Арбітражні спори   досудовий порядок врегулювання спору в арбітражному процесі: 5 основних етапів + 4 ради як виграти арбітражну справу

Як скласти позовну заяву? Які справи розглядає арбітражний суд? Який порядок досудового врегулювання спору в арбітражному процесі?

Всім привіт! Уявіть ситуацію: ви – дизайнер, працюєте віддалено, у форматі ІП. Велика друкарня замовила вам дизайн каталогу товарів. Домовилися про ціну, склали договір. Ви 10 діб робили проект, сиділи ночами. Здали. Замовник вніс правки. Виправили, погодили. Гроші обіцяли виплатити 15-го числа.

Але не виплатили ні 15-го, ні 25-го, ні 1-го числа наступного місяця. Ви писали, телефонували, навіть приходили в офіс. Годують сніданками. Придумують відмовки. Начальник відділу захворів, бухгалтер у відпустці, директор поїхав в Ізраїль на симпозіум поліграфістів і т. д. Ви ще трохи почекали і вирішили судитися. Але не знаєте, з чого почати і в який суд взагалі звертатися.

Не панікуйте. Я, Денис Кудерин, автор і експерт журналу , розповім, як індивідуальним підприємцям судитися з компаніями та іншими ІП. Я поясню, як у судовому та досудовому порядку вирішуються спори між юридичними суб'єктами і внутрішні корпоративні конфлікти.

Як завжди, у фіналі статті на вас чекає огляд найбільш надійних юридичних компаній РФ, що спеціалізуються на арбітражних справах, плюс поради, як підвищити шанси на перемогу в суді.

Арбітражні спори

Зміст
  1. Що таке арбітражні спори і хто в них бере участь
  2. Які спори розглядає арбітражний суд – 7 підвідомчих справ
  3. Як відбувається досудове врегулювання спору в арбітражному процесі – 5 основних етапів
  4. Де замовити послуги арбітражних юристів – огляд ТОП-3 компаній
  5. Як виграти арбітражну справу – 4 корисних ради
  6. Висновок

1. Що таке арбітражні спори і хто в них бере участь

Є два варіанти вирішення будь-якого спору – досудове врегулювання, коли сторони приходять до компромісу без посередників, і судовий розгляд, при якому рішення виносить третя сторона.

Перший спосіб краще – він швидше, дешевше, а результат, як правило, влаштовує обидві сторони. Але бувають ситуації, коли прийти до взаємовигідної угоди неможливо. У таких ситуаціях у справу втручається суд, якщо, звичайно, одна із сторін вирішує направити в цей орган позовну заяву.

Не завжди людина впевнений, чи потрібно подавати в суд чи є спосіб вирішити суперечку іншими способами?

Є 3 головних підстав для звернення в судові інстанції:

  1. Ви вважаєте, що ваші права порушили.
  2. Той, хто порушив ваші права, не визнає своєї провини і не намагається компенсувати завдані збитки.
  3. Мирні переговори не допомагають.

У прикладі, який я навів у вступі до цієї статті, дизайнеру слід звертатися в арбітражний суд, оскільки одна із сторін у спорі – організація (юридична особа), а інша – індивідуальний підприємець.

Арбітражні спори – це конфлікти, які виникають між компаніями, підприємствами, організаціями, а також між приватними підприємцями та юридичними суб'єктами. Сюди належать також спори між особами, що ведуть свій бізнес у форматі ІП.

Найбільш часті причини спорів – економічні розбіжності. Простіше кажучи, гроші або майно. Такі справи розглядаються в арбітражних судах, частіше за місцем реєстрації відповідача.

На відміну від цивільних судів, арбітражні судові органи не займаються сімейними, трудовими або спадковими питаннями. Їх юрисдикція – спори чи інші справи, пов'язані з підприємницькою діяльністю.

Повернемося до нашого дизайнера. Щоб зрозуміти, в який саме суд йому йти, він повинен подивитися текст договору. Якщо цей документ складений по всій формі, там буде вказано, куди звертатися у разі порушення прав однієї з сторін.

Наприклад, там стоїть Арбітражний суд міста Новосибірська. Туди і направляємо позов. Якщо такого пункту в договорі немає, звертаємося за місцем реєстрації друкарні. Не завжди розташування організації співпадає з юридичною адресою. Якщо є сумніви – зайдіть на сайт податкової служби або замовте виписку з ЕГРЮЛ.

Але врахуйте, що за новими правилами звертатися в суд можна тільки після направлення боржнику офіційної претензії. Досудовий (або претензійний) порядок врегулювання конфлікту з 16 року став обов'язковим.

Отже, арбітражні суди розглядають справи за участю:

  • юридичних осіб;
  • громадян, які мають статус ІП;
  • муніципальних і федеральних органів;
  • суб'єктів Російської Федерації (у випадках, передбачених федеральними законами).

