Торгові автомати як стартап: як і почому увійти в вендінговий бізнес

Prosto дуже зручними і легкими у використанні є вендингові автомати не тільки для клієнтів, але і для їх власників – навіть якщо це бізнесмени-початківці. Про основні аспекти вибору торгового товарного апарату і його обслуговування розповідає Bigenergy.com.ua

У цій статті мова піде про товарних торгових автоматах (торгоматах, вендінгових автоматів, вендорах), видають покупцям ті або інші матеріальні цінності. Що ж стосується вендінгових платіжних терміналів, за допомогою яких оплачується мобільний зв'язок та інші послуги, Bigenergy.com.ua вже писав про витрати на них і схему роботи платіжних систем – у статті «Платіжні термінали самообслуговування як стартап».

загалом, на початок 2010-х років в Україні в загальній масі комерційного вендінгового покриття 60% складають кавові автомати (кавомати), 30% – платіжні термінали і лише 10% припадає на автомати з продажу снеків або банок/пляшок з напоями (або і того, і іншого). Автомати ж за видачу карток передоплати, тютюнових виробів, поп-корну, преси, презервативів (кондомати) выжимаемых фреш-соків (сокоматы, фруктоматы), холодних напоїв на розлив (дринкоматы) або води (з підключенням до водопровідних систем або без нього) та інших товарів залишаються у нас одиничними.

У США, наприклад, розподіл кофематов і автоматів інших товарів спочатку було більш рівномірним.  Але ряд поширених там вендінгових автоматів і зовсім поки що не розвивається в Україні. Серед них такі варіанти видаються товарів як квитки і флаєри доступу до великого вибору культурних заходів в даному місті (з функцією онлайн-взаємозв'язку з провідними заходи компаніями), серветки та гігієнічна продукція, поштова продукція та подарункові пакети, автомобільні допоміжні дрібниці і речовини (на автозаправках), іграшки, книги. В якості курйозу – але цілком прибуткового – нещодавно в Америці з'явилися поодинокі сезонно програмовані і украшаемые автомати: по видачі різноманітних «валентинок» відомий день, різдвяно-новорічних сувенірів і прикрас; а в Нью-Йорку у другій половині листопада встановлюється єдиний у своєму роді вендор з продажу журавлинного сиропу, гарбузових пирогів і фруктових наборів для прикраси класичної фаршированої індички в Thanksgiving Day.

Не виключено, що незабаром подібні автомати – аж до сезонних «пасхоматов» з видачею пасок і крашанок – з'являться і у нас. До речі, підприємці з інженерними можливостями можуть заробити чимало грошей на майбутніх стартаперах – якщо вже зараз займуться проектуванням з подальшим виготовленням і продажем нових разнотоварных вендорів на базі існуючих їх видів.

Але навіть якщо взяти всю масу таких поширених в наших містах кофематов і трохи менш популярних снекових і баночных автоматів, фахівці з вендингу поки оцінюють їх загальний рівень покриття на 15% від можливого. Іншими словами, починаючому оператору вендінгового бізнесу відкривається широке і ще в багатьох місцях малоконкурентное полі. А якщо говорити про некавових автоматах, то це на 2012 рік чи не повсюдно бесконкурентной стартап.

Основними перевагами вендінгового бізнесу є:

  • відсутність потреби в продавцях, магазині, складі (при будь-якій кількості автоматів інгредієнти для найближчій їх заправки не будуть помітні і в квартирі), достатньо однієї людини для повного обслуговування десятка-іншого автоматів і ведення фінансового обліку з ним;
  • у багатьох місцях автомат зможе працювати 24 години в добу 7 днів в тиждень, що означає додатковий прибуток;
  • элементарность установки і підключення – для більшості існуючих вендорів достатньо однієї розетки з 220В (навіть якщо кожен автомат коли-небудь буде містити підключення до інтернету, а до цього йде розвиток техніки, на встановленні це ніяк не позначиться);
  • відсутність потреби у спеціальних знаннях для ведення бізнесу;
  • відсутність потреби у рекламі та просуванні бізнесу – автомат виглядає як саморекламный лайтбокс, його функції та переваги, очевидні з першого погляду – більш того, його боки цілком можуть стати окремою рекламної площею і принести власнику додатковий дохід;
  • для відкриття бізнесу в мінімальної версії на жвавому місці достатньо п'яти тисяч доларів при купівлі одного нового автомата і набагато менше при купівлі одного вендора б/в без ремонту або його оренду.

