Тонкощі переказів через систему SWIFT

Prosto відправити переказ за кордон всього за 0,15-2% від його суми. Найдешевший спосіб перевести велику суму, його підводні камені, обмеження і вартість в українських банках – вивчав Prostobank.ua

Кому знадобляться

Незважаючи на те, що міжнародні системи грошових переказів (МСДП), такі як Вестерн Юніон, MoneyGram, Юністрім, – найбільш популярний спосіб перерахування грошей за кордон, у ряді випадків набагато зручніше використовувати систему обміну повідомленнями SWIFT (Свіфт). Грошові перекази через цю систему набагато дешевше і зручніше для оплати закордонних послуг, таких як навчання, медичне обслуговування, бронювання номерів у готелях. Використовують такі перекази і для оплати участі в різних конференціях або для перерахування грошей на рахунок родичів, які перебувають за кордоном. «Однією з основних особливостей даної системи переказу коштів є те, що всі перекази здійснюються на певні рахунки одержувачів, а не на ПІБ клієнта. Основними споживачами таких платежів є клієнти, що здійснюють регулярні платежі за кордон по оплаті товарів і послуг», - розповідає Максим Кошевцов, керівник індивідуального бізнесу Всеукраїнського Банку Розвитку.

Крім цього, у SWIFT-переказів є ряд переваг, недоступних відправникам коштів через міжнародні системи грошових переказів. «По-перше, клієнт має можливість самостійно здійснювати вибір валюти перекладу. Наприклад, можна доручити банку придбати англійські фунти і перерахувати їх на рахунок школи в Англії, у якій навчається дитина, - розповідає Марина Терейковська, директор з комісійних продуктів ВТБ Банку. – По-друге, для отримувача-фізичної особи немає необхідності витрачати час на отримання переказу (крім випадків, коли існує необхідність перевести в готівку переклад)». «До переваг цієї системи можна віднести ті, що переказ можна зробити на рахунок клієнта практично в будь-якому банку світу», - додає Тетяна Любимова, начальник управління клієнтської підтримки банку «Хрещатик». Крім цього, банкіри виділяють серед переваг SWIFT-переказів безпека, відзначаючи, що система забезпечує точну доставку платежу.

Важлива для багатьох відправників можливість системи – відсутність обмежень по сумі перекладу, якщо при цьому не порушуються правила валютного законодавства України (детальніше про це нижче).

Нарешті, перекази через систему SWIFT – це можливість відправити за кордон великі суми грошей за найнижчими тарифами.

Низька вартість

в порівнянні з міжнародними системами грошових переказів, SWIFT-перекази обійдуться набагато дешевше, але тільки при відправці великих сум. Так, за дослідження компанії «Простобанк Консалтинг» на 24.09.2012 р., відправити 100 доларів США за кордон за допомогою міжнародної системи грошових переказів з широчезною мережею пунктів по всьму світу буде коштувати 11-15 доларів. А відправлення 100 доларів через систему SWIFT буде коштувати 15-50 доларів США, в залежності від банку (через мінімального тарифу).

Якщо відправляти 1000 доларів, то тарифи великих МСДП будуть 45-50 доларів, а переклад тієї ж суми через систему SWIFT можна буде здійснити і за 15 доларів, в залежності від банку.

Нарешті, найпомітніша різниця у вартості – на прикладі суми в 10 000 доларів. Переведення у таку суму через великі МСДП обійдеться в 100-350 доларів, а через систему SWIFT – 50-100 доларів. «SWIFT-перекази не завжди обходяться споживачу дешевше, все залежить від тарифної політики банку. Наприклад, у кожної міжнародної системи грошових переказів своя тарифна сітка перерахувань грошових коштів, яка залежить від країни отримувача і валюти. А на SWIFT-переказ тарифи залежать від відправки валюти та встановлюються індивідуально на розсуд банку», - пояснює Тетяна Цвєтаєва, начальник відділу по роботі з платіжними системами банку «Київська Русь».

