Що таке трудові спори — повний огляд поняття і видів трудових спорів + порядок розгляду і вирішення спорів за 6 етапів

Який термін позовної давності по трудових спорах? Що містить у собі поняття «трудові спори» і який порядок їх вирішення? Які бувають види трудових спорів і як довго вони розглядаються?

Вашому начальнику закон не писаний? Він не платить понаднормові і без причини позбавляє премії? Ви не знаєте, як добитися справедливості, але готові боротися за свої права? Тоді ця стаття для вас.

З вами консультант з правових питань   Валерій Чемакин. У новій публікації я розповім про основні положення трудового законодавства. Ви дізнаєтеся, як виникають трудові спори і чим вони закінчуються.

В кінці статті на вас чекає огляд декількох компаній, юристи яких допоможуть у вирішенні конфліктів на роботі.

Трудові спори

Зміст
  1. Що таке трудові спори?
  2. За якими ознаками можна класифікувати трудові спори   ТОП-5 основних видів
  3. Порядок вирішення трудових спорів — 6 основних етапів
  4. Професійна допомога у вирішенні трудових спорів   огляд ТОП-3 юридичних компаній
  5. Як уникнути трудових спорів — 5 корисних порад роботодавцю
  6. Висновок

1. Що таке трудові спори?

Всі ми протягом життя вступаємо в трудові відносини. Хто-то в ролі начальників, хто-то в ролі підлеглих. Щоб вміти захищати себе, знати трудове право потрібно і тим, і іншим. Адже в процесі щоденної трудової діяльності часто виникає нерозуміння між підлеглими і начальством. Це нерозуміння виливається у конфлікти, які обов'язково потрібно вирішувати законними методами.

Порядок розгляду трудових спорів чітко прописаний в трудовому кодексі (ТК РФ). Непорозуміння між керівництвом і підлеглими виникає з різних причин, але найчастіше вони пов'язані з порушеннями ТК або упевненістю в тому, що такі порушення мали місце.

У переважній більшості випадків ініціаторами розгляду виступають працівники, які незадоволені діями або бездіяльністю керівників.

Основний орган, що займається врегулюванням конфліктів — це комісія з трудових спорів. Про неї на нашому сайті є окрема стаття. Якщо вона не зможе вирішити проблему, то у будь-якої із сторін конфлікту є право звернутися до суду. Проте варто пам'ятати, що строки позовної давності у справах такої категорії становлять 3 місяця з моменту виявлення порушення, 1 місяць з дня звільнення, 1 рік з фінансових питань.

2. За якими ознаками можна класифікувати трудові спори   ТОП-5 основних видів

Трудова діяльність людини настільки багатогранна, що створити єдину класифікацію трудових спорів неможливо.

Тому прийнято виділяти не менше 5 видів критеріїв, за яким ця класифікація відбувається.

Вид 1. ворогуючим об'єктів

У процесі трудових взаємовідносин часто виникає нерозуміння між окремим працівником і роботодавцем. Причини таких ситуацій різноманітні — від невдоволення зарплатою до небажання начальства компенсувати переробку.

Так от, якщо оскарження підлягають права окремих працівників, то це індивідуальні трудові спори. Детальніше про них читайте у спеціальній статті на нашому сайті. Скажу тільки, що розглядаються вони судами і спеціальними комісіями по трудових спорах, де половина членів від роботодавця, а друга половина працівників.

Буває й інша ситуація, при якій роботодавцю ставиться порушення прав всього колективу або його частини. Такі конфлікти зачіпають всіх працівників підприємства і називаються колективними трудовими спорами. Про них теж є окрема стаття на нашому порталі.

Вигляд 2. За способом вирішення спорів

Спосіб врегулювання трудових спорів буває позовної та неисковой. У першому випадку розгляд проводиться за фактами порушення конкретних норм права, нормативних актів та інших чинних положень. До позовних відносяться практично всі індивідуальні спори.

Якщо предметом розглядів служить введення нових норм і правил або змін до діючих документів, то такі спори називають неисковыми. Головним чином, до них відносяться трудові спори колективного типу, які мають особливий порядок врегулювання.

3 Вид. По предмету спору

Причини та умови виникнення трудових спорів поділяються на дві великі групи.

