Медичне страхування персоналу: ціни та нюанси

Prosto багато значить для тімбілдінга в компанії і підвищення середньої працездатності співробітників оплачувані для них компанією поліси добровільного медичного страхування (ДМС). Про численних технічних і фінансових аспектів корпоративного ДМС і поточних тарифах на поліси різного рівня розповідає Bigenergy.com.ua

Облік і податки

При обмірковуванні настільки великої статті витрат як медичне страхування персоналу, фіндиректору спочатку варто з'ясувати питання обліку і оподаткування таких програм.

Зазначимо, що колишнє законодавство давало податкові преференції роботодавцям, співробітники яких були на добровільній основі застраховані за рахунок компанії від нещасних випадків і хвороби у вигляді ненакопительного короткострокового страхування (term-life), накопичувального довгострокового страхування життя (life), а також власне медичного страхування (ДМС non-life). І багато великі корпорації цим вміло користувалися в мінімальних цілях.

Тоді як Податковий Кодекс жодних пільг страховикам життя співробітників вже не дає – витрати на страхування життя є частиною фонду оплати праці. «У діючій системі оподаткування витрати роботодавця на страхування життя прирівнюються до витрат на додаткову заробітну плату або премію. Довгострокове страхування життя можна віднести на валові витрати, але при цьому вони обкладаються податком, що в кінцевому підсумку менш привабливо для підприємств», – пояснює Олександр Мельничук, менеджер страхової групи «PZU Україна». Короткострокове ж терм-лайф-страхування від нещасних випадків і хвороб (властиве дуже небезпечним і шкідливим виробництвам) додатково обкладається немаленьким внеском на обов'язкове державне соціальне страхування – у розмірі від 36,76% до 49,7% страхових виплат.

В результаті за даними Ліги Страхових Організацій сегмент страхування життя за рахунок підприємств з обсягом страхових платежів скоротився з 30% до 10% (у 2011 році), поступившись місце навіть на виробництвах Донбасу насамперед річним полісами медичного страхування персоналу.

Справа в тому, що ДМС, згідно з ПК, при віднесенні на валові витрати не оподатковується (замість цього податкове зобов'язання виникає у працівників по податку на доходи фізичних осіб, ПДФО). І це залишає відчиненими колишню «двері можливостей» зменшення податкової бази.

Аналогічна історія і з внеском на соціальне страхування. Згідно з Постановою Кабміну 1170 від 22.12.2010 р. (Перелік II: 2) сплачена компанією ДМС за співробітників і навіть за членів їх сімей увійшло в неширокий список з 29 виплат, вільних від нарахування соціального внеску – на відміну від страхування життя. Іншими словами, держава в 2010 році зробило все, щоб вбити страхування життя за рахунок компаній – і широко розвинути замість цього корпоративні медстраховки.

Зобов'язання з ПДФО працівників по медичному страхуванню рівні 15% сплаченої компанією ціни поліса. При цьому фіндиректору необхідно відразу вирішити два питання – і, можливо, затвердити їх назавжди в якості внутрішньої політики компанії:

  • Буде компанія компенсувати сплату ПДФО за ДМС співробітникам – або це зроблять працівники самі зі своїх доходів?
  • Буде при звільненні працівника за ним збережено поліс до кінця дії останнього – або ж звільненого виключать зі списку застрахованих осіб, а невибраний їм страховий резерв перезачислят на нового співробітника?

Відповідь «ні» на перші частини обох питань при дорогих поліси ДМС може поставити компанію в скрутне становище – у працівника можуть виникнути претензії з приводу сплати ним до початку дії полісу ПДФО за весь термін дії страховки. «Щоб уникнути цього, компанії краще переглянути свою внутрішню політику в цьому питанні таким чином, щоб при звільненні працівника залишити діючу страховку до кінця терміну договору. Це і рішення проблеми оплати і збереження лояльності співробітника», – закономірно радять страховики.