За даними компанії «Простобанк Консалтинг» на 24.09.2012 р., вартість переказів через систему SWIFT в 30-ти банках, найбільших за розміром активів, становить 0,15-2% від суми, мінімум 15-50 доларів США (детальніше див. таблицю нижче).

Втім, якщо вже порівнювати SWIFT-перекази і міжнародні системи грошових переказів, то слід звернути увагу і на інші суттєві відмінності, крім ціни.

Все пізнається в порівнянні

Частково, багато можливості МСДП виправдовують їх порівняльну дорожнечу. Перше, на що варто звернути увагу, - це термін перекладу. Якщо перекази через міжнародні системи йдуть до одержувача від 15 хвилин до однієї доби, то на перекази через систему SWIFT потрібно 3-5 робочих днів.

Ще одна особливість SWIFT-переказів – це їх адресність. «Найчастіше, відправлення переказів по міжнародним системам грошових переказів не обмежує одержувача в місці виплати переказу, а за системою переказів SWIFT виплата переказу проводитися у конкретному відділенні банку, згідно з реквізитами, вказаними у платіжному дорученні», - зазначає Тетяна Любимова.

І найменш приємна особливість SWIFT-переказів – це можлива поява додаткових витрат під час надсилання або отримання коштів.

Можливі несподіванки

Перша з несподіванки, які підстерігають відправників SWIFT-переказів – це можлива додаткова комісія за відправку повідомлення. Буде ця комісія чи ні – залежить від країни, в яку ви переказуєте гроші, і від політики ціноутворення банку, в який ви прийшли оформляти переклад. «Іноді переклад може йти через 2-3 банку – все залежить від мережі кореспондентських відносин, яка є в банку-відправника. Чим більше посередників, тим вище тарифи, - розповідає банкір, що побажав залишитися неназваним. – Ті, що у банку-відправника будуть якісь додаткові комісії – проблема банку, клієнта вона стосуватиметься не має. Тому у банку є два виходи: або встановити такий тариф на переказ, який точно покриє витрати на всіх посередників, або безпосередньо перед самим перекладом повідомити клієнта про розмір  додаткової комісії на посередника».

Саме тому найбільш точні дані про вартість SWIFT-переказу на рахунок в ту чи іншу країну ви зможете отримати тільки при зверненні в банк. Банківський фахівець, знаючи назву країни, наявність в установи банків-кореспондентів в цій країні, кількість посередників, і озвучити вам – будуть додаткові комісії чи ні. Втім, багато банків з розвиненою мережею кореспондентських відносин встановлюють тариф за першою схемою – який точно покриє витрати на посередників.

Другий тип витрат, до яких слід підготуватися, і які будуть мати для вас значення, якщо ви пересилаєте точну суму приватній особі, наприклад, своєму родичеві – це витрати одержувача SWIFT-переказу. Потенційний розмір таких витрат добре видно на прикладі тарифів українських банків, які стосуються одержувачів SWIFT-переказів з-за кордону. За зарахування коштів за видачу готівкових українцям, які отримали переклад з іншої країни, доведеться заплатити 0,6-2% від суми.

Видатки одержувачів переказів через систему SWIFT в 10-ти банків-лідерів за активами, за даними компанії «Простобанк Консалтинг» на 15.10.2012 р.

Банк

Витрати одержувача

Хв. комісія

ПриватБанк

зарахування - безкоштовно, за видачу готівки - 1% від суми

-

Ощадбанк

1-2% від суми (в залежності від суми переказу)

2 дол. США (еквівалент)

Укрексімбанк

зарахування - безкоштовно, за видачу готівки - 1.5% від суми

-

Райффайзен Банк Аваль

зарахування - безкоштовно, за видачу готівки: до 20 000 грн. (в еквіваленті): 1% від суми; від 20 000 до 200 000 грн. (еквівалент): 0.7% від суми; від 200 000 грн.: 0.6% від суми;

1 дол. США/ 1 євро/ 1дол. США (еквівалент)

УкрСиббанк 

1% від суми

1 дол. США

Укрсоцбанк, UniCredit Bank ™

в дол. США: 1% від суми; в євро: 1% від суми; в євро з банку Intesa SanPaolo S. p.A. (c типом комісії SHARE): до 3098 євро - 10 євро; від 3098 до 5000 євро - 15 євро; в рублях: 1.5% від суми;

в дол. США: 5 дол. США; у євро-5 євро; в рублях: 5 грн.

