GPS-моніторинг автотранспорту: ціни та нюанси

Prosto зручно централізовано контролювати місцезнаходження фургонів, автобусів та іншого комерційного транспорту за допомогою систем, заснованих на супутникової GPS-навігації. Про основних і додаткових датчиках таких систем, їх функціоналі, ринкової вартості, а також про вигоди підприємця при їх використанні в Україні розповідає Bigenergy.com.ua

Трекери і датчики автомобільного GPS-контролю

Система GPS-моніторингу (GPS – Global positioning system, глобальна система виявлення) – бездротова навігація за допомогою вимірювання часу прийому електромагнітних сигналів від угруповання з кількох десятків американських державних супутників, розроблена, створена і експлуатується Міністерством Оборони США. У цій статті ми торкнемося тему супутникового стеження за комерційним автотранспортом, як для вантажних, так і пасажирських перевезень.

Вважається, що в середньому дохід власників комерційних авто і автопарків знижений на 20-30 відсотків за нецільового використання транспорту відповідальними за нього співробітниками (так звані «ліві» рейси, відхилення від маршрутів, нефункціональні простої, завищення кілометражу і витрати палива та інші «малі радості» працівників). Запобігти цьому і покликана супутникова система моніторингу.

Така система включає в себе дві основні складові – бортове обладнання (так звані GPS-контролери, вони ж «трекери», які монтуються на авто) і програмне забезпечення з електронними картами. У свою чергу, GPS-контролер має дві частини: головний приймач і антена – за допомогою останньої і здійснюється зв'язок із супутником.

Слід врахувати, що GPS-контролер передає дані в диспетчерську за допомогою вбудованої сім-карти будь-якого оператора мобільного зв'язку. Тому рекомендується вибирати оператора з найбільшим покриттям.

Координати авто фіксуються у внутрішній пам'яті приймача, обсяг якої коливається в межах 15-70 тисяч повідомлень (залежно від обраної моделі, а також параметрів запитів). Вони записуються систематично при поворотах авто, при порушенні маршруту, часу або інших заданих параметрах. Якщо власник авто або відповідальний за нього «невиїзної» співробітник (диспетчер) хоче отримувати дані безперервно і максимально швидко, – варто придбати GPS-контролер з так званим акселерометром, покликаних оптимізувати передачу даних.

До бортового контролеру можуть також підключатися зовнішні датчики і додаткові пристрої. У яких випадках варто їх купувати? Якщо ви купуєте супутникову систему стеження виключно для того, щоб розуміти, де знаходиться ваш транспорт, з якою швидкістю він рухається і чи дотримується встановлений маршрут – то в датчиках немає необхідності. Але якщо вам потрібна інформація про витрати палива, час зупинок, місці заправок і зливів палива, температурі рефрижератора та інших параметрах без підключення спеціальних датчиків не обійтися.

Наведемо декілька прикладів доцільності встановлення додаткових датчиків:

  • Власникові маршрутного таксі, можливо, цікаво дізнатися кількість пасажирів, що обслуговуються за день (обілечує, як відомо, аж ніяк не всіх, плата від необилеченных пасажирів цілком може йти в кишеню водія та/або кондуктора). Таку інформацію можна отримати з допомогою датчика пасажиропотоку, який встановлюється на сходах дверей авто і фіксує кожне натискання ніг на сходинку. Як стверджують виробники, датчик дуже точний: не реагує на сторонні предмети (наприклад, сумки), а також не дублює фіксацію одного пасажира кілька разів.
  • У разі перевезень на великі відстані заморожених чи охолоджених продуктів харчування і медикаментів корисна онлайн-передача «центр» показань датчика температури рефрижератора – адже іноді водії забувають контролювати, а то й самі відключають (при тривалих простоях для економії палива) рефрижератори. У разі псування товару звіти датчика можна використовувати як докази в розглядах.

Ще один важливий момент будови GPS-контролера, який слід врахувати при його установці: краще монтувати контролер таким чином, щоб його харчування не залежало не від положення ключа запалювання – а при простої використовувався власний акумулятор, наявний у будь-трекерах. Заряду стандартного акумулятора GPS-трекера по максимуму (в режимі очікування, без відправки повідомлень) вистачає до 16 діб; по мінімуму (при онлайн-моніторингу з інтервалом запитів та відправок в одну хвилину) – до 20 годин.

Щодо монтажу – його цілком можливо здійснити самостійно за стандартною схемою, що займає, в середньому, близько години і потребує лише самих звичайних інструментів. Однак краще звернутися до фахівців компанії, бо від якості установки буде залежати точність показання супутників. У деяких компаніях така послуга включена у вартість самої системи.

Софт

Другий головною складовою системи GPS-стеження є програмне забезпечення та файли електронних карт місцевостей. Стандартний пакет такого, що продається в Києві, включає в себе набір карт міст України, а також, за бажанням, будь-який з європейських країн, або Європи в цілому. Додатковою платною послугою буде створення індивідуальної електронної карти місцевості, у якій потрібен моніторинг.