Питання кількості та якості

чи Можна застрахувати в рамках корпоративного страхування не всіх співробітників компанії – все-таки у кожного громадянина є конституційне право відмовитися від поліса? Теоретично – так. Але оператори ринку говорять про негласне правило страхування не менше 80% персоналу кожного окремо працюючого підрозділу. «Це робиться для того, щоб уникнути вибіркового страхування тих, кому вже необхідне лікування», – пояснює фахівець СГ «PZU Україна».

Якщо при цьому за таким же принципом страхують і родичів (тобто не менше 80% застрахованих співробітників страхує родичів), то страховик може прийняти умовно, що ризик не зміниться чи зміниться незначно – і тоді ціна поліса і правила його отримання для членів сімей співробітників не змінюються порівняно з полісами для співробітників.

«Якщо ж за родичів платять самі співробітники, і їм надано право вибору (страхувати або не страхувати), в цьому випадку ризик застрахувати хворих зростає. У андеррайтерской політиці «PZU Україна» прийнято, що якщо кількість родичів за договором 50 чоловік і більше, вони можуть бути застраховані за такими ж тарифами, як і співробітники. Якщо менше 50-ти – їм необхідно заповнювати декларації про здоров'я, при цьому коефіцієнт знижки за кількість (застосовується для полісів співробітників) не застосовується», – констатує Олександр Мельничук.

Для зниження вартості поліса при заданому числі страхуються є чотири основних шляхи:

  • виключити з покриття платну стоматологію (або ввести велику франшизу / низький ліміт) на неї – але це, втім, неабияк зменшить мотиваційну привабливість поліса для співробітників;
  • виключити особливо критичні ризики, в разі настання страхових випадків за якими витрачаються особливо великі кошти (це виправдано, якщо компанія не займається високоризикової для організму діяльністю) або ввести велику франшизу / низький ліміт на них. Іншими словами, зосередити поліс на медицині буденно-побутового плану, на швидкому «выкарабкивании» рядових «хвороб» і якнайшвидшому поверненні працівника до роботи – а не на тривалому амбулаторному лікуванні тяжких захворювань;
  • в середньоціновому ДМС страхувати деякі ризики з франшизами і лімітами, виключити частину ризиків, а замість цього включити в програму страхування профілактику захворювань, збільшення опірності організму хворобам – у вигляді щеплень, регулярної вітамінізації різного роду, короткочасного відвідання різних санаторно-обладнаних залів («соляних печер» і тому подібних) аж до банальних тренажерів, басейнів, курсів физвоздействия (правильного дихання, гімнастики і так далі). У підсумку «вбиваються три зайця»: співробітники будуть менше брати лікарняних і відгулів за хвороби і менше заражати колег; зазначені заходи значно сприятимуть внутрішнім зв'язкам в компанії; а страховики заощадять на відсутність часто хворіють, внаслідок чого зможуть надати компанії знижки на поліси на наступний рік (є у СК така практика);
  • введення великої франшизи за обслуговування в клініках і аптеках підвищеної дорожнечу, якщо в списку асистансу даної СК є клініки дешевше і ближче до місця настання страхового випадку. Справа в тому, що психологія інших небагатих громадян будь-яких країн така: «безкоштовне» і елітне за якістю медобслуговування будь-яким способом треба брати, навіть якщо здоров'я в порядку – і при тому в найдорожчому з можливих установ, бо іншої такої нагоди може не бути. Однак навряд чи такий підхід підвищує працездатність співробітника.

Останню колізію особливо мальовничо описав експерт СГ «PZU Україна»: «Компанія може чітко розуміти, що їй необхідно створити такі умови для своїх співробітників, коли вони будуть рідше хворіти. Але є й інший підхід, коли компанія з допомогою програм страхування створює такі умови, які мотивують співробітників лікуватися. У такому разі застраховані прагнуть максимально вибрати всі можливі опції страхового поліса. Вони відвідують потрібних і не потрібних фахівців, проходять безліч призначених обстежень, роблять масажні процедури і т. д. І найчастіше все це відбувається в робочий час. Подібні програми самі компанії розцінюють не як захист своїх співробітників, а як додаткову мотивацію, але не враховують, що таким чином знижують працездатність колективу».

