Корпоративні спори — 5 етапів розгляду справ по спорах у корпоративному праві + професійне вирішення корпоративних конфліктів у арбітражному процесі

Коли виникає питання про підсудності корпоративних спорів? Як відбувається розгляд справ з корпоративних спорів в арбітражному процесі? Як можна дозволити корпоративний конфлікт при порушенні прав?

Всім привіт! З вами постійний автор журналу    Денис Кудерин.

Кращий спосіб вирішити будь-який конфлікт – це домовитися мирним шляхом на взаємовигідних умовах. На жаль, такий варіант не завжди можливий. Часто для вирішення спору потрібна присутність третьої сторони, а саме – судових органів.

У цій статті ми поговоримо про корпоративних спорах – конфліктних ситуаціях, що виникають всередині юридичних компаній, підприємств, акціонерних товариств. Дозволити їх набагато складніше, ніж спір між сусідами або окремий борговий питання. Участь професійних юристів та адвокатів в таких справах майже завжди обов'язково.

В кінці статті на вас чекає огляд надійних компаній, які допоможуть вирішити спірні ситуації, що виникають всередині юридичних суб'єктів.

Корпоративні спори

Зміст
  1. Що таке корпоративні спори
  2. З яких причин виникає корпоративний конфлікт – 5 головних причин
  3. Як проводиться розгляд справ за корпоративним суперечкам – 5 основних етапів
  4. Допомога у вирішенні корпоративних спорів – огляд ТОП-3 юридичних компаній
  5. Які бувають варіанти вирішення корпоративного спору – 3 основних варіанти
  6. Висновок

1. Що таке корпоративні спори

Комерційна і адміністративна діяльність далеко не завжди протікає в ідеальних умовах. Навіть всередині дружного колективу нерідко виникають розбіжності і конфлікти.

Чиїсь права ущемляються, комусь не дають належних грошей, керівництвом приймаються рішення, які йдуть врозріз із Статутом підприємства, а то і з порушенням законодавства. Так виникають корпоративні спори.

Дамо визначення цьому поняттю.

Корпоративні спори – це конфліктні ситуації усередині юридичної особи, що виникають при наявності майнових чи немайнових претензій однієї сторони до іншої.

Є два основні варіанти вирішення таких суперечок в досудовому порядку і в судовому. Будь-який юрист скаже, що судитися складно, довго і дорого. Однак переговори між сторонами не завжди приводять до результату, що задовольняє всіх учасників спору.

В таких випадках в справу вступає суд – державний орган влади, мета якого – відновити права громадян та юросіб відповідно до законодавства. Корпоративними спорами займаються арбітражні суди.

В кожному суб'єкті Російської Федерації є свій арбітражний суд. Спір буде вирішувати той орган, до якого територіально відноситься компанія-відповідач. Юридична адреса підприємства легко дізнатися на сайті податкової служби.

Перерахуємо основні різновиди корпоративних спорів:

  • спори, пов'язані з утворенням, реорганізацією, банкрутством і ліквідацією юридичної особи;
  • спори з приводу акцій та часток у статутному капіталі, паїв у кооперативах;
  • спори, що виникають у результаті майнових претензій засновників, співвласників та учасників компанії до керівництва;
  • ситуації, пов'язані з призначенням керівних органів, припиненням та зупиненням їх діяльності;
  • конфлікти, пов'язані з випуском цінних паперів;
  • оспорювання угод юридичних компаній;
  • оскарження рішень керівних органів – наприклад, коли в компанію без погодження із загальними зборами залучаються нові учасники;
  • спори, пов'язані з переділом власності, рейдерськими захопленнями.

Боку корпоративних спорів – інвестори, власники, акціонери, контролюючі органи і самі компанії.

Суперечки бувають зовнішніми і внутрішніми. Зовнішні – це рейдерські захоплення підприємств і переділ власності. У внутрішніх суперечках беруть участь акціонери, власники, інвестори і керівництво конкретної компанії.

У судовій практиці корпоративні конфлікти відносять до найбільш складним для розгляду. Примирення сторін – це ідеальний, але рідко досяжний варіант, оскільки спори часто ускладнюються особистою неприязню між учасниками.

Часто корпоративні спори носять затяжний характер, оскільки пов'язані з шахрайством і вимагають втручання силових відомств та органів виконавчої влади.

