Ювелірні вироби із золота: всі нюанси вибору, придбання і догляду за оздобами

Про переваги вкладення грошей в ювелірні вироби із золота, про перспективи цін на золото, про ті, де краще купувати золоті ювелірні прикраси та багато іншого.

«якби все те, що блищить, було б золотом, - золото коштувало б набагато дешевше» (Мігель де Сервантес)

Частина 1. Про переваги вкладення грошей у ювелірні прикраси з золота

У світі ювелірних прикрас золото з давніх часів утримує лідируючі позиції. Золоту прикрасу слід розглядати не тільки як хороший подарунок, але і як вигідну інвестицію у разі, якщо ви хочете захистити себе від інфляції та падіння курсу валют, але не маєте альтернативних об'єктів інвестування. Звичайно ж, інвестицією, в повній мірі, можуть називатися тільки золоті банківські злитки (депозит у золоті), а також вироби з дорогоцінних металів, які належать до розряду творів мистецтва (яйця Фаберже, корони скіфських царів, наприклад). Альо тільки від депозит не приміряєш на себе, так і з короною царя Сайтафарна навряд чи вийдеш на вулицю. Хвалитися знайомим про наявність таких «дрібничок» – все одно, що підписати вирок самому собі (чревате наслідками грабежу або того гірше).

Що стосується вкладень в банківські золоті зливки – варто пам " ятати про деяких невигідних інвестору нюанси. Плата за обов'язкову експертизу в разі реалізації злитка (навіть, якщо він зберігався в банку). І не забудьте врахувати витрати за використання банківської комірки. Таким чином, золотий злиток може перетворитися з прибуткового активу в статтю витрат і додаткових турбот для власника. Ювелірні вироби в свою чергу красиві і можуть вигідно підкреслити ваш статус, гармонійно доповнити наряд. Вартість їх зростає (питання тільки в темпах зростання). Останнє відбувається завдяки наступних основних причин:

  • попит з боку покупців не зменшується. Навіть світова економічна криза не в силах зупинити дні народження, заручин і інші свята, на яких ювелірну прикрасу бере пальму першості, як найбільш затребуваний подарунок «на пам'ять»;
  • мода на інвестиції в золоті злитки, продиктована світовими трендами і підтримана українськими банками, дає привід підвищувати цифри на цінниках з оздобами.

Варто відзначити, що мова не йде про прямий прибутку, яку ви можете отримати від купівлі-продажу  золотих прикрас. Адже подальша їх реалізація в ломбард або обмінний пункт передбачає здешевлення виробу в рази (враховується тільки ринкова вартість самого золота, яка іноді становить менше половини вартості готового виробу). Звичайно ж, якщо ви не є власником старовинного, що має художню цінність вироби з дорогоцінних металів, вартість якого з кожним роком буде збільшуватися в геометричній прогресії.  Мова йде про непрямі вигоди: купити якісне ювелірний виріб із золота сьогодні буде значно вигідніше, ніж, скажімо, через п'ять – десять років. При цьому, зростання вартості ексклюзивних виробів, виконаних під замовлення, більш стабільний, ніж вартості виробів типу mass-market, адже він, практично, не залежить від сезонності. А від  ціни  на продукцію масового виробництва коливаються в невеликих межах, зростаючи напередодні свят і повертаючись  до колишньої позначки після них.

Перспектива зростання цін на золото і вироби з нього

Щоб зрозуміти, яка вірогідність підвищення вартості на ювелірні вироби з золота, варто розібратися в основних складових його ціни:

  • ринкова ціна на сировину (метал і каміння). Якщо мова йде про вироби для масового покупця, вартість сировини становить від 50 % до 65% вартості готового виробу.  Якщо ж мова йде про товар під замовлення, – частка сировини зменшується до 25%;
  • витрати на оплату праці дизайнера і ювеліра;
  • ПДВ;
  • можливі включення витрат на транспортування, бренд, на оплату місця реалізації і  т. д .