Саме тому, щоб уникнути непорозумінь деякі корпорації вже створили спеціальні розгорнуті документи: стандарти корпоративного медстрахування персоналу.

Серед інших загальних аспектів зауважимо, що при виборі страхового тарифу з ДМС ніщо не заважає страхувати співробітників різного рівня з різним же рівнем страхового покриття. Крім того, при первинному розрахунку підсумкової вартості слід врахувати, що тариф ДМС може залежати від віку працівників та його родичів, якщо вони страхуються.

Що ж стосується знижок за кількість осіб, які страхуються, то назвати приблизний дисконт не вийде – нам відомі числа знижок в діапазоні 10%-20% від ціни одиночного поліса, але на ринку не виключені і 40%-60%, і відсутність знижок. Частими граничними числами, після яких починається та чи інша знижка у тій чи іншій компанії є 20 і 50 страхуються.

Питання асистансу

У кожної страхової компанії, що працює по ДМС, є великий перелік медичних закладів по Україні. При виборі полісів персоналу компанія може поцікавитися наявністю у цьому списку клінік, наприклад, близько розташованих до підрозділам компанії (важливо не тільки у випадках небезпечних виробництв, але і при все більш розповсюджується «прописку» міських компаній в передмістях, за містом).

«У разі, якщо клієнт дзвонить в колл-центр (асистанс) страхової компанії – з ним узгоджують медичний заклад зі списку. В екстрених ситуаціях медична допомога надається в найближчому закладі. Жодна страхова компанія жорстко не обмежує перелік медичних закладів для надання екстреної допомоги у разі загрози життю клієнта», – фіксує Юлія Білик, спеціаліст відділу по роботі з клієнтами страхової компанії «АСКО-Медсервіс».

«Якщо все ж застрахований буде наполягати на тому, щоб отримати медичну допомогу в якійсь конкретній клініці, з якою ми не співпрацюємо, то страхова компанія може піти йому назустріч, за умови, що клас клініки підходить під умови поліса застрахованого», – доповнює колегу Олександр Мельничук.

Більшість великих СК мають представництва і асистанс в інших містах і можуть надавати там поліси та/або покривати медичну допомогу (для відрядження). У регіонах поліси або дешевше на 5%-25% київських цін, або (частіше на сьогоднішній день) ціни однакові по всій Україні.

щодо закордонних поїздок поліс ДМС зручний тим, що його можна «поширити за кордон», і тим заощадити при отриманні візи. «Всі посольства вимагають від мандрівників поліс медичного страхування, що покриває екстрену медичну допомогу за кордоном, і висувають свої мінімальні вимоги до такої страховці»,– нагадує Юлія Білик.

Якщо навіть поліс по Україні один, а «за кордон» – інший, отримання першого дуже вигідно: «компанії, які страхують своїх співробітників по ДМС в СК «PZU Україна», можуть розраховувати на хорошу знижку на поліс страхування виїжджаючих за кордон», – говорить фахівець названої компанії.

Найчастіше, медпослуги за кордоном, включаються до вітчизняні поліси, обмежені числом днів у році (зазвичай: 30).

Корпоративний ДМС: платежі

В переважній більшості випадків поліси корпоративного ДМС діють один рік і оплачуються единократно. Існує також практика оплати річних полісів двома траншами раз у півроку (наприклад, СК «Аско-Медсервіс); поквартальна і помісячна розбивка оплати поліса на ринку практично відсутня.

Рейтинг найбільш активно оплачують лікування вітчизняних страхових компаній (за обсягом страхових виплат ДМС вище 10 мільйонів гривень за 9 місяців 2011 року) за даними Українського науково-дослідного інституту Права та Економічних Досліджень такий:

ДОБРОВІЛЬНЕ МЕДИЧНЕ СТРАХУВАННЯ

Страхова компанія

Обсяг страхових виплат за січень-вересень 2011 року, млн. грн.