У ході розгляду майнових розбіжностей сторони майже завжди подають зустрічні позови, вимагають арешту спірного майна та обмеження прав його використання. Це багаторазово збільшує строки розгляду.

Приклад корпоративного спору

Акціонер великої компанії звертається з позовом про визнання недійсними деяких конкретних рішень ради директорів. Зокрема, його не задовольняє переглянутий і знову встановлений розмір дивідендів. На його думку, сума дивідендів занижена і не відповідає реальним доходам по акціях.

Арбітражний суд приймає позов та починає судовий процес, в ході якого приймається рішення на основі Статуту АТ та деяких статей чинного законодавства. У результаті суд вирішує задовольнити позов акціонера і виплатити дивіденди в більшому розмірі, а також компенсувати моральні витрати і витрати на судовий розгляд.

Як вирішуються корпоративні спори

судочинство ведеться в суворій відповідності з встановленими правилами. Беруть участь дві сторони – позивач і відповідач.

Об'єкти спору – рухоме і нерухоме майно компанії, статутний капітал, цінні папери та інші активи.

Прийняття рішень судових органів залежить від безлічі супутніх факторів – зокрема, наявності документальних доказів позовних претензій.

2. З яких причин виникає корпоративний конфлікт – 5 головних причин

На ділі таких причин – десятки, якщо не сотні.

Але ми розглянемо найбільш характерні й поширені.

Причина 1. Необхідність зміни установчих документів

Нерідко діяльність компанії вимагає зміни установчих документів – наприклад, змінюється склад засновників, розмір статутного капіталу або сам напрямок діяльності фірми.

Іноді неможливо змінити документи іншим способом, окрім як через суд. Це відбувається, якщо деякі учасники компанії виступають проти таких змін або є інші перешкоди, які потребують втручання державних служб.

Причина 2. Виключення учасників з корпоративних товариств

Учасники корпоративних спільнот, які порушують Статут або підозрювані в шахрайських діях, підлягають виключенню з числа членів АТ. Не завжди виходить просто викреслити зло особа зі списку на загальних зборах. Іноді воно (особа) противиться виключенню всіма силами і оскаржує свої права в суді.

Причина 3. Випуск додаткових акцій

До цієї категорії відносяться будь-які спори, пов'язані з випуском цінних паперів та угодами, вчиненими в процесі їх розміщення. Якщо якісь пункти Статуту або законодавства порушені в ході таких дій – це привід для звернення до суду зацікавлених сторін.

Причина 4. Невиплата дивідендів

Ви акціонер компанії, власник певної частки власності, що має право на частину доходу. Справи підприємства йдуть добре, вартість акцій йде вгору, а дивіденди виплачувати вам чомусь не квапляться. Хоча обіцяли. Об'єднуйтеся з іншими акціонерами, звертайтеся в арбітражний суд та вимагати задоволення своїх прав.

Причина 5. Проведення операцій з акціями і частками

Операції з акціями, облігаціями і частками керівництво підприємства має право проводити тільки після загальних зборів акціонерів. Рішення приймають більшістю голосів. Якщо порядок прийняття рішень порушений, зацікавлені особи мають право звернутися до арбітражного суду з вимогою визнати незаконними дії керівництва.

3. Як проводиться розгляд справ за корпоративним суперечкам – 5 основних етапів

Практика показує, що корпоративні спори виграє той, хто діє більш професійно і послідовно. Конфлікти гальмують активну діяльність підприємства, а іноді навіть повністю її блокують, що призводить до великих збитків.

Щоб цього не сталося, дійте через професійних юристів та адвокатів. Неважливо – позивач чи відповідач – кваліфікований фахівець мінімізує ваші витрати, пов'язані з процесом, і допоможе домогтися потрібного результату. Чудово, якщо у вашій організації є досвідчений корпоративний юрист, але таку розкіш можуть дозволити собі далеко не всі компанії.

Про підсудності корпоративних спорів я вже говорив – ними займається сьогодні тільки арбітражний суд.

Не забувайте також про можливість досудового вирішення ситуації. Це набагато дешевше, ніж ініціювати і вести процес. До того ж ніхто не здатний передбачити результат судового розгляду.

Навіть якщо ви на 100% праві, це не гарантує винесення рішення в вашу користь. Закон оперує фактами, документами та доказами, якщо їх недостатньо для встановлення вашої правоти, винні ви, а не суд.

