Страхування вантажів — покрокова інструкція як застрахувати вантаж при перевезенні + огляд ТОП-7 компаній з вигідними умовами страхування

Як застрахувати вантаж при перевезенні автомобільним транспортом? В чому особливості страхування вантажів при міжнародних перевезеннях? Хто пропонує вигідні тарифи на страхування вантажів в ?

Привіт всім, хто завітав на наш сайт! На зв'язку Денис Кудерин, експерт зі страхування.

Сьогодні ми розглянемо, препаруємо і детально досліджуємо нову тему – страхування вантажів. Публікація продовжує серію статей про захист майнових інтересів фізичних осіб та юридичних суб'єктів.

Матеріал буде корисний усім, хто цікавиться питаннями ефективного захисту майна і фінансів.

Страхування вантажів

Зміст
 1. Кому і навіщо потрібно страхувати вантаж?
 2. Які вантажі можна застрахувати – огляд ТОП-4 основних видів
 3. Як застрахувати вантаж при перевезенні автомобільним транспортом – 5 простих кроків
 4. Хто пропонує вигідні тарифи на страхування вантажів – огляд ТОП-7 компаній з надання послуг
 5. ТОП-4 помилки при страхуванні вантажів, які призводять до відмови у страховому відшкодуванні
 6. Висновок

1. Кому і навіщо потрібно страхувати вантаж?

Кожен день з однієї географічної точки до іншої переміщається тисячі вантажів. Перевезення здійснюються в межах одного міста, між регіонами, між різними країнами, з одного континенту на інший.

У процесі переміщення з пункту «А» в пункт «Б» вантаж піддається величезній кількості ризиків. Транспорт – сухопутний, морський, повітряний – може потерпіти крах, затонути, потрапити в ДТП. Вантаж може намокнути, зіпсуватися, його можуть викрасти, затримати на митниці і конфіскувати.

Щоб отримати компенсацію за пошкоджене або повністю втрачене майно, вантаж потрібно попередньо застрахувати, тим самим убезпечивши від можливих ризиків.

Страхування вантажів (у міжнародній термінології такий вид страхування іменується «карго») – різновид майнового страхування, спосіб захисту інтересів власників вантажів на випадок шкоди, викликаного різними подіями в процесі транспортування.

Основні цілі страхування вантажів:

 • забезпечення захисту майна;
 • захист інтересів власників вантажу;
 • контроль страхових ситуацій;
 • врегулювання страхових випадків – відшкодування збитків власників вантажу при виникненні страхових ситуацій.

Згідно з існуючим законодавством, захист вантажів у страхових компаніях, не виступає обов'язковою умовою перевезень. Ніхто не примушує власників страхувати свої вантажі: процедура оформлення страхового полісу – справа суто добровільна.

Проте багато транспортні компанії просто відмовляються укладати договори на перевезення, якщо клієнт не бажає страхувати вантаж.

Позиція перевізників цілком зрозуміла – вони не хочуть відповідати за неприємності, які можуть статися з вантажем в дорозі. А при наявності поліса транспортна компанія майже нічим не ризикує і зацікавлена лише в дотриманні строків та умов перевезення.

Більш того, транспортні фірми тісно співпрацюють зі страховими організаціями: поліс страхування вантажу можна оформити прямо в офісі або на сайті перевізника – що називається, не відходячи від каси.

Власникам вантажів страхування майна теж вигідно: заплативши за поліс, вони можуть бути відносно спокійні за долю свого вантажу. У разі непередбаченої ситуації страховик готовий сплатити збитки у повному обсязі.

Страхова сума при страхуванні карго не може перевищувати дійсної вартості вантажу. Однак у цю суму часто входять і витрати на транспортування, і очікуваний прибуток від реалізації товарів, митні витрати.

