Скарга в трудову інспекцію — як поскаржитися на роботодавця онлайн: 5 простих кроків + поради як діяти, якщо скарга залишилася без відповіді

Можна поскаржитися в трудову інспекцію анонімно? Як виглядає зразок скарги в трудову інспекцію? Як написати і подати скаргу в трудову інспекцію на роботодавця онлайн?

Є такі керівники, які не тільки не рахуються з думкою колективу, але і закони не дотримуються, вважаючи, що секрет ефективного управління в авторитаризмі і самодурстві. Таких горе-керманичів можна і потрібно періодично робити. У цьому найкраще допоможе скарга в трудову інспекцію.

Що це за орган і для чого він створений, розповім вам я, Валерій Чемакин — консультант з правових питань.

В кінці матеріалу пропоную огляд декількох компаній, юристи яких допоможуть у вирішенні суперечок з начальством.

Скарга в трудову інспекцію

Зміст
  1. Що таке скарга в трудову інспекцію
  2. В яких випадках працівник може подати скаргу в трудову інспекцію — 3 поширених випадку
  3. Які бувають способи подачі скарги в трудову інспекцію — 3 існуючих способу
  4. Як поскаржитися в трудову інспекцію на роботодавця — 5 простих кроків
  5. Де отримати допомогу при складанні скарги в трудову інспекцію   огляд ТОП-3 юридичних компаній
  6. Як діяти, якщо скарга залишилася без відповіді — 3 практичних ради
  7. Висновок

1. Що таке скарга в трудову інспекцію

У зв'язку з тим, що держава бере на себе обов'язок контролювати дотримання законодавства у сфері праці та реагувати на його порушення, в функціонує Державна інспекція праці. Основне її завдання — виявляти і припиняти порушення, а також притягувати винних до відповідальності.

Детальніше про діяльність цього органу читайте в нашій окремій статті, а тут я розповім про те, як скласти скаргу в трудову інспекцію. Приводів для цього буває достатньо. На розгляд інспекторам надходять матеріали про невиплату зарплати, про відмову в прийомі на роботу, про порушення умов трудових угод та багато іншого.

Подача заяви в трудову інспекцію тягне за собою перевірку фактів, викладених у ньому, та вжиття заходів згідно з результатами цієї перевірки.

Чим завершуються перевірочні заходи:

  • підтвердженим документом про усунення порушень;
  • притягненням до відповідальності в адміністративному порядку;
  • припиненням діяльності фірми або її окремих структурних підрозділів;
  • відстороненням від виконання роботи або від посади винних осіб;
  • напрямком в органи внутрішніх справ матеріалу для перевірки наявності ознак кримінального злочину.

З цього видно, що розгляд скарги у трудовій інспекції — процедура далеко не формальна. Наслідки для винних бувають самі серйозні.

2. В яких випадках працівник може подати скаргу в трудову інспекцію — 3 поширених випадку

Причини конфліктів на робочому місці   найрізноманітніші. Але найчастіше спірні ситуації виникають через недотримання роботодавцем елементарних норм права. Нерідко трудові спори виникають через нерозуміння положень закону самим працівником.

Так чи інакше, істина буде встановлена тільки після подання скарги в трудову інспекцію. Ось деякі поширені випадки звернення до цього органу.

Випадок 1. Порушення при прийнятті на роботу

Як це не дивно, але велика кількість заяв до інспекції надходить не від співробітників фірм, а від сторонніх громадян, яких не взяли на роботу. Закон чітко визначає причини, за якими людині можна відмовити в прийомі. У переважній же більшості випадків вам просто нічого не будуть пояснювати або скажуть на словах, що не відповідаєте кваліфікаційним вимогам.

Приклад

Ганна Сидорова звернулася по оголошенню на вакансію вчителя математики в одну з шкіл. Рівень освіти та стаж повністю відповідали викладеним в оголошенні вимогам. Однак на співбесіді їй відмовили без пояснення причин.

Пізніше від знайомої Ганна дізналася, що вакансія викладена формально, так як цього вимагає закон. Насправді директор чекає приїзду своєї родички і тримає для неї місце, відмовляючи всім.

Ганна знайшла ще двох осіб, які зверталися з цієї вакансії, і вони всі разом написали колективну скаргу в трудову інспекцію. За результатами перевірки виявилося, що на роботу дійсно взяли племінницю директора, у якої взагалі не було стажу. Більш того, вона навіть не була математиком.