Провідна

60,97

Нафтогазстрах

46,81

UNIQA

35,24

ТАС

30,54

ІНГО Україна

30,41

Аска

28,91

PZU Україна

28,34

Альфа Страхування

26,98

ГАРАНТ-АВТО (Дженералі Гарант Страхування)

24,13

Іллічівське

21,37

Allianz

18,64

AXA

14,34

Мега-Поліс

13,23

Просто-Страхування

12,17

Раритет

11,46

За обсягом отриманих страховиками премій за поліси рейтинг за той же період відрізняється несильно: ось, скажімо, його перша п'ятірка: Нафтогазстрах, Провідна, Уніка "Інго Україна", "Аска".

При цьому зазначимо, що за вказаний період ряд СК з добровільного медстрахування спрацювали собі в збиток (точніше, вони заробили лише на інших видах страхування) або вийшли з ДМС «на нуль» (виплати перевищили 85% отриманих премій). Компанії з такою статистикою можуть вважатися страховиками з хорошою выплачиваемостью таких полісів:

ДОБРОВІЛЬНЕ МЕДИЧНЕ СТРАХУВАННЯ

Страхова компанія

Рівень страхових виплат по відношенню до обсягу страхових премій, за січень-вересень 2011 року, млн. грн.

ТАС

166,4

PZU Україна

146,4

Брокбізнес

102,9

Мега-Поліс

101,6

Альфа-Страхування

98,6

Альфа-Гарант

96,7

Добробут

92,0

Гарант-Авто

87,8

АХА

86,6

І нарешті, пропонуємо вашій увазі зведення примірних базових тарифів корпоративного добровільного медичного страхування персоналу від топ-15 компаній по цьому продукту. За дослідженнями компанії «Простобанк Консалтинг» на 20 березня 2012 року. Опитування проводився від імені київської консалтингової компанії з 20 працівників, які працюють за комп'ютерами, має філії в кількох містах України та співробітників, які часто виїжджають за кордон.

КОРПОРАТИВНЕ ДОБРОВІЛЬНЕ МЕДИЧНЕ СТРАХУВАННЯ

Страхова компанія

найдешевший поліс для співробітника в Києві, ціна в рік і умови

Середньоціновий поліс для співробітника в Києві, ціна на рік і умови

Поліс VIP для співробітника в Києві, ціна в рік і умови

Послуги в інших містах і за кордоном, знижки

Нафтогазстрах

1690 грн.

(амбулаторно-поликлиничная, невідкладна стаціонарна, швидка допомога в державних, відомчих клініках)

3 520 грн.

(амбулаторно-поликлиничная, невідкладна стаціонарна, планова стаціонарна (1 раз на протязі дії договору), швидка допомога, невідкладна стоматологічна допомога. В державних, відомчих клініках, 50% у приватних)

6 200 грн. у рік (амбулаторно-поликлиничная, невідкладна стаціонарна, планова стаціонарна (1 раз на протязі дії договору), швидка допомога, планова стоматологічна допомога. 100% в державних, відомчих і приватних клініках)

вартість по Україні не змінюється

Провідна

Ні економ-полісів

2 100 грн.

(державні клініки, 50% приватних, медикаменти, екстрена допомога, стаціонар)

6 600 грн.

(державні та приватні клініки, медикаменти, екстрена допомога, стаціонар)

Знижка 10% при штаті 20 осіб і + 5% на філії. Страхування при поїздках за кордон - 40 грн. в місяць, покриття 30 днів на рік (тільки невідкладна допомога)

Уніка

2350 грн.

(амбулаторно-поліклінічна, плановий і невідкладний стаціонар, невідкладна допомога, медикаментозне забезпечення, екстрена стоматологія, вакцинація та вітамінізація, офісні аптечка, онкологічні заболивания (10 000 грн. на компанію), цукровий діабет (10 000 грн. на компанію), туберкульоз (10 000 грн. на компанію)

4105 грн.