В арбітражний суд звертаються, якщо будівельні підрядчики не виконали своїх зобов'язань, якщо вашій фірмі не платить контрагент, якщо інша компанія претендує на майно вашого підприємства і багатьох інших випадках, пов'язаних з економічною діяльністю.

Якщо приватна особа судиться з великою фірмою, йому краще скористатися професійною юридичною допомогою, оскільки в опонента вона обов'язково буде. Якщо дієте без представництва в арбітражному суді, то подавати позов, продумувати тактику і виступати перед суддею доведеться самостійно. Зможете? Якщо так, то дійте, але для початку вивчіть закони.

Які шанси, що ви виграєте справу? Жоден поважаючий себе юрист ніколи не дає клієнту стовідсоткової впевненості в позитивному результаті. Все залежить від наявності доказів, які підтверджують вашу позицію, а також від аргументів замовника.

Суд цікавлять лише факти, а не домисли і голослівні звинувачення. Але не забувайте, що рішення приймають не абстрактні механізми, а саме люди. Так що потрібно постаратися переконати суддю у своїй правоті. Для цього потрібна обґрунтована і чітка позиція плюс переконливі докази.

2. Які спори розглядає арбітражний суд – 7 підвідомчих справ

Як я вже сказав, арбітражні суди розглядають будь-які спори, які впливають на економічну діяльність юридичних компаній і індивідуальних підприємців.

Спори визнають економічними, якщо вони пов'язані з майновими правами, фінансовими зобов'язаннями, що стосуються виконуваних робіт або послуг.

Розглянемо основні різновиди арбітражних спорів.

Справа 1. Договірні спори

Це спори, що виникають із-за порушень умов договору, укладеного між двома компаніями або між юридичною та ІП. Випадок з дизайнером відноситься саме до цієї категорії.

Інші приклади

Фірма, яка займається оптовим постачанням напівфабрикатів в ресторан, пізно привезла партію товару, та продукти встигли зіпсуватися. Ресторан подає претензію, а потім позов до суду.

Компанія, що займається виробництвом і установкою складного обладнання, привезла на завод несправний верстат і відмовляється її замінити. Завод намагається повернути сплачені гроші в судовому порядку.

Контрагент більше року не повертає борг за придбаний за договором товар. Постраждала сторона направляє претензію, чекає відповіді в зазначений строк, не чекає і становить позов до суду.

Якісь спори розглядає арбітражний суд

Характерна риса таких спорів – наявність документального договору, умови якого порушила одна із сторін. Найчастіший привід для звернення в суд – невиконання фінансових зобов'язань за договорами купівлі-продажу, оренди, поставки, перевезення, підряду, кредиту.

Справа 2. Податкові спори

Ця категорія також становить чималу частку справ, що розбираються арбітражним судом. Позови направляють як юридичні особи до податкової інспекції (про незаконне стягнення), так і податкова служба до підприємств та ВП, що ухиляється від сплати.

Справа 3. Корпоративні спори

Суперечки всередині компанії – між акціонерами, пайовиками, засновниками та співвласниками. Типові приклади таких спорів – акціонери незадоволені розміром дивідендів, пайовики в кооперативі підозрюють голови в аферах з їх вкладами.

Читайте спеціальну статтю на нашому сайті – «Корпоративні спори».

Справа 4. Банкрутство боржників

Підприємства оголошують себе банкрутами, коли на їх рахунку недостатньо грошей для погашення поточних боргів. Суди особливо уважно ставляться до таких справ, оскільки механізм банкрутства часто використовують в шахрайських цілях.

Справа 5. Спори про права власності

У таких справах вирішують, кому належить майно і на яких підставах. Буває, що на комерційну нерухомість (наприклад, фабрику або цех) претендує відразу кілька юридичних осіб. Суд з'ясовує, хто реальний власник, а хто – невідомо хто.

Річ 6. Спори про створення, реорганізації та ліквідації організацій

Коли підприємства створюються, реорганізуються або ліквідуються, теж виникають конфліктні ситуації. Наприклад, засновники починають ділити і продавати частки в статутному капіталі, а акціонери компанії – категорично проти такого повороту подій.

Річ 7. Спори про оскарження рішень органів управління організації

Такі спори виникають, коли акціонери або співвласники компанії оскаржують рішення, прийняті керівниками без їх відома.