ВТБ Банк 

зарахування - безкоштовно, за видачу готівки - до 20 000 дол. США/ 20 000 євро/ 20 000 рублів - 1% від суми; від 20 000 дол. США/ 20 000 євро/ 20 000  - рублів - 0.7% від суми

1 дол. США/ 1 євро/ 20 рублів

Промінвестбанк

зарахування - безкоштовно, за видачу готівки в дол. США/євро: до 10 000 дол. США (еквівалент) - 1% від суми; від 10 000 дол. США (еквівалент) до 50 000 дол. США (еквівалент) - 0.8% від суми; від 50 000 дол. США (еквівалент) - 0.6% від суми; в рублях: 1.5% від суми

-

Перший Український Міжнародний Банк

1% від суми

еквівалент 1 дол. США/ 1 євро/ 150 рублів

Альфа-Банк

зарахування - безкоштовно, за видачу готівки - у дол. США/євро (еквівалент): до 50 000 дол. США - 1%; від 50 000 до 100 000 дол. США - 0,9%; від 100 000 до 200 000 дол. США - 0,8%; від 200 000 до 300 000 дол. США - 0,7%; від 300 000 до 400 000 дол. США - 0,6%; від 400 000 дол. США - 0,5% від суми; в рублях: 2% від суми

-

Кілька обмежень

Згідно з українським законодавством (а саме – постанови Правління НБУ №496 «Про затвердження Правил здійснення за межі України та в Україні переказів фізичних осіб за поточними валютними неторговельними операціями та їх виплати в Україні та внесення змін до деяки  нормативно-правові акти»), існує ряд обмежень, які стосуються і переказів через систему SWIFT.

Якщо ви хочете перевести більше еквівалента 15 тис. гривень, вам знадобиться відкрити рахунок. Крім того, для переведення за кордон суми, що перевищує названу, вам знадобляться підтверджуючі документи, інакше ви зможете переводити лише 15 тисяч гривень в день, навіть якщо ви хочете зробити переклад родича. «Без підтверджуючих документів  можна перевести родича за кордон, за допомогою SWIFT-переказу в один операційний день до 15 000 гривень в еквіваленті. Понад цієї суми вам потрібно надати в банк документи, що підтверджують спорідненість», - розповідає Тетяна Ревенко, директор департаменту розрахунків банку «Фінанси та Кредит». «При наявності документів, що підтверджують родинні зв'язки, обмеження по сумі переказу відсутні. Такими документами залежно від ступеня споріднення, можуть бути свідоцтва про шлюб, про народження, про розірвання шлюбу, про встановлення батьківства (Свідоцтво про усиновлення /удочеріння), про зміну прізвища», - додає Тетяна Любимова, начальник управління клієнтської підтримки банку «Хрещатик».

Якщо ви хочете зробити переклад для оплати послуг, то і тут без документів не обійтися. «Підтвердними документами для фізичних осіб-резидентів є договори (контракти), рахунки-фактури, листи-розрахунки чи листи-повідомлення юридичних осіб-нерезидентів, повноважних органів іноземних країн, листи адвокатів чи нотаріусів іноземних країн, позовні заяви, запрошення (виклики) і т. д.», - зазначає Марина Терейковська.

висновок

Для того щоб перевести гроші через систему SWIFT, вам знадобляться паспорт та ідентифікаційний код. «Для здійснення SWIFT-переказу за межі України в іноземній валюті відправнику потрібно точно знаті реквізити одержувача: найменування одержувача англійською мовою, адресу, дані банку одержувача (найменування, адресу, SWIFT - банку і № кореспондентського рахунка банку), номер рахунку отримувача та/або IBAN - Number для країн Європейського Союзу», - попереджує Тетяна Любимова.