Отже, ми бачимо, що вартість  ювелірних прикрас, в тій чи іншій мірі, пов'язана з вартістю дорогоцінних металів на міжнародному та українському ринках. Світові аналітики дотримуються думки, що ціна на дорогоцінні метали, зокрема на золото буде рости в довгостроковій перспективи. «Однак думки щодо періодів розходяться. Хтось прогнозує зростання до рівня 1800-2000 доларів за унцію вже до кінця поточного року, хтось переносити перспективу зростання на 2013 рік», - коментує Ірина Павленко, начальник управління по роботі з дорогоцінними металами банку «Хрещатик».

Більш конкретні прогнози озвучив Ігор Львов, заступник Голови Правління Банку «Фінанси та Кредит»: «За оцінками наших аналітиків, до кінця року ціна на золото може вирости з 412 до 454 гривень за грам, тобто на 10%». Інші банківські аналітики прогнозують ще більші темпи зростання цін на золото – до 20%, порівняно з його теперішньою вартістю (400 – 420 гривень за грам злитка). Причиною такого висхідного тренда може стати політика "кількісного пом'якшення" ФРС, яка, по суті, тягне за собою додаткову емісію доларів США.

Якщо хочете з розумом вкласти гроші, не варто піддаватися миттєвим трендам і вибирати прикраси чудернацької форми з експериментальним поєднанням металів і т. д. Віддайте перевагу класиці, адже, перефразовуючи знамениту Коко Шанель, можна сміливо стверджувати: «Мода проходити, а класика залишається».

Отже, ґрунтуючись на наведеній вище інформації, ви вирішили купити в подарунок (або собі) ювелірний виріб із золота. Опишемо поетапний процес вибору прикрас із золота з урахуванням всіх нюансів для покупця, а також можливої економії ваших коштів.

Де вигідно купувати золоті ювелірні прикраси: цінові та нецінові фактори

У вас є безліч варіантів вибору місця придбання ювелірних виробів. Альо, наприклад, купувати  прикраси на ринку, а також інших стихійних точках продаж, не варто. Адже навіть фахівець ювелірної справи не завжди на око зможе відрізнити справжнє золото від підробки, не кажучи вже про відсутність якісного сервісу і  гарантій з боку продавця. До того ж копії Tiffany & Co можуть виявитися ще й крадені.

Вигідні умови покупки золотих прикрас пропонують ломбарді, в тому числі, з-за частих акцій і знижок. Також ви можете взяти участь в аукціонах, які все частіше організовують ломбарді.

Якщо ж вам потрібна гарантія на виріб, професійний консультант, який допоможе визначитися з його вибором,    асортимент  цих самих виробів, радимо звернути увагу на торгові центри та ювелірні магазини. Перш за все, слід вирішити, яку суму ви готові витратити. Запевняю вас, навіть якщо вона буде скромною, можливості вибору все одно залишаться досить великі. Діапазон цін дуже широкий і, за моїми особистими спостереженнями, стартує з позначки 480 гривень за грам.

Варто відзначити досить широкий розкид в цінах на  золоті ювелірні оздоба у місті Києві:

  • великі торгові центри міста (Глобус, Караван, Материк, Променаду, Комод і т. д.) пропонують покупцям найбільш високі ціни;
  • спеціалізовані ювелірні магазини часто мають акційні пропозиції (знижки досягають 20% – 30% вартості виробу), альо при цьому ціна за 1 грам золота 585 проби в них не опускається нижче 500 -530 гривень за грам;
  • вигідну цінову політику проводять інтернет-магазини Вартість золотих ювелірних прикрас у них тут на 15% -20% менша, ніж в ювелірних магазинах, а тім більше, фірмових бутиках («Абрикос», «Відрада», «Заріна» і т. д.). При цьому їх асортимент нічим не поступається. Але більшість їх офісів-складів знаходиться виключно в Києві, що є істотним недоліком для жителів інших міст України. Варіанти два – або купувати «наосліп», орієнтуючись на картинку в каталозі, або нести додаткові грошові витрати на транспорт.

Аналізуючи співвідношення «ціна/якість» ювелірних виробів, я пропоную оптимальний варіант для покупця – магазини при ювелірних заводах. Виробник гарантує вам широкий вибір високоякісної продукції, а фірмовий сервіс і ціни, нижче середньоринкового рівня. 