В список стандартних ризиків при карго-страхування входять:

 • стихійні лиха (тайфуни, урагани, землетруси, удари блискавки, повені тощо);
 • техногенні катастрофи;
 • пожежі;
 • аварії;
 • зловмисні дії третіх осіб (грабіж, крадіжки, розбій, піратство, вандалізм);
 • ризики, пов'язані з обставинами транспортування – недотримання температурного режиму, лом, ушкодження, забруднення);
 • пропажа транспортного засобу без вісті.

Страхувальник має право вибрати всі ризики із запропонованого компанією списку або їх частину.

Майнові інтереси є і в одержувача, і у відправника вантажу – хто з них візьме на себе витрати на придбання поліса, вони вирішують між собою. Зазвичай відповідальність за страхування лягає на того, хто володіє вантажем на поточний момент.

Суб'єктами страхування карго виступають: страхувальник (фізична особа або юридична суб'єкт), страховик, вигодоотримувач (він же – бенефіціар) – особа, на користь якої укладено договір страхового захисту.

Для повного розуміння механізмів і сутності питання рекомендую прочитати статтю «Що таке страхування».

2. Які вантажі можна застрахувати – огляд ТОП-4 основних видів

Страхуванню підлягають практично будь-які види вантажів і перевезень. Захистити можна все, починаючи від нафтопродуктів і закінчуючи виробами зі скла та кришталю.

Види страхування вантажів класифікуються також за способом переміщення вантажів. Кожен спосіб має свої особливості, які ми зараз і розглянемо.

Вид 1. Страхування авіаперевезень

Повітряні перевезення – наймолодший вид транспортування і найбільш перспективний. Головна перевага цього способу переміщення вантажів відомо всім – це висока швидкість доставки.

Які вантажі можна застрахувати

Для великих об'єктів або обладнання використовуються спеціалізовані борту – вантажні літаки з підвищеною місткістю.

Незважаючи на упереджене ставлення окремих громадян до авіаційних перельотів, цей тип транспорту вважається у страховиків найбільш безпечним.

Ймовірність псування або повної втрати майна мінімальна, а стало бути, страхові ризики   низькі. Правда, для деяких категорій вантажів (дорогої оргтехніки, електроніки) існує ризик розкрадання. Особливо часто вантажі крадуть у проміжних пунктах перебування авіатранспорту на шляху до кінцевої точки.

Вигляд 2. Страхування морських вантажів

Історія морських перевезень йде в тьму століть. Саме морські вантажі іспанці називали словом «cargo»   звідси пішло інтернаціональне позначення вантажного страхування.

Морське транспортування пов'язана з великою кількістю ризиків: вантаж можна пошкодити при навантаженні і розвантаженні, а цілісність товару та швидкість його прибуття сильно залежать від погоди та умов зберігання.

Але в деяких ситуаціях перевезення по воді – єдина можливість доставити вантаж до пункту призначення. Особливою мірою це стосується зовнішньої торгівлі між країнами. По воді транспортують зерно, техніку, худобу і багато іншого.

Перевезення по морю-океану страхуються повністю або частково, в залежності від складності маршруту, його протяжності та інших факторів. Тут в меншому ступені присутній ризик розкрадання, але зате висока ймовірність намокання і псування вантажу в результаті попадання на борт судна морської води.

Вигляд 3. Страхування залізничних перевезень

Щодня по залізниці переміщається сотні тонн промислових і комерційних вантажів. У цей транспорт особливо популярний через відстаней між регіонами і відносної дешевизни.

Ризики перевезень залізницею «нечисленні:

 • ушкодження вантажу в результаті сходу з рейок чи невдалих маневрів;
 • порушення герметичності упаковки;
 • псування в зв'язку з погодними умовами;
 • розкрадання.

Страхування залізничних вантажів – відносно рідкісний вид страхування, оскільки цим способом часто переміщається те, що особливого захисту не потребує – щебінь, руда, вугілля, деревина.

Вигляд 4. Страхування автомобільних вантажів

Автоперевезення характеризуються максимально високими ризиками. На дорогах трапляється велика кількість аварій та інших ситуацій, пов'язаних з пошкодженням, псуванням і розкраданням вантажів. Велика ймовірність шахрайства, фальсифікації, підробки документів та інших протиправних діянь.

