Комісія по трудових спорах — 5 етапів вирішення спору комісією по праці і заробітній платі + 3 поради як запобігти звернення працівника до суду

Що регулює положення про вирішення спорів комісією по праці і заробітній платі? Який термін дії дисциплінарного стягнення по ТК РФ? Як виглядає зразок заяви в комісію по трудових спорах?

Затяжні конфлікти на роботі ні до чого доброго не призводять. Однак не поспішайте звільнятися або йти в суд, якщо у вас немає взаєморозуміння з начальством. Спробуйте вирішити проблему мирним шляхом. Адже для цього і існує комісія по трудовим спорам (КТС).

Я, Валерій Чемакин, як консультант з правових питань, розповім вам всі про це громадському органі.

В кінці статті я зроблю огляд декількох компаній, які допоможуть підготувати документи для розгляду.

Комісія по трудових спорах

Зміст
  1. Що таке комісія по трудових спорах і як вона утворюється?
  2. Що дає створення комісії по трудових спорах — 3 важливі переваги
  3. Як працює комісія по трудових спорах — 5 основних етапів
  4. Професійна допомога у вирішенні трудового спору   огляд ТОП-3 юридичних компаній
  5. Як запобігти звернення працівника до суду — 3 корисні ради для починаючого підприємця
  6. Висновок

1. Що таке комісія по трудових спорах і як вона утворюється?

Виконання трудового закону — обопільна обов'язок обох сторін відносин. На жаль, вона часто порушується обома сторонами. Претензій у сторін одна до одної настільки багато, що якби всі вони вирішувалися в судах, то суди просто не впоралися з роботою. Саме тому на підприємствах за ініціативою однієї із сторін створюються комісії по трудових спорах.

Про самому понятті трудові спори обов'язково прочитайте нашу окрему статтю. Тут же відзначу, що їх рішення можливо одним з декількох варіантів.

Рейтинг варіантів вирішення конфліктів у трудових відносинах:

  1. Шляхом переговорів працівника з роботодавцем.
  2. За участю незалежної комісії по трудових спорах.
  3. Направлення скарги в Державну інспекцію з праці.
  4. Розгляд цивільного позову в судовій інстанції.

Як бачимо, комісія по трудових спорах це інстанція, яка стоїть на другому місці за популярністю у працівників при вирішенні спірних питань з начальством.

Так для чого ж утворюється комісія по трудових спорах? Згідно із законодавством, цей орган покликаний вирішувати конфлікти всередині організації, не вдаючись до допомоги сторонніх інстанцій. З цього ясно, що до складу комісії по трудових спорах входять представники обох конфліктуючих сторін. За законом, їх порівну в кількісному вираженні.

Комісія по трудових спорах утворюється за ініціативою як працівників, так і роботодавця, але в своїх рішеннях ця інстанція керується виключно нормами права. Сторони не можуть чинити будь-який тиск на членів цього органу.

Положення про комісії по трудових спорах включає: порядок її створення, кількість членів, порядок і строки прийняття колегіальних рішень та їх оскарження, а також інші процесуальні питання.

2. Що дає створення комісії по трудових спорах — 3 важливі переваги

Часто розбіжності сторін виникають на грунті недостатнього знання законів. Іноді працівникові вистачає простого роз'яснення, щоб він усвідомив свою помилку. У таких випадках інцидент вичерпується, ледь розпочавшись.

Які питання вирішує комісія по трудових спорах:

  • що стосуються зарплати і інших виплат;
  • про порушення трудового договору;
  • з приводу дисциплінарних стягнень;
  • питання виплати витрат і понаднормових;
  • інші питання особистого характеру, які не вдалося вирішити безпосередньо з начальником.

Як бачимо, розглянутий нами орган вирішує тільки індивідуальні трудові спори. Ці ж питання вирішуються в суді, але звернення до КТС прямо на підприємстві має ряд незаперечних переваг.

