Трудова інспекція — як подати заяву в інспекцію по трудових спорах онлайн: 5 простих кроків + 3 способи як звернутися в інспекцію з праці

Як скласти заяву і звернутися до трудової інспекції онлайн? Що перевіряє інспекція по трудових спорах? Як проходить перевірка роботодавця інспекцією праці?

Випадки порушення трудових прав працівників поширені повсюдно. Більшість людей сприймає несправедливість від начальства як неминучу неприємність і нічого не роблять, побоюючись відплати у вигляді санкцій або звільнення.

тим часом Російське законодавство володіє повним арсеналом нормативних документів і адміністративних важелів, щоб захистити права простого працівника, а будь-самодура-начальника поставити на місце.

Вас вітає Валерій Чемакин — консультант з правових питань, і в цій статті піде мова про таку корисну службу, як трудова інспекція. Ви дізнаєтеся, наскільки ефективна її захист.

В кінці статті ви знайдете огляд декількох юридичних компаній, співробітники яких допоможуть вирішити ваші розбіжності з начальством.

Трудова інспекція

Зміст
  1. Що таке трудова інспекція і що вона перевіряє?
  2. Коли слід звертатися в інспекцію з праці   огляд основних ситуацій
  3. Якими способами можна подати скаргу в трудову інспекцію — 3 перевірених способу
  4. Як подати заяву в трудову інспекцію онлайн   покрокова інструкція для новачків
  5. Коли скарга може залишитися без відповіді»   огляд основних причин
  6. Професійна допомога у вирішенні трудових спорів   огляд ТОП-3 юридичних компаній
  7. Як оскаржити рішення трудової інспекції   порядок дій
  8. Висновок

1. Що таке трудова інспекція і що вона перевіряє?

Трудове законодавство включає в себе безліч норм і правил, які регулюють взаємовідносини між працівниками і роботодавцями.

З боку останніх досить часто проявляється ігнорування трудового права, що сприяє виникненню трудових спорів. Про суть цього поняття читайте в нашій спеціальній статті.

Для їх вирішення в створена трудова інспекція, звернення до якої дає можливість працівникам відстояти свої права в позасудовому порядку. Всі роботодавці зобов'язані підкорятися рішенням цього органу або оскаржити його до суду. Підпорядковується інспекція міністерства праці та соціального захисту населення.

Контроль і нагляд у сфері трудових відносин, проведення перевірок з охорони праці, розгляд скарг — це далеко не все, чим займається Державна трудова інспекція.

Види діяльності інспекції:

  • проводить перевірки роботодавців (планові і позапланові) на предмет виявлення та припинення фактів порушення трудового законодавства;
  • контролює хід перевірок з нещасним випадкам на виробництві;
  • перевіряє законність при виплаті соціальних допомог;
  • контролює діяльність органів опіки в частині роботи з недієздатними громадянами;
  • дозволяє колективні трудові спори в державних установах;
  • проводить інформаційно-просвітницьку роботу;
  • проводить експертизу шкідливих умов виробництва;
  • оцінює стан справ з охороною праці на підприємствах.

Ще одна назва цієї представленій у всіх регіонах служби — Роструд.

2. Коли слід звертатися в інспекцію з праці   огляд основних ситуацій

Повноваження інспекції такі, що інспектор має право прийти з перевіркою не тільки за раніше узгодженим планом, але і позапланово. Це можливо, коли надходять скарги на роботодавця від співробітників, а комісія по трудових спорах (про її функції читайте окрему статтю) не в змозі вирішити конфлікт.

Так як трудова інспекція — це державний контролюючий орган, то позапланова перевірка призначається і для контролю виконання припису після закінчення терміну усунення порушень. Які ж підстави для проведення позапланової перевірки трудовою інспекцією?