Більше інформації – в статті «Страхування майна».

У таблиці наочно представлені види перевезень та їх особливості:

Види перевезень Рівень ризику Особливості
1 Авіаперевезення Низький найшвидший вид транспорту, але і найдорожчий
2 Морські перевезення Високий Висока ймовірність псування і пошкодження вантажів, низька швидкість
3 Залізничні перевезення Низький Висока надійність доставки, але низька швидкість
4 Автомобільні перевезення Високий Високий ризик пошкодження товару при ДТП

3. Як застрахувати вантаж при перевезенні автомобільним транспортом – 5 простих кроків

Страхування автоперевезень – найпопулярніший вид майнової захисту вантажів. Тільки повноцінне і грамотне страхування покриє всі збитки, якщо страхова ситуація все ж відбудеться.

Щоб не хвилюватися за безпеку вантажу, його потрібно застрахувати за всіма правилами. Про те, як це зробити, я зараз розповім.

Крок 1. Вибираємо страхову компанію

В світі і в сотні компаній, що займаються страхуванням вантажів. Вибрати дійсно надійного та платоспроможного страховика – ціла наука.

Експерти радять оцінювати рівень страхової компанії за наступними критеріями:

 • наявність досвіду;
 • фінансова стабільність (розмір статутного капіталу, сума страхових виплат за минулий звітний період);
 • кількість філій в різних містах;
 • загальне число клієнтів компанії;
 • наявність зручного і функціонального сайту;
 • рейтинг від незалежних агентств;
 • інформаційна відкритість.

Добропорядні і відповідальні страховики дорожать своєю репутацією і намагаються врегулювати страхові події швидко і на користь клієнта.

Крок 2. Вибираємо тариф страхування

Вибрати і розрахувати тариф вам допоможуть в офісі компанії. Можна зробити це на сайті страховика, скориставшись онлайн-калькулятором.

На вартість послуг впливають наступні фактори:

 • характер вантажу і ймовірність його пошкодження (страховка на крихкий, цінний або швидкопсувний товар коштує дорожче);
 • якість упаковки;
 • вид транспорту;
 • відстань;
 • стан шляху (територія, через яку везуть вантаж).

Приклад

Не всі країни вважаються сприятливими для перевезень. Деякі території входять в «чорний список» страховиків. Наприклад, всі знають, що біля узбережжя Сомалі висока ймовірність зустрітися з піратами 21-століття. Природно, що вартість страховки при перевезенні за таким морському шляху істотно зросте.

Крім того, у кожної компанії свої умови страхування і свої розцінки.

Крок 3. Збираємо необхідні документи

Знадобляться документи, що посвідчують статус (або особу) страхувальника, а також папери, що підтверджують вартість вантажу і право на володіння власністю.

Які документи потрібні

Страховим фірмам потрібна максимально повна інформація про характер вантажу:

 • офіційне найменування продукту;
 • дані про упаковку, габарити, вагу;
 • кількість одиниць і партій вантажу;
 • відомості про найбільш імовірні ризики, пов'язані з цим видом майна.

Компанія має право на огляд і власну оцінку вартості вантажу.

Крок 4. Вивчаємо умови договору

Умови договору відповідають прийнятим міжнародним або внутрішнім правилам страхування вантажу. У документі вказані всі різновиди страхових ситуацій та види нестрахових випадків.

Якщо страхувальника цікавить повне покриття ризиків, він вибирає найдорожчий поліс, куди входить максимальна кількість ситуацій, здатних вплинути на збереження і властивості вантажу, майна.

Звичайно при страхуванні вантажів комерційними структурами за процедуру відповідають професійні юристи, тому ймовірність підписання «липового» або неправильно складеного договору низька.