У таблиці спори і їх характерні особливості представлені в наочному вигляді:

Види спорів Характерні особливості
1 Договірні Пов'язані з невиконанням договорів, найчастіший вид арбітражних справ
2 Податкові Несплата податків і незаконні податкові збори
3 Корпоративні Майнові і правові конфлікти всередині компаній
4 Пов'язані з банкрутством Іноді тривають роками і особливо пильно розглядаються судовими органами
5 Про права власності Найчастіше стосуються комерційної нерухомості
6 Про реорганізацію та ліквідацію Виникають при майнові претензії один до одного акціонерів, співвласників та інших зацікавлених осіб
7 Оскарження рішень Виникають, якщо акціонери і співвласники незадоволені рішеннями керівництва

3. Як відбувається досудове врегулювання спору в арбітражному процесі – 5 основних етапів

Надмірна кількість позовів, з якими доводиться працювати арбітражним судам, змусило законодавчі органи прийняти рішення про обов'язкове досудовому порядку врегулювання таких спорів.

Це означає, що перш, ніж звернутися до суду з позовом, позивач повинен направити контрагенту претензію з вимогою виконати свої зобов'язання.

У деяких випадках це дозволяє уникнути судового розгляду. Претензія, особливо складена грамотним юридичною мовою, часто економить час, гроші і нерви обох сторін. Зрештою, це більш цивілізований і інтелігентний варіант, ніж тривала тяганина.

Якщо протягом 30 днів після направлення претензії сторони не прийшли до взаємної згоди, тоді вже справа передається в суд. Якщо позивач проігнорував вимогу про обов'язкове досудове врегулювання, його позов або повернуть, або залишать без розгляду.

Претензійний порядок не обов'язковий для корпоративних спорів та справ, пов'язаних з банкрутством.

Тепер розглянемо основні етапи досудового врегулювання арбітражних спорів.

Етап 1. Складання претензії

Цей документ складається письмово, у формі вимоги до відповідача виконати зобов'язання, які були порушені. Вимоги повинні бути максимально конкретними. Наприклад – сплатити заборгованість в 300 000 рублів, розірвати договір оренди від 25.03.17, виконати ремонтні роботи, передбачені угодою.

Направлення претензії – не формальність, а необхідність. В судах ретельно перевіряють як сам факт надсилання претензії, так і зміст цього документа.

Важливі пункти при відправці претензії:

  • обов'язкова письмова форма;
  • чітко сформульовані вимоги;
  • наявність доказів, що підтверджують вашу правоту;
  • посилання на законодавство і пункти договору;
  • сума претензії (якщо мова про гроші);
  • список пропонуються документів.

Враховуйте, що якщо справа дійде до позову, то вимоги, що містяться в цьому документі, повинні відповідати претензійною. Позов складається на підставі претензії і практично дублює її.

Етап 2. Надсилання претензії

Якщо немає можливості вручити претензію особисто контрагенту, відправляйте її рекомендованим листом або іншим способом, що передбачають доказ отримання адресатом документа. Підійде варіант кур'єрської доставки, але обов'язково з накладною, в якій вказані передані документи.

Бажано, щоб в повідомленні про вручення (при відправці поштою) була опис вкладення. В суді можуть зажадати і поштову квитанцію, та повідомлення про вручення і опису з печаткою поштової служби. На повідомленні повинні бути присутніми: прізвище особи, яка прийняла лист, його посаду і бажано печатка організації.

Етап 3. Розгляд претензії

Спір передають в арбітражний суд, якщо минуло 30 календарних днів з моменту направлення претензії, а опонент не вжив жодних спроб задовольнити вимогу позивача.

У контрагента є право направити зустрічну претензію і втягнути постраждалу сторону в безглузду і тривале листування. Так часто надходять несумлінні боржники.

З одного боку, претензійний порядок покликаний заощадити гроші на судові витрати, а з іншого – грає на користь відповідача.

Приклад

Ви направили фірмі претензію з вимогою повернути великий борг за постачання товарів, а за 30 днів компанія спокійно виводить активи зі своїх рахунків і оголошує себе банкрутом. Зробити нічого не можна, оскільки термін очікування ще не минув.

Досудове врегулювання спору в арбітражному процесі

Так що краще заздалегідь перевірити надійність контрагента.

Етап 4. Укладення мирової угоди

Буває, що контрагент не має можливості виконати вимоги прямо зараз, але готовий зробити це пізніше. Він не відмовляється від боргу, але пропонує провести її реструктуризацію. У цьому випадку сторони укладають мирову угоду і підписують новий договір відносин.

Етап 5. Виконання зобов'язань

І найкращий варіант: опонент отримує претензію і протягом місяця виконує вимоги позивача – повертає гроші, привозить обіцяний товар, монтує обладнання, яке обіцяв підключити і т. д.

Для звернення до суду більше немає приводу, сторони тиснуть один одному руки і задоволені розходяться по домівках.

4. Де замовити послуги арбітражних юристів – огляд ТОП-3 компаній

Неважливо, позивач чи відповідач, участь в арбітражному спорі професійного юриста значно підвищує шанси на успіх.

Якщо вам колись шукати фахівця самостійно, зверніться в одну з компаній, представлених нижче.