А саме:

  • спори про захист немайнових прав будь-якої із сторін конфлікту;
  • спори про призначення різних виплат і компенсації шкідливих наслідків.

У процесі нематеріальних трудових спорів працівник оспорює права на додаткову відпустку, зміна умов праці, справедливість при оголошенні стягнення і так далі.

Вид 4. За характером спору

Практично завжди в ході суперечок зачіпаються питання виконання трудового договору або різних угод. Їх прийнято називати правозастосовними трудовими спорами. Якщо конфлікт виник на грунті появи нових умов праці або після зміни вже існуючих, то це вже інший характер спору.

Вигляд 5. правовідносин

Правовідносини у сфері праці прийнято ділити на безпосередньо трудові і побічно відносяться до них. Суб'єктом спорів виступають як трудові відносини, так і пов'язані з ними.

До перших належать: невиплата зарплати, порушення трудового договору, необгрунтоване звільнення або утримання трудової книжки. Трудові спори другого типу виникають не при виконанні посадових обов'язків, а при вирішенні інших виробничих питань.

Перерахуємо деякі ситуації:

  • роботодавець змушує працювати в авральному режимі або не дозволяє йти, поки не зроблена робота;
  • не беруть на роботу без пояснення причин;
  • працівникам не дають брати участь в управлінні організацією;
  • порушуються вимоги до перепідготовки кадрів;
  • порушуються правила накладання матеріальної відповідальності за заподіяну організації збитків;
  • не виконуються соціальні гарантії.

Мати загальне уявлення по всім цим теоретичним питанням потрібно, щоб правильно захищати свої права. Як це робити   читайте в наступному розділі.

3. Порядок вирішення трудових спорів — 6 основних етапів

Від виду трудового спору залежить, хто його буде розглядати. Всі індивідуальні конфлікти, згідно з Конституцією, до компетенції судових органів.

Однак спочатку працівнику слід звертатися в комісію по трудових спорах (КТС) або до вищестоящого органу, якщо такий має повноваження скасовувати рішення нижчестоящого. Так можна дійти аж до міністерства. Ще один офіційний орган — це трудова інспекція, про діяльність якої у нас є окремий матеріал.

Принципи розгляду колективних трудових спорів дещо відрізняються. Для ініціації такого спору необхідно провести загальні збори, за результатами якого направити письмову претензію роботодавцю.

Якщо протягом 3 днів відповідь не отримано або він не задовольнив колектив, то вважається, що спір розпочався. Після цього створюється спеціальна примирна комісія, у складі якої є представники роботодавця та колективу в рівній пропорції. Ця структура і проводить примирні процедури.

А тепер загальний алгоритм вирішення трудових конфліктів.

Етап 1. Оцінка спірної ситуації у відповідності з трудовим договором

На цьому етапі визначитися, який вид трудового спору у вас виникло, так як від цього залежить вибір органу щодо його розгляду.

Які справи розглядає суд:

  • про поновлення звільненого працівника на робочому місці;
  • про зміну офіційної причини звільнення;
  • про оплату за ненавмисні прогули;
  • про відшкодування матеріальної шкоди, завданої працівником;
  • про необґрунтовану відмову в прийнятті на роботу;
  • про дискримінації.

За деякими з цих підстав додатково звертаються ще й в трудову інспекцію, так як її рішення обов'язкові для роботодавців.

В інших випадках краще почати вирішення питання в адміністративному порядку, тобто звернутися до КТС. До того ж, вам треба оцінити, яку з норм трудового законодавства, на вашу думку, порушив роботодавець. Це потрібно для обґрунтованого пред'явлення йому претензій.

Етап 2. Спроба врегулювання розбіжності шляхом переговорів і консультацій

Якщо ви встановили, що ваші права дійсно порушені, спробуйте врегулювати розбіжності шляхом переговорів з керівництвом. Обґрунтуйте свою позицію, спираючись на закон. Якщо ваш керівник зрозуміє, що ви добре орієнтуєтеся, то швидше за все піде на поступки.

Якщо ви не впевнені у своїх силах, то найміть юриста по трудових спорах. Як це зробити, читайте в нашій окремій статті. Найчастіше такі фахівці досягають позитивного вирішення питання без звернення в судові органи вже після першої розмови з вашим начальником.