Вибираємо автомат

Отже, фізично схема вступу в вендінговий бізнес проста «як три копійки»:

  • після реєстрації підприємця орендуємо (або беремо свою) площа всього 0,5 квадратних метрів (оренда в ТРЦ Києва й на вулицях, в середньому складе 100 доларів у місяць, у регіонах - дешевше) з розеткою електромережі або аналогічної їй близькою розведенням;
  • купуємо або орендуємо (оренда, до речі, варто 60-120 доларів в місяць) автомат, його додаткові складові;
  • купуємо і заряджаємо в автомат товари або інгредієнти для них;
  • і ось вже і все – працюємо, регулярно (скажімо, при інкасації прибутку, зазвичай проводяться раз в три дні) перевіряючи працездатність автомата і забезпеченість його товарного або інгредіентного асортименту.

Таким чином, головним спеціальним аспектом бізнесу є вибір торгового автомата. Для початку зазначимо, що крім нових і старих вендорів існує таке поняття як відновлений автомат (після капремонту) – він дорожче вживаного, але дешевше нового: низькорівневі відновлені кавомати можна придбати за 800-1000 доларів, солідні відновлені апарати коштують близько трьох тисяч доларів (ті, які в новому вигляді стоять чотири тисячі одиниць валюти США).

Крім того, для новачка автомати здаються всі однієї висоти – великі в 1,83 метра і зрідка попадаються «низькорослі» висотою в 1,4-1,8 метрів. Насправді, серед таких вендорів є:

  • максі-автомати, дійсно високі з великою місткістю, призначені для місць з високою потребляемостью товарів;
  • міні-автомати заввишки 0,5-0,9 метра, встановлені для досягнення стандартної висоти на так званий cabinet – порожню тумбу, зазвичай оформлену в єдиному стилі з автоматом – або на аналогічну конструкцію, взяту звідки-небудь власником автомата.
  • мікро-автомати розміром з мікрохвильовку, зазвичай своїх «кабінетів» не мають, що встановлюються на барних стійках, столах, полицях, «чужих» тумбах – в офісах найчастіше встановлюються такі вендори без функції оплати і купюроприймача, але в невеликих конференц-залах, на ресепшнах міні-готелів вони зустрічаються і в комерційному виконанні (правда, у випадку мікро-автомата про високі прибутки говорити не доведеться, це, швидше, буде іміджевий бонус даного приміщення з багаторічною окупністю).

Купуючи міні-автомат, слід поцікавитися, чи входить у комплектацію та/або заявлену продавцем ціну відповідна автомату тумба-сabinet.

При цьому міні-автомати хоч і мають функціональну частину і кількість внутрішніх базових техэлементов (скажімо, каністр з водою) вдвічі-втричі менше, ніж у великих вендорів, дешевше останніх всього на 15%-25% (якщо вибір товарів в міні-версії не став набагато менше). Так, нові сокоматы ТМ Fructomat (Австрія) з вибором дев'яти напоїв, що поставляються одним з провідних постачальників, стоять на 1 серпня 2012 року трохи більше 32-36 тисяч гривень для міні-варіантів і трохи вище 41 тисячі гривень на максі-виконанні.

Але якщо з зменшенням автомата до міні-версії зменшується і його асортимент, девайс починає дешевшати прямо пропорційно ступеню зменшення асортименту. У наведеному прикладі міні-фруктомат з вибором всього з чотирьох напоїв варто вже 24 тисячі гривень.

Сам вибір між міні - і максі-варіантами підприємець, зрозуміло, має зробити на підставі власного прогнозу споживання товарів у вибраній точці. Втім, помилитися тут не дуже страшно – старі автомати можна досить успішно і недешево продати – і, при бажанні, замінити іншими, більш або менш об'ємними або инотоварными.