Ситуація 1. Затримка або невиплата заробітної плати

Законом встановлено, що працівник повинен два рази в місяць отримувати зарплату. У трудовому договорі дні виплати чітко відображені. Якщо роботодавець систематично затримує зарплату або виплачує її не повністю, працівник має право звернутися в інспекцію з скаргою. До речі, на роботу можна не ходити, поки борг не буде погашений. Вам ще й вимушений простій потім оплатять.

Ситуація 2. Неправильний розрахунок компенсацій при звільненні

В день звільнення працівник має право отримати повний розрахунок з урахуванням всіх належних компенсацій. Якщо роботодавець цього не зробив або обдурив співробітника, який звільняється, то трудова інспекція накладе на нього штраф, навіть якщо він ІП. Крім того, зобов'яже виплатити все до копійки.

Ситуація 3. Невиплата посібників

Росія — соціальна держава, тому велика кількість громадян належить до пільгової категорії. Їм належать допомоги, виплата яких залежить від безлічі факторів. Органи, адмініструючі ці виплати, іноді допускають порушення і відмовляють громадянам у їх законному праві. У цьому випадку теж потрібно звертатися в інспекцію.

Приклад

Микола Павлович жив у віддаленій селі і поки дозволяло здоров'я, розводив бджіл. Кілька років тому він купив неповнолітньому синові квартиру в місті з прицілом на те, що той надійде у внз і йому знадобиться власне житло. Потім Микола Павлович занедужав і пасіку довелося продати, але пенсія у нього була північна.

Син поступив вчитися і звернувся за соціальної стипендією, але йому відмовили, мотивуючи тим, що у них з батьком достатній дохід, а ще й власна квартира є.

Хлопець звернувся до мене за консультацією, я порадив звернутися в трудовою інспекцію. Адже він проживав у квартирі сам, був повнолітній на момент подачі заяви на стипендію, а значить, батько не повинен враховуватись як член сім'ї при розрахунку.

Це допомогло. Буквально через кілька днів йому видали довідку, з якої стали виплачувати стипендію. Найцікавіше — інспектору достатньо було лише зателефонувати у соцзахист і попередити, що вони допустили порушення.

Ситуація 4. Відмова в реалізації права на відпустку

Відповідно до трудового кодексу і Конституції, усі працівники мають право на відпочинок. Працівник має право скористатися ним вже через 6 місяців після працевлаштування. Деякі роботодавці, прикриваючись службовою необхідністю, не відпускають своїх співробітників на відпочинок.

В результаті проходить рік, півтора, а іноді навіть два. Такого бути не повинно — обов'язково звертайтеся в трудову інспекцію. А як це зробити, читайте в наступному розділі.

3. Якими способами можна подати скаргу в трудову інспекцію — 3 перевірених способу

Ви не знаєте, як написати на роботодавця в трудову інспекцію, а дуже хочеться? Тоді ви повинні засвоїти деякі правила.

Правила складання скарги в трудову інспекцію:

  • не лийте воду, описуйте тільки факти і підкріплюйте їх доказами;
  • менше емоцій — вони не несуть смислового навантаження;
  • не вживайте ненормативну лексику;
  • представляйтесь і вказуйте свої контакти.

Якщо хтось задається питанням, чи можна анонімно звернутися до трудової інспекції, знайте, що така кляуза розглянуто не буде. Нижче я пропоную розглянути 3 способи поводження.

См. статтю «Скарги в трудову інспекцію».

Спосіб 1. Особисто звернутися в трудову інспекцію

Якщо у вашому місті чи селищі є діюче представництво трудової інспекції, прийдіть туди особисто і викладіть свою проблему безпосередньо інспектору. Можливо, він вирішить вашу проблему без всякого заяви або пояснить, що ви помиляєтеся, а роботодавець прав.

Якщо ж правда на вашому боці, то потрібно написати звернення за запропонованим інспектором зразком. У ньому викладіть факти, які ви кілька разів перевірили. Пишіть без емоцій, лаконічно, з посиланнями на документи, що додаються.