Перевага 1. Підвищення довіри працівників

Адміністрація підприємства, де знаходиться і чесно працює комісія по трудових спорах, користується заслуженою довірою у співробітників. Адже якщо керівник будує свої взаємини з колективом на основі закону, а не на праві сильного, то і працівники завжди підуть на зустріч у будь-яких кризових ситуаціях.

Приклад

У маленькій будівельній фірмі «Сибстрой» відносини між робітниками і керівництвом завжди були довірчими. Питання, що належать до компетенції комісії по трудових спорах, вирішувалися в ній на основі закону. В результаті порушень прав працівників практично не було.

З-за зниження обсягів будівництва керівництву довелося урізати додаткові виплати персоналу, які були обов'язковими. Однак працівники з розумінням поставилися до цієї вимушеною мірою, так як розуміли, що керівництво їх не обманює щодо ситуації, що склалася.

Перевага 2. Можливість вирішення спору в межах підприємства

Судовий розгляд вимагає часу і грошей. Крім того, бажано скористатися допомогою адвоката, щоб грамотно відстояти в суді свої права.

Повноваження комісії по трудових спорах дозволяють вирішити ті самі питання без додаткових витрат, та ще й прямо на підприємстві.

3 Перевагу. Збір найбільш повного пакету документів для суду

Якщо все ж ви не задоволені рішенням комісії і впевнені в своїй правоті, то беріть весь пакет документів і несіть його в суд. Справа в тому, що при розгляді вашого питання КТС запитує у керівництва всю документацію, що стосується справи. Вам не доведеться робити це самостійно для суду. Роботодавець не має права відмовити комісії у надання всіх відомостей.

3. Як працює комісія по трудових спорах — 5 основних етапів

Комісія по трудових спорах — це орган, який складається з однакової кількості представників з боку колективу та роботодавця. Тільки при дотриманні цієї умови комісія вправі приймати правосудні рішення. Згідно із законом, вона повинна мати також своєю печаткою.

Якихось особливих правил виготовлення печатки комісії з трудових спорів немає. Логічно, якщо вона буде містити реквізити підприємства.

Нагадаю, що цей громадський орган займається лише окремими питаннями, а колективні трудові спори, мова про яких йде в інший нашій статті, він не дозволяє. В документації підприємства повинен бути наказ про створення комісії по трудових спорах, зразок якого неважко знайти у інтернеті.

Розберемо поетапно процедуру звернення до КТС.

Етап 1. Подача заяви працівником

Якщо, наприклад, ви вважаєте, що вас несправедливо наклали дисциплінарне стягнення, пишіть заяву в комісію по трудових спорах. Строк звернення в комісію   90 діб з моменту виникнення інциденту.

Звернення пишіть в будь-якій формі на ім'я голови КТС або скачайте зразок заяви в комісію з трудових спорів на нашому сайті. Головне, щоб у ньому містилося короткий опис суті проблеми і ваші вимоги. При наявності додаткових документів обов'язково долучите їх до заяви та простежте, щоб воно було зареєстроване.

Етап 2. Проведення засідання

Не пізніше 10 днів після отримання вашої заяви проходить засідання комісії по трудових спорах, протокол якого ви повинні отримати на руки. Якщо ви не хочете брати участь в засіданні, вкажіть це обставина при подачі заяви. Засідання проводиться тільки при необхідному кворумі, визначеному положенням.

Приклад

Сергій Петрович працював майстром в ТОВ «Електрошок». Руки у нього були «золоті», але любив випити. В кінці кварталу всі отримали премію, а він ні.

Образився майстер на начальство і подав скаргу в КТС. Засідання комісії призначалося тричі, але він на нього не з'явився. Адже зміна була не його. В результаті КТС абсолютно законно залишила скаргу без розгляду.

Комісія не зобов'язана розглядати заяви працівників, якщо вони не є засідання без попереднього письмового повідомлення. Втім, це не заважає подати заяву на новий розгляд.

Етап 3. Збір необхідних документів

Можливо, наданих вами документів для прийняття обґрунтованого рішення буде недостатньо. Тоді КТС витребовує додаткові матеріали у роботодавця.