Для того щоб переклад пройшов успішно, фахівці радять бути уважним при оформленні повідомлення-платіжки. «Необхідно уважно перевірити реквізити одержувача в платіжному дорученні, яке готує операціоніст перед відправкою перекладу», - радить Марина Терейковська.

Втім, багато установи надають можливість за окрему плату послати в банк-кореспондент запит про здійснення платежу або уточнити реквізити одержувача. Така можливість не передбачена лише у двох банків з досліджуваних 28-ми, і обійдеться відправнику від 40 гривень до 100 доларів США (див.таблицю нижче).

А на крайній випадок банками передбачені запити на анулювання платежу. Таку можливість надають банку 24 з 28-ми, і обійдеться вона в ту ж суму, що і попередній запит (див. таблицю нижче).

Витрати відправників переказів через систему SWIFT в 30-ти банків-лідерів за активами, за даними компанії «Простобанк Консалтинг» на 15.10.2012 р. 

Банк

Комісія за переказ

Мінімальна комісія (якщо є)

Запит в банк-кореспондент про здійснення платежу, уточнення реквізитів

Запит на анулювання платежу

1. ПриватБанк 

без відкриття поточного рахунку: 1% від суми + 12 дол. США/євро; з поточного рахунку: 0.5% від суми + 12 дол. США/євро

без відкриття поточного рахунку: 50 хв. дол. США/євро, еквівалент 50 дол. США; макс. 250 дол. США/євро, еквівалент 250 дол. США; з поточного рахунку: 5 хв. грн., макс. 250 дол. США/євро, еквівалент 250 дол. США

20 дол. США (еквівалент)

20 дол. США (еквівалент)

2. Ощадбанк 

1-2% від суми (в залежності від суми переказу)

15 дол. США (еквівалент)

1% від суми, мін. 30 дол. США

1% від суми, мін. 30 дол. США

3. Укрексімбанк 

1% від суми

хв. 10 дол. США (еквівалент), макс. 300 дол. США (еквівалент)

75 грн.

75 грн.

4. Райффайзен Банк Аваль 

0.75% від суми

20 дол. США/євро, еквіваленту 20 дол. США, макс. 500 дол. США (еквівалент)

за словами фахівця банку такої комісії немає

за словами фахівця банку такої комісії немає

5. УкрСиббанк 

1% від суми

20 дол./євро, 580 рублів

50 дол./євро, 1430 руб.

50 дол./євро, 1430 руб.

6. Укрсоцбанк 

0.6% від суми

хв. 15 дол. США/євро,400 рублів, макс. 120 дол. США/євро, 3000 рублів

50 дол. США

50 дол. США

7. ВТБ Банк 

1% від суми/1% від суми/0.2% від суми

хв. 30 дол. США/30 євро/ 10 дол. США, макс. 200 дол. США/200 євро/ 100 дол. США

30 дол. США

30 дол. США

8. Промінвестбанк 

1% від суми (тип комісії OUR)

хв. 25 дол. США (еквівалент), макс. 400 дол. США

50 дол. США

50 дол. США

9. ПУМБ 

0.5% від суми

хв. 15 дол. США (еквівалент), макс. 300 дол. США (еквівалент)

250 грн./250 грн./150 грн.

250 грн./250 грн./150 грн.

10. Альфа-Банк 

0.5% від суми

хв. 20 дол. США/ 20 євро/250 рублів, макс. 250 дол. США/250 євро/1000 рублів

200 грн.

200 грн.

11. Надра Банк 

не надають такої послуги

12. ОТП Банк

0.5% від суми

хв. 160 грн., макс. 1000 грн.

160 грн.

160 грн.

13. Фінанси і Кредит 

0.5% від суми

20 хв. дол. США/ 20 євро/ 600 рублів

100 дол. США/ 100 євро/ 1000 рублів

100 дол. США/ 100 євро/ 1000 рублів

14. Дельта Банк

не надають такої послуги

15. Укргазбанк

0.5% від суми

хв. 30 дол. США/ 30 євро/ 400 рублів, макс. 250 дол. США/ 250 євро/ 8000 рублів

40 грн.

