Оцінка інвестиційних проектів — 5 простих кроків як оцінити ефективність і чутливість проекту + професійна допомога в оцінці

Як проводиться оцінка чутливості інвестиційних проектів? За якими критеріями оцінюються ризики інвестиційних проектів? Якими методами оцінюється економічна ефективність проекту?

Вітаю читачів сайту . З вами знову Марія Даровська, і сьогодні ми поговоримо про оцінку ефективності інвестиційних проектів.

У будь-яких вкладень є різні аспекти: технічні, комерційні, соціальні, екологічні та інші. Але сьогодні ми поговоримо про фінансовий аспект оцінки, як вирішальному чиннику при прийнятті рішень куди і як вкладати гроші.

В кінці статті я поділюся з вами порадами, корисними для початківців інвесторів. Отже, почнемо!

Оцінка інвестиційних проектів

Зміст
  1. Що таке оцінка інвестиційних проектів і для чого вона проводиться?
  2. За якими критеріями оцінюється ефективність інвестиційного проекту — 5 головних критеріїв
  3. Які методи використовуються при оцінці інвестиційних проектів — 5 основних методів
  4. Як оцінити ефективність інвестиційного проекту   покрокова інструкція для новачків
  5. Професійна допомога в оцінці інвестиційного проекту   огляд ТОП-3 оціночні компанії
  6. На що звертати увагу при оцінці інвестиційних проектів — 4 корисних ради для початківця інвестора
  7. Висновок

1. Що таке оцінка інвестиційних проектів і для чого вона проводиться?

Кожне підприємство вирішує, чи вкладати гроші в той чи інший проект, щоб отримати прибуток.

Щоб інвестувати ефективно, потрібно ретельно проаналізувати майбутні витрати і доходи при реалізації проекту. Це і називається оцінкою інвестиційних проектів. Інвестиціями виступають грошові активи, банківські депозити, акції, обладнання, техніка, цінні папери, права власності, кредити, паї, інтелектуальні цінності.

Перед фінансовим менеджером стоїть завдання: вибрати проект з максимальною наведеною вартістю в порівнянні з обсягом вкладень.

Приведена вартість   поточна вартість очікуваних в майбутньому надходжень коштів.

існує безліч Методів оцінки, детальніше про кожного з них ми поговоримо далі. Але важливо розуміти, що принцип, що об'єднує всі методи один — після реалізації проекту капітал підприємства повинен зрости.

При оціночних роботах аналізують фінансову ситуацію на підприємстві, досліджують умови зовнішнього середовища з точки зору придатності для інвестування, прогнозують грошовий потік, планують стратегію розвитку, ставлять цілі, формують інвестиційну політику підприємства, вибирають дисконтну ставку, розраховують показники ефективності.

Все це робиться з урахуванням ризикових факторів. В процесі реалізації проекту прийняті інвестиційні рішення постійно переглядають.

Давайте розберемося з терміном грошового потоку: його за цю статтю ви побачите ще багато разів.

Грошовий потік   кількість грошей та їх еквівалентів, а також платежів, які надійдуть під час втілення проекту в життя. Визначається на весь розрахунковий період.

Важливо розуміти, що інвестиційна діяльність завжди призводить до відтоку грошей. Відповідь на питання, чи варто реалізовувати проект, залежить від величин грошових потоків на кожному з етапів реалізації.

Потоки бувають:

  • ординарними   грошовий потік завжди йде слідом за відтоком;
  • неординарними — коли потоки чергуються з відтоками у вільній послідовності.

Дисконтування   визначення вартості грошового потоку з допомогою приведення вартості виплат до певного часу. Використовується для розрахунку змін вартості грошей з-за тимчасового фактора.

Більше про дисконтуванні грошових потоків ви дізнаєтеся у відео.

Вибираючи критерії, щоб оцінити проект, потрібно розуміти, які саме потоки чекають.

Рекомендуємо також ознайомитися з матеріалом «Оцінка бізнесу».

2. За якими критеріями оцінюється ефективність інвестиційного проекту — 5 головних критеріїв

Практика така, що вкладають гроші ближче до кінця року перед роком реалізації проекту. Що стосується припливу, його очікують у кінці року реалізації.

Оцінки і прогнози для розрахунку різноманітні, тобто основні параметри і критерії варіюються. Критерії аналізу поділяють на два типи   статичні, в яких не враховують часовий параметр і динамічні, в яких враховують час.