Інспектор вніс подання до департаменту освіти. У результаті директора звільнили, його племінниця пішла сама, а Анну прийняв на цю посаду новий керівник.

Випадок 2. Порушення трудового договору

Закон зобов'язує оформляти трудові відносини за допомогою договору, в якому чітко прописані всі умови, включаючи розмір зарплати та інших виплат, порядок надання відпусток та компенсації за понаднормову роботу. Незважаючи на це, порушення домовленостей зустрічаються повсюдно. При цьому спроби врегулювати проблему шляхом переговорів ні до чого не призводять.

Один із способів добитися справедливості — це подати на роботодавця скаргу в трудову інспекцію. Інспектор проведе перевірку виконання договірних зобов'язань і вживе вичерпних заходів щодо усунення порушень, аж до притягнення керівника до адміністративної або навіть кримінальної відповідальності.

Випадок 3. Недотримання процедури звільнення

Нерідкі випадки, коли керівник в пориві гніву звільняє працівника, проігнорувавши всі процедури. Немає ніякої необхідності вирішувати цю проблему в судовому порядку. Набагато швидше і дешевше написати в державний орган. Адже термін розгляду скарги в трудову інспекцію в разі незаконного звільнення максимум 10 днів.

3. Які бувають способи подачі скарги в трудову інспекцію — 3 існуючих способу

Терміни залежать від способу подачі скарги в трудову інспекцію. Адже зрозуміло, що звернення поштою вимагає більше часу, ніж особиста або через інтернет.

Тому законом встановлено початок відліку від моменту реєстрації звернення в канцелярії інспекції.

Способи подачі скарги в трудову інспекцію

Знаючи це, вибирайте зручний для вас спосіб подання заяви.

Спосіб 1. Подання скарги через інтернет

Це самий простий і зручний спосіб звернення. У служби є портал Онлайнинспекция.рф, який покликаний допомагати громадянам вирішувати проблеми трудового характеру з найбільшим комфортом. В цілях недопущення зловживань окремими особами подати заяви через сайт можна тільки після авторизації на порталі Держпослуг.

Працює це так:

  1. Зайдіть на сайт Онлайнинспекция.рф.
  2. Ознайомтеся з запитаннями.
  3. Виберіть категорію обігу та перейдіть по посиланню.
  4. Натисніть на найбільш підходящу тему.
  5. Виберіть бажаний результат з трьох (проведення перевірки, притягнення до відповідальності, консультація).
  6. Натисніть увійти.
  7. Станеться перехід до форми зворотного зв'язку через портал Держпослуг.
  8. Введіть ваше питання чи проблему і відправте.
  9. На вашу електронну адресу прийде повідомлення про початок перевірки.
  10. Дочекайтеся результату.

Відповідь на скаргу в трудову інспекцію ви отримаєте на свою електронну адресу, а при необхідності і на паперовому носії з печаткою поштою.

Спосіб 2. Подача скарги поштою

Це самий незручний спосіб поводження, так як вимагає додаткового часу. Крім того, скаргу можуть повернути з-за її неправильне оформлення. Щоб скористатися цим способом, треба дізнатися поштову адресу регіонального управління або районного відділу інспекції та направити туди скаргу рекомендованим листом з повідомленням.

Термін виконання вашого запиту буде обчислюватися з дня отримання листа інспекцією. Щоб інспектор зміг зв'язатися з вами оперативно, напишіть в заяві свій номер телефону. Це дозволить уникнути повернення з-за дрібних недоліків, так як він зможе поговорити з вами і з'ясувати всі нюанси.

Спосіб 3. Особисте звернення в трудову інспекцію

Ну і самий архаїчний спосіб — особисте звернення. З одного боку, ви можете поговорити з інспектором віч-на-віч і прояснити всі нюанси, але з іншого боку доведеться поїхати в контору, чекати прийому, можливо, постояти в черзі. Проте в цьому випадку вам на місці роз'яснять норми законодавства, якщо виявиться, що ви свідомо неправі.

4. Як поскаржитися в трудову інспекцію на роботодавця — 5 простих кроків

Розглянемо докладніше всю процедуру звернення в трудову інспекцію на прикладі подачі скарги про невиплату заробітної плати.

Найзручніше це зробити в режимі онлайн.

Як поскаржитися в трудову інспекцію на роботодавця

Зазначу, що з-за розбіжностей, заснованих на матеріальну винагороду за працю, найчастіше виникають індивідуальні трудові спори. Чим вони характеризуються — читайте в нашому спеціальному матеріалі.

