Доставка товарів з Китаю в Україну: найбільш прості і вигідні способи

Китай лідирує у виготовленні продукції легкої, харчової, хімічної промисловості та товарів тривалого користування — телевізорів, пральних машин, велосипедів. Однак налагодити вигідне партнерство — півсправи, важливо правильно вибрати спосіб доставки вантажу в Україну.

Вирішуючи, як привезти товар з КНР, слід враховувати терміни і вартість доставки, вага і габарити вантажу. «Від підписання контракту до доставки вантажу в Україну пройде кілька місяців, — пояснює Ганна Яроцька, імпорт-менеджер компанії Kiy Avia Cargo ltd. — Якщо потрібно отримати вантаж до грудня, то варто подбати про це вже в серпні або ж знайти постачальника, у якого товар вже маємо на складі».

Повз берегів Індії

Найбільш поширений спосіб доставки продукції з Китаю в Україну по морю. Порівняно низька вартість перевезення, відсутність обмежень по вазі і габаритам роблять доставку вантажу морським судном оптимальним варіантом для більшості підприємців.

«В основному по морю з Піднебесної доставляють не дуже дорогі і при цьому важкі та/або об'ємні вантажі, — розповідає Богдан Коломієць, спеціаліст з митного оформлення і доставки вантажів компанії «РДС – Транс». — Зазвичай це побутова техніка, запчастини для машин і самі автомобілі, а також товари народного споживання. У контейнер можна помістити до 26 тонн вантажу обсягом 76 куб. м, що обійдеться в $3,5–4,0 тис.».

за словами Лесі Семенихіною, директора консалтингової компанії «Укр-Китай Коммунікейшин», середня вартість морської доставки 20-футового контейнера в липні була $1,5–1,8 тис., 40-футового — $2,3–2,6 тис.

Перевозити по морю можна і дрібні партії товару від 0,1 куб. м збірним вантажем. «Якщо вага і об'єм вантажу набагато менше ємності 20-футового контейнера, то в цілях економії коштів на перевезення використовують доставку збірним вантажем, — пояснює Олександр Колода, директор компанії «Еліт-Транс Сервіс». — Це коли в одному контейнері «пливе» товар для декількох адресатів».

Однак формувати збірний контейнер можна лише в тому випадку, якщо товар тривалого терміну зберігання, а замовник може чекати повної завантаження контейнера. На це піде від декількох днів до місяця. До того ж перевізники рідко погоджуються завантажувати в контейнер різні види вантажу (наприклад, побутову техніку та одяг), тому що зі збірними партіями вантажів часто виникають проблеми при їх митному оформленні.

Альтернативний варіант для доставки дрібних партій вантажів — шукати постачальника, у якого є консолідаційні склади в містах материкового Китаю — Пекіні, Нінбо, Вербу або Шанхаї. Товари з Гонконгу і Тайваню не консолідують на материковому Китаї, оскільки це вимагає митного оформлення.

Почекай трохи

На думку фахівців, морський шлях з Китаю має лише один недолік — тривалий термін доставки. Вантажоодержувачу потрібно бути готовим до того, що товар не прийде вчасно — судноплавні лінії іноді порушують графіки поставок. Нерідкі ситуації, коли з-за погодних умов або невдало обраного маршруту вантаж затримується на 10-14 днів. У результаті товар доведеться залишити на складі в очікуванні наступного сезону або розпродавати за більш низькими цінами.

«Відстань по суші між Україною і Китаєм 10 тис. км, а морський шлях і того більше, — констатує Ігор Кожин, головний спеціаліст компанії China Trans Log (CTL). — Судно з Піднебесної буде йти близько місяця, чимало часу знадобиться і на перевантаження товару в портах. Крім того, суду роблять перезавантаження в різних пунктах: Еміратах, європейських країнах, Румунії».

Варто врахувати, що перевантаження в Європі складно контролювати українським транспортно-експедиційних компаній — мало хто з них має партнерів в далекому зарубіжжі. До того ж, наприклад в Італії, дозволено перевантажувати далеко не всі. Митниця країни приділяє багато уваги документарному контролю вантажу, особливо відноситься до інтелектуальної власності. І якщо перевозяться, наприклад, брендові товари, італійці обов'язково запитують дозвіл на їх продаж у виробника.

У той же час, за словами Богдана Коломійця, контейнер з вини українських митників може довго простояти в Одеському чи Іллічівському порту, що призведе до додаткових витрат з боку власника вантажу.