Прочитайте статтю про оцінку нематеріальних активів, якщо хочете заглибитися в тему.

Також проводять аналіз чутливості проекту, тобто оцінюють вплив кожного з вхідних параметрів, щоб передбачити гірші варіанти розвитку ситуації.

Пам'ятайте, що найбільш прості критерії оцінки — це термін окупності та показники прибутку. Починати оцінювати проект потрібно саме з них.

Ефективність інвестиційного проекту

Кожен показник одночасно стає критерієм при виборі проекту: показники різних проектів порівнюють і вибирають найбільш привабливий.

Критерій 1. Чистий дохід

Чистий дисконтований дохід (ЧДД) визначає цінність проекту. Визначається він як сума надходжень після вирахування щорічних витрат. Підраховуються витрати на весь строк здійснення проекту.

Щоб визнати проект прибутковим, чистий дохід повинен бути позитивним. Якщо порівнюють аналогічні проекти, то чим вище позитивне значення ЧДД, тим більшу перевагу віддають проекту.

Критерій 2. Внутрішня норма прибутковості

Технічно це така ставка дисконтування, яка призводить до беззбитковості проекту.

Коли розглядають ефективність проекту, показники внутрішньої норми доходів зіставляють з нормою дисконтування. Внутрішня норма доходів впливає на дисконтований дохід. Якщо ВНД перевищує норму дисконтування, то значить ЧДД позитивний, а проект ефективний, і навпаки.

Критерій 3. Потреба в додатковому фінансуванні

Потреба в додатковому вкладенні коштів   величина абсолютна. Це негативне сальдо за інвестиційним та операційними показниками в його граничному значенні.

Ця величина показує мінімум грошових витрат, потрібних, щоб забезпечити проект.

Критерій 4. Індекси прибутковості витрат та інвестицій

Ці індекси показують віддачу від вкладень. Якщо проект прибутковий, то значення індексу завжди більше 1. Коли оцінюють ефективність проекту, звертаються до індексу прибутковості, як звичайного, так і дисконтований.

Витратний індекс показує, як дисконтовані грошові потоки відносяться до суми дисконтованих фінансових відрахувань. Інвестиційний індекс дорівнює відношенню чистого прибутку до загального обсягу інвестицій, збільшеному на 1.

Критерій 5. Дисконтований термін окупності

Дисконтований строк окупності показує, скільки триває мінімальний термін, за який ЧДД стане позитивним і продовжить їм залишатися. Це практично аналогічний звичайного строку окупності термін, різниця в тому, що значення беруть дисконтовані.

Термін окупності не повинен перевищувати тривалість самого проекту. Зауважте, що якщо проект фінансують кілька підприємств, то ефективність участі розраховують для кожного окремо згідно з часткою участі.

Щоб дізнатися про вкладення більше, прочитайте статтю «Оцінка акцій».

3. Які методи використовуються при оцінці інвестиційних проектів — 5 основних методів

Ми не будемо заглиблюватися в складні економічні розрахунки. Це робота економістів і фінансових консультантів. Набагато актуальніше і ефективніше методи, які ви зможете застосувати самостійно при оцінці проекту. Давайте розберемо їх докладніше.

До речі, ваші фінансові консультанти працюють з цими ж методами, в тому числі, але враховують більший масив інформації. Самостійний прорахунок не дасть таких точних результатів, але дозволить побачити загальну картину. Стане ясно, заглиблюватися в оцінку проекту або його варто відкинути вже на стадії попереднього розгляду.

1) Метод умовного виділення

Якщо проект ізольовано від підприємства, то цей метод ефективний. Працює він так: уявіть проект в якості окремої юрособи, що володіє активами і пасивами, який отримує виручку, несе витрати. А тепер оцініть фінансову спроможність цієї особи, відповідайте собі на питання, чи мали б ви з ним справу.

Цей метод допоможе оцінити фінансову спроможність проекту, але має похибки. Адже проект і самостійне юрособа все ж не тотожні. Але побачити картину з боку ви зможете.

2) Метод об'єднання

Для втілення цього плану побудуйте фінансовий план компанії, що реалізує проект. Спрогнозуйте прибуток, баланс, рух грошових коштів у вигляді звіту.

Щоб зробити це, потрібно добре розуміти роботу компанії, володіти інформацією. Якщо така інформація про компанії у вашому розпорядженні відсутня і отримати її у достовірному вигляді неможливо, цей метод вам не підходить.

