Гроші на розлив: відкриваємо пивні ларьки

Перші ятки, пропонують розливне пиво на виніс, почали з'являтися ще в 2007 році в Харкові і Дніпропетровську. У Києві перший пивний магазин відкрився навесні 2009-го. Сьогодні по всій Україні працює близько 10 великих мереж: "Затока. Пиво на розлив" (Київ, близько 30 точок), "Пивасов" (Запоріжжя, 20 торгових точок), "Пивко" (Кривий Ріг, 13 торгових точок), "Наше пиво", (Одеська, Хмельницька, Рівненська, Житомирська, Черкаська області, 48 точок) і ін

«Розвиток пивних магазинів нерозривно пов'язане з появою в 2004 році пристрою для беспенного наливання напоїв — піногасника, який розробили на російському підприємстві «Новосибірськпродмаш», — розповів Андрій Довгаль, власник мережі пивних магазинів «Беерховен». — Використання піногасника дозволило, по-перше, позбутися піни, по-друге, в три рази скоротити час наливу. До 2006 року лише в Новосибірську працювало більше тисячі пунктів продажу пива з використанням піногасників. Сьогодні по всій налічується приблизно 16 тис. подібних торгових точок».

Популярність бізнесу багато в чому пояснюється сформованою культурою споживання пива і низькими стартовими вкладеннями в бізнес. Основні інвестиції при відкритті торгової точки: оренда (торгову точку можна відкрити в невеликому приміщенні, в ларьку, зупиночному комплексі), ремонт приміщення, закупівля обладнання, реклама. «На практиці вартість відкриття точки на 20 сортів при достатньо якісному інтер'єрі і використанні зовнішньої реклами може скласти 90-110 тис. грн, — підрахував Андрій Довгаль. — Це не найдешевший варіант, але якщо відкривати бізнес і думати про перспективу, краще не економити на якості».

Рентабельність становить в середньому 35-40%. Взимку точка може продавати 50-100 л пива в день при середній вартості літра вітчизняного «живого» пива 15 грн. Влітку, особливо у вихідні дні, а також у дні трансляцій великих спортивних заходів обсяг реалізації може скласти від 300 літрів і більше. Тому при вдалому збігу обставин окупити бізнес можна за півроку-рік. «Однак практика завжди підносить сюрпризи», — зізнається власник Беерховена.

Справа в бочці

Головним сюрпризом для ринку, схоже, стане той факт, що через рік-два значна частина таких магазинів буде закрита. «У бум цього формату розпочався близько п'яти років тому. Але зараз багато точки були змушені піти з ринку, — говорить директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова. — Пиво — це сезонний напій, і якщо влітку такі точки користуються популярністю, інший час року — стоять без роботи. Крім того, пиво в відкритому кезі зберігається лише 5-7 днів, потім скисає. Тому для пивних магазинів важливо перебувати в людних місцях, щоб встигати вчасно розпродавати напій. Оренда там дуже висока, в результаті багато точок виявляються збитковими».

На думку експерта, пивний паб — більш надійний вид пивних інвестицій. «Останній рік цей формат затребуваний і споживачами, та інвесторами. Такі заклади відносно недорогі — і за відпускними цінами, що і в створенні», — розповідає директор Ресторанного консалтингу. Середній чек в пабах становить від 75 до 100 грн на людину (середня цінова категорія). Мінімальні інвестиції у відкриття — 0,8–1 млн грн (витрати на ремонт, дизайн, обладнання, посуд і т. п.), плюс оренда приміщення від 35-40 тис. грн за площу в 280-300 кв. м. Паб повинен бути розрахований приблизно на 100 осіб відкривати заклад на менше число людей нерентабельно: буває, що багато клієнтів замовляють один кухоль пива, в результаті всі місця можуть бути зайняті, немає.

Для порівняння: на відкриття повноцінного ресторану необхідно, щонайменше, $1 млн.

«У ресторані має бути поділ на цехи: овочевий, м'ясо-рибний, холодний, гарячий, іноді борошняний, — пояснює Ольга Насонова. — Для пивного закладу достатньо однієї кухні — меню досить просте: закуски до пива, прості м'ясні та рибні страви. Причому невеликій площі в 12-16 кв. м вистачить, щоб забезпечити їжею заклад на сто місць».

Середній денний виторг пабу на 100 місць — близько 10 тис. грн. У четвер і п'ятницю — найбільш популярні дні — може бути в два рази більше. А, наприклад, виручка в неділю або понеділок не завжди перевищить 4 тис. грн. Втім, рентабельність бізнесу за час кризи все-таки впала. У 2008-му відвідуваність скоротилася на 20-30%, у деяких закладів на 50%. І навіть постійні клієнти витрачали на 20-30% менше. З весни минулого року споживачі почали повертатися. Сьогодні окупити вкладення у відкриття пивного закладу за умови оренди приміщення можна за 2-2,5 року. Закономірно, що в одному тільки Києві за останні три місяці відкрилося як мінімум чотири пабу.