40 грн.

16. Брокбізнесбанк

0.15% від суми (дол. США)/ 0.2% від суми (євро)/ 0.15% від суми (рубль)

25 хв. дол. США/ 20 євро/ 25 дол. США (еквівалент), макс.  500 дол. США/ 350 євро/ 500 дол. США (еквівалент)

40 дол. США/ 40 євро/ 40 дол. США (еквівалент)

40 дол. США/ 40 євро/ 40 дол. США (еквівалент)

17. Сбербанк

0,5% від суми (дол. США, євро)/ 0.2% від суми (рублі)

25 хв. дол. США/40 євро/300 рублів, макс. 500 дол. США/ 500 євро/ 3000 рублів

60 дол. США

60 дол. США

18. Ерсте Банк

в межах групи банку: в дол. США/євро: 0.25% від суми (комісія OUR/BEN/SHA); за межі групи банку: в дол. США/євро: 0.5% від суми (OUR/FULL OUR (лише дол. США); в рублях: 0.5% від суми;

в межах групи банку: в дол. США/євро: хв. 170 грн., макс. 1000 грн. (комісія OUR); мін. 130 грн., макс. 800 грн. (комісії BEN/SHA); за межі групи банку: в дол. США/євро: хв. 200 грн., макс. 1200 грн. (комісія OUR)/ хв. 300 грн., макс. 1200 грн. (комісія FULL OUR (лише дол. США); в рублях: хв. 100 грн. макс. 750 грн.;

60 дол.США/ 45 євро/ 20 дол. США

60 дол.США/ 45 євро/ 50 дол. США

19. Кредитпромбанк

в дол. США: комісія OUR: 0.5% від суми, комісія GURANTEED OUR: 0.5% від суми, комісія BEN: 15 дол. США; в євро: комісія OUR: 0.5% від суми, комісія BEN: 20 євро; в рублях: комісія OUR: 0.5% від суми, комісія BEN: 15 дол. США (еквівалент)

в дол. США: комісія OUR: 30 хв. дол. США, макс. 150 дол. США, комісія GURANTEED OUR:  мін. 30 дол. США, макс. 150 дол. США + 25 дол. США; в євро: комісія OUR: хв. 40 євро, макс. 200 євро; в рублях: комісія OUR: 40 хв. дол. США, макс. 150 дол. США

80 дол. США

80 дол. США

20. Банк Форум

0,75 від суми

хв. 30 дол. США/ 28 євро/ 100 рублів, макс. 250 дол. США/ 200 євро/ 1000 рублів

500 грн.

500 грн.

21. Південний

0,5% від суми

25 євро/дол. США макс. 500 євро/дол. США

30 дол. США

30 дол. США

22. VAB Банк

в доларах США: до 2 000,00 дол. США - 6O дол. США; від 2 000,01 до 10 000 дол. США - 70 дол. США; від 10 000,01 до 20 000 дол. США - 80 дол. США; від 20 000,01 до 50 000,00 дол. США  - 180 дол. США; від 50 000,01 дол. США і більше - 300 дол. США
 в євро: до 2 000,00 євро - 25 євро; від 2 000,01 до 10 000 євро - 35 євро; від 10 000,01 до 20 000 євро - 50 євро; від 20 000,01 до 50 000,00 євро - 110 євро; від 50 000,01 євро і більше  - 195 євро;
 у російських рублях - 850 рублів