Кожен документ має свій термін дії. Якщо страхова ситуація сталася після закінчення цього періоду, ні про яке відшкодування мова не йде. Труднощі виникають і в тому випадку, якщо страхувальник при виникненні події звернувся в страхову компанію пізніше передбаченого договором строку.

Крок 5. Підписуємо папери

Після оплати рахунку страховик пред'явить вам 2 примірника договору. Контракт підписують обидві сторони, що беруть участь в угоді. Документ скріплюється печаткою – один примірник забирає страхувальник, інший залишається у конторі.

Особливості страхування вантажу при міжнародних перевезеннях

Економічні відносини між державами припускають постійний обмін вантажами в ході торгових операцій. Міжнародні перевезення пов'язані з високими ризиками. По дорозі вантажу доводиться долати принаймні одну державний кордон.

Майно може постраждати в результаті непорозуміння між сторонами, суперечками, розглядами і затримками. З цієї причини міжнародне страхування перевезень користується стійкою популярністю.

Найчастіше при страхуванні інтернаціональних вантажів застосовується така схема: кожна країна забезпечує юридичний захист власності на своїй території. Як тільки вантаж перетинає кордон, суб'єкт страхування змінюється.

4. Хто пропонує вигідні тарифи на страхування вантажів – огляд ТОП-7 компаній з надання послуг

Дозвіл на страхування вантажів видається державою, воно ж певною мірою регулює діяльність компаній. Зокрема, при порушенні правил і утиск інтересів страхувальника ліцензію у страховика можуть запросто відібрати.

Якщо ви хочете гарантій і дійсно зацікавлені в безпеці майна, співпрацюйте з компаніями з представленої нашим сайтом «великої сімки» страховиків.

1) Альфастрахування

Альфа страхуванняНайбільший російський страховик з тривалим досвідом роботи на внутрішньому та міжнародному страхових ринках. Найвищий рівень надійності (А++) за версією агентства «Експерт». Відмінний клієнтський сервіс, курс на інтернет-технології, цілодобові консультації користувачів по телефону і онлайн.

Пропонує кілька видів страхування вантажів – захист будь-яких вантажних перевезень, страхування транспортно-експедиційної діяльності, страхування залізничного транспорту. Низькі тарифи, висока швидкість врегулювання страхових ситуацій.

2) Парі

ПаріУніверсальний страховик, який працює на ринку з 1992 року. Своєю місією фірма вважає допомогу людям і юридичним особам в управлінні ризиками, які оточують їх у повсякденному житті.

У переліку переваг страховика – акцент на індивідуальну взаємодію, швидке реагування при страховому подію, своєчасні виплати. Захист вантажів – пріоритетний напрямок діяльності компанії.

3) Спаські ворота

Спаські воротаФірма №1 на ринку страхування вантажів. Практикує всі види захисту – страхування авіа- , морських, автомобільних, ж/д та змішаних перевезень. Доступні тарифи, вигідні акції для новачків і лояльних клієнтів. Девіз компанії: «страхування за 10 хвилин, компенсація шкоди – за 10 днів».

У розділі «Новини» на веб-ресурсі регулярно публікуються найбільш великі за минулий період виплати клієнтам за страховими ситуацій. Згідно зі статистикою, яку веде страховик, кожні 3 хвилини десь відправляється вантаж, застрахований в «Спаських воротах».

4) Капітал-Поліс

капітал-полісКомпания заснована більше 20 років тому в Петербурзі. Один з найбільших страховиків північно-західного регіону РФ. Обслуговує корпоративну клієнтуру і приватні особи. Основний принцип – гарантія виконання взятих на себе зобов'язань перед клієнтами.

Страхує вантажі, експедиторську діяльність, товари на складі. Користувачі можуть придбати або разовий поліс захисту вантажів на окремий рейс або «генеральний поліс» для страхування всіх перевезень, здійснюваних конкретним страхувальником.

5) Інгвар

ІнгварЗахист інтересів юросіб – пріоритетна сфера діяльності страховика. Компанія страхує будь-які види майна – обладнання, товар, техніку, дороги, нафтопроводи, транспортується майно.