(амбулаторно-поліклінічна, плановий і невідкладний стаціонар, невідкладна допомога, медикаментозне забезпечення, екстрена та планова стоматологія (до 1 000 грн.), вакцинація та вітамінізація, офісні аптечка, онкологічні захворювання (10 000 грн. на компанію), цукровий діабет (10 000 грн. на компанію), туберкульоз (10 000 грн. на компанію)

Еліт, 6 545 грн. у рік, амбулаторно-поліклінічна, плановий і невідкладний стаціонар, невідкладна допомога, медикаментозне забезпечення, екстрена та планова стоматологія (до 2 000 грн.), вакцинація та вітамінізація, офісні аптечка, онкологічні захворювання (10 000 грн. на компанію), цукровий діабет (10 000 грн. на компанію), туберкульоз (10 000 грн. на компанію)

За кордон – 20 доларів разів на рік, весь світ, 30 днів у році (тільки робочі поїздки та екстрена допомога)

Аска

1 500 грн.

(виклик швидкої, стаціонар + медикаменти, доставка медикаментів додому або в офіс в держклініках)

3 500 грн.

(амбулаторне, медикаменти, виклик швидкої, стаціонар + медикаменти, доставка медикаментів додому або в офіс в держклініках)

4 800 грн.

(амбулаторне, медикаменти, виклик швидкої, стаціонар + медикаменти, доставка медикаментів додому або в офіс у приватних клініках)

по Україні вартість однакова

Іллічівське Страхове товариство

1 000 грн.

тільки екстрена допомога)

3 000 грн.

(екстрена допомога і стаціонар, амбулаторно-поліклінічні послуги)          

від 4 000 грн. і вище. Деякі програми також включають планові операції і басейн

Тарифи в регіонах практично не відрізняються. За кордон - 32 грн. за покриття в 10 днів, по всьому світу.

Allianz Україна

825 грн.

(екстрена допомога і екстрений стаціонар в держклініках)

2258 грн.

(екстрена допомога і екстрений і плановий стаціонар в державних клініках і приватних клініках середнього цінового рівня, медикаменти, амбулаторія)

5570 грн.

(екстрена допомога і екстрений і плановий стаціонар в державних клініках і приватних клініках середнього цінового рівня, медикаменти, амбулаторія)

Більш дешеві тарифи в регіонах на індивідуальних умовах,

Гарант-Авто

1950 грн.

(державні і відомчі клініки, амбулаторія, денний стаціонар, виклик лікаря додому, стаціонарна допомога, важкі захворювання (корп. ліміт - 30 000 грн.), швидка допомога, стоматологія - 500 грн.)

3 960 грн.

(державні, відомчі та приватні клініки, амбулаторія, денний стаціонар, виклик лікаря додому, стаціонарна допомога, важкі захворювання (корп. ліміт - 30 000 грн.), швидка допомога, стоматологія - 1 000 грн., масаж, гомеопатія)

5 870 грн.

(державні, відомчі та приватні клініки, амбулаторія, денний стаціонар, виклик лікаря додому, стаціонарна допомога, важкі захворювання (корп. ліміт - 30 000 грн.), швидка допомога, стоматологія - 1 500 грн., масаж, гомеопатія)

вартість по Україні не змінюється

Альфа-Страхування

850 грн.

(екстрена допомога та стаціонар)

1 500 грн.

(екстрена допомога, стаціонар в державних клініках і 50% у приватних)

3 800 грн.

(екстрена допомога, стаціонар в державних та приватних клініках, виїзд лікаря на дім, компанію)   

В регіонах на 10% дешевше

За кордон – 150 грн. раз на рік

Українська Пожежна Страхова Компанія

2 265 грн.

(екстрена і невідкладна стаціонарна допомога, медикаменти)

4 000 грн.

(екстрена невідкладна, стаціонарна допомога, медикаменти, амбулаторія в державних та приватних клініках, офісні аптечка в державних та приватних клініках)

8 000 грн.

(екстрена невідкладна, стаціонарна допомога, медикаменти, амбулаторія в державних та приватних клініках, офісні аптечка в державних та приватних клініках, стоматологія, масаж)

 

Просто-Страхування

1 700 грн.

(державні клініки, екстрені виклики та стаціонар)                            

1 900 грн.

(державні клініки і недорогі приватні клініки, екстрені виклики та стаціонар)

8 000 грн.