Етап 3. Напрямок заяви про суть розбіжностей в компетентний юрисдикційний орган

Якщо не можна досягти мирним шляхом, готуйте заяву в той юрисдикційний орган, який більш всього доречний у вашій ситуації. При цьому неважливо, куди ви звернетеся в суд або КТС.

У будь-якому разі в заяві детально відобразіть суть розбіжностей, посилаючись на норми трудового права. Заяву потрібно віддати з фіксацією дати її прийому, так як КТС зобов'язана розглянути претензію в 10-денний термін.

Етап 4. Розгляд спору по суті та винесення рішення

Як же вирішуються трудові спори в КТС?

По-перше, без працівника комісія не має право проводити засідання. Виняток — його письмова згода. По-друге, керівник зобов'язаний надати всі документи, які комісія вимагатиме. По-третє, на засіданні повинні знаходитися 50% представників обох сторін.

Члени комісії таємно голосують і приймають рішення. Його направляють працівникові не пізніше, ніж на 3 дні. Якщо за 10 днів суперечка так і не буде розглянутий КТС   ідіть в суд.

Етап 5. Оскарження прийнятого рішення

Вступ в силу рішення КТС — 10 днів. Якщо його результати вас не задовольнили, звертайтеся у вищестоящий орган або в суд. Ще можна написати заяву в трудову інспекцію, наприклад при трудовому спорі про звільнення. При оскарженні трудового спору в суді не забудьте заплатити держмито і написати позовну заяву.

Етап 6. Виконання прийнятого рішення

Якщо за 10 днів прийняте рішення КТС ніхто не оскаржив, роботодавець зобов'язаний його виконати за 3 дня. В іншому випадку на нього будуть накладені штрафні санкції та порушено виконавче провадження.

Як бачите, процес захисту своїх прав вимагає певної підготовки, тому я рекомендую перед ініціацією проконсультуватися у професіоналів або взагалі доручити їм цю функцію.

4. Професійна допомога у вирішенні трудових спорів   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Консультації по трудових спорах дають юридичні компанії або приватні юристи. Клієнтам доступні видалені послуги в режимі онлайн.

Я пропоную огляд 3 компаній, які, на мою думку, найкраще підходять для цієї ролі.

1) Правознавець

Ця Російська інтернет-компанія надає юридичні онлайн послуги. В тому числі активно використовується консультування. Воно дається як в усній, так і в письмовій формі. З порталом Правознавець співпрацюють незалежні юристи зі всієї . Скористатися їх послугами можна скрізь, де є доступ до інтернету. Отримати консультацію від працівників Правознавця нескладно. Досить уміти поводитися з комп'ютером.

Алгоритм отримання консультації:

  1. Заходимо на сайт Правознавця.
  2. Знаходимо форму зворотного зв'язку.
  3. Представляємося і пишемо адресу своєї електронної пошти.
  4. Задаємо своє питання або викладаємо проблему.
  5. Оплачуємо послугу.
  6. Чекаємо відповіді.
  7. Використовуємо отримані рекомендації на практиці.

Доступні і безкоштовні консультації, але вони мають загальний характер. Юристи компанії допоможуть вам навіть скласти позовну заяву чи звернення до КТС. Для цього потрібно домовитися про таку послугу через портал Правознавця.

2) Центр юридичної допомоги

У цій компанії працюють юристи із стажем від 9 років, що закінчили престижні московські вузи. На сайті також можна отримати безкоштовну консультацію по будь-яких юридичних питань. Форма зворотного зв'язку знаходиться прямо на головній сторінці.

Примітно, що більше половини всіх справ фахівці вирішують в досудовому порядку, що значно знижує витрати, прискорює весь процес. Вже сам факт приходу адвоката з такої компанії до вашої керівнику скоротить терміни вирішення трудового спору до мінімуму.

3) Закон і порядок

Юристи цієї компанії вирішують трудові спори, за якими не прийшли до консенсусу в організації. Працівники спеціалізуються саме на трудовому законодавстві, тому мають дуже корисні напрацювання.