А тепер – основні етапи розгляду корпоративних спорів.

Етап 1. Підготовка та подання позовної заяви

Позовна заява складається відповідно загальним вимогам до таких документів, встановлених адміністративно-процесуальним кодексом.

В заяві обов'язково вказуйте:

  • державний реєстраційний номер юридичної особи, що бере участь у суперечці;
  • юридичну адресу компанії, що міститься в ЕГРЮЛ.

До документа додаються додаткові папери, що підтверджують діяльність підприємства, наприклад – статут компанії, а також квитанція про сплату державного мита.

Позов подається тільки в письмовому вигляді за підписом позивача або його довіреної представника.

Що писати в заяві? Вимоги до відповідача, обставини та факти, на яких вони ґрунтуються, докази вашої позиції. Бажано посилатися на відповідні статті законодавства та пункти статуту організації. Якщо спір – фінансовий, то в документі зробіть розрахунок стягуваної суми.

Позов подають до канцелярії суду або надсилають рекомендованим листом з повідомленням про доставку. Є варіант подачі заяви в електронному вигляді через портал «Мій арбітр», але паперовий оригінал все одно буде потрібно в суді.

Майте на увазі: суд – це не тільки позов. Знадобляться письмові клопотання, заяви, скарги та інші документи, оформлені згідно з установленим порядком. Чим більше таких паперів, тим краще.

Етап 2. Оповіщення всіх учасників спору

Всі учасники суперечки повинні бути сповіщені про ініціації судового процесу. Коли суд приймає заяву і відкриває справу, він сповіщає про це обидві сторони розгляду.

Етап 3. Надання документації

Будь-які документи, які відносяться до справи, потрібно зібрати і відповідним чином оформити. Якщо ви будете діяти через юриста, «паперовою» роботою буде займатися саме він. Ваше завдання – допомагати йому в цьому.

Етап 4. Проведення судового засідання

Тривалість процесу залежить від складності справи та активності сторін. Спочатку проводиться попереднє засідання, на яке запрошують обидві сторони, потім основне.

На попередньому засіданні:

  • визначається характер спору і статті законодавства, які підлягають застосуванню;
  • з'ясовуються обставини, що мають значення для справедливого розгляду справи;
  • вирішується питання про склад осіб, які беруть участь у справі;
  • робиться спроба примирення сторін.

Суд надає всіляке сприяння сторонам розгляду у збиранні та поданні доказів у справі.

Якщо суду все ясно, рішення виносять на першому основному засіданні. Але якщо сторони висувають нові документи, факти і докази, розгляд справи відкладається. У арбітражних судів свій графік роботи – іноді розгляд відкладають на тиждень, а іноді і на декілька місяців.

Розгляд справи включає в себе з'ясування позицій сторін та дослідження матеріалів. При необхідності до розгляду залучаються свідки і експерти. В ході процесу часто виникають судові дебати, на яких учасники або їх представники обґрунтовують свої позиції і претензії.

Розгляд корпоративного спору

Середня тривалість процесу 2-3 місяці, але конкретні показники залежать від супутніх обставин.

Етап 5. Прийняття і виконання судового рішення

Суд приймає рішення із зазначенням правових підстав, передбачених законом. Вердикт оголошується в судовому засіданні. Попутно оголошується, хто буде покривати судові витрати і яким чином. Учасники мають право на оскарження рішення у встановлені строки (30 днів).

Рішення підлягає обов'язковому виконанню. Якщо відповідач відмовляється виконувати чи пропускає терміни виконання, на нього накладається додатковий штраф. Примусовим стягненням майнових зобов'язань займаються судові пристави. При необхідності вони накладуть арешт на банківські рахунки або майно відповідача.

Таблиця наочно показує особливості усіх етапів діловодства:

Етапи Важливі моменти
1 Подача позову До заяви додаються документи, що підтверджують статус юридичної суб'єкта
2 Сповіщення учасників спору Сторони повинні бути сповіщені про початок діловодства
3 Надання документації Чим більше письмових доказів, тим вище шанси виграти справу
4 Розгляд Триває від декількох місяців до півроку
5 Винесення рішення Обов'язково до виконання

4. Допомога у вирішенні корпоративних спорів – огляд ТОП-3 юридичних компаній

Як я вже говорив, самостійно виграти корпоративний спір нелегко. При цьому будь-який внутрішній конфлікт дезорганізує компанію і перешкоджає конструктивному розвитку. Участь професійного юриста прискорює вирішення ситуації і багаторазово підвищує шанси на успіх.

