Як вибрати надійний банк: 7 головних критеріїв

Зміст:

  • 1. Репутація
  • 2. Власник
  • 3. Прибутковість
  • 4. Адекватність
  • 5. Ліквідність
  • 6. Платоспроможність
  • 7. Стрес-тест

Нестабільність на валютному ринку, криза в економіці і постійно оновлюваний список збанкрутілих банків змушують добре подумати про те, кому довіряти свої гроші.Як же знайти банк, з яким не виникнуть проблеми? У статті ми зібрали сім головних критеріїв, як обирати надійний банк.

1. Репутація

Щоб оцінити перший критерій, потрібно повернутися до кризи 2008-2009. Як в той час вело себе фінустанова? Повертало депозити і виконував всі свої зобов'язання перед клієнтами? Якщо так, то великий шанс, що і зараз банк буде вести себе відповідально.

Дізнатися інформацію про фінансову установу можна без проблем в інтернеті. Важливо звернути увагу на «вік» банку: якщо він успішно працює десяток років і репутація його чиста – це перша причина довірити йому свої гроші.

2. Власник

Інформація про власника фінустанови є на сайті НБУ. Поцікавтеся фінансовим станом основних акціонерів, їх поведінкою в іншому бізнесі. Важливо дізнатися, чи фінансує власник свій банк чи ж тільки користується ним.

як вибрати надійний банк

До оцінки власника можна підійти по-іншому. Якщо це держава –банк вважається надійним. Великим плюсом буде, якщо банк входить у відому іноземну банківську групу.

3. Прибутковість

Розбираючись в тому, як вибрати надійний банк, потрібно оцінити фінансові показники. Це простіше, ніж може здатися. Всі банки зобов'язані щокварталу публікувати відповідь про свою діяльність. Якщо проблем у кредитної установи немає, на сайті буде доступна ця інформація. Також знайти такі дані можна на сайті НБУ у розділі «Банківський дозор».

Якщо прибутковість не завжди стабільна, а де-то є збитки, це ще не привід вважати банк ненадійним. Може бути, він формує резерви на випадок непередбачених обставин, захищаючи таким способом своїх клієнтів.

4. Адекватність

Показник адекватності капіталу – це відношення капіталу банку до його зобов'язань. Мінімально допустимим значенням вважається 1:10 і чим воно вище, тим краще. Для тих, хто вибирає надійний банк, цей показник відображає здатність фінустанови повністю і вчасно розрахуватися за своїми зобов'язаннями.

5. Ліквідність

Ліквідність – це здатність банку виконати свої зобов'язання. Труднощі з цим показником зараз відчувають багато, цілком благополучні, фінустанови. Банк, у якого проблеми з ліквідністю, як людина з високою зарплатою, але не має готівки в конкретний момент. Наприклад, на картці у нього достатньо грошей, але купити помідори на ринку можна тільки за готівку. Це означає, що він неліквідний. Якщо труднощі з ліквідністю — єдиний мінус банку, це не так страшно.

6. Платоспроможність

Платоспроможність – найважливіший момент для клієнта, який хоче обрати надійний банк. Якщо з цим критерієм усі добре – финустанове можна довіряти. Проблеми з платоспроможністю виникають, коли банк втрачає багато грошей. Щоб впоратися з труднощами йому пропонують наростити капітал. Якщо кошти не знайдені – використовуються депозити і комусь із вкладників не пощастить.

Список банків, які мають проблеми з платоспроможністю можна знайти на сайті Нацбанку. Але, цілком ймовірно, що кредитна установа впоратися з труднощами і налагодить роботу.

7. Стрес-тест

Стрес-тест – найкращий спосіб перевірки надійності банку. Займаються тестуванням аудитори: беруть фінансові показники установи на певний момент (наприклад, 1 червня 2015) і роблять припущення про зміни ситуації на економічному ринку. Потім перевіряють, як би банк впорався з новою реальністю за нинішніх показників за двома сценаріями – базовому (найбільш ймовірному) і найгіршого. Якщо навіть при найгіршому розкладі банк зможе вирішити проблеми – він надійний. Але, таке трапляється рідко. Більшість фінустанов «скриплять» вже на базових сценаріїв.

Тепер ви знаєте, як вибрати надійний банк!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінансові питання та відповіді » Як вибрати надійний банк: 7 головних критеріїв