Що допоможуть вам вирішити юристи фірми «Закон і порядок»:

Проблема Як вирішується
1 Незаконне звільнення і звільнення вагітних Шляхом переговорів з роботодавцем або захистом в суді
2 Стягнення зарплати чи відновлення на посаді Найчастіше можливо вирішити в досудовому порядку
3 Відмова у відпустці або виплаті понаднормових Шляхом звернення до КТС
4 Захист інтересів роботодавця В судовому порядку

Вартість послуг у цій компанії не перевищує 15 тис. рублів, перша консультація безкоштовна.

5. Як уникнути трудових спорів — 5 корисних порад роботодавцю

Практика по трудових спорах показує, що від них страждає не тільки працівник, але і роботодавець. Часто він сам провокує їх виникнення з-за поганого знання законодавства. Це тягне за собою збитки для організації, так як рішення суду потрібно виконувати. Нічого хорошого не обіцяє і обґрунтована скарга в трудову інспекцію.

Щоб уникнути подібних непорозумінь, роботодавцям потрібно прислухатися до деяких корисних порад, які дають юристи по трудових спорах.

Порада 1. Сплачуйте переробку так, як того вимагає законодавство

Будь понаднормова праця має бути оплачена в полуторному, а з 3 години — у подвійному розмірі. Не ігноруйте це положення закону. Якщо немає можливості платити, прописуйте в трудовому договорі пункт про ненормованому робочому дні. У цьому випадку працівникові надаються додаткові дні до відпустки.

Порада 2. Дотримуйтесь порядок притягнення працівника до понаднормової роботі

Врахуйте, якщо ви не давали письмового доручення працівникові, то вся його переробка — це його ініціатива, за яку платити не потрібно. Але якщо він доведе протилежне, доведеться розщедритися. Тому, якщо вам періодично потрібно залучати працівників до роботи понад встановленого часу, видавайте письмовий наказ і оплачуйте роботу, як годиться. Або скористайтеся порадою 1.

Приклад

Ганна Васильєва працювала в одній з держустанов рядовим фахівцем. Роботи було дуже багато, а працівників мало. Все зробити в робочий час вдавалося не завжди. Начальниця нікого не відпускала з роботи, поки все не буде виконано. Ніхто ніяких переробок не платив, хоча співробітники затримувалися до 9-10 вечора.

Ганна звернулася в суд, але їй було відмовлено, так як ніяких письмових розпоряджень вона надати не змогла. Після цього всі працівники вимагали або оформляти переробку документально, або прописати в трудових договорах ненормований робочий день. Начальниця схилилася до другого варіанту.

Порада 3. Не приймайте на скорочені посади нових працівників

Якщо ви звільнили когось по скороченню штатів, то скорочені посади не повинні з'явитися знову. Адже тоді звільнення буде незаконним. Це означає, що не можна приймати інших працівників на ті ж самі посади, з яких ви тільки що звільнили інших. При оскарженні вашого рішення в суд або комітет з праці, трудовий спір буде вирішено на користь працівника.

Порада 4. Своєчасно повідомляйте співробітників про зміни умов праці

Якщо ви збираєтеся у своїй компанії змінити умови трудової діяльності працівників, вони повинні дізнатися про це завчасно. Повідомлення оформляється письмово і підтверджується печаткою організації.

Співробітникам потрібно надати досить часу, щоб обміркувати нововведення. В іншому разі виникнення спору після перевірки інспекції ваші дії визнають незаконними.

Порада 5. Дотримуйтесь порядок виплати премій

Порядок преміювання працівників в організації затверджується письмово, і всі працівники повинні бути ознайомлені з цим документом. Відступати від нього при прийнятті рішень не можна. Якщо співробітника позбавили премії, це відображається у мотивованому наказі. Розмір премії теж обговорюється в наказах по кожному співробітнику окремо, якщо він не у всіх однаковий.

На цьому у мене все, а зараз пропоную подивитися тематичний відеоролик.

6. Висновок

Не важливо, хто ви, працівник або роботодавець   вирішуйте трудові спори цивілізовано, а краще намагайтеся уникати їх виникнення.

Питання читачам

Вступали ви у трудові спори і якщо так, чим закінчилися розгляду?

Бажаю всім співробітникам прекрасних начальників, а начальникам   грамотних і працьовитих підлеглих. Пропоную оцінити статтю і залишити коментар до неї. Не забувайте про лайки в соціальних мережах.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Що таке трудові спори — повний огляд поняття і видів трудових спорів + порядок розгляду і вирішення спорів за 6 етапів