При виборі заводу-виробника, слід враховувати не тільки його тарифи, але і репутацію на ринку (відгуки покупців). Я відібрав кілька кращих прикладів з представництвами на території міста Києва:

  • Вінницький завод «Кристал» (заснований у 1973 році). Спеціалізується на виготовленні ювелірної продукції з діамантами, має міжнародні дипломи підтвердження знака якості виробів;
  • «Київський Ювелірний Завод» (заснований в 1936 році). Багаторазовий переможець національних, а також міжнародних конкурсів. Відрізняється широким вибором виробів, як традиційного дизайну, так і сучасних форм;
  • підприємство "Вилант" (засноване в  2006 році). Спеціалізується на виготовленні виробів із золота з дорогоцінними, напівкоштовними каменями, а також синтетичними вставками.

Термін гарантії є ще одним важливим нюансом, який слід врахувати  при виборі компанії. Виріб підлягає поверненню або обміну у разі, якщо вами був виявлений заводський брак.

Ще один варіант економії без шкоди якості – акційні пропозиції. Акції можна розділити на кілька груп:

  • дисконтні та бонусні програми, які передбачають накопичувальну систему знижок (фіксований номінал картки зазвичай становить 3%, 5% і 10%, у тієї ж годину, Ювелірна Карта може запропонувати і 15%). Такі програми лояльності надає майже кожна велика мережа ювелірних магазинів, різниця лише в умовах їх отримання. Наприклад, в Укрзолоте можливість скористатися 5%-ою знижкою надається у разі, якщо загальна вартість ваших покупок перевищує позначку в 10 тисяч гривень.  А в Кюзі, зробивши одноразову покупку на суму від однієї тисячі гривень, ви вже отримуєте дисконтну картку номіналом в 3%. Отримати картку можна в адміністратора при наявності чека про покупку, заповнивши анкету;
  • акції для власників бонусних карток компаній-партнерів ювелірного магазину (наприклад, компанія «Укрзолото» часто надає знижку  власникам карт гіпермаркету "Край").
  • акції, приурочені до якихось подій: закінчення сезону, Дня Народження фірми,  преддверию Восьмого березня, свят і т. д.  На жаль, у літній період вони зустрічаються досить рідко.

Пропоную ознайомитися з описом актуальних акційних пропозицій на ювелірні вироби із золота*.

Ювелірний магазин

Умови акції

Термін дії

КЮЗ

20% знижки на каблучки

16 липня – 31 грудня 2012 року

Алмаз Україна

5% знижки на вироби з білого і жовтого золота, з/без дорогоцінних каменів + доставка по Києву безкоштовно

Не вказано

Ювелірна карта акція «Щасливий День Народження», тільки для власників дисконтної картки

Сума знижки розраховується індивідуально для клієнта (підсумовуються всі цифри даті його народження). Наприклад, якщо ви народилися 29.09.1989, знижка складі: 2+9+9+1+9+8+9 = 47%

безстрокова

Три карата

Знижки на золоті вироби з дорогоцінними каменями від 10% до 40%.

Не вказано

*за даними офіційних сайтів магазинів

Не попадіться на «маркетинговий гачок»: купуючи виріб, цікавтеся ціною за 1 грам. Адже великі знижки часто пропонують в тих магазинах,  де ціна за грам набагато перевищує середньоринковий рівень.

Ще один варіант здешевити купівлю прикраси – зробити обмін. Процедура дуже проста: якщо у вас є золотий виріб – ві можете обміняти його на інший з доплатою. Приміром, у вас є золоту прикрасу вагою 5 г, 585 проби, а вам сподобалося в магазині якась інша оздоба, вагою 4 грами. За кожен грам нового виробу вам потрібно буде доплатити в середньому 200 гривень, а за кожен зайвій грам у виробі яке здаєте, продавець вам доплатити також близько 200 гривень. Таким чином, придбання нового виробу вам обійдеться ~600 грн. (4*200-200=600)

Вибір ювелірного  прикраси з золота: на що слід звернути увагу

Різноманітність ювелірних прикрас вражає – сережки, кільця, ланцюжки, браслети, брошки, годинники, брелоки і т. д. Всі вони різніх моделей, з дорогоцінним камінням і без них. Ваша головна задача на цьому етапі – врахувати всі описані нижче нюанси, які необхідно врахувати при виборі того чи іншого прикраси, аби купити не тільки гарну, але і практичну річ. 