Які документи можуть знадобитися:

  • наказ про накладення стягнення або позбавлення премії;
  • табель робочого часу;
  • пояснювальні записки ваші чи інших співробітників;
  • доповідні;
  • бухгалтерські документи.

Всі вони знадобляться і при судовому розгляді, в разі чого.

Етап 4. Голосування членів комісії

Після збору і вивчення всіх матеріалів, заслуховування представників роботодавця, профспілки і вашого особистого виступи, питання правомірності накладення стягнення поставлять на голосування. Згідно із законом, воно має бути таємним. При цьому в голосуванні повинно брати участь не менше половини представників з тієї й іншої сторони.

Етап 5. Винесення вердикту

Рішення приймається на основі простої більшості голосів. Воно містить суть вашого звернення, наведені доводи, правове обгрунтування та резюмирующую частина. Протягом 3 днів примірники рішення передаються вам і роботодавцю.

Порядок виконання рішень комісії з трудових спорів передбачає виконання всіх вимог адміністрацією або працівником у триденний термін. Однак він починає обчислюватися після 10 днів, які даються сторонам на оскарження винесеного рішення в суді.

Якщо роботодавець не виконав рішення КТС, працівник має право звернутися за допомогою до судовим приставам. Посвідчення, що видаються комісіями по трудовим спорам, допомагають порушити виконавче провадження в судових приставів.

Якщо процес відстоювання своїх прав в КТС здався вам складним, звертайтеся в юридичні компанії.

4. Професійна допомога у вирішенні трудового спору   огляд ТОП-3 юридичних компаній

У багатьох випадках правильніше звернутися в юридичну компанію для вирішення конфлікту з роботодавцем. Це економить час і нерви.

У багатьох юридичних фірмах в штаті є юристи по трудових спорах, які мають досвід роботи саме в цьому напрямі. Ось огляд деяких з них.

1) Правознавець

Ця російська онлайн компанія спеціалізується на наданні консультаційних та юридичних послуг. В ній працює кілька сотень юристів з усієї . Портал Правознавця дозволяє їм надавати послуги віддалено через інтернет. Найчастіше до юристів компанії звертаються за консультацією, але фахівці можуть і документи підготувати і провести юридичну експертизу, і навіть захистити в суді.

Якщо вам потрібна консультація по трудовому законодавству:

  1. Зайдіть на сайт Правознавця.
  2. Знайдіть там форму зворотного зв'язку.
  3. Впишіть свої установчі дані та контакти.
  4. Виберіть відповідну вашої проблеми тематику.
  5. Коротко і чітко опишіть ситуацію і поставте запитання.
  6. Оплатіть послугу.
  7. Дочекайтеся відповіді.
  8. Скористайтеся рекомендаціями юриста і виграйте свою справу.

Переваги компанії в тому, що всі послуги можна отримати не виходячи з дому. Консультація буває усна та письмова — різниця у вартості. Проте ціни в Правознавця більш ніж демократичні. Так усне консультування може коштувати всього кілька сотень рублів, чого не буває в інших компаніях, де цінник починається від 1500 рублів.

2) Правовий захист

Примітно, що ця компанія спочатку була створена на базі юридичного кабінету Родченковой Катерини Іванівни, яка займалася саме вирішенням трудових спорів. Сьогодні це велика юридична контора, яка надає послуги по багатьом напрямкам права.

Проте звернення з питань трудового законодавства залишаються одними з найчастіших. Вартість послуг з підготовки документів в трудову інспекцію чи суду починається від 18 тис. рублів, а представництво в суді від 40 тис. рублів.

3) КонсулПраво

Звернувшись в цю компанію, ви отримуєте безкоштовну первинну консультацію. Працюють фахівці цілодобово, без свят і вихідних. Тому допомогу вам нададуть в будь-який момент, якщо зателефонуйте в КонсулПраво.