Які документи потрібні для звернення в трудову інспекцію:

  • паспорт;
  • трудовий договір;
  • накази або розпорядження керівника, що відносяться до справи;
  • інші документи, що підтверджують неправомірність дій адміністрації.

Про прийом документів на розгляд буде зроблена відмітка, а вам видадуть розписку.

Спосіб 2. Надіслати заяву поштою

Як написати лист в трудову інспекцію, щоб воно дійсно дійшло до адресата і було розглянуто? Немає нічого простіше. Представтеся. Вкажіть найменування та реквізити організації, до якої у вас з'явилися претензії. Лаконічно й аргументовано поясніть їх суть. Долучите до листа копії підтверджують ваші слова документів за описом.

Після цього відправте рекомендований лист з повідомленням. Вам прийде відривний талончик, який підтверджує, що ваше звернення надійшло за адресою. Не забудьте вказати зворотну адресу, телефон та електронну пошту. Це допоможе оперативніше вирішити вашу проблему.

Спосіб 3. Через Інтернет

найзручніший спосіб — це подача звернення в трудову інспекцію онлайн. На сайті Роструда є спеціальна форма для цього. Вона дуже зручна і не вимагає особливих знань. Про те, як скористатися цим способом, читайте в наступному розділі.

4. Як подати заяву в трудову інспекцію онлайн   покрокова інструкція для новачків

Сучасні технології дозволяють вирішувати з допомогою інтернету найсерйозніші і нагальні завдання. Зокрема сьогодні можна отримати велику кількість послуг шляхом подачі заявок через портали відповідних органів або безпосередньо через сайт Держпослуг.

Щоб дозволити індивідуальні трудові спори не обов'язково йти в суд. Можна взагалі нікуди не виходити, а просто перейти на сайт Rostrud.ru і подати заяву онлайн.

Крок 1. Заходимо на офіційний сайт інспекції

Так як друга назва трудової інспекції Роструд, то і адреса сайту буде Rostrud.ru. Там потрібно знайти розділ «Написати звернення» та перейти до нього. Уважно вивчіть поля форми для обігу. При заповненні не пропускайте обов'язкові.

Крок 2. Вказуємо причину звернення

Насамперед варто вибрати причину звернення. Типові причини з'являються в розкривному списку. Найчастіше звертаються з приводу зарплати, відпускних, декретних, звільнення, скорочення, понаднормових. Рідше люди незадоволені умовами праці, забезпеченням безпеки на робочому місці.

Крок 3. Заповнюємо анкету про себе і дані про роботодавця

В поля, призначені для цього, вносимо свої анкетні дані і реквізити вашого підприємства.

Що конкретно потрібно вказувати:

  • свої ПІБ, адресу, телефон, електронну пошту;
  • реквізити підприємства: найменування, юридична та фактична адреса, ІПН/ОГРН, посаду, яку ви займаєте;
  • хто начальник, як його звуть.

Намагайтеся не робити помилок: є ризик, що інспектор перенесе їх в юридично значимі документи.

Крок 4. Повідомляємо про дії, які повинні бути застосовні до роботодавця

В спеціальне поле впишіть тему обігу, яка відображає ті дії, які ви хотіли б бачити щодо роботодавця.

Поширені теми звернень:

  • отримання консультації;
  • запит плану перевірок або ініціювання позапланової перевірки трудовою інспекцією;
  • виявлення порушень трудового права;
  • пошук винних і їх покарання в адміністративному порядку.

Не забуваємо написати саме звернення за правилами, про які я розповів вище.

Крок 5. Очікуємо розгляду поданої заявки

Закон пропонує розглянути вашу заявку не більш, ніж за 30 днів. Інспектор проведе перевірку всіх фактів, які ви вказали. При необхідності виїде в вашу організацію.