3) Метод порівняння

Щоб застосувати цей метод, потрібно описати план бюджету підприємства, що реалізує проект. Після цього опишіть діюче виробництво без урахування проекту. Оцініть, наскільки фінансово спроможна фірма, що займається цим проектом. Порівняйте доходи з проектом і без нього.

4) Метод аналізу зміни

Прорахуйте прирощення, який привнесе реалізація проекту в діяльність компанії. Вам належить порівняти приріст чистої виручки з обсягом інвестицій, необхідних для збільшення прибутку. Перевага методу   в простоті отримання потрібних даних.

5) Метод накладання

Вивчіть проект, визначте його спроможність. Потім підготуйте фінансовий план компанії, не враховуючи інвестиційний проект. Як і передбачає назва методу, накладіть отримані результати один на одного. Результати цього прорахунку покажуть вам фінансову спроможність компанії з урахуванням реалізації нового проекту.

Радимо ознайомитися з матеріалами «Незалежна оцінка» і «Незалежна експертиза», щоб розуміти нюанси цих процедур.

4. Як оцінити ефективність інвестиційного проекту   покрокова інструкція для новачків

Для з'ясування спроможності проекту аналізують звіти про рух грошових коштів підприємства. Це дозволяє детальніше оцінити економічний статус підприємства, визначити, чи вистачить коштів для реалізації проекту.

Якщо недостатньо, розглядають варіанти з кредитуванням або залученням додаткового інвестора, оцінюють, чи вигідно використання кредитних або партнерських коштів для цього проекту з урахуванням існуючої процентної ставки і відсотки рентабельності проекту.

Тільки після такого прорахунку приступають до оцінки інвестиційної привабливості.

Крок 1. Прогнозуємо можливий рівень доходу проекту

Основний показник ефективності   рівень одержуваного прибутку щодо вкладених коштів. Під прибутком розуміють не приріст капіталу сам по собі. Важливий приріст з урахуванням компенсації постійного знецінення грошей протягом усього терміну проекту.

тобто фактично треба передбачити, які нові для вас товари або послуги буде поставляти підприємство, які нові технології будуть впроваджуватися завдяки інвестиційному проекту і що це дасть в грошовому еквіваленті з урахуванням інфляції.

Важливо враховувати, що ризик інвестицій є завжди. І він досить великий. Інвестиційна робота практично завжди відбувається в умовах часткової невизначеності: кон'юнктура ринку постійно змінюється, не можна знати напевно, якою буде доля того чи іншого проекту.

З цієї причини рішення про інвестування часто приймаються інтуїтивно. Але це не скасовує необхідності економічного прорахунку.

Приклад

При інвестиціях у сферу будівництва, торгівлі або послуг підприємство вкладає кошти в обраний проект, що володіє привабливими перспективами і широким ринком збуту.

Проте фінансова криза різко знижує потребу ринку у такої продукції/послуги, що призводить до негативної рентабельності проекту. Або в результаті девальвації національної валюти імпортні складові різко зростають в ціні, роблячи виробництво не рентабельним.

Облік об'єктивних і суб'єктивних ризиків, вироблення заходів їх запобігання, дозволяють компанії збільшити свої доходи. У свою чергу, непродуманий оптимізм в оцінці ризиків і можливостей може призвести до банкрутства.

Прогноз рівня доходу проекту

Головна мета   зрозуміти, який прибуток з врахуванням ризиків та інфляції принесе проект підприємству при його реалізації.

Крок 2. Аналізуємо поточні витрати

При розрахунку приток не можна не враховувати відтоки коштів. Адже якщо витрати перевищать надходження, проект виявиться збитковим.

поточними витратами відносять заробітні плати працівників, утримання приміщень і виробництва, закупівлю товарів, матеріалів, устаткування та інші витрати. Відносять сюди і видатки, пов'язані з забезпеченням активів.

Не варто нехтувати в розрахунках експлуатаційними витратами. Тим більше, що в силу специфіки, розрахувати обсяг витрат на них можна заздалегідь.

Експлуатаційні витрати   регулярні (щорічні) витрати на використання активів.

Приклад

Капітальний ремонт   витрати на забезпечення активів. Потреба в ньому нерегулярна і виникає з невизначеною періодичністю. Тому до експлуатаційних витратах він не відноситься.

Амортизаційні витрати, навпаки, регулярні і спрямовані на підтримання робочого стану обладнання, а тому відносяться до експлуатаційних витрат.