Браслети. Вони можуть бути легкими і жорсткими, виконаними з різних елементів і дорогоцінних каменів. Дуже важливо стежити, щоб ланки браслета не малі тріщин, нерівностей або зазорів між кріпленнями. Обов'язково слід перевірити замок (карабін або бублик): він повинен бути вибачимо у використанні і не расшатанным. Досвідчений продавець-консультант допоможе вам підібрати браслет за розміром. Правильний розмір – це обхват вашого зап'ястя, плюс ще пару сантиметрів.

Сережки. Цікавий є той факт, що спочатку вони вважалися виключно чоловічою прикрасою. Але час усе міняє, і сережки поступово трансформувалися у є з'ємний атрибут жіночого образу. Вони різняться між собою дизайном і кріпленням. З дизайном все просто: можуть бути у вигляді кола, ромба, квіточки, з візерунками, всілякими огранками, камінчиками і т. д. Перейдемо до механізмів застібки, серед яких найбільш поширеними є наступні:  англійська, французька застібки, пуссети (гвоздики), петелька, конго. Оздоба з  англійським замком (дужка просовується у вухо і фіксується в спеціальному отворі за допомогою пружинного замку) є найбільш надійними, а також відносяться до розряду «вічної класики». А вісь французький замок не так надійний, причини того, що він являє собою дужку, закривається запобіжної петелькою, яка,  у процесі шкарпетки, може легко відкритися. Якщо ви нікого свій вибір на користь пусета, врахуйте, що пусет з різьбленням на закрутці набагато надійніше. Перевагою замку в сережках-кільцях – «конго» - полягає в його надійності і непомітності.

Брошка. Вибираючи цей вид виробу, зверніть особливу увагу на краю – вони не повинні бути гострими. В іншому випадку затягування на одязі вам забезпечені. Якщо хочете, щоб брошка прослужила довше, - вибирайте механізм кріплення, який щільно закривається (може бути у вигляді шпильки або гвоздика).

Ланцюг. Вибрати ланцюжок, на перший погляд, досить легко. Альо більшість покупців просто губляться при вигляді величезного асортименту дуже схожих, майже ідентичних прикрас. І роблять остаточний вибір на користь того чи іншого товару, покладаючись виключно на думку консультанта. Поділюся особистими знаннями на тему «як варто вибирати ланцюжок». По-перше, головна їх відмінність між собою – це спосіб виготовлення: бувають  механічні (дуті, порожнисті) і ручного плетіння (повноцінні). Пустотіла ланцюжок виглядає набагато масивніше, але вона менш надійна, легко рветься. Пустотілі ланцюга робляться шляхом намотування смуги золота на сердечник з недорогоцінного металу, який потім витравлюється, утворюючи порожнечу всередині виробу. При цьому зберігається зовнішня масивність вироби, а його вага  полегшується. Повновагі ланцюга виготовляються відразу із золотого дроту і не мають порожнечі. Так само ланцюга можна розділити за способом плетіння: ромб, бісмарк, якір, панцир і т. д. Всі ланки вироби повинні бути добре з'єднання єднані, мати рівну форму, без вад. Найпоширеніший шлюб– залом ланки ланцюга. Особливу увагу слід звернути на замок, який  винен легко закриватися і добре пружинити.

Кожен дорогоцінний камінь, яким прикрашають вироби із золота,  має свої недоліки, які слід урахувати ще на етапі вибору прикраси, а також нюанси експлуатації. Наведу кілька прикладів з найбільш поширеними в золотих виробах дорогоцінними каменями:

  • діамант активно збирає бруд, особливо жири. Косметичні препарати і звичайна пив швидко осідають на діамантах, знижуючи їх яскравість і гру світла;
  • смарагд – крихкий камінь, який від різких ударів може розколотися, або участь у ньому можуть утворитися тріщини;
  • перли досить м'яка м'який і легко пошкоджується фізичними впливами, а під дією мильної піни, косметичних засобів, парфумів, ацетону, води, кислот і сонячних променів може мутніти і втрачати блиск. Чутливий перли до індивідуальної кислотно-лужної середовищі володаря.