Які документи перевіряє трудової інспектор при перевірці:

  • статуту організації;
  • положення про преміювання та заробітної плати;
  • трудові договори — як індивідуальні, так і колективні;
  • бухгалтерські документи;
  • протоколи засідань комісії по трудових спорах.

За результатами перевірки інспектор праці готує акт, в якому відображає, підтвердились чи ні викладені вами факти.

До чого готуватися керівнику за результатами перевірки трудової інспекції:

  • для отримання припису про усунення порушень, відповідь на яке він має дати у місячний термін за зразком;
  • до адміністративної відповідальності і сплати великого штрафу;
  • у деяких випадках до призупинення діяльності підприємства;
  • до тимчасового усунення від посади;
  • в особливих випадках до пред'явлення обвинувачення у кримінальному порядку.

Якщо факти не підтвердилися, то вам дадуть відповідь про відсутність порушень. При незгоді маєте право звернутися до суду.

5. Коли скарга може залишитися без відповіді»   огляд основних причин

У деяких випадках подана онлайн скарга може залишитися без відповіді.

Розберемо основні з них.

Причина 1. Відсутність у заяві особистих даних заявника

Якщо ви навмисне або випадково не вписали достовірні особисті дані у форму, то ніхто ваше звернення розглядати не буде. За законом про звернення громадян анонімні листи не розглядаються, якщо в них не йдеться про вчинення або підготовку тяжкого злочину.

Причина 2. Домінування суб'єктивної точки зору працівника

Якщо ви у своєму зверненні викладаєте свою точку зору, не підтверджуючи її фактами, займаєтеся домислами і припущеннями, будьте готові, що ніхто не буде витрачати час на розгляд у такому вільному твору. В кращому випадку вам скажуть, що звернення відхилено, а в гіршому взагалі не отримаєте відповіді.

Причина 3. Скарга складена неграмотно

Якщо ви пишіть скаргу неграмотно, з великою кількістю помилок, вживаючи просторіччя і нецензурну лайку, то такий опус теж залишиться без уваги. Єдине, на що претендує така скарга — це сміттєвий кошик.

Причина 4. Звернення не дійшло до адресата

Якщо ви все склали правильно і грамотно, але відповіді через 30 днів не отримали, відправте його знову. Тільки зробіть позначку, що воно повторне. Можливо, стався системний збій, і повідомлення не пішло.

Взагалі, завжди при відправленні з сайту потрібно вказувати діючий адресу електронної пошти. Тоді цієї проблеми можна уникнути, адже поштовий робот відразу повідомляє про отримання звернення і присвоює йому номер. Так буде легше відстежити виконання заявки.

6. Професійна допомога у вирішенні трудових спорів   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Самостійно вирішувати трудовий спір не завжди комфортно, так як більшість з нас відчуває стрес в таких ситуаціях. Це не сприяє здоровій оцінці і прийняття правильних рішень.

Так що я рекомендую найняти юриста для звернення за дорученням, зразок якої є у будь-якого нотаріуса.

Ось три надійних компанії, в яких надають такі послуги.

1) Правознавець

Звертайтеся в цю компанію завжди, коли потрібна кваліфікована юридична консультація з керівництвом до дії. На порталі працюють тисячі юристів з усієї , одночасно в онлайні знаходяться сотні працівників. Сайт Правознавця — це майданчик для взаємодії фахівців з громадянами та організаціями.

Щоб отримати консультацію, досить зайти на портал і сформулювати своє питання або проблему у формі зворотного зв'язку. Пишіть зрозуміло і лаконічно. Юрист повинен зрозуміти, який результат ви хочете отримати. Після оплати невеликої суми ви отримаєте докладні інструкції, які допоможуть самостійно вирішити проблему, не вдаючись до допомоги інших юристів.

Якщо ж ви самі не хочете займатися вирішенням проблеми, то можна домовитися про зустріч з тим юристом, який проживає найближче до вас. Так як серед фахівців цієї компанії дуже висока конкуренція, то за свої послуги вони беруть цілком помірну плату. Якщо хочете подати заяву з підтвердними документами в трудову інспекцію онлайн — звертайтеся в компанію Правознавець.

