Зруйнована «Атмосфера»: що принесе закриття великої мережі банкоматів

atm060516

Як вже стало офіційно відомо, об'єднана мережа банкоматів «АТМоСфера» припиняє своє існування 26 травня 2016 року. Даним матеріалом ми спробували пояснити, що сталося, і що ця ситуація означає для клієнтів багатьох українських банків.

Примітно, що перші новини про припинення роботи мережі з'явилися не на сайті «Українського процесингового центру» (обслуговує мережу «АТМоСфера» та надає різноманітні послуги в сфері платіжних карток 39 банкам в Україні і восьми у Східній Європі) і не на сайті самої мережі, а на сайтах двох банків-учасників: «Банк Михайлівський» розмістив про цю новину 27-го квітня, а «Банк Інвестицій та Заощаджень» – 29-го квітня.

«АТМоСфера» – це об'єднана мережа банкоматів українських банків, створена в 2005 році. Участь банку в даній мережі дозволяло його клієнтам знімати готівкові кошти за тими ж тарифами, що і у своєму банку (найчастіше без комісії), а також дозволяло не переживати за наявність банкомату в крокової доступності клієнтів тих банків, у яких власна мережа складається з декількох десятків або навіть одиниць. Згідно інформації, взятої з офіційного сайту, банкомати, які входять в об'єднання, знаходяться у всіх областях України, а їх кількість становить понад 1 800 пристроїв від майже двох десятків банків.

У кращі часи, якими для мережі були 2012-2013 року партнерська мережа налічувала понад 4 000 банкоматів, а участь брали такі великі банки, як «Дельта Банк», «VAB Банк», «Банк Форум», «Брокбізнесбанк» і багато інших. Періодично нові банки ставали учасниками даної мережі (останній банк, який приєднався – «Діві Банк», червень 2015-го) або виходили з неї з тих чи інших причин («Сбербанк » припинив свою участь у квітні 2015-го).

У рамках даної статті ми також провели дослідження, торкнувшись питання про те, як банки виконують свої обов'язки та інформують клієнтів. Варто відзначити, що попереджати клієнтів про зміну тарифів банки повинні за 30 календарних днів до вступу у дію таких, якщо не передбачено інше (а зміна списку банків-партнерів безпосередньо впливає на зміну тарифів за картковими продуктами).

За станом на 5 травня проінформували своїх клієнтів про припинення існування мережі «АТМоСфера»:

Банк Кількість власних банкоматів Інформація
1 «Креді Агріколь Банк» 297 Новину про вихід двох банків з мережі розміщена 20.04.16, новину про припинення роботи мережі відсутній
2 «БТА Банк» 15 Новину про вихід двох банків з мережі розміщена ще 19.04.16, новину про припинення існування мережі відсутній
3 «Діамантбанк» 102 новини відсутні
4 «Альфа-Банк» 202 новини відсутні
5 «Банк Український Капітал» 5 новини відсутні
6 «ОТП Банк» 105 новину про припинення роботи мережі розміщена на сайті 05.05.16
7 «Банк Південний» 266 новини відсутні
8 «Піреус Банк МКБ» 25 новини відсутні
9 «Правекс-Банк» 259 новини відсутні
10 «ПлатинумБанк» 76 новини відсутні
11 «ВиЭс Банк» 27 новини відсутні
12 «Ідея Банк» 24 новини відсутні
13 «Банк Інвестицій та Заощаджень» 19 новину про припинення роботи мережі розміщена 29.04.16
14 «Банк Михайлівський» 79 новину про припинення роботи мережі розміщена 27.04.16
15 «Вернум Банк» 0 новини відсутні
16 «Промінвестбанк» 276 новини відсутні
17 «Діві Банк» 1 новину про припинення роботи мережі розміщена 05.05.16
18 «БМ Банк» 24 новини відсутні. Також даний банк не числиться на сторінці «Учасники «АТМоСфера»

Таким чином, поінформували клієнтів про вихід «БМ Банк» і «Промінвестбанк» з мережі «АТМоСфера» тільки «БТА Банк» і «Креді Агріколь Банк», навіть самі «БМ Банк» і «Промінвестбанк» не вважають за потрібне повідомити своїм клієнтам. Втім, від догляду певних банків з «Атмосфери» багато клієнтів не зазнали б незручностей – приміром, «БМ Банк» має всього 24 банкомату. Однак повне розформування мережі з майже двох тисяч банкоматів – досить несподівана і неприємна ситуація для всіх, і, тим не менш, новина про це розмістили у себе тільки 4 банки з 18: «Банк Михайлівський», «Банк Інвестицій та Заощаджень», «ОТП Банк» і «Діві Банк».