Якщо ви хочете придбати ювелірний виріб в подарунок, але боїтеся помилитися при виборі форми, потрібного розміру і т. д., купуйте подарунковий сертифікат. Його номінал коливається, в основному, від 250 гривень до 2500 гривень.

Така послуга надається більшістю великих мереж ювелірних магазинів (Укрзолото, КЮЗ, Ювелірна карта та іншими). Скористатися купоном можна протягом року з моменту його покупки. Якщо його власник захоче придбати прикрасу, вартість якого перевищує номінал картки, - йому запропонують доплатити різницю. Але врахуйте, що у зворотному випадку, – грошова компенсація не передбачена.

Ще одним фактом на користь придбання подарункового сертифікату є Постанова Кабінету Міністрів України № 172 від 19 березня 1994 року, згідно з яким, будь-який ювелірний виріб належної якості, придбане в спеціалізованому магазині, обміну та поверненню не підлягає, якщо це тільки не заводський брак. Тому вибираючи вироби, слід особливо ретельно розглядати потенційну покупку.

Розшифровка інформації на торговому ярлику золотих виробів

Показниками цього фабричного золотого виробу є торговий ярлик (в народі – бирка), проба на виробі і цінник. Цифри, які проставляються на пробі, вказують на утримання певного дорогоцінного металу  в сплаві, з якого виготовлений товар. Адже всі придбані нами прикраси зроблені не з чистого золота, а зі сплаву, завдяки якому забезпечується міцність виробу і його блиск. Вісь чому золото має різний колір і відтінок. Чим вище числове значення проби, тим якісніше і дорожче виріб. У стандартах ювелірного виробництва діють такі проби: 375, 500, 583, 585, 750, 999.

На сьогоднішній день 585-а проба найпоширеніша і є стандартом. Вироби з такої пробій міцні і надійні.

У шкірного ювелірного прикраси, як і людини, є свої особливості, які відображені в паспорті виробу – бирці, а саме:

  • найменування і юридична адреса підприємства-виробника;
  • артикул виробу;
  • проба дорогоцінного металу;
  • маса виробу в грамах, ціна за грам, загальна вартість виробу;
  • вставка (якщо є якийсь камінь);
  • штамп ВТК.

Якщо збираєтеся придбати ювелірний виріб з діамантами,  вам буде корисно знати про те, що, згідно з торговими правилами, діамантами називаються лише алмази мають 57 граней.  Тільки така форма огранки відображає весь світло, що падає на камінь. Алмази інший ограновування прийнято називати у відповідності до типу огранювання: «принцеса», «груша», «маркіз». Вісь чому на бирці ювелірного виробу можна побачити напис: «кільце з діамантами і алмазами».

Як розшифрувати бирку з діамантами? Приклад: діамант 2 Кр 57 – 0,10 4/2 вказує на наступні характеристики ювелірного виробу:

  • 2 – у виробі два діаманти;
  • Кр – кругла форма огранування;
  • 57 – кількість граней в ограновуванні;
  • 0,10 – вага обох діамантів в каратах;
  • 4 – код кольору діаманта (чим він ближче до 1, тим краще);
  • 2 – показник дефектності.

Як відрізнити діамант від підробки? Для людини, яка не розбирається в каменях, це, звичайно ж, буде важко. Альо наведемо один легкий варіант, який може стати в нагоді при купівлі ювелірних прикрас з дорогоцінними каменями. Піднесіть камінь до світла і подивіться крізь нього: світло, що входити через коронку, повністю повинний відбиватися від заданих граней павільйону, ніби від дзеркала. Якщо справжній діамант – ви побачите лише світну точку в його центрі. Врахуйте, чим чистіше камінчик, тим вище буде ціна виробу.

Частина 2. Про володіння золотом - догляд та правильні умови зберігання ювелірних виробів

Якщо, завдяки нашим порадам, за помірну суму  ви стали щасливим  власником якісного ювелірного прикраси,  саме час подбати  про його бережний «експлуатації». Оздоба збереже свій благородний блиск і буде радувати вас довгі роки, якщо ви врахуєте кілька головних правил поводження з ним.