Крок 1. Складаємо скаргу

При неможливості вирішити проблему шляхом переговорів з керівництвом співробітники нерідко звертаються в інспекцію з праці. Щоб зробити це правильно, треба озброїтися фактичними даними і правовими знаннями. Будь-яких вимог до форми самої скарги не існує. Її оформляють за правилами ділового листування.

тобто:

  • вказують адресу, найменування і керівника територіальної інспекції;
  • пишуть свої установчі та паспортні дані, адреса реєстрації і для листування;
  • викладають суть проблеми, по можливості з посиланнями на законодавство або на пункти договору;
  • формулюють вимоги чи пропозиції.

На нашому сайті ви можете завантажити зразок заяви в трудову інспекцію.

Крок 2. Готуємо документи підкріплюють

Щоб ваша скарга не була голослівною, до неї треба прикріпити документи, які доводять вашу правоту. У випадку затримок з виплатою зарплати це: банківські виписки за рахунками і трудовий договір, в якому відображені дні перерахування зарплати і авансу.

Якщо вам до цих пір видають готівкою в бухгалтерії, то візьміть у них копію останньої відомості. Втім, інспектор її запросить самостійно, якщо не дадуть.

Крок 3. Відправляємо скаргу в трудову інспекцію

З якими скаргами ви не зверталися в трудову інспекцію, найкращий спосіб — це онлайн відправлення. Він найшвидший і зручний. При цьому форма зроблена так, що без внесення обов'язкових відомостей ви не зможете надіслати запит. При використанні інших способів звертайте увагу на заповнення своїх персональних даних. Адже анонімні скарги розглядати ніхто не буде.

Крок 4. Очікуємо розгляду скарги

За загальними правилами відповідь інспектор зобов'язаний дати як можна швидше, але не пізніше 15 днів. Якщо потрібні перевірочні заходи, то термін перевірки не може бути більше 30 днів, у крайньому випадку 60 днів, коли треба їхати у віддалені регіони. За зверненнями в разі звільнення — 10 днів і не більше.

Крок 5. Отримуємо повідомлення про призначення перевірки за скаргою

Якщо за скаргою інспекції була ініційована перевірка, ви отримаєте відповідне повідомлення тим способом, який ви вказали в заяві. Найзручніше отримувати на адресу електронної пошти або за допомогою СМС. Такий спосіб встановлений за замовчуванням при онлайн обігу через сайт. В інших випадках вам надішлють лист поштою.

Важливо знати, що ви маєте право зробити відкликання скарги в трудову інспекцію ще до завершення перевірочних заходів. Це актуально, якщо роботодавець виконав всі ваші вимоги. При цьому інспектор має право все одно порушити адміністративне провадження, якщо були порушення.

5. Де отримати допомогу при складанні скарги в трудову інспекцію   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Не кожен готовий самостійно захищати свої права. Хочете доручити справу професіоналам? Немає проблем   помічники завжди знайдуться. Послуги з вирішення трудових конфліктів, особливо в умовах спаду в економіці, лідирують за популярністю серед населення.

Тому спеціалізація юриста по трудових спорах затребувана і актуальна. Докладніше про цих спеціалістів читайте в нашій тематичної статті, а тут я пропоную огляд декількох компаній, у штаті яких є такі юристи.

1) Правознавець

ПравознавецьЦе інтернет-портал, який служить майданчиком для взаємодії незалежних юристів і простих громадян. Головна мета – надання консультаційної юридичної допомоги широким масам населення за помірну, доступну кожному плату. З цим завданням портал справляється відмінно.

Мало того, юристи не тільки консультують своїх клієнтів, але і проводять експертизу документів, готують запити, пишуть позови і претензії. Все це вони роблять віддалено. Якщо ж виникає необхідність особистої присутності, наприклад, адвоката в суді, то і ця послуга доступна за попередньою домовленістю.

Немає нічого простіше, ніж скористатися послугами цієї компанії. Ви заходьте на портал і задаєте своє питання через форму зворотного зв'язку. Якщо вам потрібен загальний відповідь, то отримаєте консультацію безкоштовно. Заплативши 700-800 рублів, ви отримаєте розгорнуту інструкцію — по суті, керівництво до дії.

Не поспішайте ставити питання, якщо вважаєте, що ваша ситуація типова. Прочитайте архівні матеріали з подібними випадками. Можливо, вам все стане ясно, і впоратися самостійно з проблемою не складе праці. Сьогодні сайт Правознавця допомагає великій кількості людей добитися справедливості при вирішенні різних проблем, в тому числі трудового характеру.