Крок 3. Враховуємо інвестиції, які можуть знадобитися в майбутньому

Найбільш поширена помилка, що веде до банкрутства,   оптимістичне заниження майбутніх витрат при попередньому аналізі проекту. Для об'єктивної оцінки необхідно врахувати не тільки початкові капітальні витрати, але і всі наступні системні і разові витрати.

В тому числі непередбачені (залежно від сфери реалізації проекту вони можуть становити від 5% до 20%). Важливо врахувати витрати пов'язані з оподаткуванням, а також неоднозначні статті витрат, які все ж не можна виключити.

У ході реалізації проекту часто потрібні додаткові інвестиції. Зазвичай вони потрібні на такі опції, як будівництво, підведення комунікацій, додаткові вкладення в оборотний капітал. Заздалегідь продумайте, де будете брати ці гроші. Відсутність коштів на покриття непередбачених витрат зведе нанівець весь проект.

Крок 4. Уважно вивчаємо джерела фінансування

Пам'ятайте золоте правило інвесторів   довгострокові інвестиції фінансують за рахунок довгострокових фінансів.

Ви повинні знати звідки надійдуть гроші на реалізацію проекту і бути впевнені в джерелах фінансування. Якщо один з джерел фінансування відпаде, реалізація проекту зупиниться і не принесе нічого, крім збитків.

В таблиці ви побачите спрощену картину статей витрат і потенційних вигод при виробництві:

Вигоди Витрати
1 Виручка від ліквідації старих фондів Витрати на придбання нових фондів
2 Економія витрат при заміні старих фондів Щорічні витрати на забезпечення виробництва
3 Номінальні витрати, нові витрати на амортизацію, Збитки від втрати амортизаційних відрахувань при реалізації списаних фондів
4 Податкові пільги Податки від продажу застарілих фондів і зростання податків при збільшенні прибутковості
5 Додаткові доходи від нового інвестиційного проекту Втрата доходу від реалізованих застарілих фондів
6 Вартість від ліквідації нових фондів Капремонт

Крок 5. Звертаємо увагу на облік основних податків

При прорахунку ефективності проекту обов'язково враховуйте обсяг податків, які доведеться віддати з прибутку. Заздалегідь проконсультуйтеся з юристами і з'ясуйте, які податки і в якому обсязі доведеться віддати з проекту в казну. Іноді вигідний на перший погляд проект при прорахунку «чистими» виявляється збитковим при прорахунку зі сплатою податків.

Консультація юриста не завадить і на попередніх стадіях оцінки. Не полінуйтеся звернутися до юриста заздалегідь. Отримати відповіді на питання у профільного юриста можна навіть не виходячи з дому. Досить зайти на сайт Правознавець.ру.

Ресурс забезпечує клієнтів професійною юридичною допомогою онлайн і по телефону. Доступні консультації (безкоштовні та платні), замовлення на оформлення документів і навіть представництво в суді.

Всі юристи Правознавця мають великий стаж і профільну освіту. Ціни на консультації нижче очних альтернатив через зручності і зменшення часових витрат не тільки для клієнта, але й для самого юриста.

5. Професійна допомога в оцінці інвестиційного проекту   огляд ТОП-3 оціночні компанії

Якщо в інвестиціях та фінансовому прогнозуванні ви новачок, то найбезпечніше буде звернутися в спеціалізовану компанію перед прийняттям рішення.

Ми підготували для вас огляд трьох оціночних компаній, які допоможуть у вашій інвестиційної діяльності.

1) Атлант Оцінка

Атлант оцінкаКомпанія «Атлант Оцінка» займається оцінкою майна, юридичним супроводом, фінансами, бухгалтерською звітністю, аудитом, консалтингом, страхуванням, торгами, тендерами та аукціонами.

Підприємство акредитовано в комерційних і державних банках . Активно використовує досвід роботи іноземних фахівців. Компанія представлена по всій , представники є у всіх великих містах країни, по суті це найбільша оціночна компанія на території РФ. Відповідальність «Атлант Оцінки» застрахована на 550 млн рублів.

Досвід фірми налічує 70 кейсів по оцінці інвестиційних проектів, причому аналіз компанія проводить не тільки на місцевому рівні, але і в міжнародному секторі.

2) Русфининвест

РусфининвестКомпанія «Русфининвест» працює в . Займається оцінкою в різних сферах, в тому числі у сфері інвестицій. Оцінюючи інвестиційну привабливість, фірма аналізує фінансову ситуацію підприємства, проводить маркетингові дослідження, розраховує виробничі витрати, підбирає підрядників, обладнання, розробляє плани реалізації, становить рекламні плани.

