Грошові перекази SWIFT для підприємців: основні особливості

Prosto і вигідно, навіть за відсутності банківського рахунку, здійснити міжнародний грошовий переказ за допомогою системи SWIFT. Про особливості системи, її переваги, недоліки і про те, на що варто звернути увагу при виборі банку, розповідає Bigenergy.com.ua

S. W.I. F. T. – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications – Співтовариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій. яке забезпечує міжнародну систему передачі фінансових даних, в тому числі, для здійснення перекладів. Розшифровку слова як абревіатури, можливо, придумали заднім числом – а в першу чергу, по-англійськи «swift» означає «швидкий», «стрімкий».

Безперечною перевагою цього виду грошових переказів є порівняно невелика сума витрат порівняно з іншими міжнародними системами грошових транзакцій. Відразу зазначимо, що єдиної сітки тарифів перекладів допомогою SWIFT не існує: вони залежать від країни-відправника, валюти і встановлюються індивідуально на розсуд банку. У той час як тарифна сітка інших міжнародних систем залежить від країни отримувача і валюти.

Грошові перекази за допомогою системи обміну повідомленнями SWIFT найбільш вигідні при перекладі суми вище 100 дол. США, оскільки при перекладі існує фіксована комісія, яка в Україні орієнтовно починається з позначки 12 USD/EUR + 0,5% від суми переказу.

Крім того, для підприємця або підприємства такий переклад зручний з наступних причин:

  • надширока світова мережа банків-кореспондентів, які використовують систему переказів SWIFT;
  • при здійсненні регулярних платежів за кордон по оплаті товарів і послуг переклад здійснюється на номер рахунку, а не на ПІБ одержувача;
  • переказ коштів може здійснюватися як з відкриттям рахунку, так і без нього;
  • клієнт може доручити банку операцію конвертації в потрібну йому валюту. «Як правило, компанія подає заявку на конвертацію валюти і всі необхідні документи для проходження платежу. Існує можливість проведення конверсійних платежів, коли клієнт подає тільки платіжне доручення», – розповідає Ганна Каушан, начальник відділу валютного контролю Банку Кіпру;
  • відсутність обмежень по сумі та валюті переказу. «Якщо у підприємства в порядку всі документи, платіж проходить без обмежень», – розповідає Ганна Каушан;
  • абсолютна надійність передачі повідомлень.

Втім, щодо останнього пункту зауважимо, що SWIFT критикують за передачу даних про банківські перекази владі США в ході кампанії по боротьбі з тероризмом (система зареєстрована в американської юрисдикції). Але якщо ваші рахунки не підпадають під дію обов'язкового фінансового моніторингу – принципи якого в США не кардинально відрізняються від прийнятих в Україні на початку 2010-х років – то бояться розголошення банківської таємниці щодо ваших транзакцій не варто.

У той же час, варто позначити деякі недоліки системи грошових переказів SWIFT:

  • переклад здійснюється за 3-5 днів, у той час як за допомогою інших систем міжнародних переказів цей процес займає від 15 хвилин. Втім, наявність прямих кореспондентських рахунків банку відправника у провідних банках світу дозволяє скоротити час проходження переказу до декількох годин;.
  • можуть виникнути додаткових витрат під час надсилання або отримання коштів (додаткова комісія). Залежить від розвитку кореспондентських відносин банку, за допомогою якого ви здійснюєте переклад. Адже одна грошова транзакція в системі SWIFT може здійснюватися кількома банками. Крім цього вартість перекладу може підвищити наявність банків-посередників, які виникають тоді, коли валюта переказу відрізняється від національної валюти країни, в яку цей переклад здійснюється. «Також сума комісій залежить від терміновості грошового переказу. В середньому, за терміновість банки стягують 30% від суми переказу», – уточнила Оксана Зінов'єва начальник сектору обліку казначейських операцій Банку Кіпру.

Також варто врахувати витрати одержувача, які понесе адресат грошового переказу при його отриманні. Так, наприклад, в Україні за зарахування коштів та їх переведення в готівку доведеться заплатити 0,6%-2% від суми транзакції. «При складанні платіжного доручення необхідно звернути увагу, зокрема, на розподіл комісій між резидентом і його партнером при проходженні платежу (OUR, SHA,BEN). Про те, яка сторона і на якому етапі оплачує банківські комісії також необхідно згадати в контракті», – пояснює Ганна Каушан.

Механізм грошового переказу за допомогою системи SWIFT

Для оформлення грошового переказу вам необхідно:

  • Відвідати будь-яке відділення банку;
  • Пред'явити працівникам ідентифікують вас документи.

Для отримання міжнародного переказу необхідно надати документи: оригінал паспорта, номер особового/поточного рахунку (при наявності); транзитний рахунок у відділенні банку одержувача (при відсутності особового/поточного рахунку).

  • Для здійснення грошового переказу необхідно заповнити бланк, де потрібно вказати наступну інформацію:
    • дані одержувача: номер рахунку;
    • деталі платежу (мета платежу, номер рахунку і т.д.)
    • SWIFT-code назва банку одержувача;
    • місто, країна банку одержувача;
    • номер рахунку одержувача або його код IBAN. «Якщо платіж йде в країни-члени Євросоюзу, наявність коду IBAN є необхідною умовою», - зазначає Ганна Каушан;
    • назва банку-кореспондента банку одержувача;
    • місто, країна банку - кореспондента банку одержувача;
    • SWIFT-код банку-кореспондента банку одержувача.
  • Отримати від оператора прибутковий ордер і оплатити його через касу;

Після відправлення переказу у вас залишається квитанція прибуткового касового ордера. При необхідності вам будуть надані копії платіжного доручення та заяву на переказ.

«Для відправки перекладу підприємству необхідно надати в банк документи, на підставі яких здійснюється платіж. Як правило, якщо мова йде про торгових операціях, це договір (додатки, рахунки, додаткові угоди, специфікації)», – додає фахівець Банку Кіпру.

Учасниками SWIFT є 6000 банків, в систему входить більш ніж 180000 пунктів обслуговування. Це дозволяє відправити кошти в будь-який банк у будь-якій країні світу. Зараз SWIFT має одним центром у Європі, який знаходиться в Бельгії, але Міжнародна міжбанківська система здійснення платежів збирається відкрити другий операційний центр для банківських переказів між країнами Європи.

Здійснити переказ у системі SWIFT сьогодні пропонують всі найбільші українські банки. Однак необхідно звернути увагу, що чим крупніше установа, тим більше розвинена його система кореспондентських рахунків з іноземними банками і, відповідно, тим швидше і з мінімальним розміром комісій відбудеться грошова трансакція за кордон.

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Бізнес » Грошові перекази SWIFT для підприємців: основні особливості