Компанії, що надають послуги супутникового стеження за авто можуть запропонувати своїм клієнтам два програмних системи моніторингу:

  • Система стеження з установкою клієнтського ПЗ у вашому офісі передбачає, що диспетчерське ЗА і карти в комп'ютері співробітника фірми (диспетчера). До нього надходять усі дані від машин. Після чого диспетчер формує звіт керівництву: візуалізує і аналізує дані. Оновлення у більшості фірм не потребує додаткової оплати;
  • Система стеження за допомогою web-інтерфейсу – створення особистого кабінету на сайті компанії, що надає послуги моніторингу – не вимагає установки на комп'ютер диспетчерської ніяких додаткових програм. У такому випадку отримувати інформацію ви будете в онлайн-режимі.

Перевагою першого виду системи моніторингу є більш висока швидкість одержання даних. Вона суттєво знижується при користуванні системою через сайт.

Програмне забезпечення моніторингу транспорту дозволить проаналізувати будь минулий період, як по кожному транспортному засобу, так і в цілому по автопарку. Єдиний мінус – у разі, якщо об'єктів стеження багато, підприємцю доведеться або наймати диспетчера, або серйозно збільшити навантаження і доквалифицировать вже наявного співробітника компанії. До речі, деякі компанії з продажу систем моніторингу безкоштовно надають курс навчання диспетчерів GPS-контролю. Перевагою наявності власного диспетчера на підприємстві є можливість максимально швидкого реагування в робочий час на спрацювання «тривожних» кнопок (при тривалих простоях авто, початку руху, входження в певну зону).

Крім того, диспетчер або інший співробітник, що стежить за показниками датчиків, може виконувати не тільки аналітичні функції, але і безпосередньо контролювати роботу авто, якщо воно обладнане особливими додатковими датчиками. Так, можна блокувати роботу двигуна (якщо є припущення про несанкціонований доступ до авто) або ж впливати на систему охолодження у випадку, коли датчики показують порушення температурного режиму перевезення вантажу.

Основним і, по суті, єдиним серйозним технічним недоліком систем онлайн-моніторингу є залежність від рівня сигналу оператора мобільного зв'язку у тому чи іншому місці.

Вигоди GPS сервісу для підприємця

Як стверджують компанії, що надають послуги GPS-моніторингу, термін окупності такої системи без наймання нового працівника диспетчера становить до півроку (дані отримані експериментальним шляхом). І цей термін не залежить від початкової вартості послуги – чим більше датчиків варто, тим більше економія автовласника; і чим частіше система відправляє дані і чим оперативніше на них реагують «в центрі», то, знову ж таки, більше коштів заощаджується.

Серед чинників економії основними є:

  • зниження пробігу і простоїв транспорту, в середньому, на 20%-30%;
  • при датчику витрати палива – зменшення його витрат, в середньому, теж на 25% (запобігання можливості «дописування» кілометражу водієм);
  • при датчику пасажиропотоку – збільшення надходжень від оплати проїзду, часом, на 50%.

Звичайно, для цих трьох параметрів альтернативою системі GPS-моніторингу може бути дуже чесний і відповідальний працівник, у стеженні за ним не потребує. Але є в системі супутникового контролю та інші вигідні фактори. Наприклад, зменшуються витрати на зв'язок з водіями – відпадає необхідність в «технічних» дзвінках.

Крім того, перевізник з системою супутникового стеження стає більш привабливим для замовників «далекобійних» відправок. Можливість регулярно, хоч щогодини, хоч вночі передавати постачальнику (скажімо, електронною поштою або смс) інформацію про місцезнаходження товару є дуже вигідним маркетинговим ходом. А це важливо в умовах жорсткої конкуренції вітчизняних транспортників.

Також обладнання систем навігації можна використовувати в якості ефективного методу боротьби з крадіжками авто. Превентивні заходи можуть здійснюватися за допомогою дистанційного блокування двигуна; також можлива установка особливого датчика впізнання водія. Очевидно, розвиток техніки незабаром прийде до повної заміни звичайних електронних охоронних систем і механічних протиугінних блокаторів на подібні «комп'ютерні» рішення.

У будь-якому разі, вже зараз і електронні та механічні противоугонники втрачають свій сенс, якщо машину все-таки вдалося викрасти. В цьому випадку система електронного стеження (особливо, якщо бортове обладнання встановлено прихованим чином) виявляється куди більш функціональною – вона допомагає правоохоронцям, визначаючи місцезнаходження транспортного засобу з точністю до 20 метрів.

Для вантажоперевезень корисним з'явиться додатковий датчик кількості вантажу в машині. Справа в тому, що водії при недозаполнении фургона або кузова найчастіше беруть до основного вантажу додатковий, несанкціонований – і іноді останній призводить до пошкодження початкового вантажу, який був застрахований (страховики ж в порядку регресу стягують кошти з перевізника, з вини якого сталося пошкодження). У таких випадках супутникове стеження за об'ємом вантажу допоможе підприємцю вберегти початковий дорогий і крихкий вантаж від довантажень на нього або поруч з ним – а також оперативно (часом, оперативніше водія) прореагувати у разі крадіжки товару з авто.