2) ЦПЮПН

Центр правової юридичної допомоги населеннюЦентр правової юридичної допомоги населенню діє за підтримки Уряду Москви. Він працює в самому місті та області. Компанія надає юридичні послуги з різним правовим напрямками, в тому числі і в галузі трудового законодавства.

Основні послуги:

  • консультування, включаючи перше безкоштовне;
  • правовий аналіз ситуації і документів;
  • досудове вирішення трудових спорів;
  • написання та направлення претензій, позовів і скарг в трудову інспекцію та її оскарження приписів;
  • представництво в суді.

Заявку на отримання юридичної послуги оформляйте прямо на сайті компанії. Так ви заощадите час. Адже потрібний фахівець сам зв'яжеться з вами в призначений час або протягом декількох хвилин. Так як юристи цієї фірми тісно співпрацюють з різними державними органами, то вашу проблему вирішать строго по справедливості і по закону.

3) Лорд

Як і в будь престижній компанії, «Лорда» первинну консультацію надають безкоштовно. Власне, і самі послуги коштують прийнятно. Наприклад, письмова консультація або правовий висновок коштує від 5000 рублів, виїзд адвоката — від 10000 рублів. Компанія працює як з юридичними, так і з фізичними особами. Потрапляючи на сайт, ви відразу можете вибрати, до якої з цих категорій ставитеся. У компанії працюють юристи практично всіх напрямків, в тому числі і по трудовому праву.

Послуги компанії Лорд:

Назва Опис
1 Консультування Роз'яснення положень трудового законодавства як в усній, так і в письмовій формі
2 Складання претензій, позовів і скарг в трудову інспекцію Юристи готують документи з усіма необхідними посиланнями на законодавство
3 Медіація Вирішення трудових спорів в досудовому порядку шляхом переговорів
4 Представництво в суді Захист прав будь-якої з сторін трудового конфлікту в судових інстанціях

Звернення в компанію «Лорд» дасть вам можливість забути про проблему. Фахівці вирішать її навіть без вашої присутності в суді.

6. Як діяти, якщо скарга залишилася без відповіді — 3 практичних ради

Рідко, але бувають випадки, коли дочекатися відповіді на скаргу неможливо. Найчастіше виною тому людський фактор або програмний збій.

Про те, як домогтися розгляду звернення, читайте поради юристів нижче.

Порада 1. Консультуйтеся з юристами

Щоб не допускати помилок при формулюванні скарги, проконсультуйтеся спочатку у юриста. Можливо, ви помиляєтеся у своїй правоті, і вирішувати проблему треба зовсім іншим способом. Якщо заява написана грамотно, з посиланнями на законодавство, то повернути його вам ніхто не зможе, тим більше залишити без розгляду.

Порада 2. Подайте скаргу повторно

Якщо з якоїсь причини ви не отримали підтвердження того, що ваше звернення прийнято на роботу, не чекайте – пишіть знову. Можливо, лист просто не дійшло до інспекції, а при подачі в онлайн-режимі стався програмний збій при його відправлення.

Якщо він буде повторюватися, значить з вашим програмним забезпеченням якісь проблеми. У цьому випадку використовуйте інший браузер або навіть спосіб.

Порада 3. Зверніться у вищестоящі органи

Шанси, що ваша заява просто проігнорують, близькі до нуля. Однак, якщо таке все ж сталося, пишіть скаргу на трудову інспекцію в прокуратуру. Вже там-то знайдуть управу на недбайливих інспекторів. Є сенс звернутися в вищестояще підрозділ інспекції, наприклад, у регіональне управління.

На закінчення статті пропоную подивитися тематичний відеоролик.

7. Висновок

Тепер ви знаєте, як складається скарга в трудову інспекцію, що перевіряє цей орган і в якому порядку.

Питання читачам

Для чого потрібно подавати скаргу в трудову інспекцію, якщо можна подати її до комісії по трудових спорах або навіть в суд?

Бажаю вам безхмарним і безконфліктної діяльності. Сподобалася стаття? Сміливо ставте лайки в соцмережах і залишайте коментарі. Будемо раді, якщо ви її оціните.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Скарга в трудову інспекцію — як поскаржитися на роботодавця онлайн: 5 простих кроків + поради як діяти, якщо скарга залишилася без відповіді