25 євро/60 дол. США

40 дол. США

40 дол. США

23. Хрещатик 

до дол. США 1 000: - До часу «Сut-off-time» 15 дол. США; - Після «Сut-off-time» 20 дол. США; від дол. США 1 000 до дол. США 3 000 - До часу «Сut-off-time» 20 дол. США;- Після «Сut-off-time» 25 дол. США; від дол. США 3 000 до дол. США 5 000 - До часу «Сut-off-time» 25 дол. США; - Після «Сut-off-time»; 30 дол. США; більш дол. США 5 000 - До часу «Сut-off-time» 30 дол. США; - Після «Сut-off-time» 35 дол. США
 в євро: до євро 1 000 - До часу «Сut-off-time» 20 євро; - Після «Сut-off-time» 25 євро; від євро 1 000 до 3 000 євро; До часу «Сut-off-time» 25 євро; - Після «Сut-off-time» 30 євро; від 3 000 євро до євро 5000 - До часу «Сut-off-time» 30 євро; - Після «Сut-off-time» 35 євро понад 5 000 євро - До часу «Сut-off-time» 35 євро; - Після «Сut-off-time» 40 євро

15 євро/дол. США

100,00 грн. + Комісія третіх банків

100,00 грн. + Комісія третіх банків

24. Фінансова ініціатива

30 дол. США/євро

30 дол. США/євро

100 дол. США

100 дол. США

25. БАНК КРЕДИТ ДНІПРО

0.5% від суми

в доларах США: хв. 15 дол. США макс. 200 дол. США; в Євро: 15 хв. євро макс. 200 євро; в рублях: 50 хв. руб. макс. 200 руб.

немає такого тарифу

немає такого тарифу

26. Імексбанк

35,00 дол. США/євро

35 дол. США/євро

50 грн.

немає такого тарифу

27. Unicredit Bank

0.15% від суми

20 дол. США

75грн.

немає такого тарифу

28. Credit Agricole

0,6% від суми

хв. 30 дол. США, макс. 200 дол. США

50 дол. США

50 дол. США

29. Universal Bank

1% від суми

200 грн.

200 грн.

100 грн. + комісія банку кореспондента

30. Київська Русь 

35 дол. США+60 грн. платіжка

35 дол. США/євро

60 дол.США/євро

60 дол.США/євро

Думка

Тетяна Любимова, начальник управління клієнтської підтримки банку «Хрещатик»

Істотною перевагою можна вважати безпеку системи - S. W. I. F. T. приймає на себе фінансову відповідальність за точну, повну та вчасну доставку повідомлень. Комбінування фізичних та логічних заходів по безпеці, а також застосування різноманітних видів шифрування попереджує можливість зміни повідомлення у процесі його передачі по каналах SWIFT. Ніхто окрім відправника та одержувача повідомлення не може вважати його зміст.

Марина Терейковська, директор з комісійних продуктів ВТБ Банку

Підтвердні документи (крім документів про родинні стосунки) повинні містити такі реквізити: повну назву і місцезнаходження отримувача, назву банку та реквізити рахунку, на який здійснюється переказ, назву валюти, суму до сплати, призначення платежу.

Для фізичних осіб-нерезидентів підтвердними документами є документи, що підтверджують джерела походження коштів. Не допускається подання підтвердних документів, роздрукованих з мережі Інтернет.

Офіційні документи, які були видані на території іноземної держави, мають бути легалізовані у встановлено порядку, якщо міжнародними договорами, в яких бере участь Україна, не передбачено інше.

Тетяна Ревенко, директор департаменту розрахунків банку «Фінанси і Кредит»

Для того, щоб здійснити грошові перекази SWIFT, вам всього лише потрібно розташовувати точними даними одержувача переказу (до них відносяться: точну назву банку-одержувача коштів, його місцезнаходження, SWIFT-код банку для переказів у доларах, IBAN  для переказів в Європейський Союз, номер рахунка та найменування одержувача грошового переказу), мати при собі паспорт та ідентифікаційний код, якщо знадобиться – відкрити рахунок.

Тетяна Цвєтаєва, начальник відділу по роботі з платіжними системами банку "Київська Русь"

Переваги SWIFT-переказів наступні:

  • широкий перелік валют платежу;
  • більш низькі тарифи при відправленні переказу;
  • можливість відправлення переказу по всьму світу;
  • можливість перекладу на адресу як фізичної, так і юридичної особи;
  • система SWIFT забезпечує точну доставку платежу;
  • відсутність обмежень по сумі переказу (при дотриманні правил валютного законодавства України).
.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Тонкощі переказів через систему SWIFT