Якщо у вас на роботі виник якийсь конфлікт з начальством, не поспішайте йти в суд і писати заяву про звільнення. Знайте, що індивідуальні трудові спори розглядаються не тільки там, але і в інших, більш доступних інстанціях.
Я Валерій Чемакин консультант з правових питань, розповім в цій статті про порядок дозволу трудових конфліктів.
В кінці статті зроблений невеликий огляд компаній, які надають допомогу по розгляду індивідуальних трудових спорів, так, як це написано в ТК РФ.
- Що таке індивідуальний трудовий спір
- Які існують способи вирішення індивідуальних трудових спорів — 3 головних способу
- Коли індивідуальні трудові суперечки доходять до суду огляд основних ситуацій
- Як розглядаються індивідуальні трудові спори — 5 основних етапів
- Професійна допомога у вирішенні індивідуальних трудових спорів огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
- Як оскаржити рішення комісії по трудових спорах порядок дій
- Висновок
1. Що таке індивідуальний трудовий спір
У ході роботи будь-якого підприємства або організації неминуче виникають спірні питання між окремими працівниками і керівництвом.
Вони грунтуються на матеріальних або нематеріальних претензії один до одного: по зарплаті й інших виплатах, з організації робочого процесу, за порядком відпочинку та переробки, за працевлаштування і навіть навчання. Більшість таких питань вирішується у процесі переговорів, тому вони не отримують статусу трудових спорів.
Однак частина питань вирішити не виходить, і вони переростають в індивідуальні трудові спори, які виникають між конкретними співробітниками та керівництвом, а розглядаються спеціально утвореними органами.
Цим вони відрізняються від колективних трудових спорів, де однією зі сторін виступає весь колектив підприємства, а не окрема людина.
Ознаки індивідуального трудового спору:
- наявність недозволеного конфлікту між працівником і адміністрацією підприємства;
- працівник виступає в суперечці самостійною стороною, а не від імені колективу;
- предмет індивідуального трудового спору особистий матеріальний і нематеріальний інтерес працюючого на підприємстві людини.
Більш детально поняття і види, причини виникнення і класифікація індивідуальних і колективних трудових спорів розглянуті в нашій спеціальній статті.
2. Які існують способи вирішення індивідуальних трудових спорів — 3 головних способу
Вирішувати розбіжності, що з'явилися на роботі можна різними способами. Головне, щоб вони були в руслі закону.
До органів, які розглядають індивідуальні трудові спори, відносяться:
- суди;
- комісії по трудових спорах (КТС);
- державна трудова інспекція.
Розгляд індивідуальних трудових спорів у кожної з цих організацій має свої особливості. Давайте розглянемо їх докладніше.
Спосіб 1. Розгляд спору в суді
Бажано, щоб суд був останньою інстанцією, куди слід звертатися при виникненні конфлікту з начальством на роботі. Однак кожен має право відразу ж написати позов у судові органи, минаючи інші можливості.
Юристи рекомендують спочатку спробувати вирішити питання шляхом переговорів, потім звернутися до КТС або трудову інспекцію, і тільки після цього йти в суд. Адже судовий розгляд вимагає матеріальних витрат, так і термін розгляду індивідуальних трудових спорів в суді часто затягується на місяці, а то й роки.
Що стосується підсудності, підвідомчості та територіальності індивідуальних трудових спорів, то вони розглядаються районними судами, там, де знаходиться підприємство, а в деяких випадках за місцем проживання позивача.
Ще одна незручність судового розгляду — це процесуальна складність. Найчастіше самостійно написати позов і підготувати пакет документів без допомоги юриста по трудових спорах неможливо.
Спосіб 2. Розгляд спору комісією по трудових спорах
Порядок розгляду індивідуальних трудових спорів в КТС регулює федеральний закон і положення про комісії, яке приймають у компанії. Створюють КТС з однакового числа представників від працівників і адміністрації. Рішення приймають за підсумками голосування. Його обов'язково повинні виконати обидві сторони.
Комісія по трудових спорах (детальніше про її організації і роботі читайте в окремій статті) має право розглядати будь-які індивідуальні трудові спори та вимагати виконання своїх рішень щодо них, в тому числі через судових приставів. У цьому сенсі рішення КТС такі ж дієві, як і судові.
Спосіб 3. Розгляд спору державною інспекцією праці
Держава теж не цурається процесів у сфері трудових взаємодій. Для контролю в цій області створена і функціонує Державна інспекція праці. У її відання також відносяться питання вирішення конфліктів. Інспектори володіють владними повноваженнями складати та розглядати адміністративні протоколи, вносити подання і вимагати їх виконання.
У зв'язку з цим звернення в трудову інспекцію, про яку йдеться в нашому спеціальному матеріалі, тягне не тільки відновлення ваших прав, але і покарання роботодавця у разі виявлення правопорушень.
3. Коли індивідуальні трудові суперечки доходять до суду огляд основних ситуацій
Яким би не був порядок досудового розгляду індивідуальних трудових спорів і спосіб вирішення конфліктів, деякі ситуації врегулювати вдається тільки в суді.