Послуги з трудового права:

Найменування послуги Склад послуги
1 Врегулювання трудових спорів Проводиться в досудовому і судовому порядку
2 Вирішення питань звільнення Відновлення на роботі незаконно звільненого працівника з відшкодуванням його витрат, зміну дати звільнення і його причин
3 Вирішення питань, пов'язаних з трудовим договором Законність внесення доповнень або змін, а також зміна умов
4 Дозвіл матеріальних спорів Невиплата або затримка зарплати, компенсація вимушеного простою, позбавлення стимулюючих виплат

5. Як запобігти звернення працівника до суду — 3 корисні ради для починаючого підприємця

Звернення працівника до суду завжди невигідно компанії. Адже якщо йому вдасться довести свою правоту, підприємству доведеться не тільки задовольнити його вимоги, але і виплатити компенсацію, а також сплатити судові витрати.

Нічого хорошого не обіцяє фірмі і звернення працівника в трудову інспекцію. Щоб цього не відбувалося, роботодавцю слід не нехтувати законом, а також керуватися наступними порадами.

Порада 1. Попереджайте звернення до КТС шляхом переговорів

Якщо у вас назріває конфлікт з якимось працівником, не намагайтеся його затягти. Краще вирішити його шляхом переговорів і роз'яснень. Особливо це актуально, коли ваші дії стосовно працівника не зовсім відповідали трудовим законодавством чи були порушення в процедурі прийняття рішень з вашого боку.

Правовий статус комісії з трудових спорів дозволяє працівнику забезпечити свої права через судових приставів. Тому краще домовлятися, ніж вирішувати питання через КТС, а тим більше через суд.

Порада 2. Звертайтеся за консультацією до юристів

Перш ніж приймати непопулярне рішення, що погіршує становище працівників, зверніться за консультацією до юристів. Вони роз'яснять вам всі правові наслідки, що дозволить оцінити ризики та зробити прогнози розвитку ситуації. Фахівці з трудового права допоможуть вирішити навіть назрілий конфлікт, провівши переговори з незадоволеним співробітником.

Приклад

Микола Михайлович був керівником власної фірми. Він її створив, він нею керував і вважав, що закон — це теж він. Поки справи компанії йшли нормально, працівники мовчали.

Однак настала криза, яка змусила керівника піти на урізання не тільки премій, але навіть і зарплат. При цьому Микола Михайлович прямим текстом говорив, що можуть звільнятися всі, хто чимось незадоволений.

Його друг, юрист за освітою, попередив, що це може погано закінчитися. Однак директор не прислухався і домігся того, що понад 30 співробітників звернулися до суду з позовами. В результаті вони виграли справу.

Фірма повинна була виплатити звільненим не тільки належне за законом, але і різні компенсації. Крім того, трудова інспекція наклала великі штрафи. Все це призвело до банкрутства підприємства.

Порада 3. Виконуйте всі вимоги комісії для вирішення спору

Не варто ігнорувати рішення КТС. Його виконання обов'язково для всіх. Порушуючи закон, ви погіршуєте своє становище. Суд однозначно стане на бік працівника, якщо ви не виконаєте рішення комісії або станете затягувати цей процес.

Пристави теж не особливо розбиратися, а просто примусять вас виконати рішення, та ще й зажадають сплатити держмито за свої послуги.

На закінчення пропоную подивитися тематичний відеоролик.

6. Висновок

Якщо на вашому підприємстві є комісія з трудових спорів, не соромтеся звертатися до неї для врегулювання спірних питань при неможливості домовитися. При її відсутності ви маєте право вимагати створення такого органу.

Питання читачам

Як ви думаєте, який найбільш оптимальний спосіб вирішення конфліктних ситуацій з адміністрацією підприємства?

Бажаю вам доброго і розуміє начальника, який всі рішення приймає законно. Якщо сподобалася стаття, прошу її прокоментувати і оцінити. І не забувайте ставити лайки в соціальних мережах!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Комісія по трудових спорах — 5 етапів вирішення спору комісією по праці і заробітній платі + 3 поради як запобігти звернення працівника до суду