Існують і прямі рейси, за яких судно, завантажившись в китайському порту, йде в точку призначення без перевантажень. Тривалість таких рейсів — 27-30 днів, між тим як непрямим маршрутом судно прибуде в Україну не раніше ніж через 35-40 діб.

Швидко і в строк

Авіадоставка використовується для перевезення дорогих, швидкопсувних і термінових вантажів або невеликих партій товару. «Літаком зазвичай транспортують вантаж, який потрібен замовнику негайно, а не через місяць-півтора, — каже Ігор Кожин. — Наприклад, нова колекція дизайнерського одягу, електроніка, медикаменти, оптика або запчастини для спецтехніки, через відсутність яких зупиниться виробництво. Одним словом, «гарячі вантажі». Якщо необхідно доставити, наприклад, п'ять кілограмів китайського чаю, то краще, за словами Олександра Колоди, зробити це літаком.

Основна перевага авіаперевезень — чіткі терміни доставки вантажу. Товар з Китаю прямим рейсом компанії «Аеросвіт» Пекін — Київ буде в Україні через один-два дні. Зрозуміло, багато що залежить від авіакомпанії, а також специфіки маршруту. «Строк доставки повітряним транспортом становить 1-2 дні (експрес-тариф) та 3-5 днів (стандартний тариф), — уточнює Ганна Яроцька. — Можливий варіант, при якому вантаж спочатку прилетить в Європу, а звідти вже в Україну — такий маршрут займе 9-10 днів, зате буде дешевше транзитного приблизно на 30-40% (при перевезення 1 т за маршрутом Пекін — Київ прямий сервіс обійдеться в 5,2$/кг, а з перевантаженням в Європі — 3,6$/кг).

Замовляючи доставку літаком, підприємець сплачує тільки необхідний йому обсяг і вага. Проте своєчасність доставки обійдеться вантажоодержувачу дорожче неспішного морського круїзу.

Ціна авиафрахта прямим рейсом «Аеросвіту» Пекін — Київ, за словами Лесі Семенихіною, складе 5-7$/кг в залежності від весогабаритных характеристик партії, а експрес-доставка по повітрю разів на 20 дорожче звичайного транзиту морем. Як стверджує Богдан Коломієць, перевезти літаком вантаж вагою 20 тонн буде коштувати $100 тис., доставка цього ж вантажу в 40-футовому контейнері морським транспортом коштуватиме до $4 тис.

«Розрахунок доцільності перевезення вантажу по повітрю простий. Якщо вартість товару менше $100 тис., обсяг понад 5 куб. м і важить більше тонни, а дохід від його реалізації в Україні не принесе прибутку на рівні 200-300%, то однозначно такий товар вигідніше везти з Китаю по морю», — заявляє пан Коломієць.

Найбільш часто кінцевим пунктом доставки вантажу літаком стають «Бориспіль» і «Одеса». У зв'язку з цим формування контейнерів в аеропорти Харкова чи Львова може затягнутися до 1-2 тижнів.

Гарантії збереження

У відношенні схоронності вантажів і морський і авіаційний способи доставки однаково надійні. Якщо, звичайно, маршрут прямування транспорту прямий, без зупинки в проміжних точках. «При перевезенні по морю вантаж знаходиться в запечатаних контейнерах, які на судні розкрити практично неможливо — адже вантаж на суші можна витягти з контейнера і відвезти, а у відкритому океані зняти його з судна — це щось з області фантастики. Таким чином, збереження вантажу гарантована», — запевняє пан Кожин.

У той же час, на думку Богдана Коломійця, доставка літаком все-таки надійніше, тому що авіарейси зазвичай прямі, без перевантаження товару на інший борт. До речі, саме з-за високого ризику розкрадання доставка товару з Китаю залізницею (за час шляху він перевантажується 3-4 рази), за словами Ігоря Кожина, взагалі не практикується.

Разом з тим навіть при прямих маршрутах прямування транспорту фахівці рекомендують страхувати вантажі. «Середня ставка страхування товару, що доставляється з Китаю, — 0,3–0,5% від його закупівельної вартості. Франшиза зі страховими компаніями (СК) обмовляється окремо, — інформує Леся Семеніхіна. — Варто врахувати, що СК зазвичай відмовляються страхувати товар, що перевозиться залізницею». Зазвичай компанія-посередник, яка організовує доставку вантажу, бере на себе відповідальність за його збереження і страхує перевозяться вантажі від ризику їх крадіжки і псування.

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Бізнес » Доставка товарів з Китаю в Україну: найбільш прості і вигідні способи