Читайте огляд найбільш компетентних компаній, що працюють в сфері цивільного права.

1) Правознавець

ПравознавецьПортал «Правознавець» створювався спеціально для віддаленої допомоги громадянам та юридичним особам. Скористатися послугами професійних фахівців мають право всі бажаючі. Досить задати своє питання через сайт і отримати кваліфіковану консультацію. Якщо потрібен розгорнутий відповідь з алгоритмом дій і конкретними порадами, користуйтеся платними послугами. Проста консультація Правознавця з посиланням на відповідні статті закону надається безкоштовно.

Є і більш складний варіант взаємодії: ви замовляєте через сайт допомогу в складанні документів або послуги представництва в суді. У цьому випадку з вами зв'яжеться юрист з вашого міста. Всього з ресурсом співпрацюють кілька тисяч професійних фахівців, при цьому 500-700 юристів завжди знаходяться онлайн.

Головні плюси порталу – низькі ціни, швидкодія, участь досвідчених юристів та адвокатів.

2) Лорд

ЛордКоманда досвідчених юристів та адвокатів з різних галузей права. Є співробітники, що спеціалізуються виключно на корпоративних спорах і міжгалузевих правових питаннях. Компанія допоможе як простим громадянам, так і юридичним суб'єктам.

Принципи роботи «Лорда» – відкритість, чесність і взаємна довіра. Вам відразу вкажуть ціни на послуги без жодних прихованих платежів. Фахівці візьмуться за будь-яку справу, навіть найскладніше в правовому відношенні.

3) Центр Захисту Права

Центр Захисту ПраваЗамовте безкоштовну консультацію в «Центрі Захисту Права» і фахівці детально пояснять, як вони будуть працювати з вашою справою і які шанси на успіх. Крім внутрішніх корпоративних розбіжностей, фахівці допоможуть у спорах з контрагентами, спорах з державними органами, будівельних спорах, податкових, трудових та земельних, організовують представництво в арбітражному суді.

5. Які бувають варіанти вирішення корпоративного спору – 3 основних варіанти

Особа, яка вступає в корпоративний спір, цікавить насамперед головне питання – чим завершиться конфліктна ситуація.

Крім компромісного рішення, коли суду або посередникам сторін вдається примирити сперечальників, існує 3 основних варіанти.

Варіант 1. Виставлення позову про ліквідацію і поділ корпоративного майна

Суд приймає рішення ліквідувати компанію і розділити корпоративне майно між учасниками спору. Такий вердикт часто виноситься, якщо спір має виключно фінансовий характер і пов'язаний з виконанням (або, навпаки, невиконанням) корпоративних зобов'язань.

Варіант 2. Вихід з акціонерного товариства

Якщо учаснику акціонерного товариства не вдається домовитися з керівництвом компанії на задовольняють його умовах, він виходить зі складу АТ, якщо така можливість передбачена Статутом. При цьому йому виплачують реальну вартість майнової частки в компанії.

Варіант 3. Виключення з акціонерного товариства

Таке рішення приймається, якщо доведено, що учасник своїми діями шкодить компанії – розголошує конфіденційну інформацію, використовує у особистих цілях загальні активи підприємства, погіршує фінансове становище підприємства. Ніякої компенсації йому при цьому не виплачується.

Дивіться ролик, в якому представник юридичної компанії розповідає про суть і види корпоративних спорів.

6. Висновок

Отже, панове, тепер ви знаєте, що таке корпоративні спори і хто займається їх вирішенням.

Питання до читачів

Що ще про корпоративних спорах ви хотіли б дізнатися? Пишіть в коментарях до статті.

Колектив журналу бажає вам взаєморозуміння з колегами і спокійної роботи! Будемо вдячні за коментарі до статті. Ставте наших матеріалів оцінки і лайки в соцмережах! До нових зустрічей!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Корпоративні спори — 5 етапів розгляду справ по спорах у корпоративному праві + професійне вирішення корпоративних конфліктів у арбітражному процесі