Скільки коштує відкрити пивний магазин (на 20 сортів)

  • Піногасники — 20 од. по 1,1 тис. грн = 22 тис. грн (мається на увазі один кран на один сорт, хоча деякі компанії істотно економлять на пеногасителях, використовуючи один кран для трьох сортів пива)
  • Охолоджувачі — 3 од. (6-контурні) по 7 тис. грн = 21 тис. грн
  • Ремонт, монтаж барної стійки — до 30 тис. грн
  •  Зовнішня реклама — якщо робити якісно, не менше 15 тис. грн
     Холодильна вітрина — 6 тис. грн
  • Оренда приміщення: 8 тис. (перший місяць) + 8 тис. (останній місяць) + 4 тис. (брокерські) = 20 тис. грн
  • Фітинги, хомути, шланги для підключення — 3 тис. грн

Разом — 117 тис. грн

Розрахунок окупності

  • Середня вартість 1 літра розливного пива — 18 грн.
  • Середній оборот за день влітку — 300 літрів.
  • Середньомісячний товарообіг може скласти 140 тис. грн.

 Валовий прибуток — 56 тис. грн. В несезон прибуток вдвічі менше.

Віднімаємо:

  • Вартість ПЕТ-пляшок — 15 тис. грн на місяць
  • Зарплата продавців 4 (по 2 людини на зміну) — 9 тис. грн
  • Оренда, комунальні платежі — 10 тис. грн
  • Транспорт, обов'язкові платежі та ін — 4 тис. грн

Разом: при таких показниках можна розраховувати на 18 тис. грн в місяць балансового прибутку (до сплати податків) у літній сезон. В результаті окупити бізнес можна за полгодагод.

За розрахунком мережі пивних магазинів «Беерховен»

Пивна залежність

Розвиток напряму розливного пива — чи то співпраця з пивними магазинами або пабами — гарна підмога для вітчизняних пивних компаній. З введенням обмежень на продаж і споживання пива, які вступили в силу в лютому цього року, багато пивники втратили значну частину споживачів. В першу чергу заборона позначився на сегменті пляшкового пива нижньої цінової категорії. Однак, на думку учасників ринку, нововведення стало одним з факторів, що стримують посткризове відновлення ринку в цілому. «Виробництво пива в I кварталі 2010-го впало на 6% по відношенню до минулого року, — розповідає Максим Васильєв, директор з маркетингу компанії «Перша приватна броварня» (ТМ «Старе місто», «Галицька корона»). — Травень теж виявився невдалим для багатьох компаній, хоча у нас було зростання продажу. Основні причини падіння — несприятливі погодні умови, загальне підвищення цін і зниження купівельної спроможності населення. Плюс позначилися обмеження на споживання пива. Складно сказати, в якійсь мірі, але нові правила однозначно негативно вплинули на обсяги продажів».

Тільки в червні 2010 року з настанням спеки пивовари відчули пожвавлення ринку, ситуація почала вирівнюватися, незважаючи на нові законодавчі обмеження. Якщо спекотна погода збережеться до кінця сезону, учасники ринку розраховують розпродати запаси. Паралельно збираються поступово відновлювати розвиток кегового напряму.

Так чи інакше, в цьому році обсяги виробництва, за прогнозами експертів, навряд чи вийдуть на докризовий рівень. У 2009-му, за даними ЗАТ «Укрпиво», ринок скоротився на 7,4% — до 265,3 млн дал. В цьому році пивовари прогнозують зменшення виробничих показників на 4-6%.

Експертиза

Максим Васильєв директор з маркетингу компанії «Перша приватна броварня» (ТМ «Старе місто», «Галицька корона»)

Люди, що стоять біля переходів і кіосків, — це не наша аудиторія: вони, як правило, вживають більш дешевий продукт. Тому на собі такі обмеження, як заборона вживання пива у громадських місцях, ми особливо не відчули. Він більше позначився на продажах брендів нижньої цінової категорії.

Відвідувачі повертаються в паби, так і пивні магазини, що пропонують пиво на розлив, безумовно переманили частина споживачів пляшкового пива. Це хороший додатковий канал продажів. Але пивному ринку властива сезонність, він працює три-чотири місяці в році. А щоб розширювати напрямок розливного пива, потрібні додаткові інвестиції в бочки, крани, обслуговуючий персонал. В умовах фінансових обмежень не всі компанії можуть собі це дозволити. Тому не думаю, що кегове напрямок найближчим часом стане панацеєю для пивного ринку.

Марія Поліщук юрист ТОВ «Юрімекс»

11 лютого 2010 року набрав чинності Закон України № 1824-VI «ПРО внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв».

В результаті, згідно ст. 178 Купап, за розпивання пива (крім безалкогольного) на вулиці, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту та в інших заборонених законом місцях, а також за появу у громадських місцях у п'яному вигляді передбачено покарання у вигляді попередження або накладання штрафу від 1 до 5 н. м. д. г. (від 17 до 85 грн).

При повторному порушенні протягом року штраф збільшується до 3-7 н. м. д. г. (від 51 до 119 грн). Громадянам, які втретє протягом року порушили ці правила, загрожує штраф у розмірі від 6 до 8 н. м. д. г. (від 102 до 136 грн), або виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців, або адміністративний арешт до 15 діб.

При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність.

Відповідальність передбачається за сам факт розпивання пива — незалежно від того, захований напій у пакет чи ні. Міліція має право перевірити, що знаходиться в пакеті, але виключно в присутності понятих. Про це складається протокол або здійснюється відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання.

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Бізнес » Гроші на розлив: відкриваємо пивні ларьки