Розглянемо їх докладніше.
Ситуація 1. Сторони не згодні з рішенням комісії
Винесене рішення КТС набуває чинності через 10 днів. Цей термін дається для того, щоб будь-яка із сторін могла його оскаржити при незгоді. Таке нерідко відбувається.
Приклад
Микола Васильович ініціював розгляд у КТС на своєму підприємстві з приводу відмови виплачувати йому переробку в подвійному розмірі. Комісія порахувала, що роботодавець має право замінити грошову виплату на надання відгулів. Працівник же з таким проханням не звертався.
Микола Васильович найняв юриста і звернувся до суду. Так як у комісії були всі необхідні документи, то великої праці це не склало. Справа за індивідуальним трудовим спором розглядалася в присутності позивача, представника адміністрації та голови КТС.
Позивач заявив, що додаткові вихідні йому не потрібні, тому він їх і не просив. Суд став на його бік і зобов'язав підприємство виплатити всі гроші в повному обсязі.
Ситуація 2. Заявник подає до суду, минаючи комісію
Багато людей просто не довіряють комісії, вважаючи що на її членів чиниться тиск з боку керівництва. Частково це справедливо і має місце на деяких підприємствах.
Тому заявник йде в суд для розгляду індивідуальних трудових спорів незалежно від їх предмета та змісту. Такий підхід виправданий лише в тому випадку, якщо дійсно є підстави сумніватися в неупередженості КТС.
Ситуація 3. Рішення комісії порушує Трудовий Кодекс
Бувають випадки, коли члени комісії настільки некомпетентні, що приймають рішення, які порушують трудове законодавство. Причому це може бути як на користь позивача, так і на користь відповідача. У таких випадках юристи рекомендують оскаржити рішення КТС у суді. При явних порушеннях закону не складе праці виграти справу.
4. Як розглядаються індивідуальні трудові спори — 5 основних етапів
Щоб краще зрозуміти, як розглядаються індивідуальні трудові спори, наведу приклад стягнення з підприємства неустойки за недотримання трудових зобов'язань.
Розберемо весь процес поетапно.
Етап 1. Оцінка ситуації у відповідності з трудовим договором
У вашому трудовому договорі написано, що перебуваючи на посаді головного спеціаліста, ви замещаете начальника відділу в період його відсутності з доплатою 20% до посадового окладу. Все б нічого, але ваш начальник зачастив на лікарняний перед пенсією, а ви відпрацювали за нього вже більше 3 місяців, але нічого не отримали. Наявності грубе порушення трудового договору.
Етап 2. Спроба врегулювання ситуації шляхом переговорів
Ви, як і належить в таких ситуаціях, йдете в бухгалтерію і висуваєте свої претензії. Бухгалтер вас посилає до шефа, так як ніяких розпоряджень від нього не отримував, наказів теж.
Ви йдете до начальника, який говорить, що ви і так не переробили, а якщо не подобається заміщати начальника відділу, то він знайде того, хто буде радий цьому. Розмова не задався, і у вас є вибір махнути рукою і забути або домагатися справедливості.
Етап 3. Направлення заяви до компетентного органу
Ви вибрали другий шлях і ініціювали скликання комісії по трудових спорах. За два дні, як і належить, вона була створена. Ви підготували свою заяву і доклали всі необхідні папери.
Що потрібно долучити до заяви в КТС:
- трудовий договір;
- посадові інструкції, свої і начальника відділу;
- документи, що підтверджують фактичне виконання невластивих обов'язків;
- свідчення;
- відомості про отриманої зарплати.
Все, що потрібно запитати у роботодавця, комісія вимагатиме сама.
Етап 4. Розгляд спору і винесення рішення
Комісія призначає дату та час розгляду вашої претензії і повідомляє про це. Ви приходите на засідання, де даєте всі необхідні пояснення. Якщо присутній там ви не бажаєте, то завчасно напишіть відповідну заяву. Проконтролюйте, щоб у складі КТС була однакова кількість представників обох сторін.
Якщо після голосування винесено рішення в вашу користь, то після закінчення 10 днів у вашого шефа є всього 2 дні, щоб виплатити вам належну суму. Навряд чи він буде оскаржувати рішення, знаючи наперед, що не прав. При негативному для вас сценарії в ці 10 днів ви повинні піти в суд і написати позов на оскарження рішення КТС.
Етап 5. Виконання прийнятого рішення
Неважливо, як ставиться ваш начальник до дій КТС, рішення цього органу закон для нього. Втім, якщо закон йому не писаний, то і в цьому випадку він добровільно нічого не виплатить.
Якщо через 2 дні після вступу рішення в силу гроші ви так і не отримали, знову йдіть в комісію і беріть там посвідчення для порушення виконавчого провадження у судових приставів. Вже вони знайдуть спосіб стягнути гроші.
Пам'ятайте, що паралельно з цим можна написати скаргу в трудову інспекцію. Як це правильно робити, читайте в нашому тематичному матеріалі.