як і раніше не вважають за потрібне і не спромоглися проінформувати своїх клієнтів про можливу зміну тарифів за картками такі 10 банків: «Діамантбанк», «Альфа-Банк», «Банк Український капітал», «Банк Південний», «Піреус Банк МКБ», «Правекс-Банк», «ПлатинумБанк», «ВиЭс Банк», «Ідея Банк», «Вернум Банк».

Клієнти об'єднаної мережі до 25-го травня включно можуть знімати готівку в партнерських банкоматах за поточними тарифами, а 26-го і пізніше – з комісією, яка буде вказана в стандартних тарифах за зняття готівкових коштів в банкоматах будь-якого українського банку, якщо тарифи не будуть переглянуті.

Ситуація з припиненням партнерських відносин внаслідок закриття мережі, так само як і відсутність інформації на сайті банку або відсутність розсилки даного повідомлення клієнтам, багатьох може поставити в незручне становище несподіваним списанням комісії. Адже серед клієнтів більшість активно знімали кошти саме в банкоматах банків-партнерів, так як кількість банкоматів банку могло бути досить незначним (досить подивитися на вказану кількість банкоматів кожного такого банку вище).

Не зайвим буде також повідомити, що в Україні існують і інші банкоматні мережі «УкрКарт», «Євронет» (близько 280 банкоматів), «Радіус» (близько 2600 банкоматів). Також існують банки з великою кількістю власних банкоматів: «Приватбанк», «Райффайзен Банк Аваль», «Ощадбанк», «УкрСибБанк», «УкрСоцБанк» та інші. Мають місце і партнерські відносини між певними банками без офіційного створення мережі (наприклад: «Ощадбанк» + «Укргазбанк» + «Укрексімбанк» + «Полтава-Банк»). Всього ж в Україні 106 банків і 33 334 банкомату (дані на 01.01.2016). У таблиці нижче інформація про ТОП-10 банків за кількістю банкоматів:

1

ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК»

19 778

2

АТ «ОЩАДБАНК»

2 080

3

АТ «Райффайзен Банк Аваль»

2 851

4

АТ «УкрСиббанк»

1 165

5

ПАТ «УКРСОЦБАНК»

910

6

АТ «Укрексімбанк»

699

7

ПАТ «ПУМБ»

651

8

АБ «УКРГАЗБАНК»

531

9

ПАТ «КБ «ХРЕЩАТИК» (банк введена тимчасова адміністрація)

338

10

ПАТ «СБЕРБАНК»

328

11

АБ «ЕКСПРЕС-БАНК»

311

Шукати інший банк для обслуговування або продовжувати користуватися мережею свого – вирішувати клієнтам. Наприклад, зараз багато хто, включаючи і згадані вище банки, що випускають платіжні карти на основі MasterCard Debit або на аналогічному продукті від Visa, які дозволяють знімати кошти без комісії в будь-яких банкоматах на території України. Це ж основні причини припинення роботи мережі і повідомляє Антон Романчук, голова правління Українського процесингового центру (UPC): «Кілька років тому міжнародні платіжні системи запропонували банкам можливість випуску карткових продуктів, за якими плата за зняття готівки в банкоматах інших банків в Україні була відчутно знижено. Банки, в свою чергу, почали масово користуватися цією можливістю і пропонувати своїм клієнтам картки, за якими зняття готівки в будь-якому банкоматі стало безкоштовним або за це стягувалася дуже невисока плата. Так необхідність шукати банкомат банку або «своєї» дружньої мережі банкоматів почала зникати для багатьох клієнтів, і поступово потреба в існуванні об'єднаної мережі ставала все менше. А в цьому році було прийнято рішення про припинення існування «Атмосфери», яка вже відіграла свою важливу роль на ринку, даючи можливість банкам істотно заощадити на інвестиціях в банкоматні мережі протягом багатьох років. З 26 травня банкомати мережі будуть працювати просто як банкомати окремих банків в звичайному режимі».


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Зруйнована «Атмосфера»: що принесе закриття великої мережі банкоматів