(хороші приватні клініки, , екстрені виклики та стаціонар)

вартість по Україні не відрізняється

Оранта

500 грн.

(екстрена допомога та стаціонар в держклініках)

1 500 грн.

(екстрена допомога та стаціонар в державних клініках, амбулаторія-поліклініка (у т.ч. приватні)

10 000 грн.

(екстрена допомога та стаціонар в державних клініках і приватних компаніях, амбулаторія-поліклініка

Ціни пакетів однакові по всій Україні.

За кордон – 113 євро на рік, не більше 30 днів одна поїздка

PZU Україна

1 823 грн.

(екстрена медична та стаціонарна допомога, планова стаціонарна і амбулаторно-поликлиничная допомогу, медикаменти - 1000 грн.)     

2945 грн.

(невідкладна медична допомога, стаціонарна допомога, амбулаторно - поліклінічна допомога, медикаменти. Клас медичних установ - державні, відомчі, приватні. У «брендових» медичних установах класу «А+» франшиза становить 50% на всі послуги. Медикаменти без ліміту в межах страхової суми)

8487 грн.

(екстрена медична та стаціонарна допомога, планова стаціонарна і амбулаторно-поликлиничная допомогу, медикаменти без обмежень, стоматологія, профілактичний огляд, масаж)

Вартість не залежить від регіону

ТАС

2000 грн.

(амбулаторно-поліклінічна, стаціонарна, невідкладна медична допомога, екстрена стоматологія, вітамінізація, гомеопатія, відомчі і державні клініки)

3824 грн.

(амбулаторно-поліклінічна, стаціонарна, невідкладна медична допомога, екстрена та планова стоматологія, вітамінізація, гомеопатія, відомчі, державні і приватні клініки)

6480 грн. (амбулаторно-поліклінічна, стаціонарна, невідкладна медична допомога, екстрена та планова стоматологія, вітамінізація, гомеопатія, відомчі, державні і приватні (в т.ч. елітні) клініки)

знижка по регіонах -25%

АХА

780 грн.

(екстрена допомога, стаціонарна допомога)

3200 грн.

(екстрена допомога, стаціонарна допомога, амбулаторна, в офісі, діагностика, фіз. процедури, стоматологія)

6000 грн.

(екстрена допомога, стаціонарна допомога (у т.ч. планова), амбулаторна, в офісі, діагностика (розширена), фіз. процедури, стоматологія)

Вартість по Україні не змінюється. За кордон 325 грн. за 30 днів у році.

Аско-Медсервіс

506 грн.

(швидка + екстрений стаціонар;

Клініки –приватні та відомчі)

4 253 грн.

(швидка + стаціонар + амбулаторно-поліклінічна допомога + екстрена стоматологія;

Клініки –приватні та відомчі)

8 100 грн.

(швидка + стаціонар + амбулаторно-поліклінічна допомога + стоматологія (екстрена + планова);

Клініки –дорогі приватні клініки, відомчі)

 

Думка

Леся Титова, директор з продажу ДМС страхової компанії «Нова»

Детальне вивчення списку винятків, який є невід'ємною частиною договору ДМС – тобто переліку неоплачуваних опцій – позбавить від неприємних моментів, пов'язаних з відмовою страхової компанії оплати тієї чи іншої послуги. Наприклад, можуть не оплачуватися захворювання шкіри, сполучних тканин, онкозахворювання, ВІЛ / СНІД, психічні захворювання. Також можуть не оплачуватися консультації психолога, логопеда, дієтолога та інші напрямки.

Якщо розраховуєте на побудову довгострокових відносин та своєчасні виплати, при виборі страхової компанії зверніть увагу на такі моменти: фінансову стабільність компанії, динаміку розвитку того чи іншого виду страхування. Оцініть динаміку зміни резервів – а особливо зверніть увагу на співвідношення надійшли протягом певного періоду розміру страхових платежів і розміру здійснених виплат по компанії в цілому і окремо по медичному страхуванню. Такі дані допоможуть вам побачити: платить компанія чи ні.

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Бізнес » Медичне страхування персоналу: ціни та нюанси