Чого не люблять ювелірні вироби:

  • працювати. Займаючись прибиранням будинку, обов'язково знімайте кільця і браслети. Реагенти, що входять до складу миючих засобів, можуть завдати величезної шкоди дорогоцінних металів і каменів. Рукавички мінімізують цей ризик, але не виключать його;
  • падати. Дорогоцінні камені можуть бути дуже крихкими; від сильних, різких падінь на їх поверхні або всередині можуть з'єднання явитися тріщини;
  • косметику.  Золото не повинно стикатися з кремами, відбілюючими. Вхідні в їх склад компоненти можуть призвести до появи білих плям на виробах. Дорогоцінні метали  також можуть почорніти від препаратів з сіркою, яка входити до складу деяких скрабів і пінок для вмивання. До речі, з цієї ж причини ювелірні вироби небажано зберігати в картонних коробках. Прикраси з каменями потрібно знімати перед тим, як йти в душ. Гелі і мило можуть залишити білий наліт і зробити камені каламутними. Прибрати такий наліт у місцях, де камінь закріплюється в металі, без допомоги ювеліра дуже складно;
  • сонце. Смішні декоративні фігурки: пташки, кішечки, собачки і іншу живність, на хвіст якій одягають колечка, зберігайте в шафі. Деякі дорогоцінні камені під впливом світла втрачають інтенсивність забарвлення;
  • спорт. По-перше, під годину зайняти прикраси легко деформувати. По-друге, від зіткнення з вологою шкірою на металі з'єднання є темні плями, а перли ризикує втратити перламутровий блиск. Не забудьте зняти цінності і біля басейну і в сауні. В останньому випадку, ви не тільки зіпсуєте їх, але і отримаєте опік від розпеченого металу.

Несприятливий вплив на метали надають: йод і хлор, а також їх з'єднання єднання, солі ртуті, солі міді, піт, високі температури, індивідуальна кислотно-лужне середовище людини.

Скористайтеся моїми порадами в процесі чищення ювелірних прикрас:

  • знімаючи прикраси, протирайте їх оксамитовою тканиною або спеціальною серветкою;
  • щоб освіжити золото, промийте його в мильному розчині, почистіть зубного щіткою, сполосніть і висушіть;
  • повернути блиск каменю можна, протерши їх ваткою, змоченою в нашатыре. Перли потрібно іноді класти в воду на пару годин, а потім просушувати в темному, прохолодному місці.

Кращий спосіб зберігання ювелірних виробів – придбати спеціальну скриньку, в якій вони будуть захищені від сонячних променів, вологи та повітря. Відмінний варіант – оксамитовий футляр з відділеннями для різних за розміром і формою предметів. Якщо віддаєте перевагу звичайну скриньку, завертайте кожен виріб в м яку серветку: при безладному зберіганні, прикраси можуть подряпатися один про одного.

Частина 3. Про продажів золота: Де? і Почому?

Якщо золоті «дрібнички» вам набридли, і ви хочете їх продати – слід звернути в ломбард. Такий продукт як золото вони приймають на ура. Альо, як і на будь-якому ринку, ціни в ломбардах різні. Про те, за якою ціною ви можете продати виріб в деяких ломбардах Києва в серпні-2012, дивіться нижче:

Назва ломбарду

Ціна за 1 грам, грн.**

Золотий кошик

250

Чесну

250

Універсальний

242,14

Золота скриня

239

Скарбниця

235

Золотий

235

-

235

Гарант

228

Перший столычный

180

** максимальна ціна, за даними з офіційних сайтів ломбардів

Золоті вироби дуже сильно втрачають у ціні при продаж, тому добре подумайте, перед тим, як зважитися на цей крок.

І пам "ятайте, що якісне і красиве ювелірна оздоба може стати не  тільки унікальним і чудовим подарунком, наприклад, до пам" ятної дати, але також і фамільною реліквією, що передається з покоління в покоління. Головне, крім грошей, вкласти в нього частинку своєї душі, «одухотворити» дорогоцінний метал, від чого він засяє ще яскравіше.

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Ювелірні вироби із золота: всі нюанси вибору, придбання і догляду за оздобами