Важливою складовою торговельного автомата є купюро - і монетоприймачі. Обов'язково слід поцікавитись, чи входить ціна таких в заявлену ціну автомата (вартість старих і відновлених вона іноді входить у вартість нових – рідко). Справа в тому, що встановлення тих чи інших деньгоприемников – справа вільного вибору власника автомата. Є багато видів і брендів цих пристроїв, вони бувають старі і нові (можна на новий автомат поставити монетопримник б/у і навпаки). Загалом, нав'язувати їх вибір постачальники автоматів зазвичай не беруться.

Серед систем платежу для торгових автоматів розрізняють:

  • Банкнотоприемники (вони ж купюроприймачі, нові коштують від 600 доларів);
  • Монетоприймачі з функцією монетної здачі – здача видається цим пристроєм і при оплаті товару купюрами (нові коштують від 500 доларів);
  • Монетоприймачі без функції видачі здачі – і тоді здачі не буде і при оплаті купюрами (нові коштують від 100 доларів); здачі, до речі, не буде і при відсутності всякого монетоприймача, як в платіжних терміналах;
  • Каси по формуванні в пачки купюр для банкнотоприемников (нові коштують від 60 доларів, відрізняються кількістю прийнятих купюр– 100, 200, 400, 500, 1000 банкнот – при цьому цілком можна обійтися без такої каси, приєднавши до купюроприемнику простий пакет, однак тоді після інкасації цього пакета може викликати незручності перевезення купи низкономинальных паперових грошей або його тасування на місці);
  • На підході ще одне модерне нововведення, без якого поки можна обходитися – POS-термінали для автоматів, що дозволяють оплату товарів пластиковими картами. Вони, зрозуміло, вимагають будь-якого виду інтернет-зв'язку та наявності еквайрингового співпраці з обслуговуючим банком. При цьому банки-еквайєри таких терміналів до стандартних договорами эвайринга поки не пропонують, їх доведеться купувати самому власнику автомата за ціною від 500 доларів.

 Старі працюють деньгоприемники зазвичай коштують у півтора рази дешевше таких же нових.

Також у продавця автомата можна з'ясувати, поставляються з пристроєм (за окрему плату чи всередині ціни виробу) фірмові заглушки рекламного або простого виду – вони закривають отвори корпусу, призначені для тих систем платежу або можливостей вибору товару, які ви тимчасово не збираєтеся використовувати.

Нарешті, існує важливий і цінний функціонал за бажанням – антивандальні конструкції – щось, що нагадує металевий сейф з прорізами, що містить заодно різні корисні додатки для автомата. Нові такі конструкції коштують від 1500 доларів. Серед додаткових функцій, про які варто запитати їх продавців, розрізняють:

  • Наявність термостата та вентилятора (важливо для безперебійної служби автомата на вулиці в мороз і в спеку; ця техніка може включатися як особисто власником, так і управлятися авторелейными датчиками температури; незабаром, безсумнівно, це буде робитися за допомогою онлайн-управління);
  • Наявність верхній і бічний підсвічування з сутінковим автореле (автоматично включає підсвічування при настанні темряви);
  • Наявність скидання мережі при перенапруженні в ній (важливо для збереження всіх приладів та попередження пожеж);
  • Наявність лайтбоксів або інших ефектних установок для реклами з боків і ззаду конструкції (дозволяє власнику автомата додатково заробити);
  • Можливість встановлення і/або розширення однієї антивандальної конструкції на кілька поруч розташованих автоматів – навіть якщо у вас поки він один, не варто виключати додавання до нього коли-небудь сусіднього вашого ж вендора: це звичайний хід розвитку бізнесу, зручний для інкасації та спостереження; крім того, ви можете кооперуватися з іншими власниками поруч поставлених автоматів. При одній конструкції на ряд автоматів можна сильно заощадити на вищеназваних функції – частина з них залишиться в одному примірнику на весь блок з кількох вендорів.