1) Explorus Group

ЭксплорусГрупа юридичних компаній «Эксплорус» — це російський правової холдинг, що працює з інтернаціональним професійним стандартам. Профіль організації – юридичні послуги для бізнесу і податкове консультування організацій. Арбітражні спори входять у число основних практик холдингу.

Статистика:

  • 95% справ виграно;
  • щорічно компанія веде близько 100 справ;
  • більше 1 мільярда рублів вже стягнуто з відповідачів;
  • половина всіх клієнтів «Эксплоруса» – постійні.

У Explorus Group працюють тільки досвідчені юристи та адвокати з великою практикою. Професійна відповідальність фахівців застрахована на 30 млн. рублів. Спеціалісти допоможуть як у досудових спорах, так і в судових розглядах. Вони складуть позов, підготують позицію в суді або виступлять вашими офіційними представниками.

2) Кліфф

КліффКомпанія працює на ринку юридичних послуг з 1994 року. Крім юридичної підтримки бізнесу і приватних осіб, займається аудитом і бухгалтерією. Фірма візьме на себе представництво в арбітражному суді, допомогу в складанні претензій, позовів, переговори з контрагентами або повне юридичне обслуговування підприємства.

Переваги «Кліфф»   грамотне побудова бізнесу, участь досвідчених юристів з вузькою спеціалізацією, постійний моніторинг змін законодавства. Компанія охоче працює з великими холдингами, у тому числі з іноземними корпораціями, які працюють на російському ринку.

3) Законний Бізнес

Законний бізнесЮридичний Центр створили в 2002 році кілька професійних юристів, фахівців з арбітражним справах. Економічні спори стали основною спеціалізацією компанії. Принципи роботи «Законного Бізнесу»   прозорість, відкритість, надійність.

Для кожної справи юристи розробляють індивідуальну стратегію, щоб досягти оптимального результату з найменшими витратами. Основні напрямки діяльності – стягнення боргів, банкрутство, захист бізнесу.

5. Як виграти арбітражну справу – 4 корисних ради

Як я вже говорив, юристи не люблять давати прогнози на результат справи. Але є кілька експертних рад, які збільшать шанси на успіх.

Читайте, запам'ятовуйте і застосовуйте на практиці.

Порада 1. Користуйтеся юридичною консультацією

Якщо не хочете наймати представника в суді, скористайтесь хоча б консультаційними послугами. На деяких сайтах вони безкоштовні.

Найкращий варіант – замовити допомогу віддалено в компанії Правознавець. Цей портал створений для юридичної підтримки громадян та юросіб в онлайн режимі. Головні переваги сайту – доступна вартість послуг, участь фахівців усіх напрямів права, в тому числі – за арбітражних спорах.

При необхідності замовляйте не тільки консультації, але і безпосередню допомогу в складанні претензій, позовів та апеляцій. Щодня на порталі Правознавця чекають своїх клієнтів сотні професійних юристів. Всього з ресурсом співпрацюють понад 15 тисяч фахівців.

Порада 2. Не затягуйте з напрямком претензії

Чим раніше ви направите претензію, тим краще. Не давайте боржникам зайвого часу для ухилення від виконання зобов'язань. Повторюся: процедура досудового врегулювання тепер обов'язкова для арбітражних спорів.

Порада 3. Надсилайте претензію з повідомленням про вручення

Суд вимагатиме доказів, що контрагент отримав вашу претензію і ознайомився з нею. Однією поштовою квитанцією недостатньо: відповідач просто скаже «не отримував, нічого не знаю». Тому краще вручити претензію особисто в руки представнику контрагента та отримати документальні докази передачі документа.

Порада 4. Ретельно вибирайте арбітражного юриста

Хороший арбітражний юрист – це вузький спеціаліст, який не хизується своїм рівнем, а доводить спроможність на практиці. У досвідченого юриста завжди є портфоліо, в якому ви знайдете приклади справ, аналогічних вашому. Чим таких справ більше, тим краще.

Дивіться ролик по темі статті, в якому представник юридичної компанії пояснює суть і сенс арбітражних спорів.

6. Висновок

Зробимо висновки. Арбітражні спори вирішуються або у претензійному порядку, або в суді, якщо переговори з відповідачем не привели до задовільного результату. Шанси виграти суперечку підвищить участь у справі професійного юриста.

Питання читачам

Про що ще ви хотіли б прочитати в нашій статті про арбітражних спорах? Якщо залишилися питання   пишіть в коментарях.

Команда нашого журналу бажає вам успіху в будь-яких комерційних та професійних справах! Чекаємо ваших коментарів до прочитаного матеріалу. Пишіть відгуки, ставте оцінки і лайки в соцмережах. До нових зустрічей!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Арбітражні спори   досудовий порядок врегулювання спору в арбітражному процесі: 5 основних етапів + 4 ради як виграти арбітражну справу