5. Професійна допомога у вирішенні індивідуальних трудових спорів огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
Самостійно відстоювати свої права в наших реаліях досить складно. Тому я рекомендую скористатися допомогою юриста. В якому обсязі вона вам знадобиться, залежить від складності справи і від ваших індивідуальних знань.
Юридичні компанії пропонують широкий спектр послуг: від простого консультування до представництва в суді.
Ось кілька відомих фірм.
1) Правознавець
Розглянута компанія всю свою діяльність веде в інтернеті. Створений однойменний портал об'єднує кілька тисяч правників з усієї . Функціонує сайт за типом біржі, коли замовлення бере той юрист, який готовий дати кваліфіковану консультацію за менший гонорар. Це дозволяє тримати дуже низькі ціни на послуги. Крім того, віддалена робота не вимагає утримання офісів і технічного персоналу.
Щоб отримати консультацію, треба:
- Зайти на сайт Правознавця.
- Заповнити обов'язкові поля у формі зворотного зв'язку.
- Сформулювати своє запитання або викласти проблему.
- Написати, якого результату хочете досягти.
- Оплатити послугу.
- Відправити своє запитання і дочекатися відповіді.
- Скористатися рекомендаціями для вирішення своєї проблеми.
Крім консультування, співробітники Правознавця готують документи, проводять їх правовий аналіз та навіть представляють інтереси у суді після особистої зустрічі з клієнтом. Зручно те, що більшість послуг доступні віддалено, навіть не виходячи з дому. Це дозволяє користуватися допомогою Правознавця навіть жителям віддалених районів.
2) Правовий захист
Юрист Родченкова Катерина Іванівна свого часу відкрила юридичний кабінет, діяльність якого була пов'язана з вирішенням трудових конфліктів. Сьогодні це велика компанія, що займається питаннями з різних галузей права.
Проте трудові спори залишилися одним з найважливіших напрямків. Юристи фірми захистять ваші права без звернення до суду за 18 тис. рублів, а в суді за 40 тис. рублів. Враховуючи, що переважна більшість справ вони виграють, ця сума буде компенсована роботодавцем.
3) JCM-Holding
На сайті цієї компанії доступні безкоштовні юридичні консультації у загальному вигляді та запис на прийом до юриста. Фірма існує вже понад 10 років, тому у фахівців є багатий досвід супроводження справ.
Ціни залежать тільки від складності справи. Цілодобова робота компанії дає можливість звернутися туди в будь-який час. При необхідності юрист сам приїде до вас, якщо ви живете в . Консультації доступні і в онлайн режимі.
Послуги компанії у сфері трудового законодавства:
№ | Назва | Склад |
1 | Консультування | Безкоштовне по телефону або при первинному зверненні. Письмова консультація платна, але містить повне керівництво до дії |
2 | Підготовка документів | Збір і аналіз документації для звернення в суд, трудову інспекцію, КТС |
3 | Представництво | Представлення інтересів клієнта в суді та інших органах, ведення переговорів |
4 | Допомога у вирішенні колективних спорів | Супровід на всіх етапах, аж до оскарження рішення про визнання страйку незаконним, яке було ухвалене судом |
6. Як оскаржити рішення комісії по трудових спорах порядок дій
Іноді рішення комісії по трудових спорах не влаштовує одну зі сторін. У цьому випадку закон дозволяє його оскаржити, на що дається 10 днів.
Як це відбувається, читайте далі.
крок 1. Направляємо заяву голові комісії
Після отримання на руки рішення КТС ознайомтеся з них уважно. Бажано порадитися з юристом. Якщо він скаже, що рішення прийнято обґрунтовано, краще змиритися, навіть якщо вона вас зовсім не влаштовує.
Коли ви вважаєте, що комісія неправа і знаходите цьому підтвердження, будьте готові боротися далі. В першу чергу напишіть свою претензію з обгрунтуванням на ім'я голови КТС. Якщо нічого не зміниться, то переходьте до наступного кроку.
Дія 2. Збираємо матеріали по спорах
Комісія при розгляді вашої справи повинна була зажадати всі необхідні документи у адміністрації підприємства. Заберіть їх і доповніть тими, які, на вашу думку, підтверджують, що рішення КТС було неправильним. Можливо, з'явилися якісь додаткові відомості або свідки.
Дія 3. Звертаємося в суд
Пишемо позовну заяву в суд або наймаємо для цього юриста. Друге переважає, так як для подачі позову потрібно володіти знаннями і досвідом. Адже в разі процесуальних порушень суддя просто поверне заяву або залишить справу без руху до усунення недоліків. Така переписка призведе до того, що вийде термін позовної давності оскаржити рішення КТС стане неможливо.
На закінчення пропоную подивитися тематичне відео.
7. Висновок
Індивідуальні трудові спори розглядаються спеціальними комісіями на підприємствах, трудовою інспекцією та судами. Що вибрати, вирішувати вам. Головне, щоб проблема вирішилася на вашу користь.
Питання читачам
Траплялися у вас конфліктні ситуації з начальством? Якими способами ви намагалися вирішити їх?
Бажаю вам всього найкращого і успіхів в досягненні цілей. Буду вдячний за оцінки, відгуки, коментарі, лайки в соцмережах.