Також у сферу діяльності «Русфининвеста» входить визначення схем фінансування, фінансове моделювання, оцінка ризиків і розрахунок ключових показників ефективності. Завдяки допомозі співробітників «Русфининвеста», ви зможете визначити доцільність фінансування проекту.

3) Нові горизонти

Нові горизонтиКомпанія «Нові горизонти» існує вже 7 років і займається оцінкою, консалтингом, інжинірингом, експертизами. Відповідальність компанії застрахована. Консалтингова група «Нові горизонти» складається в саморегулівних організаціях, зареєстрована на порталі постачальників.

Залишайте заявку на отримання послуг онлайн, прямо на сайті. Або робіть замовлення по телефону. Офіс компанії розташований в центрі Москви.

Про те, як вибрати оціночну компанію ви довідаєтеся в нашому матеріалі.

6. На що звертати увагу при оцінці інвестиційних проектів — 4 корисних ради для початківця інвестора

Якщо ви початківець інвестор, перш за все розберіться, куди ви збираєтеся вкласти кошти   в одноразовий проект або інвестиційний портфель.

Врахуйте, що для оцінки одноразового проекту вам, швидше за все, вистачить найпростіших методів і власних сил, якщо ви врахували всі ризики і витрати. Якщо ж мова йде про інвестиційний портфель, вам знадобиться допомога фінансового консультанта.

Але зараз ми розберемо кілька простих порад, які допоможуть у всіх випадках.

Порада 1. Знайомтеся з відгуками інших інвесторів

Перед тим як вкласти свої кошти, ретельно вивчіть все, що можете дізнатися про проект.

Обов'язково знайдіть відгуки інших інвесторів. Переваги віддавайте відгуками з перших рук. Адже, як відомо, розумні люди вчаться на чужих помилках, а не тільки на власних.

Порада 2. Аналізуйте оригінальність ідеї проекту

Якщо в проекті головне   ідея, вивчіть її з точки зору унікальності.

Якщо щось подібне вже придумали і реалізували на тій території, де ви збираєтеся робити, то це додасть палиць в колеса. Оцініть досвід реалізації подібних ідей в інших країнах або регіонах.

Порада 3. Звертайте увагу на рекламну кампанію

Зверніть увагу на позиціонування проекту в рекламі.

Варто подивитися і на те, як якісно виконана реклама, наскільки обіцянки відповідають реальному положенню справ, наскільки серйозно підприємство поставилося до рекламної кампанії в цілому.

Порада 4. Проводите аналіз динаміки зростання компанії

Подивіться, як розвивалося підприємство за весь період існування.

Спади і підйоми це нормальне положення справ. Але якщо занепад супроводжує фірму постійно або вона знаходиться в депресивному стані вже тривалий час, то можливо не варто мати з нею справи, навіть якщо її власники або керівники посилаються на «об'єктивні» причини проблем.

7. Висновок

Отже, друзі, тепер ви знаєте, навіщо потрібна і як проводиться оцінка інвестиційних проектів.

Не забувайте про золотих правилах інвестиційної політики:

  1. Збереження грошей важливіше, ніж їх примноження. Популярний слоган про ризики і шампанське підходить для казино, а не для бізнесу.
  2. Як використання, так і отримання коштів повинно відбуватися у встановлені терміни. А значить, довгострокові інвестиції фінансують за рахунок довгострокових фінансів.
  3. Інвестиції потрібно планувати так, щоб платоспроможність підприємства зберігалася в будь-який час.
  4. Оцінюйте ринок збуту важливих товарів і послуг без зайвого оптимізму, проаналізуйте, наскільки він підходить для вашої продукції/послуг.
  5. намагайтеся Заздалегідь для кожного знайти рішення страхувальний варіант. Це стосується запасного постачальника потрібних вам товарів/послуг, запасного замовника вашої продукції/послуг, запасного джерела кредитування і т. д.

Питання до читачів

чи Доводилося вам оцінювати інвестиційні проекти? І якщо так, які труднощі виникали у процесі цієї процедури?

Бажаємо вам вдалих вкладень і фінансових успіхів! Залишайте коментарі до статті, ставте лайки в соцмережах та оцінки.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Оцінка інвестиційних проектів — 5 простих кроків як оцінити ефективність і чутливість проекту + професійна допомога в оцінці