Вибираємо інгредієнти, допэлементы, сервіс

Автомати використовують цілком звичайні товари, придбані у звичайних постачальників. Навіть кавомати «їдять» звичайний мелений, зернової і розчинну каву, стандартні порошки капучіно, гарячого шоколаду, сухих вершків, розчинного чаю, звичайні цукор і воду. Хіба що ванільно-кавові суміші належать поки до рідкісних в побуті інгредієнтів (але частим у оптовиків – якраз заради вендингу).

Крім товарів напитковые автомати використовують стаканчики, іноді з вкладаються в них ложечками. Найбільш розумним і красивим шляхом для кофематов є придбання брендованої такий міні-тари, пропонованої виробниками кави (їх можна придбати у багатьох постачальників останнього, без спілкування з якими власнику кавомату все одно нікуди не дітися – а потрібні контакти найчастіше можна з'ясувати у продавців самих автоматів). Для сокоматов і дринкоматов розливних напоїв та води підійдуть прості небрендовані стаканчики.

Загальна собівартість інгредієнтів стаканчика кави для вендингового автомата становить на літо 2012 року 1-1,5 гривні, що при продажній ціні напою в автоматі в 3-4 гривні дає середню прибуток близько 2 гривень/стаканчик.

За наявності кількох вендорів або складності в бухгалтерських розрахунках витрат (адже тут дуже дрібні й численні витратні матеріали) можна придбати наявні на ринку бухгалтерські програми для вендінгу вартістю від 300 доларів.

До первинного сервісу автоматів, безумовно, відноситься його доставка і установка і її оплата або безоплатність – що особливо важливо, якщо продавець автоматів знаходиться в одному місті, а ви в іншому. Окремим параметром слід первинне налагодження (програмування) електронних кнопкових функцій автомата і підключення банкното - і купюроприймачів – все це в 99% випадків проводить за п'ять хвилин сам покупець, користуючись інструкцією до автомата.

А ось подальший сервіс може містити в собі гарантійне безкоштовне обслуговування та післягарантійне (або первісне) платне – з функціями як серйозного ремонту апарату, так і звичайної його заправки за дорученням і з інгредієнтами власника (останнє, втім, недешево – початківцю стартаперам навряд чи є сенс віддавати це проста справа на аутсорсинг).

Нарешті, інкасацію автомата власник може здійснювати як особисто, так і наймаючи для цього профільні служби, в тому числі банківські. Але досвід показує, що вендингові бізнесмени, які не мають поруч з автоматом інкасуються магазинів, дорогий зовнішньої інкасацією користуються рідко. Зазвичай вилучається за три дні з автомата сума становить 1000-1200 гривень, що некритично для простих особистих перевезень.

І наостанок пропонуємо читачам розрахунок окупності вендингу в разі придбання одного середньостатистичного дешевого кавомату з системами платежу вартістю 2500 доларів (20 тисяч гривень) без антивандального корпусу і бухгалтерського, з безкоштовною доставкою, без урахування витрат на бензин або комунальний транспорт власника для під'їзду до автомата.

Середні витрати на установку в Києві нового торговельного автомата з продажу гарячих напоїв і доходи від продажів через нього

Купівля автомата

2500 доларів одноразово

Витрати на оренду місця під автомат та електроенергію (100+25 дол/міс)

125 х 12 = 1500 доларів в рік

Інгредієнти або закупівельна ціна товарів, на 10 доларів в день

10 х 30 = 300 доларів в місяць або 3600 доларів на рік

РАЗОМ капітальних та операційних витрат на перший рік використання

7600 доларів

РАЗОМ операційних витрат на другий і наступні роки використання

5100 доларів

Середній ДОХІД власника автомата при продажу 100 стаканчиків кави в день

1000 доларів на місяць, 12 000 доларів в рік

Середня операційний ПРИБУТОК з одного автоматів

700 доларів на місяць

Термін виходу на прибутковість при купівлі одного автомата, з урахуванням оподаткування

Якщо після сплати податків залишається 400-500 доларів на місяць – 10-12 місяців

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Бізнес » Торгові автомати як стартап: як і почому увійти в вендінговий бізнес