Організація працює з 1993 року. У списку плюсів «Інгвара»   високий професіоналізм, швидкість оформлення договору та оперативність у врегулюванні страхових ситуацій.

6) AIG

AIGМіжнародна організація з найвищим рейтингом фінансової стійкості (А++). Працює на російському ринку більше 20 років. За ці роки кількість страхових виплат наблизилося до 5,5 млрд. рублів. Конкурентна перевага компанії – поєднання міжнародних стандартів страхування з глибокими знаннями російських реалій.

Страхує будь-які вантажі та будь-які типи перевезень, у тому числі – між країнами. Широку мережу представництв по всьому світу, власний штат агентів, що спеціалізуються на перевезеннях і логістики.

7) Ингосстрах

ИнгосстрахСтраховик з багаторічним досвідом діяльності на ринку. Співпрацює з приватними і корпоративними клієнтами. У числі достоїнств – професіоналізм, гарантія своєчасних виплат, використання сучасних цифрових технологій при оформленні полісів.

Захист будь-яких транспортних ризиків. Серед клієнтів фірми – РЖД, Московське метро, Совкомфлот, БалтТрансСервис, Сбербанк Лізинг, Волжське пароплавство і десятки інших відомих транспортних компаній.

5. ТОП-4 помилки при страхуванні вантажів, які призводять до відмови у страховому відшкодуванні

Оскільки в РФ страхування вантажів – практика відносно нова, не всі страхувальники до кінця розуміють природу і механізми захисту ризиків. Щоб убезпечити свої інтереси, клієнтам слід уникати типових помилок транспортного страхування.

Помилка 1. Неуважне заповнення заяви

Така помилка особливо актуальна для приватних осіб, що займаються вантажоперевезеннями. Якщо в документі допущено неточність при внесенні офіційних даних щодо вантажу або особи страхувальника, компанія має право відмовити у виплатах за таким договором.

Помилки при страхуванні вантажів

Висновок: заповнюючи заяву, дані треба перевіряти і перевіряти ще раз по кілька разів. Неуважність при складанні договору загрожує фінансовими втратами.

Помилка 2. Несвоєчасне повідомлення страхової компанії про настання страхового випадку

У кожній компанії – свій регламент. Згідно з договором, страхувальнику відводиться від 24 годин до 5 діб для повідомлення представників фірми про те, що з вантажем стався страховий випадок. Повідомити про подію клієнт має право по телефону, листом, через інтернет-канали.

Помилка 3. Надання неповного пакета документів у страхову компанію

Страхова ситуація повинна бути зафіксована за всіма правилами. Якщо страхувальник подав неповний пакет документів або не надав реальних доказів події, агенти мають право відмовити у складанні страхового акта і виплати компенсації.

Помилка 4. Некоректне вказівку ризиків, які покриваються договором страхування

В будь-якому документі перераховані ризики, які страхувальник погоджується або НЕ погоджується включити в остаточний варіант договору. Якщо ризики вказані некоректно або потрібні пункти зовсім відсутні, то ніякого відшкодування ви не отримаєте.

Наприклад, якщо вантаж під час морського перевезення постраждав від гризунів, а в договір включено будь-які інші ситуації, крім зазначеної, за шкоду буде відповідати сам страхувальник.

Рекомендую до перегляду відео по темі страхування залізничних вантажів.

6. Висновок

Підведемо підсумки. Захист транспортних перевезень – тема багатогранна і складна. Якщо ви хочете захистити своє майно найбільш повноцінним чином, правила та умови страховки потрібно вивчити заздалегідь.

Журнал бажає своїм читачам успіхів і фінансового благополуччя! Чекаємо від вас оцінок статті, коментарів і зауважень до прочитаного. До нових зустрічей!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Гроші » Страхування вантажів — покрокова інструкція як застрахувати вантаж при перевезенні + огляд ТОП-7 компаній з вигідними умовами страхування