Для пасажирських перевезень GPS-моніторинг дозволяє стежити за дотриманням графіка руху. І якщо в компанії працювали диспетчери на кінцевих зупинках – всіх їх можна негайно перекваліфікувати на більш корисні і прибуткові ділянки роботи. Крім того, пассажироперевозчик зможе контролювати тривалість і кількість зупинок – наприклад, усуваючи підвищені простої на транзитних зупинках в очікуванні підходу «зайвих» пасажирів (властиво водіям біля великих ринків, станцій метро, вокзалів), що викликає нарікання тих пасажирів, які сіли раніше такої транзитної зупинки і їдуть далі неї.

Нарешті, у водія як вантажного, так і пасажирського автотранспорту, за яким стежить «великий брат GPS», менше ймовірність підпасти під штраф від 255 до 340 гривень за зупинку в неотведенном для цього місці, за перевищення швидкісного режиму населеного пункту (а менша швидкість – це ще й запорука зменшення ймовірності ДТП).

Ціни GPS-моніторингу авто

В цілому, мінімальні початкові витрати підприємця на обладнання однієї вантажної машини універсальним GPS-трекером, а також річне обслуговування, яке включає лише слідкування за маршрутом авто, восени 2012 року знаходяться в діапазоні 1400-1800 грн. Якщо для вас актуально поставити ще й датчик палива – мінімальні витрати збільшуються до суми 2800-3100 грн.

Зазначимо, що більшість київських компаній надають корпоративним клієнтам можливість випробувати протягом місяця один комплект системи GPS-моніторингу безкоштовно.

І тепер пропонуємо читачам порівняти цінові пропозиції від найбільш відомих компаній, які надають послуги супутникового стеження на українському ринку IT-технологій (витрати на мобільний інтернет не враховані, за винятком пропозиції компанії «Супутник-Сек'юріті», в якому абонентська плата включає обслуговування сім-карти і трафік з неї). Сортування по ціні трекера з мінімальним функціоналом. За даними компанії «Простобанк Консалтинг» на 17 вересня 2012 року:

ВАРТІСТЬ АВТОМОБІЛЬНОГО GPS-МОНІТОРИНГУ

Компанія

Вартість автомобільного GPS трекера (мінімальний функціонал: виключно слідкування за маршрутом), грн.

Вартість додаткового датчика витрати палива, грн.

Вартість обслуговування на сервері 1-го трекера (абонплата за отримання інформації про маршрут, без дод. функцій), грн. / місяць

Вартість встановлення бортового обладнання на вантажний автомобіль фахівцями компанії й, грн.

Термін гарантії + на що поширюється, років

Знижка на оптову купівлю трекерів, %

SecuMart
 

1222 з установкою

Послуга не надається

10

Включена в вартість обладнання

1 рік, на GPS-трекер, встановлений фахівцями компанії

Від 10 шт. – 8%

DigSee
 

1700

1500

90

500

1 рік на GPS - трекер при заводській установці

Від 10 шт. – 5%

Електроник Технолоджі
 

1800 з установкою

1900

30

Включена в вартість обладнання

1 рік на GPS-трекер

Від 2 до 9 шт. – 5%;
 від 10 до 20 шт. – 10%

GPSM
 

2157

Українського виробництва – 1490; російської - 2300

Акція: 8 грн. на першу машину, 26 грн. – на всі наступні

250

1 рік, на GPS-трекер

Від 10 шт. – 10%

Єврозв'язок

2200

1950

100

350

1,5 року на GPS-трекер

Знижок немає

Супутник-Сек'юріті
 

2600

7200

168 (в пакет включено вартість обслуговування сім-карти + стандартний інтернет-трафік)

760

1,5 року на GPS-трекер

Від 5 шт. - 120 грн (15 дол.)

Наостанок зазначимо, що в крім GPS діє майже аналогічна їй російська технологія ГЛОНАСС (Глобальна навігаційна супутникова система», яка теж складається з декількох десятків супутників, розроблена Міністерством Оборони СРСР і стартувала в 1982 році, заново розгорнута в 2010 році, обслуговується Федеральним Космічним агентством РФ). При цьому вже прийнято ряд законодавчих актів, що просувають ГЛОНАСС і обмежують використання її аналогів.

У розробці цієї системи бере участь Український НДІ Радіотехнічних вимірювань (Харків), планується створення зручної для українських споживачів версії цієї системи. Можливо, з часом повністю розгорнутими над планетою стануть і інші існуючі локальні системи супутникової навігації. Проте в цілях стеження за авто відчутної різниці між такими системами не існує – і на ціну послуги використання конкурентів GPS навряд чи зможе вплинути.

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Бізнес » GPS-моніторинг автотранспорту: ціни та нюанси