтеся конкурувати з ними?

Відразу зазначу, що грошові перекази у відділеннях логістичного оператора – це приклад популярного зараз крос-галузевого підходу в бізнесі, коли компанії приєднують до основного набору послуг супутні сервіси, на які є попит.

У компанії Посаду Фінанс є важлива конкурентна перевага – наші каси є практично в кожному відділенні «Нова пошта», які знаходяться в крокової доступності, поблизу від будинків та офісів. У нашому випадку клієнти «Нова пошта», які регулярно мають справу з відправленнями і оплатами, отримали ще й зручні додаткові послуги. Зараз вони можуть поєднати відразу кілька справ – відправити чи отримати посилку і тут же, у відділенні оформити або отримати готівкою грошовий переказ. Більше того, ми вже активно працюємо над розширенням лінійки фінансових послуг для різних категорій клієнтів.

Як ви оцінюєте динаміку попиту на готівкові грошові перекази на тлі «оцифровки» і переходу фінансових послуг в онлайн?

Тут можна провести аналогію з культурою експрес-відправлень. Дивіться: в Європі і США до 80% людей замовляють доставку адресно, на будинок або в офіс. В Україні адресною доставкою користується, напевно, всього близько 8-10% клієнтів. Чому так? За багато років у нас досить міцно усталилася культура отримання посилок саме у відділеннях. Культура адресного обслуговування тільки формується.

пост фінанс

Приблизно так само виглядає ситуація з готівкою грошовими переказами і фінансовими онлайн-послугами. На сьогоднішній день в Україні залишається величезна кількість клієнтів, які в силу різних причин поки що не готові онлайн здійснювати фінансові операції, в тому числі переклади. Багато в чому це пов'язано з проникненням інтернету в регіонах, і з тими ж звичками, вплив яких на клієнтське поведінка досі дуже відчувається. Наша послуга дуже зручна жителям віддалених населених пунктів, де є труднощі з доступом в Інтернет або банківських відділень. Повірте, їх дуже багато.

Крім готівкових грошей, які ще варіанти відправки/отримання коштів передбачено в рамках послуги «Грошовий переказ «Миттєвий»? На яку аудиторію розрахований сервіс? В яких регіонах вона буде найбільш затребуваним?

В рамках послуги «Грошовий переказ «Миттєвий», яку ми запустили на початку липня, наші клієнти відправляють і отримують тільки готівкові кошти. Аудиторія «Миттєвого» — це фізичні особи старше 18 років, поділу на регіони немає.

пост фінанс

«Миттєвий переказ» — не нова послуга в портфелі компанії. Сервіс переказу готівки з'явився у відділеннях " Нової пошти ще в кінці 2014 року. Чому минулої осені обслуговування клієнтів довелося призупинити? Як склалася ситуація позначилася на користувачів послуги?

Роз'ясню ситуацію. Ми спочатку здійснювали грошові перекази в партнерській платіжній системі. До вересня минулого року ми працювали з міжнародною системою грошових переказів «АВЕРС», оператором якої був банк «Фінанси та Кредит». Після визнання банку неплатоспроможним система «АВЕРС» припинила своє існування.

На той момент це стало для нас великим потрясінням: ми несли відповідальність перед відправниками перекладів, адресати яких забрати гроші не встигли. У зв'язку з цим ми прийняли рішення повернути «зависли» гроші клієнтам за рахунок власних коштів. Для цього отримали дозвіл від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб і в червні повернули клієнтам в загальній складності близько 320 тис грн.

Чому перезапуск сервісу зайняв так багато часу? Яка компанія стала новим партнером перекладів?

протягом останніх місяців ми працювали над забезпеченням технічної можливості повернення коштів. Як тільки закінчили, відразу компенсували клієнтам всю суму переказів. Що стосується нового технічного партнера, ним стала внутрішньодержавна платіжна система «ИнтерПейСервис». З ними ми працюємо і з інших продуктів.

Посередництво банків у грошових переказах підвищує їх вартість і створює додаткові ризики. Як можна розширити повноваження небанківських організацій з допомогою законодавчих ініціатив?

Звичайно, ми зацікавлені в тому, щоб існуючий порядок здійснення грошових переказів змінився. Якщо говорити про конкретні законодавчі ініціативи, варто згадати законопроект №3669, який покликаний зробити послуги грошових переказів більш доступними для споживача.

У разі прийняття він дасть право небанківським фінансовим установам залучати агентів-юридичних осіб, щоб вирівняти конкуренцію з банками і запропонувати альтернативу ринку в контексті сильно похитнулася репутації банківської системи. Наша спільна з банками завдання – повернути клієнтів до каналів обслуговування, які ми представляємо.

Законопроект зараз знаходиться на розгляді профільних комітетів Верховної Ради.

пост фінанс

Крім того, у нас є пропозиція надати можливість емісії електронних грошей усіма постачальниками платіжних послуг, в т. ч. небанківськими установами, та збільшити ліміти на емісію та використання електронних грошей. Це призведе до створення реальної конкуренції, що завжди добре для розвитку ринку послуг та їх кінцевого споживача. Ми знаємо, що цим питанням займається НБУ, і для пошуку рішення створена робоча група з підготовки законопроекту.

Які додаткові фінансові послуги плануєте запускати в майбутньому?

«Пост Фінанс» супроводжує всі платежі, які здійснюють клієнти «Нова пошта» і «Миттєвий» — ще один пункт у списку наших фінансових сервісів. У нього вже входять послуги за безготівковим розрахунком для юридичних осіб. Крім того, клієнти можуть оплачувати доставку в відділеннях платіжною карткою, а також здійснювати перекази з картки на картку на сайті.

Враховуючи сучасний тренд – перехід фінансових послуг онлайн, ми хочемо зробити наші послуги доступнішими і зручнішими. Зараз працюємо над тим, щоб забезпечити можливість оплачувати послуги «Нова пошта» в мобільному додатку та на сайті компанії. Є план запустити оплату послуг платіжною карткою через POS-термінали під час адресного обслуговування. Крім того, в списку пріоритетних завдань – запуск власної платіжної системи Forpost, який ми якраз готуємо.

Багатьох українців цікавить послуга міжнародних грошових переказів. Що необхідно для запуску такої послуги? І чи збираєтеся ви розвиватися в цьому напрямку?

Для фінансових компаній здійснення грошових переказів у валюті – це ліцензійне право. Згідно українського законодавства, фінансова компанія може отримати дозвіл на проведення операцій в іноземній валюті через три роки роботи на ринку. Фінансової компанії у складі групи «Нова пошта» поки тільки 2 роки, так що у нас все попереду. Звичайно, міжнародні грошові перекази є в наших планах.

ДОВІДКА PAYSPACE MAGAZINE

Нова пошта запустила переклад «Миттєвий» на початку липня. Отримати готівку можна протягом декількох хвилин по всій Україні. Для переказів до 15 тис грн достатньо паспорта. Якщо переклад перевищує цю суму – необхідно надати касиру ідентифікаційний номер. Згідно з вимогами Нацбанку, максимальна сума одного переказу – 149 999 грн. Комісія за переказ складає 2% від суми. Її оплачує відправник.

ОПИТУВАННЯ — чи Довіряєте ви свої гроші службі доставки?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ — Рейтинг українських служб доставки — ІНФОГРАФІКА


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Нова пошта запустить платіжну систему: Інтерв'ю