2) Lexlife

Ця компанія спеціалізується на вирішенні всіх видів спорів у судовому та позасудовому порядку,в тому числі врегулюванням трудових спорів. Головне, не пропустіть встановлений законом термін обігу в трудову інспекцію, особливо після звільнення. Для цього потрібно відразу ж скористатися послугами компанії Lexlife.

Послуги компанії:

Найменування послуги Суть послуги
1 Консультування Надання консультаційних послуг в усній і письмовій формі за трудовим законодавством
2 Досудове врегулювання спору з роботодавцем Шляхом звернення в трудову інспекцію і переговорів з адміністрацією фірми
3 Складання претензії, позовної заяви Грамотне оформлення цих документів з посиланнями на законодавство
4 Захист інтересів працівника в судових інстанціях Повний супровід в судах

3) Юскон

Основний напрямок діяльності компанії — бухгалтерське супровід. Однак вирішення кадрових питань підприємства теж входить в сферу інтересів фірми. Якщо ви працівник, то фахівці проконсультують та захистять ваші права, як у трудовій інспекції, так і в суді. Якщо ви роботодавець, то, уклавши з ними договір, ви захистите себе від непотрібних позовів, пов'язаних з порушенням трудового законодавства.

Тепер пропоную подивитися тематичний відеоролик.

7. Як оскаржити рішення трудової інспекції   порядок дій

На жаль, рішення інспекції не завжди повністю задовольняє потерпілого. Але кожен має право його оскаржити спочатку у керівника цієї служби, а потім і в суді.

Як це зробити — читайте нижче.

крок 1. Складаємо і відправляємо лист керівнику інспекції

Якщо ви вважаєте, що при проведенні перевірки інспектор не врахував деякі аргументи та прийняв рішення не на вашу користь, підготуйте підготувати лист на ім'я його керівника. У ньому докладно опишіть суть проблеми, прикладіть копію відповіді інспектора і позначте моменти, з якими ви не згодні. Обгрунтуйте свої твердження. При необхідності знайдіть додаткові аргументи на свою користь.

Термін розгляду такої скарги не більше 30 днів. Якщо результати вас влаштували, інцидент можна вважати вичерпаним. Якщо ні, то переходимо до наступного кроку.

Дія 2. Збираємо документи та матеріали, які ви хочете оскаржити

До суду потрібно надати ті документи, які, на вашу думку, носять спірний характер. До них віднесемо: накази і розпорядження керівника, табелі і графіки, розрахункові документи. Сюди ж кладемо відповіді, отримані з трудової інспекції.

Дія 3. Звертаємося в суд

Рекомендую звертатися в судові органи з позовом лише після того, як ви отримаєте відповідь від керівника інспекції.

Пишемо позовну заяву за зразком, що беремо в суді. Долучаємо до нього документи, перераховані вище, заявляємо свідків при необхідності. Не забудьте сплатити держмито. При зверненні до суду я рекомендую найняти юриста, який має досвід ведення цивільних справ у сфері трудового права.

8. Висновок

Трудова інспекція — орган, який допоможе вирішити ваш конфлікт з роботодавцем без звернення в суд з найменшими матеріальними і тимчасовими втратами.

Питання читачам

Куди ви вирішите звернутися в першу чергу при порушенні трудових прав? В суд або в трудову інспекцію? Чому?

Бажаю вам повного взаєморозуміння в трудовому колективі, хорошої зарплати і частих премій! Якщо сподобалася стаття, прошу її оцінити, прокоментувати і поставити лайки в соціальних мережах.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Трудова інспекція — як подати заяву в інспекцію по трудових спорах онлайн: 5 простих кроків + 3 способи як звернутися в інспекцію з праці